Rozporządzenie 1194/2004 w sprawie środków przejściowych przy sprzedaży maksymalnej ilości 300.000 ton pszenicy pochodzącej z rezerw państwowych w Polsce

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 1194/2004
z dnia 28 czerwca 2004 r.
w sprawie środków przejściowych przy sprzedaży maksymalnej ilości 300.000 ton pszenicy pochodzącej z rezerw państwowych w Polsce

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając Traktat o Przystąpieniu Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji,

uwzględniając Akt o Przystąpieniu Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji, w szczególności jego art. 41 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z art. 6 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1972/2003 z dnia 10 listopada 2003 r. w sprawie środków przejściowych przyjętych w odniesieniu do handlu produktami rolnymi w związku z przystąpieniem Republiki Czeskiej, Estonii, Cypru, Łotwy, Litwy, Węgier, Malty, Polski, Słowenii i Słowacji (1), władze polskie poinformowały Komisję o zamiarze wprowadzenia na rynek maksymalnej ilości 300.000 ton pszenicy pochodzącej z rezerw państwowych w ramach procedury rotacji.

(2) Sprzedaż wspomnianej ilości pszenicy może zakłócić wspólnotowy rynek zbóż. W związku z tym należy przyjąć środki przejściowe mające na celu określenie warunków sprzedaży, które będą analogiczne do warunków ustanowionych rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2131/1993 z dnia 28 lipca 1993 r. ustanawiającym procedury i warunki sprzedaży zbóż znajdujących się w posiadaniu agencji interwencyjnych (2), celem przestrzegania równego traktowania wszystkich podmiotów gospodarczych i warunków rynku.

(3) Ponieważ ewentualne odtworzenie takich zapasów pszenicy może również zakłócić rynek wspólnotowy, należy ustalić procedurę zatwierdzenia przez Komisję trybu tego odtworzenia.

(4) Środki ustanowione niniejszym rozporządzeniem są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Zbóż,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Niniejsze rozporządzenie ustanawia przejściowe reguły sprzedaży maksymalnej ilości 300.000 ton pszenicy pochodzącej z państwowych rezerw, będących w posiadaniu władz polskich na dzień 1 maja 2004 r., i ewentualnego odtworzenia tych zapasów pszenicy.

Artykuł 2

Agencja, której powierzono zarządzanie polskimi rezerwami, i której dane widnieją w Załączniku, przystąpi do sprzedaży na rynku wspólnotowym, do 31 sierpnia 2004 r., pszenicy wymienionej w art. 1, w drodze przetargu ciągłego.

W rozumieniu niniejszego rozporządzenia przetarg oznacza zebranie konkurencyjnych ofert w formie zaproszenia do przetargu, przy czym kontrakt zostanie przyznany osobie, której oferta jest najkorzystniejsza oraz zgodna z postanowieniami niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  3

Agencja wymieniona w art. 2 akapit pierwszy opublikuje powiadomienie o przetargu na co najmniej trzy dni przed upływem pierwszego terminu składania ofert.

W powiadomieniu o przetargu zostaną określone w szczególności:

a) termin składania ofert dla każdego przetargu częściowego oraz adres do składania ofert;

b) minimalne ilości, na jakie ma opiewać oferta;

c) wymagane gwarancje i warunki ich zwolnienia;

d) podstawowe parametry fizyczne i technologiczne różnych partii;

e) miejsce składowania oraz nazwa i adres składującego;

f) warunki płatności.

Termin składania ofert dla pierwszego przetargu częściowego jest wyznaczony na piąty dzień roboczy od dnia publikacji niniejszego rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł 4

Wybrana oferta powinna odpowiadać cenie ustalonej za odpowiednią jakość zboża oraz za reprezentatywną ilość, na rynku miejsca składowania lub, jeśli to niemożliwe, na rynku najbliższym miejscu składowania, biorąc pod uwagę koszty transportu. Wybrana oferta nie może być niższa od 108,76 EUR za tonę.

Artykuł  5

Agencja wymieniona w art. 2 akapit pierwszy podejmuje wszelkie niezbędne działania w celu umożliwienia zainteresowanym, przed złożeniem oferty, oceny jakości zboża wystawionego na sprzedaż.

Artykuł 6

Agencja wymieniona w art. 2 akapit pierwszy informuje niezwłocznie wszystkich oferentów o wynikach ich udziału w przetargu. Skieruje ona do oferentów, których ofertę przyjęto, listem poleconym bądź drogą telekomunikacji pisemnej, w terminie trzech dni roboczych od dnia niniejszej informacji, oświadczenie o przyznaniu przetargu.

Artykuł  7

Agencja wymieniona w art. 2 akapit pierwszy powiadamia Komisję, najpóźniej do wtorku w tygodniu następującym po zakończeniu terminu składania ofert, o sprzedanych ilościach oraz o średniej cenie różnych partii sprzedanego zboża.

Artykuł 8

Tryb ewentualnego odtworzenia zapasów pszenicy, określonych niniejszym rozporządzeniem, jest przedmiotem wstępnego zatwierdzenia przez Komisję, w celu uniknięcia wszelkich zakłóceń na rynku wspólnotowym w sektorze zbóż.

Artykuł  9

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 czerwca 2004 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 293 z 11.11.2003, str. 3. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 735/2004 (Dz.U. L 114 z 21.4.2004, str. 13).

(2) Dz.U. L 191 z 31.7.1993, str. 76. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 777/2004 (Dz.U. L 123 z 27.4.2004. str. 50).

ZAŁĄCZNIK 

Agencja zarządzająca polskimi rezerwami państwowymi określona w art. 2:

AGENCJA REZERW MATERIAŁOWYCH

(AGENCY FOR MATERIAL RESERVE)

00-400 Warszawa ul. Nowy Świat 6/12

Tel. +48 (22) 826 15 43

Fax +48 (22) 583 83 59

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2004.228.14

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1194/2004 w sprawie środków przejściowych przy sprzedaży maksymalnej ilości 300.000 ton pszenicy pochodzącej z rezerw państwowych w Polsce
Data aktu: 28/06/2004
Data ogłoszenia: 29/06/2004
Data wejścia w życie: 30/06/2004