(EBC/2002/10)(2003/131/WE)
(Dz.U.UE L z dnia 3 marca 2003 r.)
RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,
uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych oraz Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności jego art. 12 ust. 1, art. 14 ust. 3 i art. 26 ust. 4,
uwzględniając udział Rady Ogólnej Europejskiego Banku Centralnego (EBC) przewidziany w art. 47 ust. 2 tiret drugie i trzecie Statutu,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Europejski System Banków Centralnych (ESBC) podlega zgodnie z art. 15 Statutu obowiązkowi sprawozdawczości.
(2) Zgodnie z art. 26 ust. 3 Statutu Zarząd EBC sporządza dla celów związanych z działalnością analityczną i operacyjną bilans skonsolidowany ESBC.
(3) Zgodnie z art. 26 ust. 4 i w celu wykonania postanowień art. 26 Statutu, Rada Prezesów EBC ustala niezbędne zasady dotyczące ujednolicenia standardów rachunkowości i sprawozdawczości finansowej w odniesieniu do operacji przeprowadzanych przez krajowe banki centralne (KBC) uczestniczących Państw Członkowskich.
(4) Zgodnie z zasadami przejściowymi ustanowionymi w Wytycznych nr EBC/2000/18 z dnia 1 grudnia 1998 roku w sprawie ram prawnych rachunkowości i sprawozdawczości finansowej w Europejskim Systemie Banków Centralnych zmienionych dnia 15 grudnia 1999 roku i 14 grudnia 2000 roku(1), wycena wszystkich aktywów i zobowiązań na koniec dnia 31 grudnia 1998 roku została zaktualizowana na dzień 1 stycznia 1999 roku. Niezrealizowane zyski powstałe przed 1 stycznia 1999 roku lub w tym dniu miały zostać oddzielone od tych niezrealizowanych zysków rewaluacyjnych, które mogły powstać po dniu 1 stycznia 1999 roku i miały pozostać w KBC. Ceny i kursy rynkowe stosowane przez EBC i KBC w bilansach otwarcia w dniu 1 stycznia 1999 roku stały się nowymi kosztami średnimi na początku okresu przejściowego. Zalecano, aby niezrealizowane zyski powstałe przed dniem 1 stycznia 1999 roku lub w tym dniu nie były w momencie przejścia uważane za podlegające podziałowi oraz aby były one traktowane jako możliwe do zrealizowania/podlegające podziałowi jedynie w odniesieniu do transakcji, które będą miały miejsce po rozpoczęciu okresu przejściowego. Ze względu na przeniesienie aktywów z KBC do EBC zyski i straty z transakcji walutami obcymi i złotem oraz zyski i straty z transakcji kursowych miały być traktowane jako zrealizowane.
(5) Jeżeli chodzi o ujawnienie danych dotyczących banknotów EUR znajdujących się w obiegu, zaspokajania wewnętrznych roszczeń lub zobowiązań netto Eurosystemu wynikających z alokacji banknotów w wewnątrz Eurosystemu oraz przychodów pieniężnych - dane te powinny być ujednolicone w publikowanych bilansach rocznych, rachunkach zysków i strat oraz notach do sprawozdań rocznych KBC; pozycje, które powinny zostać ujednolicone, są w załącznikach IV, VIII i IX oznaczone gwiazdkami.
(6) Wzięto pod uwagę prace przygotowawcze przeprowadzone przez Europejski Instytut Monetarny (EIM).
(7) Tekst Wytycznych nr EBC/2000/18 zostanie w znaczącym zakresie zmieniony; z uwagi na wymóg przejrzystości należy stworzyć tekst jednolity Wytycznych.
(8) Pomimo braku wyraźnego wskazania takiego obowiązku w Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską, EBC przykłada wielką wagę do zwiększenia przejrzystości regulacji dotyczących ESBC; w związku z tym EBC postanowił opublikować niniejsze Wytyczne.
(9) Zgodnie z art. 12 ust. 1 i art. 14 ust. 3 Statutu Wytyczne EBC stanowią integralną część prawa wspólnotowego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE WYTYCZNE:
Niniejsze Wytyczne zostają opublikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.
Sporządzone we Frankfurcie nad Menem, dnia 5 grudnia 2002 roku.
|
W imieniu Rady Prezesów EBC |
|
Willem F. DUISENBERG |
|
Prezes |
______
(1) Dz.U. L 33 z 2.2.2001, str. 21.
(2) Dz.U. L 337, z 20.12.2001, str. 52.
ZAŁĄCZNIKI