a także mając na uwadze, co następuje:(1) Agencje ratingowe odgrywają istotną rolę na globalnych rynkach papierów wartościowych i rynkach bankowości, gdyż ich ratingi kredytowe są wykorzystywane przez inwestorów, kredytobiorców, emitentów i rządy jako element procesu podejmowania świadomych decyzji inwestycyjnych i finansowych. Instytucje kredytowe, przedsiębiorstwa inwestycyjne, zakłady ubezpieczeń prowadzące działalność w dziedzinie ubezpieczeń bezpośrednich innych niż ubezpieczenia na życie, zakłady ubezpieczeń na życie, zakłady reasekuracji, przedsiębiorstwa zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) i instytucje pracowniczych programów emerytalnych mogą wykorzystywać te ratingi kredytowe jako punkt odniesienia do obliczania swoich wymogów kapitałowych na potrzeby wypłacalności lub do obliczania ryzyka swojej działalności inwestycyjnej. Skutkiem tego ratingi kredytowe mają istotny wpływ na funkcjonowanie rynków oraz na zaufanie inwestorów i konsumentów. Kluczowe znaczenie ma zatem, by działalność w zakresie ratingu kredytowego była prowadzona zgodnie z zasadami uczciwości, przejrzystości, odpowiedzialności i dobrego zarządzania w celu zapewnienia niezależności, obiektywizmu i odpowiedniej jakości powstających ratingów kredytowych wykorzystywanych we Wspólnocie.
(2) Większość agencji ratingowych ma obecnie siedziby poza Wspólnotą. Większość państw członkowskich nie reguluje działalności agencji ratingowych lub warunków wystawiania ratingów kredytowych. Pomimo ich dużego znaczenia dla funkcjonowania rynków finansowych agencje ratingowe podlegają prawu wspólnotowemu tylko w niektórych obszarach, w szczególności dyrektywie 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2003 r. w sprawie wykorzystywania poufnych informacji i manipulacji na rynku 4 . Ponadto do agencji ratingowych odnosi się dyrektywa 2006/48/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie podejmowania i prowadzenia działalności przez instytucje kredytowe 5 i dyrektywa 2006/49/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 14 czerwca 2006 r. w sprawie adekwatności kapitałowej firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych 6 . Istotne znaczenie ma zatem określenie zasad gwarantujących, że wszystkie ratingi kredytowe wydane przez agencje ratingowe zarejestrowane we Wspólnocie mają odpowiednią jakość i są wystawione przez agencje ratingowe podlegające rygorystycznym wymogom. Komisja będzie kontynuowała pracę ze swoimi międzynarodowymi partnerami w celu zapewnienia spójności zasad mających zastosowanie do agencji ratingowych. Powinno być możliwe wyłączenie niektórych banków centralnych wydających ratingi kredytowe z zakresu niniejszego rozporządzenia, pod warunkiem że spełniają one odpowiednie mające zastosowanie warunki, zapewniające niezależność i uczciwość ich działalności w zakresie ratingu kredytowego i co najmniej tak rygorystyczne, jak wymogi ustanowione w niniejszym rozporządzeniu.
(3) Niniejsze rozporządzenie nie powinno wprowadzać powszechnego obowiązku oceny instrumentów lub zobowiązań finansowych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem. W szczególności nie powinno ono zobowiązywać przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) w rozumieniu dyrektywy Rady 85/611/EWG z dnia 20 grudnia 1985 r. w sprawie zbliżenia przepisów ustawowych i administracyjnych odnoszących się do przedsiębiorstw w zakresie inwestycji w zbywalne papiery wartościowe (UCITS) 7 ani instytucji pracowniczych programów emerytalnych w rozumieniu dyrektywy 2003/41/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 czerwca 2003 r. w sprawie działalności instytucji pracowniczych programów emerytalnych oraz nadzoru nad takimi instytucjami 8 do inwestowania tylko w instrumenty finansowe oceniane zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.
(4) Niniejsze rozporządzenie nie powinno nakładać na instytucje finansowe lub inwestorów powszechnego obowiązku inwestowania wyłącznie w papiery wartościowe, odnośnie do których wydano prospekt zgodnie z dyrektywą 2003/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. w sprawie prospektu emisyjnego publikowanego w związku z publiczną ofertą lub dopuszczeniem do obrotu papierów wartościowych 9 i z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 809/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. wykonujące dyrektywę 2003/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie informacji zawartych w prospektach emisyjnych oraz formy, włączenia przez odniesienie i publikacji takich prospektów emisyjnych oraz rozpowszechniania reklam 10 i które są poddawane ocenie zgodnie z niniejszym rozporządzeniem. Ponadto niniejsze rozporządzenie nie powinno zobowiązywać emitentów lub oferentów ani osób wnioskujących o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym do uzyskiwania ratingów kredytowych papierów wartościowych podlegających obowiązkowi publikacji prospektu zgodnie z dyrektywą 2003/71/WE i z rozporządzeniem (WE) nr 809/2004.
(5) Prospekt opublikowany zgodnie z dyrektywą 2003/71/WE i z rozporządzeniem (WE) nr 809/2004 powinien zawierać jasną i widoczną informację, czy odpowiednie papiery wartościowe uzyskały rating kredytowy wydany przez agencję ratingową z siedzibą we Wspólnocie i zarejestrowaną zgodnie z niniejszym rozporządzeniem. Niniejsze rozporządzenie nie powinno jednak uniemożliwiać osobom odpowiedzialnym za publikację prospektu zgodnie z dyrektywą 2003/71/WE i z rozporządzeniem (WE) nr 809/2004 zamieszczania w prospekcie wszelkich istotnych informacji, w tym ratingów kredytowych wydanych w państwach trzecich i informacji z nimi związanych.
(6) Oprócz wystawiania ratingów kredytowych i prowadzenia działalności w zakresie ratingu kredytowego agencje ratingowe powinny także mieć możliwość prowadzenia dodatkowej działalności zawodowej. Prowadzenie dodatkowej działalności nie powinno zagrażać niezależności ani uczciwości ich działalności w zakresie ratingu kredytowego.
(7) Niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie do ratingów kredytowych wydanych przez agencje ratingowe zarejestrowane we Wspólnocie. Głównym celem niniejszego rozporządzenia jest ochrona stabilności rynków finansowych i inwestorów. Z zakresu niniejszego rozporządzenia powinny być wyłączone punktowe oceny kredytowe, systemy punktowych ocen kredytowych i podobne oceny dotyczące obowiązków wynikających ze stosunków konsumenckich, handlowych lub branżowych.
(8) Agencje ratingowe powinny stosować na zasadzie dobrowolności kodeks postępowania dla agencji ratingowych wydany przez Międzynarodową Organizację Komisji Papierów Wartościowych (kodeks IOSCO). W 2006 r. w komunikacie w sprawie agencji ratingowych 11 Komisja zwróciła się do Komitetu Europejskich Organów Nadzoru nad Papierami Wartościowymi (CESR) ustanowionego decyzją Komisji 2009/77/WE 12 o monitorowanie zgodności z kodeksem IOSCO oraz o przedstawianie jej corocznych sprawozdań na ten temat.
(9) Rada Europejska na posiedzeniu w dniach 13 i 14 marca 2008 r. uzgodniła zestaw wniosków w reakcji na główne słabości zidentyfikowane w systemie finansowym. Jednym z jego celów była poprawa funkcjonowania rynku i systemów bodźców, włącznie z rolą agencji ratingowych.
(10) Uważa się, że agencje ratingowe, z jednej strony, nie odzwierciedliły wystarczająco wcześnie pogarszających się warunków rynkowych w swoich ratingach kredytowych, a z drugiej strony - nie dostosowały na czas swoich ratingów kredytowych w odpowiedzi na pogłębiający się kryzys na rynku. Najlepiej można to naprawić, stosując środki związane z konfliktem interesów, jakością ratingów kredytowych, przejrzystością agencji ratingowych, ich wewnętrznym zarządzaniem i nadzorem nad ich działalnością. Użytkownicy ratingów kredytowych nie powinni ślepo polegać na ratingach kredytowych, ale powinni z najwyższą starannością przeprowadzić własną analizę i zawsze zachować odpowiednią należytą staranność przy korzystaniu z takich ratingów kredytowych.
(11) Niezbędne jest ustanowienie wspólnych ram dla zasad dotyczących podniesienia jakości ratingów kredytowych, zwłaszcza jakości ratingów kredytowych wykorzystywanych przez odpowiednie instytucje finansowe i osoby regulowane w ramach zharmonizowanych zasad we Wspólnocie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że państwa członkowskie podejmą rozbieżne środki na szczeblu krajowym. Miałoby to bezpośredni negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie rynku wewnętrznego i stworzyłoby przeszkody w jego funkcjonowaniu, ponieważ agencje ratingowe wystawiające ratingi kredytowe wykorzystywane przez instytucje finansowe we Wspólnocie podlegałyby różnym zasadom w różnych państwach członkowskich. Ponadto rozbieżne wymogi w zakresie jakości ratingów mogłyby doprowadzić do różnego poziomu ochrony inwestorów i konsumentów. Użytkownicy powinni ponadto mieć możliwość porównania ratingów kredytowych wydanych we Wspólnocie z ratingami kredytowymi wydanymi na szczeblu międzynarodowym.
(12) Niniejsze rozporządzenie nie powinno w żaden sposób wpływać na korzystanie z ratingów kredytowych przez osoby inne niż te, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu.
(13) Pożądane jest uwzględnienie korzystania we Wspólnocie z ratingów kredytowych wystawionych w państwach trzecich do celów regulacyjnych, pod warunkiem że spełniają one wymogi co najmniej tak rygorystyczne jak wymogi określone w niniejszym rozporządzeniu. Niniejsze rozporządzenie wprowadza system zatwierdzania umożliwiający agencjom ratingowym mającym siedzibę we Wspólnocie i zarejestrowanym zgodnie z jego przepisami zatwierdzanie ratingów kredytowych wystawionych w państwach trzecich. Zatwierdzając rating kredytowy wydany w państwie trzecim, agencje ratingowe powinny ustalać i monitorować na bieżąco, czy działalność w zakresie ratingu kredytowego prowadząca do wystawienia takiego ratingu kredytowego jest zgodna z wymogami dotyczącymi wystawiania ratingów kredytowych, co najmniej tak rygorystycznymi jak wymogi określone w niniejszym rozporządzeniu i prowadzącymi w praktyce do osiągnięcia takich samych celów i skutków.
(14) W odpowiedzi na obawy, że brak siedziby we Wspólnocie może być poważną przeszkodą dla skutecznego nadzoru w najlepszym interesie rynków finansowych we Wspólnocie, należy wprowadzić tego rodzaju system zatwierdzania dla agencji ratingowych powiązanych lub ściśle współpracujących z agencjami ratingowymi z siedzibą we Wspólnocie. W niektórych przypadkach niezbędne może być jednak dostosowanie wymogów dotyczących fizycznej obecności we Wspólnocie, zwłaszcza w przypadku mniejszych agencji ratingowych z państw trzecich, które nie są obecne ani nie mają powiązań we Wspólnocie. W przypadku takich agencji ratingowych należy zatem ustanowić szczególny system certyfikacji, pod warunkiem że nie mają one znaczenia systemowego dla stabilności finansowej lub integralności rynków finansowych w państwie członkowskim lub państwach członkowskich.
(15) Certyfikacja powinna być możliwa po stwierdzeniu przez Komisję równoważności ram prawnych i nadzorczych państwa trzeciego z wymogami niniejszego rozporządzenia. Przewidywany mechanizm równoważności nie powinien dawać automatycznego dostępu do Wspólnoty, powinien jednak dawać możliwość zakwalifikowania agencji ratingowych z państwa trzeciego do poddania indywidualnej ocenie i przyznania wyłączenia z niektórych wymogów organizacyjnych dotyczących agencji ratingowych działających we Wspólnocie, w tym z wymogu fizycznej obecności we Wspólnocie.
(16) Rozporządzenie powinno także wymagać od agencji ratingowej z państwa trzeciego spełnienia kryteriów stanowiących ogólne warunki wstępne uczciwości prowadzonej przez nią działalności w zakresie ratingu kredytowego, w celu zapobieżenia ingerencji właściwych organów i innych organów publicznych tego państwa w zawartość ratingów kredytowych, a także w celu wprowadzenia odpowiedniej polityki dotyczącej konfliktu interesów, rotacji analityków ratingowych oraz regularnego i bieżącego ujawniania informacji.
(17) Innym ważnym warunkiem wstępnym pewnego systemu zatwierdzania i systemu równoważności jest istnienie pewnych ustaleń dotyczących współpracy między właściwymi organami macierzystych państw członkowskich a odpowiednimi organami właściwymi dla agencji ratingowych z państw trzecich.
(18) Agencja ratingowa, która zatwierdziła ratingi kredytowe wydane w państwie trzecim, powinna ponosić pełną i bezwarunkową odpowiedzialność za zatwierdzone ratingi kredytowe i za spełnienie odpowiednich warunków zatwierdzenia, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu.
(19) Niniejsze rozporządzenie nie powinno mieć zastosowania do ratingów kredytowych sporządzanych przez agencje ratingowe na indywidualne zamówienie i przekazywanych wyłącznie zamawiającemu, nieprzeznaczonych do publicznego ujawnienia ani do rozpowszechniania w drodze subskrypcji.
(20) Badań inwestycyjnych, zaleceń inwestycyjnych i innych opinii o wartości lub cenie instrumentu finansowego lub zobowiązania finansowego nie należy uważać za ratingi kredytowe.
(21) Niezamówiony rating kredytowy, mianowicie rating kredytowy niewydany na wniosek emitenta ani ocenianego podmiotu, należy wyraźnie oznaczyć jako taki i odróżnić za pomocą odpowiednich środków od zamówionych ratingów kredytowych.
(22) 13 W celu uniknięcia ewentualnych konfliktów interesów agencje ratingowe powinny skupić swoją działalność zawodową na wystawianiu ratingów kredytowych. Agencja ratingowa nie powinna być uprawniona do świadczenia usług konsultingowych lub doradczych. W szczególności agencja ratingowa nie powinna wydawać propozycji lub zaleceń dotyczących opracowywania instrumentów sekurytyzacyjnych. Agencje ratingowe powinny jednak mieć możliwość świadczenia usług dodatkowych, o ile nie powoduje to potencjalnego konfliktu interesów z wystawianiem ratingów kredytowych.
(23) Agencje ratingowe powinny stosować rygorystyczne, systematyczne i zapewniające kontynuację metody ratingu, podlegające walidacji, w tym na podstawie odpowiednich doświadczeń z przeszłości i w formie weryfikacji ex post. Wymóg ten nie powinien jednak w żadnym wypadku uzasadniać ingerencji właściwych organów ani państw członkowskich w zawartość i metody ratingów kredytowych. Podobnie wymóg przeprowadzania co najmniej raz w roku przeglądu ratingów kredytowych przez agencje ratingowe nie powinien negatywnie wpływać na obowiązek bieżącego monitorowania ratingów kredytowych przez agencje ratingowe i poddawania ich przeglądowi w razie potrzeby. Wymogów tych nie należy stosować w sposób utrudniający wejście na rynek nowym agencjom ratingowym.
(24) Ratingi kredytowe powinny być uzasadnione i poparte solidnymi dowodami, by uniknąć niewiarygodności ratingów.
(25) Agencje ratingowe powinny podawać do wiadomości publicznej informacje o metodach, modelach i podstawowych założeniach ratingowych wykorzystywanych przez nie w ramach działalności w zakresie ratingu kredytowego. Ujawniane informacje o modelach powinny być na tyle szczegółowe, by pozwalały użytkownikom ratingów kredytowych samodzielnie i z należytą starannością ocenić, czy mogą polegać na tych ratingach kredytowych. Z drugiej strony, ujawniane informacje o modelach nie powinny zawierać szczególnie chronionych informacji gospodarczych ani stwarzać poważnych utrudnień dla innowacji.
(26) Agencje ratingowe powinny ustanowić odpowiednią politykę wewnętrzną i odpowiednie procedury wewnętrzne dotyczące pracowników i innych osób przygotowujących ratingi kredytowe, aby zapobiec konfliktom interesów, wskazywać je i eliminować lub zarządzać nimi i je ujawniać oraz aby zapewnić w każdym czasie jakość, uczciwość i wnikliwość procesu ratingu kredytowego i jego przeglądu. Taka polityka i takie procedury powinny w szczególności obejmować mechanizm kontroli wewnętrznej i funkcję nadzoru zgodności z prawem.
(27) Agencje ratingowe powinny unikać sytuacji, w których występują konflikty interesów, i odpowiednio zarządzać takimi konfliktami, gdy są one nieuniknione, w celu zapewnienia swojej niezależności. Agencje ratingowe powinny terminowo ujawniać informacje o konfliktach interesów. Powinny one również rejestrować wszelkie istotne zagrożenia dla niezależności agencji ratingowej oraz jej pracowników i innych osób uczestniczących w procesie ratingu kredytowego wraz z zabezpieczeniami, które zastosowano w celu zmniejszenia tych zagrożeń.
(28) Agencja ratingowa lub grupa agencji ratingowych powinna utrzymywać ustalenia dotyczące dobrego ładu korporacyjnego. Określając ustalenia w zakresie ładu korporacyjnego, agencja ratingowa lub grupa agencji ratingowych powinna uwzględnić konieczność zapewnienia niezależności, obiektywności i odpowiedniej jakości wystawianych przez nią ratingów.
(29) W celu zapewnienia niezależności procesu wystawiania ratingu od interesów gospodarczych agencji ratingowej jako przedsiębiorstwa, agencje ratingowe powinny zapewniać, aby przynajmniej jedna trzecia, ale nie mniej niż dwóch członków zarządu lub rady nadzorczej była niezależna w sposób zgodny z pkt 13 sekcji III zalecenia Komisji 2005/162/WE z dnia 15 lutego 2005 r. dotyczącego roli dyrektorów niewykonawczych lub będących członkami rady nadzorczej spółek giełdowych i komisji rady (nadzorczej) 14 . Ponadto większość wyższej kadry kierowniczej, w tym wszyscy członkowie niezależni, powinna mieć wystarczającą wiedzę specjalistyczną w zakresie odpowiednich dziedzin usług finansowych. Pracownik ds. zgodności powinien regularnie składać wyższej kadrze kierowniczej oraz niezależnym członkom zarządu lub rady nadzorczej sprawozdania z wypełniania swoich zadań.
(30) W celu uniknięcia konfliktów interesów wynagrodzenie niezależnych członków zarządu lub rady nadzorczej nie powinno zależeć od wyników działalności agencji ratingowej.
(31) Agencja ratingowa powinna przeznaczyć wystarczającą liczbę pracowników posiadających odpowiednią wiedzę i doświadczenie do działalności w zakresie ratingu kredytowego. W szczególności agencja ratingowa powinna zapewnić odpowiednie zasoby ludzkie i finansowe do wystawiania ratingów kredytowych oraz ich monitorowania i aktualizowania.
(32) Aby uwzględnić szczególną sytuację agencji ratingowych zatrudniających mniej niż 50 osób, właściwe organy powinny mieć możliwość zwolnienia takich agencji ratingowych z niektórych obowiązków ustanowionych niniejszym rozporządzeniem w odniesieniu do roli niezależnych członków zarządu, funkcji nadzoru zgodności z prawem oraz mechanizmu rotacji, pod warunkiem że te agencje ratingowe są w stanie wykazać, że spełniają szczególne warunki. Właściwe organy powinny zbadać w szczególności, czy wielkość agencji ratingowej nie została określona w sposób umożliwiający agencji ratingowej lub grupie agencji ratingowych uchylanie się od spełniania wymogów niniejszego rozporządzenia. Właściwe organy państw członkowskich powinny stosować zwolnienia w sposób pozwalający uniknąć ryzyka fragmentacji rynku wewnętrznego i gwarantujący jednolite stosowanie prawa wspólnotowego.
(33) Długotrwałe relacje z tymi samymi ocenianymi podmiotami lub ich powiązanymi stronami trzecimi mogą zagrozić niezależności analityków ratingowych i osób zatwierdzających ratingi kredytowe. Dlatego analitycy i osoby zatwierdzające ratingi powinni podlegać odpowiedniemu mechanizmowi rotacji, który powinien pozwalać na stopniową zmianę składu zespołów analitycznych i komitetów ratingowych.
(34) 15 Agencje ratingowe powinny zapewniać, aby metody, modele i podstawowe założenia ratingowe, takie jak założenia matematyczne lub korelacyjne, wykorzystywane do ustalania ratingów kredytowych, były odpowiednio utrzymywane, aktualne i poddawane kompleksowemu przeglądowi okresowemu, a ich opisy publikowane w sposób umożliwiający całościowy przegląd. Jeżeli brak wiarygodnych danych lub złożona struktura nowego typu instrumentu finansowego, zwłaszcza instrumentów sekurytyzacyjnych, rodzi poważne wątpliwości co do możliwości wystawienia wiarygodnego ratingu kredytowego przez agencję ratingową, agencja ratingowa nie powinna wystawiać ratingu kredytowego lub powinna wycofać istniejący rating kredytowy. Przy okazji przeglądu powinny być ujawniane zmiany jakości informacji dostępnych w celu monitorowania istniejącego ratingu kredytowego, a w stosownych przypadkach powinno się dokonywać zmiany ratingu.
(35) W celu zapewnienia odpowiedniej jakości ratingów kredytowych agencja ratingowa powinna podjąć działania zmierzające do zapewnienia wiarygodności informacji wykorzystywanych przez nią do wystawienia ratingu kredytowego. W tym celu agencja ratingowa powinna być w stanie przewidzieć między innymi wykorzystanie sprawozdań finansowych poddanych niezależnemu audytowi i publicznie ujawnionych informacji, weryfikację przez uznane strony trzecie, badanie wybranych losowo prób z informacji uzyskanych przez agencję ratingową lub postanowienia umowne wyraźnie wskazujące na odpowiedzialność ocenianego podmiotu lub powiązanych z nim stron trzecich, jeśli informacje dostarczone na mocy umowy są rozmyślnie fałszywe lub wprowadzają w błąd lub jeśli oceniany podmiot lub powiązane z nim strony trzecie nie zachowują należytej staranności w stosunku do dokładności informacji, o których mowa w warunkach umowy.
(36) Niniejsze rozporządzenie pozostaje bez uszczerbku dla obowiązku ochrony przez agencje ratingowe prawa osób fizycznych do prywatności w odniesieniu do przetwarzania danych osobowych zgodnie z dyrektywą 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 24 października 1995 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych i swobodnego przepływu tych danych 16 .
(37) Agencje ratingowe muszą ustanowić odpowiednie procedury regularnego przeglądu metod, modeli i podstawowych założeń ratingowych wykorzystywanych przez agencje ratingowe i dokonywać ich regularnego przeglądu w celu umożliwienia właściwego odzwierciedlenia zmieniających się warunków na rynkach aktywów podstawowych. W celu zapewnienia przejrzystości wszelkie istotne zmiany metod i praktyk, procedur i procesów agencji ratingowych należy ujawnić, zanim zaczną obowiązywać, chyba że wyjątkowe warunki rynkowe wymagają natychmiastowych zmian w ratingu kredytowym.
(38) Agencja ratingowa powinna wskazać wszelkie odpowiednie ostrzeżenia o ryzyku, włącznie z analizą wrażliwości odpowiednich założeń. Taka analiza powinna wyjaśniać, w jaki sposób różne zmiany na rynku, które zmieniają parametry wbudowane w model, mogą wpływać na zmiany ratingu kredytowego (na przykład zmienność). Agencja ratingowa powinna zapewnić, aby informacje dotyczące historycznych współczynników niewypłacalności jej kategorii ratingu były weryfikowalne i wymierne oraz stanowiły dla zainteresowanych stron wystarczającą podstawę do zrozumienia historycznych wyników każdej kategorii ratingu oraz tego, czy i jak zmieniły się kategorie ratingu. Jeśli charakter ratingu kredytowego lub inne okoliczności sprawiają, że historyczny wskaźnik niewypłacalności jest niewłaściwy, nieważny statystycznie lub w inny sposób może wprowadzić w błąd użytkowników ratingu kredytowego, agencja ratingowa powinna udzielić odpowiednich wyjaśnień. Informacje takie powinny być w miarę możliwości porównywalne ze schematami istniejącymi w sektorze, aby pomóc inwestorom w dokonaniu porównań między wynikami różnych agencji ratingowych.
(39) Celem zwiększenia przejrzystości ratingów kredytowych i przyczynienia się do ochrony inwestorów, CESR powinien prowadzić centralne repozytorium, gdzie przechowywane powinny być informacje na temat wyników agencji ratingowych w przeszłości i na temat wydanych w przeszłości ratingów kredytowych. Agencje ratingowe powinny dostarczać do tego repozytorium informacje w standardowym formacie. CESR powinien udostępniać publicznie te informacje i corocznie publikować podsumowanie informacji na temat głównych odnotowanych zmian sytuacji.
(40) 17 W pewnych okolicznościach instrumenty sekurytyzacyjne mogą mieć skutki odmienne od tradycyjnych instrumentów dłużnych przedsiębiorstw. Stosowanie tych samych kategorii ratingu do obu typów instrumentów bez dalszych wyjaśnień mogłoby wprowadzić inwestorów w błąd. Agencje ratingowe powinny odgrywać istotną rolę w zwiększaniu świadomości użytkowników ratingów kredytowych na temat specyfiki strukturyzowanych produktów finansowych w porównaniu z produktami tradycyjnymi. Dlatego też agencje ratingowe powinny wyraźnie rozróżniać z jednej strony kategorie ratingu stosowane do oceny strukturyzowanych instrumentów finansowych i z drugiej strony kategorie ratingu stosowane w odniesieniu do innych instrumentów lub zobowiązań finansowych, poprzez oznaczenie kategorii ratingu odpowiednim symbolem.
(41) 18 Agencje ratingowe powinny podjąć środki w celu uniknięcia sytuacji, w których emitenci zwracają się o wstępną ocenę ratingu danego instrumentu sekurytyzacyjnego do kilku agencji ratingowych, aby zidentyfikować tę, która oferuje najlepszy rating kredytowy dla proponowanej struktury. Emitenci powinni również unikać stosowania takich praktyk.
(42) Agencja ratingowa powinna rejestrować metody ratingów kredytowych i regularnie aktualizować zmiany tych metod, jak również rejestrować istotne elementy dialogu pomiędzy analitykiem ratingowym a ocenianym podmiotem lub powiązanymi z nim stronami trzecimi.
(43) W celu zapewnienia wysokiego poziomu zaufania inwestorów i konsumentów do rynku wewnętrznego agencje ratingowe wystawiające ratingi kredytowe wykorzystywane przez instytucje finansowe we Wspólnocie powinny podlegać rejestracji. Rejestracja taka stanowi zasadniczy warunek wstępny wystawiania przez agencje ratingowe ratingów kredytowych wykorzystywanych do celów regulacyjnych we Wspólnocie. Niezbędne jest zatem określenie zharmonizowanych warunków i procedury rejestracji, zawieszenia oraz wycofania takiej rejestracji.
(44) Niniejsze rozporządzenie nie powinno zastępować ustalonego procesu uznawania zewnętrznych instytucji oceny wiarygodności kredytowej (ECAI) zgodnie z dyrektywą 2006/48/WE. Uznane już we Wspólnocie ECAI powinny złożyć wniosek o rejestrację zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.
(45) Agencja ratingowa zarejestrowana przez właściwy organ odpowiedniego państwa członkowskiego powinna mieć prawo do wystawiania ratingów kredytowych w całej Wspólnocie. Konieczne jest zatem utworzenie jednej procedury rejestracji dla każdej agencji ratingowej, która to rejestracja będzie skuteczna w całej Wspólnocie. Rejestracja agencji ratingowej powinna być skuteczna w całej Wspólnocie po wydaniu, zgodnie z odnośnym prawem krajowym, decyzji w sprawie rejestracji wydanej przez właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego.
(46) Konieczne jest utworzenie jednego punktu składania wniosków o rejestrację. CESR powinien otrzymywać wnioski o rejestrację i skutecznie informować właściwe organy we wszystkich państwach członkowskich. CESR powinien również udzielać właściwemu organowi macierzystego państwa członkowskiego porady w sprawie kompletności wniosku. Rozpatrywanie wniosków o rejestrację powinno być przeprowadzone na szczeblu krajowym przez odpowiedni właściwy organ. W celu skutecznego postępowania z agencjami ratingowymi właściwe organy powinny utworzyć sieci operacyjne (kolegia) wspierane przez skuteczną infrastrukturę informatyczną. CESR powinien ustanowić podkomitet specjalizujący się w ratingach kredytowych każdej klasy aktywów ocenianych przez agencje ratingowe.
(47) Niektóre agencje ratingowe składają się z kilku podmiotów prawnych, które razem tworzą grupę agencji ratingowych. Podczas rejestrowania każdej agencji ratingowej będącej częścią takiej grupy właściwe organy zainteresowanych państw członkowskich powinny koordynować rozpatrywanie wniosków złożonych przez agencje ratingowe należące do tej samej grupy, jak również proces decyzyjny dotyczący rejestracji. Powinna jednak istnieć możliwość odmówienia rejestracji agencji ratingowej wchodzącej w skład grupy agencji ratingowych, gdy taka agencja ratingowa nie spełnia wymogów rejestracji zgodnie z niniejszym rozporządzeniem, podczas gdy inni członkowie takiej grupy spełniają wszystkie te wymogi. Ponieważ kolegium nie powinno posiadać uprawnień do wydawania prawnie wiążących decyzji, właściwe organy macierzystego państwa członkowskiego członków grupy agencji ratingowych powinny wydać osobną decyzję dotyczącą agencji ratingowej z siedzibą na terytorium danego państwa członkowskiego.
(48) Kolegium powinno stanowić skuteczną platformę wymiany informacji nadzorczych między właściwymi organami, koordynacji ich działań i środków nadzorczych niezbędnych do sprawowania skutecznego nadzoru nad agencjami ratingowymi. W szczególności kolegium powinno ułatwiać monitorowanie spełniania warunków zatwierdzania ratingów kredytowych wystawianych w państwach trzecich, certyfikacji, ustaleń dotyczących outsourcingu oraz zwolnień, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu. Działalność kolegiów powinna przyczynić się do zharmonizowanego stosowania przepisów niniejszego rozporządzenia oraz do spójności praktyk nadzorczych.
(49) Aby wzmocnić praktyczną koordynację działalności kolegium, jego członkowie powinni wybrać ze swojego grona koordynatora. Koordynator powinien przewodniczyć posiedzeniom kolegium, ustanawiać pisemne ustalenia dotyczące koordynacji kolegium oraz koordynować jego działania. W procesie rejestracji koordynator powinien oceniać konieczność przedłużenia okresu rozpatrywania wniosków, koordynować takie rozpatrywanie oraz działać w porozumieniu z CESR.
(50) W listopadzie 2008 r. Komisja powołała grupę wysokiego szczebla, która przyjrzy się przyszłej europejskiej architekturze nadzoru w dziedzinie usług finansowych, włącznie z rolą CESR.
(51) Obecnej struktury nadzoru nie należy traktować jako długoterminowego rozwiązania w zakresie nadzoru nad agencjami ratingowymi. Kolegia właściwych organów, mające usprawnić współpracę w zakresie nadzoru i spójność w tej dziedzinie na obszarze Wspólnoty, stanowią istotny krok naprzód, ale nie mogą zastąpić wszystkich korzyści bardziej skonsolidowanego nadzoru branży ratingów kredytowych. Kryzys na międzynarodowych rynkach finansowych wyraźnie pokazał, że właściwym jest rozważenie dalszej potrzeby na szeroko zakrojoną reformę modelu regulacyjnego i nadzorczego we wspólnotowym sektorze finansowym. Aby osiągnąć niezbędny poziom spójności nadzoru we Wspólnocie i współpracy w tej dziedzinie, a także wzmocnić stabilność systemu finansowego, pilnie potrzebne są dalsze szeroko zakrojone reformy modelu regulacyjnego i nadzorczego we wspólnotowym sektorze finansowym, które powinna szybko zaproponować Komisja Europejska, z należytym uwzględnieniem wniosków przedstawionych w dniu 25 lutego 2009 r. Komisja powinna jak najszybciej, a w każdym razie do dnia 1 lipca 2010 r. złożyć Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i innym zainteresowanym instytucjom sprawozdanie z wszelkich ustaleń w tym względzie i przedstawić wszelkie wnioski legislacyjne konieczne do naprawienia braków stwierdzonych w odniesieniu do ustaleń dotyczących koordynacji i współpracy w zakresie nadzoru.
(52) Za istotne zmiany w warunkach pierwszej rejestracji agencji ratingowej należy uznać między innymi istotne zmiany w systemie zatwierdzania, ustaleń dotyczących outsourcingu, a także w otwieraniu i zamykaniu oddziałów.
(53) Nadzór nad agencją ratingową powinien być prowadzony przez właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego we współpracy z właściwymi organami pozostałych zainteresowanych państw członkowskich, z wykorzystaniem odpowiedniego kolegium i przy zapewnieniu odpowiedniego udziału CESR.
(54) Zdolności właściwego organu macierzystego państwa członkowskiego i innych członków odpowiedniego kolegium do oceny i monitorowania wypełniania przez agencję ratingową obowiązków określonych w niniejszym rozporządzeniu nie powinny ograniczać żadne ustalenia w zakresie outsourcingu wprowadzone przez agencję ratingową. W razie stosowania ustaleń dotyczących outsourcingu agencja ratingowa powinna nadal być odpowiedzialna za wykonywanie wszystkich swoich zobowiązań zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.
(55) W celu utrzymania wysokiego poziomu zaufania inwestorów oraz umożliwienia bieżącego nadzoru ratingów kredytowych wystawionych we Wspólnocie od agencji ratingowych z siedzibą poza Wspólnotą należy wymagać utworzenia podmiotu zależnego we Wspólnocie, aby umożliwić skuteczny nadzór nad ich działalnością na terytorium Wspólnoty oraz skuteczne stosowanie systemu zatwierdzania. Powinno się również zachęcać do tworzenia nowych podmiotów na rynku agencji ratingowych.
(56) Właściwe organy powinny móc wykorzystywać uprawnienia określone w niniejszym rozporządzeniu w odniesieniu do agencji ratingowych, osób uczestniczących w działalności z zakresu ratingu kredytowego, ocenianych podmiotów i powiązanych z nimi stron trzecich, stron trzecich, którym agencje ratingowe zleciły niektóre funkcje lub działania na zasadzie outsourcingu, lub innych osób w inny sposób powiązanych z agencjami ratingowymi lub z działalnością z zakresu ratingu kredytowego. Do osób takich powinni należeć udziałowcy lub członkowie zarządów lub rad nadzorczych agencji ratingowych i ocenianych podmiotów.
(57) Przepisy niniejszego rozporządzenia dotyczące opłat nadzorczych powinny pozostawać bez uszczerbku dla stosownych przepisów prawa krajowego w zakresie opłat nadzorczych lub podobnych.
(58) Należy stworzyć mechanizm zapewniający skuteczne egzekwowanie niniejszego rozporządzenia. Właściwe organy państw członkowskich powinny mieć do dyspozycji środki niezbędne do zagwarantowania, że wystawianie ratingów we Wspólnocie odbywa się zgodnie z niniejszym rozporządzeniem. Użycie tych środków nadzorczych powinno być zawsze koordynowane w ramach odpowiedniego kolegium. Środki takie, jak wycofanie rejestracji lub zawieszenie korzystania z ratingów kredytowych do celów regulacyjnych, powinny być stosowane, jeżeli uznane zostaną za współmierne do wagi naruszenia obowiązków wynikających z niniejszego rozporządzenia. Wykonując uprawnienia nadzorcze, właściwe organy powinny należycie uwzględniać interesy inwestorów i stabilność rynku. W celu zachowania niezależności analitycznej agencji ratingowej w procesie wystawiania ratingu kredytowego oraz uniknięcia niewiarygodności ratingów kredytowych właściwe organy ani państwa członkowskie nie powinny ingerować w zawartość ratingów kredytowych i metody stosowane przez agencję ratingową do ustalenia ratingu kredytowego. W przypadku wywierania nacisku na agencję ratingową agencja ta powinna powiadomić Komisję i CESR. Komisja powinna zbadać, czy w poszczególnych przypadkach należy podjąć dalsze działania przeciwko zainteresowanemu państwu członkowskiemu w związku z niewypełnieniem przez nie obowiązków ustanowionych w niniejszym rozporządzeniu.
(59) Pożądane jest, by proces decyzyjny, o którym mowa w niniejszym rozporządzeniu, opierał się na ścisłej współpracy między właściwymi organami państw członkowskich, dlatego przyjmowanie decyzji o rejestracji powinno odbywać się w oparciu o porozumienie. Jest to wstępny wymóg konieczny dla skuteczności procesu rejestracji i sprawowania nadzoru. Proces decyzyjny powinien być skuteczny, sprawny i oparty na konsensusie.
(60) Państwa członkowskie powinny ze sobą współpracować, aby zapewnić skuteczny nadzór i uniknąć powielania wykonywanych zadań.
(61) Ważne jest również zapewnienie wymiany informacji między właściwymi organami odpowiedzialnymi za nadzór nad agencjami ratingowymi zgodnie z niniejszym rozporządzeniem a właściwymi organami sprawującymi nadzór nad instytucjami finansowymi określonymi w niniejszym rozporządzeniu, zwłaszcza właściwymi organami odpowiedzialnymi za nadzór ostrożnościowy lub za stabilność finansową w państwach członkowskich.
(62) Właściwe organy państw członkowskich inne niż właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego powinny mieć możliwość interwencji i podjęcia odpowiednich środków nadzorczych po poinformowaniu CESR i właściwego organu macierzystego państwa członkowskiego oraz po skonsultowaniu się z odpowiednim kolegium, jeżeli stwierdzą, że zarejestrowana agencja ratingowa, której ratingi wykorzystywane są na jego terytorium, narusza obowiązki wynikające z niniejszego rozporządzenia.
(63) O ile niniejsze rozporządzenie nie przewiduje szczególnej procedury rejestracji, certyfikacji lub wycofania rejestracji, przyjmowania środków nadzorczych lub wykonywania uprawnień nadzorczych, zastosowanie ma prawo krajowe regulujące takie procedury, w tym systemy dotyczące używanych języków, tajemnicę zawodową i poufność wymiany informacji między prawnikiem a klientem, a prawa agencji ratingowych i innych osób na mocy tego prawa powinny pozostać nienaruszone.
(64) Konieczne jest zwiększenie spójności uprawnień, jakimi dysponują właściwe organy, w celu osiągnięcia jednakowego stopnia egzekwowania przepisów na całym rynku wewnętrznym.
(65) CESR powinien zapewnić spójność stosowania niniejszego rozporządzenia. Powinien on poprawiać i ułatwiać współpracę i koordynację właściwych organów w zakresie działań nadzorczych, a w stosownych przypadkach wydawać wytyczne. CESR powinien zatem ustanowić mechanizm mediacji i wzajemnej oceny w celu ułatwienia stosowania spójnego podejścia przez właściwe organy.
(66) Państwa członkowskie powinny ustanowić przepisy dotyczące sankcji stosowanych w przypadku naruszenia przepisów niniejszego rozporządzenia oraz zapewnić ich wykonywanie. Sankcje te powinny być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające oraz obejmować co najmniej przypadki poważnego uchybienia zawodowego i braku należytej staranności. Państwa członkowskie powinny mieć możliwość ustanowienia sankcji administracyjnych lub karnych. CESR powinien wydać wytyczne dotyczące spójności praktyk związanych z takimi sankcjami.
(67) Wszelka wymiana lub przekazywanie informacji pomiędzy właściwymi organami, innymi organami, instytucjami lub osobami powinny być zgodne z zasadami przekazywania danych osobowych, określonymi w dyrektywie 95/46/WE.
(68) Rozporządzenie powinno również przewidywać zasady wymiany informacji z właściwymi organami państw trzecich, zwłaszcza z organami odpowiedzialnymi za nadzór nad agencjami ratingowymi, uczestniczącymi w zatwierdzaniu i certyfikacji.
(69) Bez uszczerbku dla stosowania przepisów wspólnotowych wszelkie roszczenia wobec agencji ratingowych dotyczące wszelkich naruszeń przepisów niniejszego rozporządzenia powinny być podnoszone zgodnie z właściwym prawem krajowym w zakresie odpowiedzialności cywilnej.
(70) Środki niezbędne do wdrożenia niniejszego rozporządzenia powinny zostać przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji 19 .
(71) W szczególności Komisja powinna być uprawniona, przy uwzględnieniu rozwoju sytuacji na szczeblu międzynarodowym, do zmiany załączników I i II, które określają szczegółowe kryteria oceny wypełniania przez agencję ratingową jej obowiązków w zakresie organizacji wewnętrznej, ustaleń operacyjnych, zasad dotyczących pracowników, prezentacji ratingów kredytowych i ujawniania informacji, oraz do określania lub zmiany kryteriów stwierdzania równoważności przepisów niniejszego rozporządzenia z ramami prawnymi regulacji i nadzoru w państwach trzecich. Ponieważ środki te mają zakres ogólny i zostały opracowane w celu zmiany elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia, między innymi poprzez zastąpienie ich nowymi elementami innymi niż istotne, muszą one być przyjęte zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą określoną w art. 5a decyzji 1999/468/WE.
(72) By uwzględnić dalszy rozwój sytuacji na rynkach finansowych, Komisja powinna przedstawić Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie oceniające stosowanie niniejszego rozporządzenia, zwłaszcza wiarygodność regulacyjną ratingów kredytowych oraz stosowność wynagradzania agencji ratingowej przez oceniany podmiot. W świetle tej oceny Komisja powinna złożyć stosowne wnioski legislacyjne.
(73) Komisja powinna również przedstawić Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie oceniające bodźce zachęcające emitentów do zlecania wystawiania ratingów przez agencje ratingowe z siedzibą na terytorium Wspólnoty, możliwe alternatywy dla modelu "emitent płaci", w tym utworzenie publicznej wspólnotowej agencji ratingowej, oraz spójność krajowych przepisów dotyczących naruszeń przepisów niniejszego rozporządzenia. W świetle tej oceny Komisja powinna złożyć stosowne wnioski legislacyjne.
(74) Komisja powinna również przedstawić Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie oceniające rozwój sytuacji w zakresie ram regulacyjnych i nadzorczych dla agencji ratingowych w państwach trzecich oraz skutki tego rozwoju sytuacji i przepisów przejściowych, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, na stabilność rynków finansowych we Wspólnocie.
(75) Ponieważ cel niniejszego rozporządzenia, mianowicie zapewnienie wysokiego poziomu ochrony konsumentów i inwestorów poprzez ustanowienie wspólnych ram dla jakości ratingów kredytowych wystawianych na rynku wewnętrznym, nie może być osiągnięty w wystarczający sposób przez państwa członkowskie, zważywszy na obecny brak ustawodawstwa krajowego oraz fakt, że większość istniejących agencji ratingowych ma siedzibę poza Wspólnotą, oraz może zostać lepiej osiągnięte na szczeblu wspólnotowym, Wspólnota może przyjąć środki zgodnie z zasadą pomocniczości określoną w art. 5 Traktatu. Zgodnie z zasadą proporcjonalności określoną w tym artykule niniejsze rozporządzanie nie wykracza poza to, co jest niezbędne do osiągnięcia tego celu,
PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Opinia z dnia 13 maja 2009 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
2 Dz.U. C 115 z 20.5.2009, s. 1.
3 Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 23 kwietnia 2009 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym) i decyzja Rady z dnia 27 lipca 2009 r.
4 Dz.U. L 96 z 12.4.2003, s. 16.
5 Dz.U. L 177 z 30.6.2006, s. 1.
6 Dz.U. L 177 z 30.6.2006, s. 201.
7 Dz.U. L 375 z 31.12.1985, s. 3. Dyrektywa zastąpiona, ze skutkiem od dnia 1 lipca 2011 r., przez dyrektywę 2009/65/WE Parlamentu Europejskiego i Rady (zob. s. 32 niniejszego Dziennika Urzędowego).
8 Dz.U. L 235 z 23.9.2003, s. 10.
9 Dz.U. L 345 z 31.12.2003, s. 64.
10 Dz.U. L 149 z 30.4.2004, s. 1.
11 Dz.U. C 59 z 11.3.2006, s. 2.
12 Dz.U. L 25 z 29.1.2009, s. 18.
13 Motyw 22 zmieniony przez art. 40 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.347.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
14 Dz.U. L 52 z 25.2.2005, s. 51.
15 Motyw 34 zmieniony przez art. 40 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.347.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
16 Dz.U. L 281 z 23.11.1995, s. 31.
17 Motyw 40 zmieniony przez art. 40 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.347.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
18 Motyw 41 zmieniony przez art. 40 pkt 1 rozporządzenia nr (UE) 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.347.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
19 Dz.U. L 184 z 17.7.1999, s. 23.
20 Art. 1:- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
- zmieniony przez art. 40 pkt 3 rozporządzenia nr (UE) 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.347.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
21 Art. 2 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
22 Art. 2 ust. 3 uchylony przez art. 3 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 2014 r. (Dz.U.UE.L.14.153.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 maja 2013 r.
23 Art. 3 ust. 1 lit. g) zmieniona przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt i) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
24 Dz.U. L 193 z 18.7.1983, s. 1.
25 Dz.U. L 145 z 30.4.2004, s. 1.
26 Art. 3 ust. 1 lit. l zmieniona przez art. 40 pkt 4 rozporządzenia nr 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.347.35) zmieniającego nin. rozporządzenie (we) z dniem 1 stycznia 2019 r.
27 Art. 3 ust. 1 lit. m) zmieniona przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
28 Art. 3 ust. 1 lit. p) dodana przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
29 Art. 3 ust. 1 lit. pa) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt ii) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
30 Art. 3 ust. 1 lit. pb) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt ii) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
31 Art. 3 ust. 1 lit. pc) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt ii) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
32 Dz.U. L 335 z 17.12.2009, s. 1.
33 Art. 3 ust. 1 lit. pd) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt ii) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
34 Art. 3 ust. 1 lit. pe) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt ii) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
35 Art. 3 ust. 1 lit. pf) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt ii) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
36 Dz.U. L 302 z 17.11.2009, s. 32.
37 Art. 3 ust. 1 lit. pg) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt ii) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
38 Art. 3 ust. 1 lit. ph) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt ii) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
39 Dz.U. L 174 z 1.7.2011, s. 1.
40 Art. 3 ust. 1 lit. pi) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt ii) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
41 Dz.U. L 201 z 27.7.2012, s. 1.
42 Art. 3 ust. 1 lit. pj) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt ii) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
43 Art. 3 ust. 1 lit. q):- dodana przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
- zmieniona przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt iii) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
44 Art. 3 ust. 1 lit. r):- dodana przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
- zmieniona przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt iii) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
45 Art. 3 ust. 1 lit. s) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt iv) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
46 Art. 3 ust. 1 lit. t) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt iv) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
47 Art. 3 ust. 1 lit. u) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt iv) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
48 Art. 3 ust. 1 lit. v) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt iv) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
49 Art. 3 ust. 1 lit. w) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt iv) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
50 Art. 3 ust. 1 lit. x) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt iv) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
51 Art. 3 ust. 1 lit. y) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt iv) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
52 Art. 3 ust. 1 lit. z) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt iv) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
53 Art. 3 ust. 1 lit. aa) dodana przez art. 1 pkt 3 lit. a) ppkt iv) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
54 Dz.U. L 339 z 24.12.2003, s. 73.
55 Dyrektywa Komisji 2006/73/WE z dnia 10 sierpnia 2006 r. wprowadzająca środki wykonawcze do dyrektywy 2004/39/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez przedsiębiorstwa inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tejże dyrektywy (Dz.U. L 241 z 2.9.2006, s. 26).
56 Art. 3 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
57 Dz.U. L 309 z 25.11.2005, s. 15.
58 Art. 4 ust. 1:- zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
- zmieniony przez art. 64 dyrektywy nr 2011/61/UE z dnia 8 czerwca 2011 r. w sprawie zarządzających alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi i zmieniającej dyrektywy 2003/41/WE i 2009/65/WE oraz rozporządzenia (WE) nr 1060/2009 i (UE) nr 1095/2010 (Dz.U.UE.L.11.174.1) z dniem 21 lipca 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
59 Art. 4 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
60 Art. 4 ust. 3 zdanie wstępne zmienione przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
61 Art. 4 ust. 3 lit. b):- zmieniona przez art. 1 pkt 2 lit. b) pkt i) rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
- zmieniona przez art. 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
- zmieniony przez art. 40 pkt 6 rozporządzenia nr (UE) 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.347.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
62 Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 84.
63 Art. 4 ust. 3 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 2 lit. b) pkt i) rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
64 Art. 4 ust. 3 lit. d) zmieniona przez art. 1 pkt 2 lit. b) pkt i) rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
65 Art. 4 ust. 3 lit. h) zmieniona przez art. 1 pkt 2 lit. b) pkt ii) rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
66 Art. 4 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
67 Art. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
68 Art. 5 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
69 Art. 5 ust. 5 uchylony przez art. 1 pkt 3 lit. d) rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
70 Art. 5 ust. 6 lit. b):- zmieniona przez art. 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
- zmieniony przez art. 40 pkt 6 rozporządzenia nr (UE) 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.347.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
71 Art. 5 ust. 8 zmieniony przez art. 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
72 Art. 5a dodany przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
73 Art. 5b dodany przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
74) Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 12.
75 Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 48.
76 Dz.U. L 331 z 15.12.2010, s. 1.
77 Art. 5c dodany przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
78 Art. 6 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 1 czerwca 2018 r. do celów przeprowadzania oceny, o której mowa w: art. 4 ust. 3 lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy wymogi obowiązujące w państwie trzecim są co najmniej tak rygorystyczne, jak wymogi, o których mowa w tej literze; oraz w art. 5 ust. 6 akapit drugi lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy agencje ratingowe w państwach trzecich podlegają prawnie wiążącym przepisom, które są równoważne do tych, o których mowa w tej literze, zgodnie z art. 2 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego.
79 Art. 6 ust. 3:- zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
- zdanie wstępne zmienione przez art. 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
80 Art. 6 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 7 lit. c) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
81 Art. 6a dodany przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 21 czerwca 2014 r. w odniesieniu do akcjonariuszy lub wspólników agencji ratingowej, którzy na dzień 15 listopada 2011 r. posiadali 5 % lub więcej kapitału w więcej niż jednej agencji ratingowej, zgodnie z art. 2 pkt 2 rozporządzenia zmieniającego.
82 Art. 6b dodany przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 21 czerwca 2014 r. w odniesieniu do akcjonariuszy lub wspólników agencji ratingowej, którzy na dzień 15 listopada 2011 r. posiadali 5 % lub więcej kapitału w więcej niż jednej agencji ratingowej, zgodnie z art. 2 pkt 2 rozporządzenia zmieniającego.
83 Art. 7 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 1 czerwca 2018 r. do celów przeprowadzania oceny, o której mowa w: art. 4 ust. 3 lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy wymogi obowiązujące w państwie trzecim są co najmniej tak rygorystyczne, jak wymogi, o których mowa w tej literze; oraz w art. 5 ust. 6 akapit drugi lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy agencje ratingowe w państwach trzecich podlegają prawnie wiążącym przepisom, które są równoważne do tych, o których mowa w tej literze, zgodnie z art. 2 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego.
84 Art. 8 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 1 czerwca 2018 r. do celów przeprowadzania oceny, o której mowa w: art. 4 ust. 3 lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy wymogi obowiązujące w państwie trzecim są co najmniej tak rygorystyczne, jak wymogi, o których mowa w tej literze; oraz w art. 5 ust. 6 akapit drugi lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy agencje ratingowe w państwach trzecich podlegają prawnie wiążącym przepisom, które są równoważne do tych, o których mowa w tej literze, zgodnie z art. 2 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego.
85 Art. 8 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 1 czerwca 2018 r. do celów przeprowadzania oceny, o której mowa w: art. 4 ust. 3 lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy wymogi obowiązujące w państwie trzecim są co najmniej tak rygorystyczne, jak wymogi, o których mowa w tej literze; oraz w art. 5 ust. 6 akapit drugi lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy agencje ratingowe w państwach trzecich podlegają prawnie wiążącym przepisom, które są równoważne do tych, o których mowa w tej literze, zgodnie z art. 2 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego.
86 Art. 8 ust. 4 zmieniony przez art. 40 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.347.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
87 Art. 8 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 10 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 1 czerwca 2018 r. do celów przeprowadzania oceny, o której mowa w: art. 4 ust. 3 lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy wymogi obowiązujące w państwie trzecim są co najmniej tak rygorystyczne, jak wymogi, o których mowa w tej literze; oraz w art. 5 ust. 6 akapit drugi lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy agencje ratingowe w państwach trzecich podlegają prawnie wiążącym przepisom, które są równoważne do tych, o których mowa w tej literze, zgodnie z art. 2 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego.
88 Art. 8 ust. 5a dodany przez art. 1 pkt 10 lit. c) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 1 czerwca 2018 r. do celów przeprowadzania oceny, o której mowa w: art. 4 ust. 3 lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy wymogi obowiązujące w państwie trzecim są co najmniej tak rygorystyczne, jak wymogi, o których mowa w tej literze; oraz w art. 5 ust. 6 akapit drugi lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy agencje ratingowe w państwach trzecich podlegają prawnie wiążącym przepisom, które są równoważne do tych, o których mowa w tej literze, zgodnie z art. 2 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego.
89 Art. 8 ust. 6 zdanie wstępne zmienione przez art. 1 pkt 10 lit. d) ppkt i) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 1 czerwca 2018 r. do celów przeprowadzania oceny, o której mowa w: art. 4 ust. 3 lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy wymogi obowiązujące w państwie trzecim są co najmniej tak rygorystyczne, jak wymogi, o których mowa w tej literze; oraz w art. 5 ust. 6 akapit drugi lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy agencje ratingowe w państwach trzecich podlegają prawnie wiążącym przepisom, które są równoważne do tych, o których mowa w tej literze, zgodnie z art. 2 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego.
90 Art. 8 ust. 6 lit. aa) dodana przez art. 1 pkt 10 lit. d) ppkt ii) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 1 czerwca 2018 r. do celów przeprowadzania oceny, o której mowa w: art. 4 ust. 3 lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy wymogi obowiązujące w państwie trzecim są co najmniej tak rygorystyczne, jak wymogi, o których mowa w tej literze; oraz w art. 5 ust. 6 akapit drugi lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy agencje ratingowe w państwach trzecich podlegają prawnie wiążącym przepisom, które są równoważne do tych, o których mowa w tej literze, zgodnie z art. 2 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego.
91 Art. 8 ust. 6 lit. ab) dodana przez art. 1 pkt 10 lit. d) ppkt ii) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 1 czerwca 2018 r. do celów przeprowadzania oceny, o której mowa w: art. 4 ust. 3 lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy wymogi obowiązujące w państwie trzecim są co najmniej tak rygorystyczne, jak wymogi, o których mowa w tej literze; oraz w art. 5 ust. 6 akapit drugi lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy agencje ratingowe w państwach trzecich podlegają prawnie wiążącym przepisom, które są równoważne do tych, o których mowa w tej literze, zgodnie z art. 2 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego.
92 Art. 8 ust. 7 dodany przez art. 1 pkt 10 lit. e) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 1 czerwca 2018 r. do celów przeprowadzania oceny, o której mowa w: art. 4 ust. 3 lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy wymogi obowiązujące w państwie trzecim są co najmniej tak rygorystyczne, jak wymogi, o których mowa w tej literze; oraz w art. 5 ust. 6 akapit drugi lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy agencje ratingowe w państwach trzecich podlegają prawnie wiążącym przepisom, które są równoważne do tych, o których mowa w tej literze, zgodnie z art. 2 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego.
93 Art. 8a dodany przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 1 czerwca 2018 r. do celów przeprowadzania oceny, o której mowa w: art. 4 ust. 3 lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy wymogi obowiązujące w państwie trzecim są co najmniej tak rygorystyczne, jak wymogi, o których mowa w tej literze; oraz w art. 5 ust. 6 akapit drugi lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy agencje ratingowe w państwach trzecich podlegają prawnie wiążącym przepisom, które są równoważne do tych, o których mowa w tej literze, zgodnie z art. 2 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego.
94 Art. 8b uchylony przez art. 40 pkt 5 rozporządzenia nr 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.347.35) zmieniającego nin. rozporządzenie (we) z dniem 1 stycznia 2019 r.
95 Art. 8c:- dodany przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 1 czerwca 2018 r. do celów przeprowadzania oceny, o której mowa w: art. 4 ust. 3 lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy wymogi obowiązujące w państwie trzecim są co najmniej tak rygorystyczne, jak wymogi, o których mowa w tej literze; oraz w art. 5 ust. 6 akapit drugi lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy agencje ratingowe w państwach trzecich podlegają prawnie wiążącym przepisom, które są równoważne do tych, o których mowa w tej literze, zgodnie z art. 2 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego.
- zmieniony przez art. 40 pkt 1 i 2 rozporządzenia nr (UE) 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.347.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
96 Art. 8d dodany przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 1 czerwca 2018 r. do celów przeprowadzania oceny, o której mowa w: art. 4 ust. 3 lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy wymogi obowiązujące w państwie trzecim są co najmniej tak rygorystyczne, jak wymogi, o których mowa w tej literze; oraz w art. 5 ust. 6 akapit drugi lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy agencje ratingowe w państwach trzecich podlegają prawnie wiążącym przepisom, które są równoważne do tych, o których mowa w tej literze, zgodnie z art. 2 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego.
97 Art. 9 zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
98 Art. 10 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 1 czerwca 2018 r. do celów przeprowadzania oceny, o której mowa w: art. 4 ust. 3 lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy wymogi obowiązujące w państwie trzecim są co najmniej tak rygorystyczne, jak wymogi, o których mowa w tej literze; oraz w art. 5 ust. 6 akapit drugi lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy agencje ratingowe w państwach trzecich podlegają prawnie wiążącym przepisom, które są równoważne do tych, o których mowa w tej literze, zgodnie z art. 2 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego.
99 Art. 10 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 1 czerwca 2018 r. do celów przeprowadzania oceny, o której mowa w: art. 4 ust. 3 lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy wymogi obowiązujące w państwie trzecim są co najmniej tak rygorystyczne, jak wymogi, o których mowa w tej literze; oraz w art. 5 ust. 6 akapit drugi lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy agencje ratingowe w państwach trzecich podlegają prawnie wiążącym przepisom, które są równoważne do tych, o których mowa w tej literze, zgodnie z art. 2 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego.
100 Art. 10 ust. 2a dodany przez art. 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 1 czerwca 2018 r. do celów przeprowadzania oceny, o której mowa w: art. 4 ust. 3 lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy wymogi obowiązujące w państwie trzecim są co najmniej tak rygorystyczne, jak wymogi, o których mowa w tej literze; oraz w art. 5 ust. 6 akapit drugi lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy agencje ratingowe w państwach trzecich podlegają prawnie wiążącym przepisom, które są równoważne do tych, o których mowa w tej literze, zgodnie z art. 2 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego.
101 Art. 10 ust. 3 zmieniony przez art. 40 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.347.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
102 Art. 10 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 13 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
103 Art. 10 ust. 6 zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
104 Art. 11 zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
105 Art. 11 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
106 Art. 11a dodany przez art. 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 czerwca 2015 r.
107 Art. 11a ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2023/2869 z dnia 13 grudnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2869) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 stycznia 2024 r.
108 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2859 z dnia 13 grudnia 2023 r. w sprawie ustanowienia europejskiego pojedynczego punktu dostępu zapewniającego scentralizowany dostęp do publicznie dostępnych informacji mających znaczenie dla usług finansowych, rynków kapitałowych i zrównoważonego rozwoju (Dz.U. L, 2023/2859, 20.12.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2023/2859/oj).
109 Art. 13a dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2023/2869 z dnia 13 grudnia 2023 r. (Dz.U.UE.L.2023.2869) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 stycznia 2024 r.
110 Art. 14 zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
111 Art. 14 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
112 Art. 14 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
113 Art. 15 zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
114 Dz.U. 17 z 6.10.1958, s. 385.
115 Art. 16 zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
116 Art. 17 zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
117 Art. 18 zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
118 Art. 18 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
119 Art. 19 zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
120 Art. 19 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
121 Art. 20 zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
122 Tytuł rozdziału II zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
123 Art. 21 zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
124 Art. 21 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 19 lit. a) ppkt i) i iii) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
125 Art. 21 ust. 4 lit. e) zmieniona przez art. 1 pkt 19 lit. a) ppkt ii) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
126 Art. 21 ust. 4a dodany przez art. 1 pkt 19 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
127 Art. 21 ust. 4b dodany przez art. 1 pkt 19 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
128 Art. 21 ust. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 19 lit. c) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
129 Art. 22a:- dodany przez art. 1 pkt 10 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
130 Art. 23 zmieniony przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
131 Art. 23a dodany przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
132 Art. 23b dodany przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
133 Art. 23c dodany przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
134 Art. 23d dodany przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
135 Art. 23e dodany przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
136 Art. 24 zmieniony przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
137 Art. 25 zmieniony przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
138 Art. 25a:- dodany przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
- zmieniony przez art. 40 pkt 6 rozporządzenia nr (UE) 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.347.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
139 Tytuł rozdział III zmieniony przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
140 Art. 26 zmieniony przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
141 Art. 27 zmieniony przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
142 Art. 28 uchylony przez art. 1 pkt 12 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
143 Art. 29 uchylony przez art. 1 pkt 12 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
144 Art. 30 zmieniony przez art. 1 pkt 13 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
145 Art. 31 zmieniony przez art. 1 pkt 13 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
146 Art. 32 zmieniony przez art. 1 pkt 13 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
147 Art. 33 uchylony przez art. 1 pkt 14 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
148 Art. 34 zmieniony przez art. 1 pkt 15 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
149 Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.
150 Art. 35 zmieniony przez art. 1 pkt 15 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
151 Tytuł IIIA dodany przez art. 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
152 Tytuł rozdziału I zmieniony przez art. 1 pkt 16 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
153 Art. 36 zmieniony przez art. 1 pkt 17 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
154 Art. 36a dodany przez art. 1 pkt 18 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
155 Art. 36a ust. 2 lit. a) zmieniona przez art. 1 pkt 23 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
156 Art. 36a ust. 2 lit. b) zmieniona przez art. 1 pkt 23 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
157 Art. 36a ust. 2 lit. d) zmieniona przez art. 1 pkt 23 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
158 Art. 36a ust. 2 lit. e) zmieniona przez art. 1 pkt 23 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
159 Art. 36a ust. 2 lit. h) zmieniona przez art. 1 pkt 23 lit. c) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
160 Art. 36b dodany przez art. 1 pkt 18 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
161 Art. 36c dodany przez art. 1 pkt 18 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
162 Art. 36d dodany przez art. 1 pkt 18 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
163 Art. 36e dodany przez art. 1 pkt 18 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
164 Art. 37 zmieniony przez art. 1 pkt 19 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
165 Dz.U. L 191 z 13.7.2001, s. 45.
166 Art. 38 ust. 2 uchylony przez art. 1 pkt 20 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
167 Art. 38a dodany przez art. 1 pkt 21 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
168 Art. 38b dodany przez art. 1 pkt 21 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
169 Art. 38c dodany przez art. 1 pkt 21 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
170 Art. 39 ust. 1 skreślony przez art. 1 pkt 24 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
171 Art. 39 ust. 2 skreślony przez art. 1 pkt 22 lit. a) rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
172 Art. 39 ust. 3 skreślony przez art. 1 pkt 24 lit. a) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
173 Art. 39 ust. 4:- dodany przez art. 1 pkt 24 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
- zmieniony przez art. 40 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.347.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
174 Art. 39 ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 24 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
175 Art. 39 ust. 6 dodany przez art. 1 pkt 24 lit. b) rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
176 Art. 39a:- dodany przez art. 1 pkt 23 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 25 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
177 Art. 39b dodany przez art. 1 pkt 26 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
178 Art. 40 zmieniony przez art. 1 pkt 24 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
179 Art. 40a dodany przez art. 1 pkt 25 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
180 Załącznik I:- zmieniony przez sprostowanie z dnia 29 grudnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.350.59) zmieniające nin. rozporządzenie z dniem 29 grudnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 26 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 27 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r., z tym że nin. zmianę stosuje się od dnia 1 czerwca 2018 r. do celów przeprowadzania oceny, o której mowa w: art. 4 ust. 3 lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy wymogi obowiązujące w państwie trzecim są co najmniej tak rygorystyczne, jak wymogi, o których mowa w tej literze; oraz w art. 5 ust. 6 akapit drugi lit. b) nin. rozporządzenia w celu stwierdzenia, czy agencje ratingowe w państwach trzecich podlegają prawnie wiążącym przepisom, które są równoważne do tych, o których mowa w tej literze, zgodnie z art. 2 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego.
- zmieniony przez art. 40 pkt 1 i 2 rozporządzenia nr (UE) 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.347.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
181 Dyrektywa Komisji 2004/72/WE z dnia 29 kwietnia 2004 r. wykonująca dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie dopuszczalnych praktyk rynkowych, definicji informacji wewnętrznej w odniesieniu do towarowych instrumentów pochodnych, sporządzania list osób mających dostęp do informacji wewnętrznych, powiadamiania o transakcjach związanych z zarządem oraz powiadamiania o podejrzanych transakcjach (Dz.U. L 162 z 30.4.2004, s. 70).
182 Dz.U. L 390 z 31.12.2004, s. 38.
183 Dz.U. L 222 z 14.8.1978, s. 11.
184 Dz.U. L 142 z 30.4.2004, s. 12.
185 Załącznik II zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
186 Załącznik III:- dodany przez art. 1 pkt 27 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 28 rozporządzenia z dnia 21 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.146.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 czerwca 2013 r.
- zmieniony przez art. 40 pkt 2 rozporządzenia nr (UE) 2017/2402 z dnia 12 grudnia 2017 r. (Dz.U.UE.L.2017.347.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2019 r.
187 Załącznik IV dodany przez art. 1 pkt 27 rozporządzenia nr 513/2011 z dnia 11 maja 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.145.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2011 r.