Rozporządzenie 2238/2003 chroniące przed skutkami stosowania Ustawy Antydumpingowej Stanów Zjednoczonych z 1916 r. oraz przed działaniami na niej opartymi lub z niej wynikającymi

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 2238/2003
z dnia 15 grudnia 2003 r.
chroniące przed skutkami stosowania Ustawy Antydumpingowej Stanów Zjednoczonych z 1916 r. oraz przed działaniami na niej opartymi lub z niej wynikającymi

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 133,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Cele Wspólnoty obejmują przyczynianie się do harmonijnego rozwoju handlu światowego oraz do stopniowego znoszenia ograniczeń w handlu międzynarodowym.

(2) W Stanach Zjednoczonych Ameryki ("USA"), przepisy Ustawy Antydumpingowej z 1916 r.(1) przewidują postępowanie cywilne i karne oraz kary w przypadku dumpingu wszelkich produktów, prowadzonemu z zamiarem zniszczenia lub wyrządzenia szkody przemysłowi w USA, lub z zamiarem przeszkodzenia w utworzeniu przemysłu w USA, lub ograniczenia albo zmonopolizowania jakiejkolwiek części obrotu i handlu takimi produktami w USA.

(3) W dniu 26 września 2000 roku Organ Rozstrzygania Sporów Światowej Organizacji Handlu (WTO), przyjmując sprawozdanie Organu Odwoławczego(2) i sprawozdanie Izby(3), podtrzymane sprawozdaniem Organu Odwoławczego, uznał Ustawę Antydumpingową z 1916 r. za niezgodną ze zobowiązaniami USA wynikającymi z porozumień WTO przez dopuszczenie środków przeciwko dumpingowi, takich jak nakładanie odszkodowań potrójnej wysokości, grzywien i kar więzienia, z których żaden nie jest dozwolony na mocy Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu z 1994 roku ("GATT 1994") lub na mocy Umowa w sprawie wykonania art. VI Układu ogólnego w sprawie taryf celnych i handlu z 1994 roku ("Umowa AD").

(4) USA nie zastosowały się do zaleceń i decyzji Izby i Organu Odwoławczego w terminie do dnia 20 grudnia 2001 r. W rezultacie Wspólnota zwróciła się o udzielenie zezwolenia na zawieszenie stosowania wobec USA swoich zobowiązań wynikających z GATT 1994 oraz Umowy AD.

(5) W lutym 2002 roku Wspólnota zgodziła się zawiesić arbitraż na swój wniosek, wyraźnie rozumiejąc, że w Kongresie Stanów Zjednoczonych jest przygotowywany projekt ustawy w sprawie uchylenia Ustawy Antydumpingowej z 1916 r. oraz zakończenia spraw toczących się przez sądami Stanów Zjednoczonych.

(6) Ustawa Antydumpingowa z 1916 r. jeszcze nie została uchylona, a przed sądami Stanów Zjednoczonych zawisłe są skargi wniesione na jej podstawie przeciwko osobom podlegającym jurysdykcji Państw Członkowskich.

(7) Te postępowania sądowe powodują znaczne koszty procesowe i mogą ostatecznie zakończyć się orzeczeniem przyznającym odszkodowanie potrójnej wysokości.

(8) Przez jej utrzymanie i stosowanie, Ustawa Antydumpingowa z 1916 r. stoi na przeszkodzie osiągnięciu wyżej wymienionych celów, wpływa na ustalony porządek prawny i wywiera negatywny wpływ na interesy Wspólnoty oraz interesy osób fizycznych i prawnych wykonujących swoje prawa na mocy Traktatu.

(9) W tych wyjątkowych okolicznościach konieczne jest podjęcie działań na poziomie wspólnotowym w celu ochrony interesów osób fizycznych i prawnych podlegających jurysdykcji Państw Członkowskich, w szczególności przez usunięcie, neutralizację, zablokowanie lub zwalczanie w inny sposób skutków Ustawy Antydumpingowej z 1916 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Żadne orzeczenie sądu lub trybunału, ani też żadna decyzja organu administracyjnego z siedzibą w Stanach Zjednoczonych Ameryki, wprowadzające w życie, bezpośrednio lub pośrednio, Ustawę Antydumpingową z 1916 r. lub działania na niej oparte lub z niej wynikające, nie będzie w żaden sposób uznawane ani wykonalne.

Artykuł  2
1.
Wszelkie osoby, określone w art. 3 są uprawnione do odzyskania wszelkich nakładów, kosztów, odszkodowań i wszelkich wydatków poniesionych w wyniku zastosowania Ustawy Antydumpingowej z 1916 r. lub przez działania na niej oparte lub z niej wynikające.
2.
Zwrot można uzyskać jak tylko zostanie wszczęte postępowanie z tytułu Ustawy Antydumpingowej z 1916 r.
3.
Zwrot można uzyskać od osoby fizycznej lub prawnej lub każdego innego podmiotu, który wystąpił z roszczeniem na podstawie Ustawy Antydumpingowej z 1916 r., lub od każdej innej osoby lub podmiotu związanego z tą osobą lub podmiotem. Osoby lub podmioty uznaje się za powiązane, jeżeli:

a) są dyrektorami lub należą do kadry zarządzającej przedsiębiorstwa drugiej osoby;

b) są prawnie uznanymi partnerami w interesach;

c) jedna z nich bezpośrednio lub pośrednio kontroluje drugą;

d) obie z nich są bezpośrednio lub pośrednio kontrolowane przez osobę trzecią.

4.
Bez uszczerbku dla innych dostępnych środków oraz zgodnie ze stosowanym prawem, zwrot może przyjąć formę zajęcia i sprzedaży aktywów posiadanych przez pozwanego, łącznie z udziałami posiadanymi w osobie prawnej mającej siedzibę we Wspólnocie.
Artykuł  3

Osobami określonymi w art. 2 ust. 1, są:

a) wszelkie osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania we Wspólnocie;

b) wszelkie osoby prawne mające siedzibę we Wspólnocie;

c) wszelkie osoby fizyczne lub prawne określone w art. 1 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 4055/86(4);

d) wszelkie inne osoby fizyczne działające zawodowo we Wspólnocie, łącznie z wodami terytorialnymi i przestrzenią powietrzną oraz wszelkimi samolotami lub okrętami podlegającymi jurysdykcji lub kontroli Państwa Członkowskiego.

Dla celów lit. a), "mający miejsce zamieszkania we Wspólnocie" oznacza legalnie osiadły we Wspólnocie przez okres co najmniej sześciu miesięcy w okresie 12-miesięcznym następującym bezpośrednio przed dniem, w którym, na mocy niniejszego rozporządzenia, powstaje zobowiązanie lub wykonywane jest prawo.

Artykuł  4

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 15 grudnia 2003 r.

W imieniu Rady
A. MARZANO
Przewodniczący

______

(1) Wydana pod tytułem "nieuczciwa konkurencja" w Tytule VIII Ustawy o dochodach z 1916 r.; Tytuł VIII tej Ustawy został skodyfikowany w Kodeksie Stanów Zjednoczonych 71-74, cytowany jako 15 U.S.C. § 72.

(2) AB-2000-5 i AB-2000-6, 28 sierpnia 2000 roku.

(3) Stany Zjednoczone - Ustawa Antydumpingowa z 1916 roku, sprawozdanie Izby (WT/DS/136/R, 31 marca 2000 roku).

(4) Dz.U. L 378, z 31.12.1986, str. 1; Rozporządzenie ostatnio zmienione Rozporządzeniem (EWG) nr 3573/90 (Dz.U. L 353, z 17.12.1990, str. 16).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2003.333.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2238/2003 chroniące przed skutkami stosowania Ustawy Antydumpingowej Stanów Zjednoczonych z 1916 r. oraz przed działaniami na niej opartymi lub z niej wynikającymi
Data aktu: 15/12/2003
Data ogłoszenia: 20/12/2003
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 09/01/2004