Dyrektywa 2003/52/WE zmieniająca dyrektywę 95/2/WE w zakresie warunków stosowania dodatku do żywności E 425 konjac

DYREKTYWA 2003/52/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY
z dnia 18 czerwca 2003 r.
zmieniająca dyrektywę 95/2/WE w zakresie warunków stosowania dodatku do żywności E 425 konjac

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE L z dnia 17 lipca 2003 r.)

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 95,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

stanowiąc zgodnie z procedurą ustanowioną w art. 251 Traktatu(3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa 95/2/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 lutego 1995 r. w sprawie dodatków do żywności innych niż barwniki i substancje słodzące(4) zezwala na stosowanie dodatku do żywności E 425 konjac w środkach spożywczych pod pewnymi warunkami.

(2) Komisja podjęła działania w celu tymczasowego zawieszenia wprowadzania do obrotu galaretek żelkowych zawierających E 425, albowiem ustalono, że są one niebezpieczne, ponieważ spowodowały śmierć przez zakrztuszenie kilkorga dzieci i osób starszych w państwach trzecich.

(3) Niektórzy producenci galaretek żelkowych uznają fakt istnienia zagrożenia dla zdrowia ludzkiego poprzez zamieszczanie na opakowaniach ostrzeżenia, które zwraca uwagę na zagrożenie dla dzieci i osób starszych.

(4) W oparciu o informacje przekazane przez Państwa Członkowskie, które przyjęły środki na poziomie krajowym, można dojść do wniosku, iż galaretki żelkowe zawierające E 425 konjac stanowią zagrożenie dla życia. Oprócz ich kształtu i wielkości, przyczyną, dla której galaretki żelkowe stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, są właściwości fizyczne i chemiczne dodatku konjac.

(5) W tej sytuacji, ostrzeganie za pomocą etykiet nie wystarcza do zapewnienia ochrony zdrowia ludzkiego, w szczególności w odniesieniu do dzieci.

(6) Niezbędne jest dokonanie zmian warunków stosowania E 425 konjac w słodyczach galaretkowych, w tym także w galaretkach żelkowych.

(7) Dlatego należy odpowiednio zmienić dyrektywę 95/2/WE,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W załączniku IV do dyrektywy 95/2/WE w wierszu dla E 425: Konjac: i) żywica konjac ii) glukomannoza konjac, tekst "Środki spożywcze w ogóle (z wyjątkiem określonych w art. 2 ust. 3)" zastępuje się tekstem "Środki spożywcze w ogóle (z wyjątkiem określonych w art. 2 ust. 3 oraz słodyczy galaretkowych, w tym galaretek żelkowych)".

Artykuł  2

Państwa Członkowskie wprowadzą w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy przed dniem 17 stycznia 2004 r. Państwa Członkowskie niezwłocznie powiadomią o tym Komisję.

Przepisy przyjęte przez Państwa Członkowskie zawierają odniesienie do niniejszej dyrektywy lub odniesienie takie towarzyszy ich urzędowej publikacji. Państwa Członkowskie określają sposoby dokonywania takiego odniesienia.

Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie z dniem jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  4

Niniejsza dyrektywa jest skierowana do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 18 czerwca 2003 r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego W imieniu Rady
P. COX G. DRYS
Przewodniczący Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 331 E z 31.12.2002, str. 124.

(2) Dz.U. C 85 z 8.4.2003, str. 39.

(3) Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 11 lutego 2003 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 19 maja 2003 r.

(4) Dz.U. L 61 z 18.3.1995, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 2001/5/WE (Dz.U. L 55 z 24.2.2001, str. 59).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024