a także mając na uwadze, co następuje:(1) Uzgodnione w latach 2003 i 2004 reformy wspólnej polityki rolnej (WPR) obejmowały przepisy służące ocenie skuteczności tych reform. W związku z tym w dniu 20 listopada 2007 r. Komisja przedstawiła komunikat dla Rady i Parlamentu Europejskiego zatytułowany "Przygotowania do oceny funkcjonowania reformy WPR". Należy uwzględnić ten komunikat oraz późniejsze dyskusje nad jego głównymi elementami, które toczyły się w Parlamencie Europejskim, Radzie, Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym i Komitecie Regionów, a także liczne uwagi będące wynikiem konsultacji społecznych.
(2) Doświadczenie wyniesione z wdrażania rozporządzenia Rady (WE) nr 1782/2003 z dnia 29 września 2003 r. ustanawiającego wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiającego określone systemy wsparcia 4 pokazuje w szczególności, że niektóre elementy mechanizmów wsparcia wymagają dostosowania. W szczególności należy rozszerzyć oddzielenie wsparcia bezpośredniego od wielkości produkcji oraz uprościć funkcjonowanie systemu płatności jednolitej. Ponadto rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 kilkakrotnie podlegało znacznym zmianom. W świetle rozwoju sytuacji oraz celem zachowania przejrzystości należy je uchylić i zastąpić niniejszym rozporządzeniem.
(3) Rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 ustanowiło zasadę, że rolnicy, którzy nie spełniają niektórych wymogów dotyczących zdrowia publicznego, zdrowia roślin i zwierząt, ochrony środowiska oraz dobrostanu zwierząt otrzymują zmniejszone płatności bezpośrednie lub podlegają wykluczeniu z płatności. Ten system wzajemnej zgodności stanowi nieodłączną część wspólnotowego wsparcia w postaci płatności bezpośrednich i dlatego powinien zostać zachowany. Doświadczenie pokazało jednak, że niektóre wymogi objęte zasadą wzajemnej zgodności nie są dostatecznie związane z działalnością rolniczą czy gruntami rolnymi lub dotyczą bardziej organów krajowych niż rolników. Dlatego właściwe jest dostosowanie zakresu zasady wzajemnej zgodności.
(4) Ponadto by uniknąć porzucania gruntów rolnych i zapewnić utrzymanie gruntów zgodnie z zasadami dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska, rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 ustanowiło wspólnotowe ramy prawne, na mocy których państwa członkowskie przyjmują normy uwzględniające szczególny charakter odnośnych obszarów, w tym warunki glebowe i klimatyczne, istniejące systemy gospodarowania, użytkowanie gruntów, zmianowanie upraw, metody uprawy roli oraz strukturę gospodarstw. Te ramy prawne należy zachować. Doświadczenie wykazało jednak, że odpowiedni charakter i korzystne skutki niektórych norm nie wystarczają, aby uzasadnić ich wdrożenie przez wszystkie państwa członkowskie. Normy takie powinny zatem stać się dobrowolne dla państw członkowskich. Jednakże w celu zapewnienia, aby ramy były możliwie jak najbardziej spójne, norma nie powinna być dobrowolna w przypadku gdy przed rokiem 2009 dane państwa członkowskie już określiły na jej podstawie wymogi minimalne lub jeżeli obowiązują przepisy krajowe, które odnoszą się do tej normy.
(5) Zniesienie - zgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia - obowiązkowego odłogowania w ramach systemu płatności jednolitej mogłoby mieć w niektórych przypadkach niekorzystne skutki dla środowiska, w szczególności w odniesieniu do niektórych cech krajobrazu. Zatem właściwe jest wzmocnienie przepisów wspólnotowych mających na celu ochronę określonych cech krajobrazu. W szczególnych sytuacjach państwo członkowskie powinno również mieć możliwość utworzenia lub utrzymania siedlisk.
(6) Na niektórych obszarach stopniowo problemem stała się ochrona zasobów wodnych i zarządzanie nimi w kontekście działalności rolniczej. Należy zatem wzmocnić wspólnotowe ramy prawne dotyczące zasad dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska w celu ochrony zasobów wodnych przed zanieczyszczeniami i wyciekami oraz w celu gospodarowania zużyciem wody.
(7) W rozporządzeniu (WE) nr 1782/2003 uznano pozytywny wpływ trwałych użytków zielonych na środowisko. Należy zachować środki przewidziane w tym rozporządzeniu, zmierzające do zachęcenia do utrzymywania istniejących trwałych użytków zielonych, zapobiegając w ten sposób ich masowemu przekształcaniu w grunty orne.
(8) W celu osiągnięcia lepszej równowagi między instrumentami polityki mającymi na celu promowanie zrównoważonego rolnictwa oraz instrumentami mającymi na celu promowanie rozwoju obszarów wiejskich, na mocy rozporządzenia (WE) nr 1782/2003 wprowadzono system obowiązkowego stopniowego zmniejszania płatności bezpośrednich ("modulacji"). Należy utrzymać ten system i objąć nim wyłączenie płatności do wysokości 5.000 EUR.
(9) Oszczędności uzyskane dzięki modulacji wykorzystuje się w celu finansowania środków w ramach polityki rozwoju obszarów wiejskich. Od momentu przyjęcia rozporządzenia (WE) nr 1782/2003 sektor rolniczy stanął w obliczu wielu nowych i trudnych wyzwań, takich jak zmiany klimatu i wzrastające znaczenie bioenergii, jak również konieczność poprawy gospodarki wodnej i skuteczniejsza ochrona różnorodności biologicznej. W świetle kwestii zmian klimatu Wspólnota, będąca stroną protokołu z Kioto 5 , została wezwana do dostosowania swojej polityki. Ponadto w następstwie poważnych problemów związanych z niedoborem wody i suszami Rada w swoich konkluzjach z dnia 30 października 2007 r. w sprawie niedoboru wody i susz stwierdziła, że kwestie gospodarki wodnej w rolnictwie powinny pozostać przedmiotem uwagi. Ponadto w swoich konkluzjach z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie zatrzymania procesu utraty różnorodności biologicznej Rada podkreśliła, że zachowanie różnorodności biologicznej pozostaje głównym wyzwaniem i niezależnie od znacznych postępów jakich już dokonano, osiągnięcie wyznaczonego przez Wspólnotę celu na 2010 rok w zakresie różnorodności biologicznej będzie wymagało podjęcia dodatkowych starań. Ponadto, zważywszy że innowacje mogą szczególnie przyczynić się do rozwoju nowych technologii, produktów i procesów, powinny one wzmocnić starania na rzecz sprostania tym nowym wyzwaniom. Wygaśnięcie systemu kwot mlecznych w 2015 roku zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1234/2007 z dnia 22 października 2007 r. ustanawiającego wspólną organizację rynków rolnych oraz przepisy szczegółowe dotyczące niektórych produktów rolnych 6 będzie wymagało od rolników prowadzących gospodarstwa mleczarskie szczególnych wysiłków, aby dostosować się do zmieniających się warunków, w szczególności w regionach o mniej korzystnych warunkach gospodarowania. Właściwe zatem jest określenie tej szczególnej sytuacji również jako nowego wyzwania, któremu państwa członkowskie powinny móc sprostać, aby zapewnić sektorowi mleczarskiemu "miękkie lądowanie".
(10) Wspólnota uznaje potrzebę podjęcia nowych wyzwań w ramach swojej strategii politycznej. W dziedzinie rolnictwa stosownym narzędziem służącym podjęciu wyzwań są programy rozwoju obszarów wiejskich przyjęte na mocy rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 z dnia 20 września 2005 w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) 7 . Należy udostępnić dodatkowe fundusze, aby umożliwić państwom członkowskim zmianę programów rozwoju obszarów wiejskich, bez konieczności ograniczenia obecnie prowadzonych działań w zakresie rozwoju obszarów wiejskich w innych dziedzinach. Perspektywa finansowa na lata 2007-2013 nie przewiduje jednak środków finansowych mających na celu niezbędne wzmocnienie wspólnotowej polityki rozwoju obszarów wiejskich. W tych okolicznościach należy pozyskiwać dużą część potrzebnych środków finansowych przez stopniowe zwiększanie redukcji płatności bezpośrednich za pomocą modulacji.
(11) Charakterystyczną cechą dystrybucji środków bezpośredniego wsparcia dochodów wśród rolników jest przydzielenie znacznej części płatności stosunkowo małej liczbie dużych beneficjentów. Wiadomym jest, że więksi beneficjenci nie wymagają takiego samego poziomu jednolitego wsparcia, aby osiągnąć cel skutecznego wsparcia dochodów. Ponadto ze względu na możliwości dostosowania większym beneficjentom łatwiej jest zarządzać niższym poziomem jednolitego wsparcia. Sprawiedliwe jest zatem oczekiwanie, aby rolnicy otrzymujący duże kwoty wsparcia w sposób szczególny przyczyniali się do finansowania środków rozwoju obszarów wiejskich skierowanych na nowe wyzwania. Właściwe jest zatem ustanowienie mechanizmu umożliwiającego zwiększenie redukcji wyższych płatności i wykorzystanie uzyskanych w ten sposób wpływów do podjęcia nowych wyzwań w ramach rozwoju obszarów wiejskich.
(12) Specyficzne położenie geograficzne regionów najbardziej oddalonych, jak również ich wyspiarski charakter, niewielkie rozmiary, górzysty teren oraz klimat nakładają dodatkowy ciężar na sektory rolnicze w tych regionach. W celu zmniejszenia takich obciążeń i ograniczeń należy przewidzieć odstępstwo od obowiązku stosowania zmniejszenia w ramach modulacji w odniesieniu do rolników w regionach najbardziej oddalonych.
(13) Państwa członkowskie, które podjęły decyzję o stosowaniu systemu dobrowolnej modulacji, powinny uwzględnić zwiększone stawki modulacji obowiązkowej. Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie Rady (WE) nr 378/2007 z dnia 27 marca 2007 r. ustanawiające zasady dobrowolnej modulacji płatności bezpośrednich przewidzianych w rozporządzeniu (WE) nr 1782/2003 ustanawiającym wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiającym określone systemy wsparcia dla rolników 8 .
(14) Kwoty otrzymane w wyniku zastosowania zmniejszenia w wysokości 5 punktów procentowych w ramach modulacji określonych w rozporządzeniu (WE) nr 1782/2003 powinny zostać przydzielone państwom członkowskim zgodnie z takimi samymi kryteriami ustanowionymi na mocy tego rozporządzenia, tj. zgodnie z obiektywnymi kryteriami przy jednoczesnym ustanowieniu przepisu dotyczącego pozostawienia określonej wielkości procentowej tych kwot w państwach członkowskich, w których zostały one uzyskane. Z uwagi na dostosowania strukturalne wynikające ze zniesienia interwencji na rynku żyta, należy utrzymać szczególne środki dla niektórych regionów produkujących żyto, które mają być finansowane z części kwot uzyskanych dzięki modulacji. Ponadto kwoty wynikające z zastosowania dalszych zmniejszeń w ramach modulacji powinny zostać udostępnione państwom członkowskim, w których zostały one uzyskane.
(15) W celu ułatwienia stosowania modulacji, zwłaszcza w odniesieniu do procedur przyznawania płatności bezpośrednich dla rolników, oraz przesunięcia środków do programów rozwoju obszarów wiejskich należy określić w odniesieniu do każdego państwa członkowskiego pułapy netto w celu ograniczenia płatności dla rolników po zastosowaniu modulacji. Aby uwzględnić specyficzny charakter wsparcia w ramach WPR w regionach najbardziej oddalonych oraz fakt, że płatności bezpośrednie nie są przedmiotem modulacji, pułap netto dla państw członkowskich, których to dotyczy, nie powinien obejmować płatności bezpośrednich w tych regionach. Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie Rady (WE) 1290/2005 z dnia 21 czerwca 2005 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej 9 .
(16) Rolnicy w nowych państwach członkowskich które przystąpiły do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 r. lub po tej dacie, otrzymują płatności bezpośrednie w ramach mechanizmu stopniowego ich wprowadzania przewidzianego w aktach przystąpienia tych państw. W celu zapewnienia odpowiedniej równowagi między instrumentami w dziedzinie polityki mającymi na celu wspieranie zrównoważonego rolnictwa a instrumentami rozwoju obszarów wiejskich, system modulacji w nowych państwach członkowskich należy stosować dopiero, gdy poziom płatności bezpośrednich mający zastosowanie w nowych państwach członkowskich będzie równy poziomowi mającemu zastosowanie w państwach członkowskich innych niż nowe państwa członkowskie.
(17) Modulacja nie powinna spowodować zmniejszenia kwot netto wypłacanych rolnikom w nowych państwach członkowskich do poziomu poniżej kwot wypłacanych ich odpowiednikom w państwach członkowskich innych niż nowe państwa członkowskie. Dlatego też po rozpoczęciu stosowania modulacji w odniesieniu do rolników w nowych państwach członkowskich, stawka zmniejszenia powinna ograniczać się do różnicy między poziomem stosowanym w ramach mechanizmu stopniowego wprowadzania a poziomem stosowanym w państwach członkowskich innych niż nowe państwa członkowskie w następstwie zastosowania modulacji. Ponadto modulację należy uwzględniać podczas przyznawania krajowych uzupełniających płatności bezpośrednich rolnikom w nowych państwach członkowskich, którzy podlegają modulacji.
(18) Mając na względzie zapewnienie zgodności kwot przeznaczonych na finansowanie WPR z rocznymi pułapami ustanowionymi w perspektywie finansowej, należy zachować przewidziany w rozporządzeniu (WE) nr 1782/2003 mechanizm finansowy, zgodnie z którym poziom wsparcia bezpośredniego zostaje dostosowany, gdy z prognoz wynika, że przy zachowaniu marginesu bezpieczeństwa wynoszącego 300.000.000 EUR, pułap pośredni w pozycji 2 zostanie przekroczony w danym roku budżetowym. Uwzględniając poziomy płatności bezpośrednich dla rolników w nowych państwach członkowskich, ukształtowane w wyniku mechanizmu stopniowego ich wprowadzania, oraz w ramach stosowania tego mechanizmu do wszystkich płatności bezpośrednich przyznawanych w nowych państwach członkowskich, wspomniany instrument dyscypliny finansowej nie powinien być stosowany w tych państwach członkowskich do momentu, w którym poziom płatności bezpośrednich mający zastosowanie w państwach członkowskich innych niż nowe państwa członkowskie nie będzie co najmniej równy poziomowi mającemu zastosowanie w państwach członkowskich innych niż nowe państwa członkowskie. Ze względu na szczególną pozycję, jaką w budżecie ogólnym Wspólnot Europejskich zajmują zasoby, o których mowa w art. 2 ust. 1 lit. c) decyzji Rady 2007/436/WE, Euratom z dnia 7 czerwca 2007 r. w sprawie systemu zasobów własnych Wspólnot Europejskich 10 , właściwe jest, aby wyjątkowo wprowadzić przepis stanowiący, że Rada przyjmuje niezbędną decyzję o zastosowaniu wspomnianego instrumentu dyscypliny finansowej na wniosek Komisji.
(19) Aby pomóc rolnikom w spełnianiu standardów nowoczesnego rolnictwa o wysokiej jakości konieczne jest dalsze stosowanie przez państwa członkowskie ogólnego systemu, w ramach którego oferowane jest doradztwo dla gospodarstw, przewidzianego w rozporządzeniu (WE) nr 1782/2003. System doradztwa rolniczego powinien pomóc rolnikom w kształtowaniu świadomości na temat przepływów materiałowych i procesów przebiegających w gospodarstwie dotyczących środowiska, bezpieczeństwa żywności, zdrowia i dobrostanu zwierząt, bez wpływania w jakikolwiek sposób na ich obowiązki i odpowiedzialność w zakresie przestrzegania tych standardów.
(20) Rozporządzenie (WE) nr 1290/2005 przewiduje, że państwa członkowskie muszą przyjąć środki niezbędne do zapewnienia, aby transakcje finansowane z Europejskiego Funduszu Gwarancji Rolnej (EFGR) były rzeczywiście wykonywane i prawidłowo przeprowadzane, a także do zapobiegania nieprawidłowościom i ich korygowania. W tym celu państwa członkowskie powinny uruchomić zintegrowany system administrowania i kontroli dotyczący płatności bezpośrednich. W celu poprawy skuteczności i kontroli wsparcia wspólnotowego państwa członkowskie powinny zostać upoważnione do korzystania ze zintegrowanego systemu również w przypadku wspólnotowych programów nieobjętych niniejszym rozporządzeniem.
(21) Należy zachować główne elementy zintegrowanego systemu administrowania i kontroli, w szczególności przepisy dotyczące skomputeryzowanej bazy danych, systemu identyfikacji działek rolnych, wniosków rolników o pomoc, zharmonizowanego systemu kontroli oraz, w ramach systemu płatności jednolitej, systemu identyfikacji i rejestrowania uprawnień do płatności.
(22) Zarządzanie małymi kwotami jest zajęciem uciążliwym dla właściwych organów państw członkowskich. W celu uniknięcia nadmiernego obciążenia administracyjnego państwa członkowskie powinny co do zasady powstrzymać się od przyznawania płatności bezpośrednich w przypadku gdy ich kwota byłaby niższa niż 100 EUR lub jeśli kwalifikujący się obszar gospodarstwa, którego dotyczy wniosek o wsparcie, jest mniejszy niż jeden hektar. Ponieważ jednak struktury gospodarek rolnych państw członkowskich są bardzo różnorodne i mogą istotnie różnić się od przeciętnej struktury gospodarstw we Wspólnocie, należy ustanowić szczególny przepis, aby umożliwić państwom członkowskim zastosowanie minimalnego progu odzwierciedlającego ich szczególną sytuację. Ze względu na bardzo szczególną strukturę rolnictwa w regionach najbardziej oddalonych i na wyspach Morza Egejskiego, regiony te nie powinny podlegać stosowaniu jakichkolwiek minimalnych progów. Ponadto państwa członkowskie powinny mieć swobodę wyboru jednego z tych dwóch rodzajów minimalnych progów, uwzględniając specyficzną strukturę swoich sektorów rolnych. W związku z tym, że rolnikom posiadającym tzw. gospodarstwa "bezrolne" przydzielono szczególne uprawnienia do płatności, stosowanie progu hektarowego byłoby nieskuteczne. Do tych rolników powinna mieć zastosowanie kwota minimalna ustalona na podstawie średniego wsparcia. W celu zapewnienia równego traktowania rolników, których płatności bezpośrednie są stopniowo wprowadzane, minimalne progi powinny opierać się na ostatecznych kwotach przyznawanych na koniec procesu stopniowego wprowadzania.
(23) Doświadczenie w stosowaniu systemu płatności jednolitej pokazuje, że w wielu przypadkach wsparcie dochodów niezwiązane z wielkością produkcji zostało przyznane beneficjentom, których działalność rolnicza stanowiła jedynie nieznaczną część ich ogólnej działalności gospodarczej lub których cel działalności nie był lub był tylko w niewielkim stopniu związany z prowadzeniem działalności rolniczej. Aby uniknąć przydzielania wsparcia dochodów z rolnictwa tego typu beneficjentom oraz aby zapewnić, że wsparcie wspólnotowe jest całkowicie wykorzystywane w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu życia ludności wiejskiej, państwa członkowskie powinny mieć prawo w takich przypadkach do nieprzydzielania płatności bezpośrednich takim osobom fizycznym i prawnym na mocy niniejszego rozporządzenia.
(24) Płatności przewidziane w ramach wspólnotowych systemów wsparcia powinny być przekazywane przez właściwe organy krajowe beneficjentom w pełnej wysokości - z zastrzeżeniem jakichkolwiek zmniejszeń przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu - oraz w określonych terminach. W celu bardziej elastycznego zarządzania płatnościami bezpośrednimi należy umożliwić państwom członkowskim dokonywanie płatności w nie więcej niż dwóch ratach na rok.
(25) Systemy wsparcia w ramach WPR przewidują bezpośrednie wsparcie dochodów mające na celu, w szczególności, zapewnienie odpowiedniego poziomu życia ludności wiejskiej. Cel ten jest ściśle związany z zachowaniem obszarów wiejskich. Aby przeciwdziałać każdemu niewłaściwemu przydzieleniu środków wspólnotowych, nie należy przekazywać płatności w ramach wsparcia rolnikom, którzy sztucznie stworzyli warunki niezbędne do uzyskania takiego wsparcia.
(26) Aby osiągnąć cele WPR, wspólne systemy wsparcia muszą być dostosowywane do rozwoju sytuacji, w razie konieczności w krótkim okresie czasu. Beneficjenci nie mogą zatem zakładać niezmienności warunków uzyskania wsparcia i powinni być przygotowani na ewentualny przegląd systemów, w szczególności w świetle rozwoju sytuacji gospodarczej i budżetowej.
(27) Rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 ustanowiło system płatności jednolitej, w którym połączono różne istniejące mechanizmy wsparcia w jednolity system płatności bezpośrednich niezwiązanych z wielkością produkcji. Doświadczenie w stosowaniu systemu płatności jednolitej pokazuje, że niektóre jego elementy można uprościć z korzyścią dla rolników i administracji. Ponadto w związku z tym, że system płatności jednolitej został już wdrożony przez wszystkie państwa członkowskie objęte tym obowiązkiem, niektóre przepisy związane z jego początkowym wdrażaniem stały się nieaktualne i powinny zostać dostosowane. W tym kontekście wykryto przypadki znaczącego niewykorzystania uprawnień do płatności. Celem uniknięcia takich sytuacji oraz biorąc pod uwagę fakt, że rolnicy znają już zasady funkcjonowania systemu płatności jednolitej, ustalony początkowo okres zwrotu do rezerwy krajowej niewykorzystanych uprawnień do płatności należy ograniczyć do dwóch lat.
(28) Główne elementy systemu płatności jednolitej należy zachować. W szczególności należy zapewnić, poprzez określenie pułapów krajowych, aby całkowity poziom wsparcia i uprawnień nie przekraczał obecnych ograniczeń budżetowych. Państwa członkowskie powinny również uruchomić rezerwy krajowe, które mogą zostać wykorzystane do ułatwienia nowym rolnikom uczestnictwa w systemie lub w celu uwzględnienia specyficznych potrzeb w niektórych regionach. Należy ustanowić zasady przekazywania i korzystania z uprawnień do płatności, aby zapobiec spekulacyjnemu przekazywaniu uprawnień do płatności oraz ich kumulacji bez odpowiadających podstaw rolniczych.
(29) Stopniowe włączanie kolejnych sektorów do systemu płatności jednolitej stwarza konieczność dokonania przeglądu definicji gruntów kwalifikujących się do skorzystania z płatności w systemie lub aktywowania uprawnień do płatności. Należy jednak ustanowić przepis wyłączający z systemu wsparcia obszary przeznaczone pod uprawę warzyw i owoców w państwach członkowskich, które podjęły decyzję o odroczeniu włączenia tego sektora do systemu płatności jednolitej. Ponadto należy ustanowić szczególne środki w sektorze konopi, aby uniknąć przyznawania wsparcia nielegalnym uprawom.
(30) Obowiązek odłogowania gruntów rolnych wprowadzono jako mechanizm kontroli podaży. Rozwój sytuacji rynkowej w sektorze roślin uprawnych oraz wprowadzenie pomocy niezwiązanej z wielkością produkcji nie uzasadnia już utrzymywania tego instrumentu, dlatego powinien on zostać zniesiony. Uprawnienia z tytułu odłogowania ustanowione zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1782/2003 powinny zatem być aktywowane w odniesieniu do hektarów podlegających tym samym warunkom kwalifikowalności, jakie stosuje się w przypadku jakichkolwiek innych uprawnień. Zniesienie obowiązku odłogowania może doprowadzić do tego, że grunty, które kwalifikowały się do celów aktywowania uprawnień z tytułu odłogowania, nie będą się już dłużej do tego kwalifikować. W celu zachowania kwalifikowalności tych gruntów, należy przewidzieć, że niektóre zalesione obszary, w tym obszary zalesione na mocy systemów krajowych zgodnych z odpowiednimi przepisami zawartymi w rozporządzeniu (WE) nr 1698/2005 lub obszary podlegające pewnym zobowiązaniom środowiskowym kwalifikują się do objęcia systemem płatności jednolitej.
(31) W następstwie włączenia wsparcia rynkowego uprzednio związanego z wielkością produkcji do systemu płatności jednolitej, w państwach członkowskich, które podjęły decyzję o wdrożeniu modelu historycznego, wartość uprawnień do płatności opierała się na indywidualnym poziomie wsparcia przyznanego w przeszłości. Wobec coraz dłuższego czasu upływającego od wprowadzenia systemu płatności jednolitej oraz w następstwie stopniowego włączania do tego systemu kolejnych sektorów, coraz trudniej znaleźć uzasadnienie dla znaczących indywidualnych różnic w poziomach wsparcia, które opierają się jedynie na wsparciu przyznanym w przeszłości. Z tego względu państwom członkowskim, które wybrały model historyczny, należy na określonych warunkach umożliwić dokonanie przeglądu przydzielonych uprawnień do płatności celem zbliżenia ich wartości jednostkowej przy zachowaniu zgodności z zasadami ogólnymi prawa wspólnotowego i celami WPR. W tym kontekście przy ustalaniu zbliżonych wartości uprawnień państwa członkowskie mogą wziąć pod uwagę specyfikę obszarów geograficznych. Wyrównanie uprawnień do płatności należy przeprowadzić w odpowiednim okresie przejściowym, ograniczając przy tym zakres zmniejszeń celem umożliwienia rolnikom rozsądnego dostosowania się do zmieniających się poziomów wsparcia.
(32) Na mocy rozporządzenia (WE) nr 1782/2003 państwa członkowskie miały możliwość wyboru stosowania modelu historycznego lub regionalnego przy wprowadzaniu w życie systemu płatności jednolitej. Od tego czasu państwa członkowskie miały możliwość oceny skutków swojego wyboru w odniesieniu do jego trafności pod względem gospodarczym i administracyjnym. W świetle zdobytych doświadczeń państwa członkowskie powinny mieć zatem możliwość weryfikacji swoich początkowych wyborów. Z tego względu poza możliwością wyrównania wartości uprawnień do płatności, należy zezwolić państwom członkowskim, które wdrożyły model historyczny, na przejście do zregionalizowanego stosowania systemu płatności jednolitej zgodnie z możliwościami przewidzianymi w rozporządzeniu (WE) nr 1782/2003. W szczególności państwa członkowskie powinny mieć możliwość dostosowywania terytorialnego rozkładu wsparcia bezpośredniego przez dokonywanie stopniowej redystrybucji między regionami. Możliwość ta zwiększyłaby elastyczność państw członkowskich, pozwalając im przeznaczać wsparcie bezpośrednie w najbardziej odpowiedni sposób na podstawie celów określonych w art. 33 Traktatu oraz na podstawie obiektywnych i niedyskryminujących kryteriów, takich jak potencjał rolny i kryteria środowiskowe. Ponadto państwom członkowskim, które zdecydowały się wdrożyć model regionalny, należy na pewnych warunkach przyznać możliwość weryfikacji podjętych decyzji w celu zbliżenia wartości uprawnień do płatności zgodnie z ustanowionymi wcześniej progami rocznymi oraz zgodnie z zasadami ogólnymi prawa wspólnotowego i celami WPR. Zmiany takie należy wprowadzić w odpowiednim okresie przejściowym, ograniczając przy tym zakres zmniejszeń celem umożliwienia rolnikom odpowiedniego dostosowania się do zmieniających się poziomów wsparcia.
(33) Wprowadzając system płatności jednolitej niezwiązanej z wielkością produkcji, rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 jednocześnie umożliwiło państwom członkowskim wyłączenie w całości lub w części niektórych płatności z tego systemu. Rozporządzenie to przewiduje również przegląd i ewentualną zmianę tej możliwości w świetle rozwoju sytuacji na rynku i zmian strukturalnych. Analiza doświadczeń w tym zakresie wskazuje, że oddzielenie płatności od wielkości produkcji wprowadza elastyczność w wyborze produktów, które mają być uprawiane, umożliwiając rolnikom podejmowanie decyzji dotyczących produkcji na podstawie jej zyskowności oraz reakcji rynku. Odnosi się to szczególnie do sektorów roślin uprawnych i chmielu oraz w pewnym zakresie do sektora wołowiny i cielęciny oraz sektora nasion. W związku z tym płatności częściowo związane z wielkością produkcji w sektorach roślin uprawnych i chmielu należy włączyć do systemu płatności jednolitej od 2010 roku. W przypadku chmielu rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 zezwalało państwom członkowskim na przyznawanie części płatności obszarowej z tytułu chmielu uznanym organizacjom producentów. Aby umożliwić organizacjom producentów dalsze prowadzenie dotychczasowej działalności, rozporządzenie (WE) nr 1234/2007, zmienione rozporządzeniem (WE) nr 72/2009 z dnia 19 stycznia 2009 r. w sprawie zmian wspólnej polityki rolnej 11 przewiduje stosowanie w odnośnych państwach członkowskich równoważnych kwot z przeznaczeniem na tę samą działalność. Kwoty takie powinny zatem być odejmowane od krajowych pułapów przewidzianych w niniejszym rozporządzeniu dla tych państw członkowskich. Aby umożliwić rolnikom w sektorze wołowiny i cielęciny oraz w sektorze nasion przystosowanie się do nowych zasad wsparcia, należy przewidzieć przepisy dotyczące włączenia płatności z tytułu wołowiny i cielęciny oraz pomocy z tytułu nasion najpóźniej do 2012 roku. Ponieważ w sektorze owoców i warzyw dopiero niedawno wprowadzono płatności częściowo związane z wielkością produkcji, i to tylko jako środek przejściowy, wyłączenie takich płatności z systemu płatności jednolitej powinno być nadal dopuszczalne, a państwa członkowskie powinny mieć możliwość dokonania przeglądu swoich decyzji w celu zwiększenia stopnia oddzielenia wsparcia od wielkości produkcji.
(34) W odniesieniu do sektora krów mamek oraz mięsa baraniego i koziego utrzymanie minimalnego poziomu produkcji rolnej może być jednak nadal konieczne dla gospodarek rolnych w niektórych regionach, w szczególności takich, w których rolnicy nie mają innych alternatyw gospodarczych. W tej sytuacji państwa członkowskie powinny mieć możliwość utrzymania wsparcia związanego z wielkością produkcji albo na obecnym poziomie albo na niższym poziomie. W takim przypadku należy ustanowić szczególny przepis w odniesieniu do zgodności z wymogami a zakresie identyfikacji i rejestracji przewidzianymi w rozporządzeniu (WE) nr 1760/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 r. ustanawiającym system identyfikacji i rejestracji bydła i dotyczącym etykietowania wołowiny i produktów z wołowiny 12 oraz w rozporządzeniu Rady (WE) nr 21/2004 z dnia 17 grudnia 2003 r. ustanawiającym system identyfikacji i rejestrowania owiec i kóz 13 , w szczególności w celu zapewnienia identyfikowalności zwierząt.
(35) Należy zezwolić państwom członkowskim na wykorzystanie maksymalnie 10 % ich pułapów krajowych w ramach systemu płatności jednolitej na przyznanie specjalnego wsparcia w wyraźnie określonych przypadkach. Wsparcie takie powinno umożliwić państwom członkowskim zajęcie się kwestiami związanymi ze środowiskiem i dobrostanem zwierząt oraz poprawić jakość produktów rolnych i ich sprzedaż. Należy również udostępnić specjalne wsparcie w celu złagodzenia skutków stopniowego wycofywania kwot mlecznych oraz oddzielenia wsparcia od wielkości produkcji w szczególnie wrażliwych sektorach. Ze względu na rosnące znaczenie skutecznego zarządzania ryzykiem państwa członkowskie powinny otrzymać możliwość współfinansowania składek ubezpieczeniowych, jakie rolnicy płacą w związku z ubezpieczeniem upraw, zwierząt i roślin jak również współfinansowania rekompensat za niektóre straty gospodarcze poniesione w przypadku chorób zwierząt lub roślin oraz incydentów środowiskowych. Ze względu na przestrzeganie międzynarodowych zobowiązań Wspólnoty środki finansowe, które można by wykorzystać na wsparcie związane z wielkością produkcji, powinny być ograniczone do odpowiedniego poziomu, przy czym państwa członkowskie borykające się ze szczególnymi problemami powinny mieć możliwość stosowania środków przejściowych. Należy odpowiednio określić warunki wnoszenia wkładu finansowego w składki z tytułu ubezpieczenia upraw, zwierząt i roślin oraz rekompensat związanych z chorobami zwierząt i roślin oraz incydentami środowiskowymi. Ponadto państwom członkowskim, które zastosowały art. 69 rozporządzenia (WE) nr 1782/2003, należy przyznać wystarczająco długi okres przejściowy, który pozwoli im na sprawne przejście do nowych zasad przyznawania wsparcia specjalnego.
(36) Z doświadczenia wynika, że obecnie państwa członkowskie nie wykorzystują całej kwoty środków finansowych dostępnych w ramach krajowych pułapów w ramach systemu płatności jednolitej, w szczególności w przypadku braku aktywacji uprawnień do płatności. W celu ułatwienia skuteczniejszego wykorzystania środków finansowych, należy zezwolić państwom członkowskim na przyznawanie wsparcia powyżej kwoty ich pułapów krajowych, do kwoty, której poziom zapewnia, że wsparcie mieści się w ramach marginesów pozostawiających niepełne wykorzystanie pułapu krajowego. Kwota taka powinna być obliczona na podstawie stopnia niepełnego wykorzystania środków budżetowych w ostatnim roku, dla którego istnieją dane, i nie powinna zagrażać zachowaniu całkowitych pułapów netto płatności bezpośrednich na państwo członkowskie. Ze tego względu oraz w celu zapewnienia, aby rolnicy nie zostali zaskoczeni nieprzewidzianymi zmniejszeniami płatności, przy obliczaniu tej kwoty należy zachować określone marginesy bezpieczeństwa. Kwoty te należy wykorzystać na finansowanie wsparcia specjalnego lub przekazać na fundusz EFRROW.
(37) Płatności bezpośrednie stosowane w ramach systemu płatności jednolitej były oparte na referencyjnych kwotach płatności bezpośrednich, które zostały przyznane w przeszłości lub na regionalnych stawkach płatności na hektar. Rolnicy w nowych państwach członkowskich nie otrzymywali wcześniej wspólnotowych płatności bezpośrednich i nie dysponowali historycznym odniesieniem do lat kalendarzowych 2000, 2001 i 2002. W związku z tym w rozporządzeniu (WE) nr 1782/2003 ustanowiono przepis o stosowaniu systemu płatności jednolitej w nowych państwach członkowskich w oparciu o regionalne stawki płatności na hektar. Kilka lat po przystąpieniu nowych państw członkowskich do Wspólnoty wykorzystanie okresów referencyjnych w przypadku tych nowych państw członkowskich, które jeszcze nie wprowadziły systemu płatności jednolitej mogłoby jednak zostać wzięte pod uwagę. W celu ułatwienia przejścia do systemu płatności jednolitej oraz w szczególności w celu zapobiegania stosowaniu praktyk spekulacyjnych, nowe państwa członkowskie powinny zostać uprawnione do uwzględnienia obszarów, w odniesieniu do których w przeszłości przyznano wsparcie w ramach systemu jednolitej płatności obszarowej, do celów obliczania wysokości uprawnień do płatności w ramach systemu płatności jednolitej.
(38) W ramach regionalnego wariantu systemu płatności jednolitej, nowe państwa członkowskie powinny mieć możliwość dostosowania wartości uprawnień do płatności na hektar na podstawie obiektywnych kryteriów, w celu zapewnienia równego traktowania rolników i uniknięcia zakłóceń w funkcjonowaniu rynku.
(39) Nowe państwa członkowskie powinny mieć takie same możliwości częściowego wdrożenia systemu płatności jednolitej, jakie mają inne państwa członkowskie.
(40) Oddzielenie wsparcia bezpośredniego od wielkości produkcji i wprowadzenie systemu płatności jednolitej były podstawowymi elementami procesu reformy WPR. W 2003 roku kilka powodów zadecydowało o utrzymaniu specjalnego wsparcia w odniesieniu do niektórych upraw. Doświadczenie zdobyte podczas stosowania rozporządzenia (WE) nr 1782/2003 oraz rozwój sytuacji rynkowej wskazują, że systemy, które nie weszły do systemu płatności jednolitej w 2003 roku, można obecnie włączyć do tego systemu celem promowania bardziej zorientowanego na rynek i zrównoważonego rolnictwa. W szczególności dotyczy to sektora oliwy z oliwek, w którym wprowadzono jedynie niewielkie powiązanie płatności z wielkością produkcji, jak również sektorów pszenicy durum, roślin białkowych, ryżu, skrobi ziemniaczanej oraz orzechów, gdzie malejąca skuteczność płatności powiązanej z wielkością produkcji uzasadnia możliwość oddzielenia wsparcia. W przypadku lnu i konopi, suszu paszowego oraz zmiemniaków na skrobię należy także oddzielić wsparcie z tytułu przetwarzania oraz włączyć odpowiednie kwoty do systemu płatności jednolitej. W przypadku roślin białkowych, ryżu, skrobi ziemniaczanej, orzechów oraz lnu i konopi, w celu umożliwienia producentom dostosowania się, właściwe jest włączenie od 2012 roku pomocy dla tych sektorów do systemu płatności jednolitej oraz jednocześnie - z wyjątkiem pomocy z tytułu przetwórstwa, która regulowana jest przepisami rozporządzenia (WE) nr 1234/2007 - umożliwienie państwom członkowskim podjęcia decyzji o wcześniejszym włączeniu takiej pomocy do systemu. W przypadku orzechów, należy zezwolić państwom członkowskim na utrzymanie wsparcia związanego z wielkością produkcji w odniesieniu do krajowej części pomocy, tak aby złagodzić skutki oddzielenia wsparcia od wielkości produkcji.
(41) W związku z włączeniem do systemu płatności jednolitej kolejnych sektorów należy ustanowić przepis dotyczący obliczania nowego poziomu indywidualnego wsparcia dochodów w ramach tego systemu. W przypadku orzechów, skrobi ziemniaczanej, lnu i konopi oraz suszu paszowego, takie wyższe płatności należy przyznawać na podstawie wsparcia, jakie rolnicy otrzymali w ostatnich latach. W przypadku włączenia do systemu płatności jednolitej tych form wsparcia, które były częściowo z niego wyłączone, należy jednak przyznać państwom członkowskim możliwość korzystania z pierwotnych okresów referencyjnych. W przypadku skrobi ziemniaczanej kwoty udostępnione do dystrybucji w Niemczech i Niderlandach powinny uwzględniać dostawy transgraniczne skrobi ziemniaczanej produkowanej w jednym z tych państw członkowskich z zamiarem przetwarzania w drugim. Ponadto mając na celu pokrycie szczególnych potrzeb swoich sektorów rolnych oraz zapewnienie, aby wsparcie otrzymywane w przeszłości przez rolników nie zostało drastycznie zmniejszone, należy zezwolić państwom członkowskim w pewnych granicach na zastosowanie środków, które mają zostać włączone do systemu płatności jednolitej, w celu wsparcia rolników, którzy w innych sektorach w ciągu tych samych lat wykonywali pewne rodzaje działalności rolniczej, takie jak: wykorzystanie użytków zielonych lub chów zwierząt.
(42) W rozporządzeniu (WE) nr 1782/2003 ustanowiono specjalne wsparcie w odniesieniu do upraw energetycznych w celu wsparcia rozwoju tego sektora. W związku z rozwojem sytuacji w sektorze bioenergii w ostatnim czasie, a zwłaszcza w związku z dużym popytem na tego rodzaju produkty na rynkach międzynarodowych oraz wprowadzeniem wiążącego poziomu udziału bioenergii w całkowitej ilości paliw do roku 2020, nie ma już wystarczającego powodu udzielania specjalnego wsparcia z tytułu upraw energetycznych.
(43) Po włączeniu sektora bawełny do systemu płatności jednolitej uznano za konieczne, aby część wsparcia nadal była związana z uprawą bawełny za pomocą szczególnej płatności na kwalifikujący się hektar upraw, celem uniknięcia jakiegokolwiek ryzyka zakłócenia produkcji w regionach produkujących bawełnę. Decyzję tę należy utrzymać zgodnie z celami określonymi w protokole nr 4 dotyczącym bawełny dołączonym do aktu przystąpienia z 1979 r.
(44) W celu złagodzenia skutków procesu restrukturyzacji w państwach członkowskich, które udzieliły pomocy restrukturyzacyjnej przewidzianej w rozporządzeniu Rady (WE) nr 320/2006 z dnia 20 lutego 2006 r. ustanawiającym tymczasowy system restrukturyzacji przemysłu cukrowniczego we Wspólnocie 14 , należy zachować pomoc przewidzianą dla producentów buraków cukrowych i trzciny cukrowej przez okres nieprzekraczający pięciu kolejnych lat.
(45) Po włączeniu sektora owoców i warzyw do systemu płatności jednolitej wprowadzono tymczasową pomoc obszarową związaną z wielkością produkcji z tytułu truskawek i malin. Właściwe jest przedłużenie takiego wsparcia poza początkowo wyznaczone terminy, przy jednoczesnym zapewnieniu oddzielenia go od wielkości produkcji. Pułapy krajowe powinny zostać dostosowane aby to uwzględnić.
(46) Przejściowy uproszczony system wsparcia w zakresie przyznawania płatności bezpośrednich w nowych państwach członkowskich w oparciu o wielkość obszaru, tj. system jednolitej płatności obszarowej, okazał się skutecznym i prostym systemem przyznawania rolnikom wsparcia dochodów w nowych państwach członkowskich. W celu uproszczenia powinno się zezwolić tym nowym państwom członkowskim, które wybrały stosowanie tego systemu, na jego dalsze stosowanie do końca 2013 roku.
(47) W związku z reformami sektora cukru oraz sektora owoców i warzyw oraz ich włączeniem do systemu płatności jednolitej należy zezwolić tym państwom członkowskim, które wybrały stosowanie systemu jednolitej płatności obszarowej, na przyznawanie wsparcia dochodów plantatorom buraków cukrowych, trzciny cukrowej i cykorii oraz producentom niektórych owoców i warzyw w formie oddzielnych płatności. Podobnie tym państwom członkowskim należy zezwolić na wypłacanie oddzielnego specjalnego wsparcia na warunkach podobnych do tych, które mają zastosowanie do innych państw członkowskich.
(48) W związku ze stopniowym wprowadzaniem płatności bezpośrednich w nowych państwach członkowskich, państwom tym pozwolono na przyznawanie krajowych uzupełniających płatności bezpośrednich. Należy zachować warunki dotyczące przyznawania takich płatności.
(49) W początkowej fazie przydzielania uprawnień do płatności przez państwa członkowskie pewne błędy spowodowały, że rolnicy otrzymali szczególnie wysokie płatności. Zazwyczaj taka nieprawidłowość podlega korekcie finansowej do czasu podjęcia środków korygujących. Uwzględniając jednak czas, jaki upłynął od pierwszego przydzielenia uprawnień do płatności, niezbędna korekta spowodowałaby niewspółmierne ograniczenia prawne i administracyjne w państwach członkowskich. Dla zachowania pewności prawa należy zatem uregulować przydzielanie takich płatności.
(50) Zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1782/2003 Francja, Portugalia i Hiszpania postanowiły wyłączyć z systemu płatności jednolitej te płatności bezpośrednie, które realizowane są dpowiednio we francuskich departamentach zamorskich, na Azorach i Maderze oraz na Wyspach Kanaryjskich, i przyznawać je zgodnie z warunkami przewidzianymi w tytule IV tego rozporządzenia. Część pomocy przewidzianej w tym tytule została w całości włączona do systemu płatności jednolitej. W celu uproszczenia oraz uwzględnienia szczególnych okoliczności dotyczących regionów najbardziej oddalonych powinno się zarządzać taką pomocą w ramach programów wsparcia ustanowionych na mocy rozporządzenia (WE) nr 247/2006 z dnia 30 stycznia 2006 r. w sprawie szczególnych działań w dziedzinie rolnictwa na rzecz regionów peryferyjnych Unii Europejskiej 15 . W tym celu należy przesunąć odpowiednie fundusze z krajowych pułapów płatności bezpośrednich do kwoty finansowej określonej w tym rozporządzeniu. Aby zezwolić państwom członkowskim, których to dotyczy, na dostosowanie programów wsparcia, takie przesunięcia powinny mieć miejsce jedynie w roku 2010. Do tego czasu płatności bezpośrednie w regionach najbardziej oddalonych będą mieć zastosowanie na warunkach przewidzianych w rozporządzeniu (WE) nr 1782/2003. Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (WE) nr 247/2006.
(51) O ile przepisy niniejszego rozporządzenia nie stanowią inaczej, należy określić, że przepisy niniejszego rozporządzenia, które mogłyby powodować zachowania państw członkowskich, które mogą stanowić pomoc państwa, są wyłączone ze stosowania zasad dotyczących pomocy państwa, z uwagi na to, że dane przepisy zawierają odpowiednie warunki przyznawania wsparcia lub przewidują przyjęcie takich warunków przez Komisję w celu uniknięcia niepożądanego zakłócenia konkurencji.
(52) Należy przyjąć środki niezbędne do wdrożenia niniejszego rozporządzenia zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE 16 z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji.
(53) Aby zezwolić zarówno państwom członkowskim, jak rónież rolnikom na korzystanie z mechanizmów upraszczających, które wprowadza niniejsze rozporządzenie, a w szczególności ze zniesienia obowiązku odłogowania, niniejsze rozporządzenie powinno być stosowane od 1 stycznia 2009 r. Jednakże przepisy, które mogą zmniejszać prawa rolników lub stwarzać nowe obowiązki, między innymi obowiązki wynikające z zasady wzajemnej zgodności, których rolnicy muszą przestrzegać przez cały rok, powinny mieć zastosowanie dopiero od 2010 roku, a w przypadku normy dotyczącej ustalenia stref buforowych wzdłuż cieków wodnych - do dnia 1 stycznia 2012 r. Ponadto należy zapewnić państwom członkowskim wystarczającą ilość czasu na wdrożenie przepisów umożliwiających dalsze oddzielenia płatności bezpośrednich od wielkości produkcji oraz przepisów umożliwiających im przegląd decyzji podjętych w kontekście reformy z 2003 roku. Z tego względu odnośne przepisy niniejszego rozporządzenia powinny być stosowane dopiero od 2010 roku, a uchylane rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 powinno być stosowane w ciągu 2009 roku do tych programów pomocy, które zostaną włączone do systemu płatności jednolitej dopiero od roku 2010,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
1 Opinia z dnia 19 listopada 2008 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
2 Opinia z dnia 23 października 2008 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym). Opinia przedstawiona po przeprowadzeniu nieobowiązkowej konsultacji.
3 Opinia z dnia 8 października 2008 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym). Opinia przedstawiona po przeprowadzeniu nieobowiązkowej konsultacji.
4 Dz.U. L 270 z 21.10.2003, s. 1.
5 Decyzja Rady 2002/358/WE z dnia 25 kwietnia 2002 r. dotycząca zatwierdzenia przez Wspólnotę Europejską Protokołu z Kioto do Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu i wspólnej realizacji wynikających z niego zobowiązań (Dz.U. L 130 z 15.5.2002, s. 1).
6 Dz.U. L 299 z 16.11.2007, s. 1.
7 Dz.U. L 277 z 21.10.2005, s. 1.
8 Dz.U. L 95 z 5.4.2007, s. 1.
9 Dz.U. L 209 z 11.8.2005, s. 1.
10 Dz.U. L 63 z 23.6.2007, s. 17.
11 Patrz strona 1 w tym Dz.U.
12 Dz.U. L 204 z 11.8.2000, s. 1.
13 Dz.U. L 5 z 9.1.2004, s. 8.
14 Dz.U. L 58 z 28.2.2006, s. 42.
15 Dz.U. L 42 z 14.2.2006, s. 1.
16 Dz.U. L 184 z 17.7.1999, s. 23.
17 Art. 2 lit. g) zmieniona przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
18 Art. 6 ust. 2 zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
19 Art. 8 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
20 Art. 8 ust. 2 lit. d skreślona przez art. 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
21 Art. 10a dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
22 Art. 10a ust. 3 zmieniony przez art. 1 ust. 1 lit. e) rozporządzenia nr 517/2013 z dnia 13 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.158.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2013 r.
23 Art. 10a ust. 4 zmieniony przez art. 1 ust. 1 lit. e) rozporządzenia nr 517/2013 z dnia 13 maja 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.158.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2013 r.
24 Art. 10b dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
25 Art. 10b ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2012 r.
26 Art. 10c dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 20123 r.
27 Art. 10c ust. 1 dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2012 r.
28 Art. 10c ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2012 r.
29 Art. 10d dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r., jednakże ust. 2 nin. artykułu stosuje się od dnia 7 sierpnia 2012 r.
30 Art. 10d ust. 2 dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2012 r.
31 Art. 11 ust. 1:- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1250/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.338.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
32 Dz.U. C 139 z 14.6.2006, s. 1.
33 Dz.U. L 323 z 28.11.2002, s. 48.
34 Art. 11 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
35 Art. 11a dodany przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2012 r.
36 Dz.U. L 213 z 8.8.2008, s. 31.
37 Z dniem 16 października 2012 r. od stosowania art. 29 ust. 3 wprowadzono odstępstwo zgodnie z art. 3 ust. 2 rozporządzenia Komisji nr 1271/2012 z dnia 21 grudnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.357.10).
38 Art. 29 ust. 5 dodany przez art. 6 pkt 1 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
39 Art. 33 ust. 1 lit. b) pkt iv) zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
40 Dz.U. L 103 z 25.4.1979, s. 1.
41 Dz.U. L 206 z 22.7.1992, s. 7.
42 Dz.U. L 327 z 22.12.2000, s. 1.
43 Dz.U. L 160 z 26.6.1999, s. 80.
44 Z dniem 29 grudnia 2012 r. od stosowania art. 35 ust. 1 wprowadzono odstępstwo zgodnie z art. 3 ust. 3 rozporządzenia Komisji nr 1271/2012 z dnia 21 grudnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.357.10).
45 Art. 40 zmieniony przez art. 6 pkt 2 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
46 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 352/78, (WE) nr 165/94, (WE) nr 2799/98, (WE) nr 814/2000, (WE) nr 1290/2005 oraz (WE) nr 485/2008 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 549)
47 Art. 41 ust. 1 lit. b zmieniona przez art. 6 pkt 3 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
48 Art. 41 ust. 6 dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1250/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.338.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2009 r.
49 Art. 51 ust. 1:- zmieniony przez art. 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia nr 1250/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.338.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
50 Art. 51 ust. 2:- zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
- zmieniony przez art. 6 pkt 4 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
51 Art. 51 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia nr 1250/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.338.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2009 r.
52 Art. 52 zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
53 Art. 53 ust. 1 zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
54 Dz.U. L 297 z 21.11.1996, s. 29.
55 Dz.U. L 297 z 21.11.1996, s. 49.
56 Tytuł rozdziału 3 zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
57 Art. 55 zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
58 Art. 55 ust. 1 zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
59 Art. 57 ust. 1 zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
60 Art. 57 ust. 3 zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
61 Art. 57a dodany przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
62 Art. 59 ust. 4 dodany przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
63 Art. 61 zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
64 Art. 64 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 1250/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.338.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2009 r.
65 Art. 67 zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 1250/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.338.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2009 r.
66 Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 1.
67 Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12.
68 Dz.U. L 189 z 20.7.2007, s. 1.
69 Dz.U. L 3 z 5.1.2008, s. 1.
70 Art. 68 ust. 8:- zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2012 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Komisji nr 1270/2012 z dnia 21 grudnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.357.7) wprowadzającego odstępstępstwo od jego stosowania z dniem 28 grudnia 2012 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 207/2013 z dnia 11 marca 2013 r. (Dz.U.UE.L.13.68.14) wprowadzającego odstępstępstwo od jego stosowania z dniem 12 marca 2013 r.
- zdanie wstępne zmienione przez art. 6 pkt 5 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
71 Art. 69 ust. 1:- zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia nr 1250/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.338.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2012 r.
- zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
- zmieniony przez art. 6 pkt 6 lit. a rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
72 Art. 69 ust. 3 zmieniony przez art. 6 pkt 6 lit. b rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
73 Art. 69 ust. 4 zmieniony przez art. 6 pkt 6 lit. c rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
74 Art. 69 ust. 5:- zmieniony przez art. 1 pkt 6 lit. b) rozporządzenia nr 1250/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.338.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 6 pkt 6 lit. d rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
75 Art. 69 ust. 6 zmieniony przez art. 6 pkt 6 lit. e rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
76 Art. 69 ust. 9 lit. aa) dodana przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
77 Dz.U. L 224 z 18.8.1990, s. 19.
78 Rozdział 5a dodany przez art. 6 pkt 7 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
79 Art. 81 ust. 1 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Komisji nr 785/2011 z dnia 5 sierpnia 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.203.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 2011 r.
80 Art. 90 ust. 3 zmieniony przez art. 6 pkt 8 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
81 Dz.U. L 58 z 28.2.2006, s. 1.
82 Art. 104 ust. 4 zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
83 Z dniem 1 sierpnia 2014 r. od stosowania art. 111 ust. 2 wprowadzono odstępstwo zgodnie z art. 1 rozporządzenia nr 1069/2014 z dnia 10 października 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.295.47).
84 Dz.U. L 210 z 31.7.2006, s. 25.
85 Art. 112 ust. 5 zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
86 Dz.U. L 125 z 23.5.1996, s. 10.
87 Dz.U. L 125 z 23.5.1996, s. 3.
88 Art. 121 zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
89 Art. 122 ust. 3 zmieniony przez art. 6 pkt 9 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
90 Art. 124 ust. 1 zmieniony przez art. 6 pkt 10 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
91 Art. 124 ust. 2 zmieniony przez art. 6 pkt 10 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
92 Rozdział 2a dodany przez art. 6 pkt 11 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
93 Art. 131 ust. 1:- zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia nr 1250/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.338.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2012 r.
- zmieniony przez art. 6 pkt 12 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
94 Art. 132 ust. 2:- zmieniony przez sprostowanie z dnia 18 lutego 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.43.7).
- zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
95 Art. 133a:- dodany przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
- zmieniony przez art. 6 pkt 13 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
96 Art. 133a ust. 5 dodany przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2012 r.
97 Art. 133a ust. 6 dodany przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2012 r.
98 Art. 133b dodany przez art. 6 pkt 14 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
99 Art. 134 skreślony przez art. 1 pkt 10 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
100 Art. 135 skreślony przez art. 1 pkt 10 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
101 Art. 136 skreślony przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
102 Art. 136a dodany przez art. 6 pkt 15 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2013 r.
103 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1698/2005 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 487).
104 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające przepisy dotyczące płatności bezpośrednich dla rolników na podstawie systemów wsparcia w ramach wspólnej polityki rolnej i uchylające rozporządzenia Rady (WE) nr 637/2008 i rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 608).
105 Art. 136b dodany przez art. 6 pkt 16 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
106 Art. 139 zmieniony przez art. 1 pkt 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
107 Dz.U. L 214 z 4.8.2006, s. 7.
108 Art. 140a dodany przez art. 6 pkt 17 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2013 r.
109 Art. 141a:- dodany przez art. 1 pkt 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2012 r.
- zmieniony przez art. 6 pkt 18 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 grudnia 2013 r.
110 Art. 141b dodany przez art. 1 pkt 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2012 r.
111 Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13.
112 Art. 146 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia nr 1250/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.338.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
113 Art. 146a dodany przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia nr 1250/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.338.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.
114 Załącznik I:- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Komisji nr 524/2012 z dnia 20 czerwca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.160.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2012 r.
- zmieniony przez art. 6 pkt 19 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
115 Załącznik II zmieniony przez art. 6 pkt 20 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2013 r.
116 Załącznik III zmieniony przez art. 6 pkt 20 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 grudnia 2013 r.
117 Załącznik IV:- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Komisji nr 889/2009 z dnia 25 września 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.254.73) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 października 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Komisji nr 992/2009 z dnia 22 października 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.278.7) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 października 2009 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Komisji nr 360/2010 z dnia 27 kwietnia 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.106.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 maja 2010 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Komisji nr 307/2011 z dnia 29 marca 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.82.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 kwietnia 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Komisji nr 313/2012 z dnia 12 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.103.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 kwietnia 2012 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 14 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
118 Załącznik VII zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
119 Załącznik VIII:- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia Komisji nr 360/2010 z dnia 27 kwietnia 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.106.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 maja 2010 r.
- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia Komisji nr 307/2011 z dnia 29 marca 2011 r. (Dz.U.UE.L.11.82.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 kwietnia 2011 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Komisji nr 313/2012 z dnia 12 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.103.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 kwietnia 2012 r.
- zmieniony przez art. 15 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Chorwacji oraz dostosowań w Traktacie o Unii Europejskiej, Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i Traktacie ustanawiającym Europejską Wspólnotę Energii Atomowej z dnia 24 kwietnia 2012 r. (Dz.U.UE.L.2012.112.21) z dniem 1 lipca 2013 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 929/2013 z dnia 26 września 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.255.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 października 2013 r.
- zmieniony przez art. 6 pkt 19 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 320/2014 z dnia 27 marca 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.93.81) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 kwietnia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 994/2014 z dnia 13 maja 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.280.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 września 2014 r.
120 Załącznik VIIIA dodany przez art. 6 pkt 19 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
121 Załącznik VIIIB dodany przez art. 6 pkt 19 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
122 Załącznik VIIIC:-dodany przez art. 6 pkt 19 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 994/2014 z dnia 13 maja 2014 r. (Dz.U.UE.L.2014.280.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 września 2014 r.
123 Załącznik VIIID dodany przez art. 6 pkt 19 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.
124 Załącznik XV zmieniony przez sprostowanie z dnia 18 lutego 2010 r. (Dz.U.UE.L.10.43.7).
125 Załącznik XVIIa:- dodany przez art. 1 pkt 15 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 671/2012 z dnia 11 lipca 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.204.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2013 r.
- zmieniony przez art. 6 pkt 19 rozporządzenia nr 1310/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. (Dz.U.UE.L.2013.347.865) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2014 r.