Zmiana do Protokołu Montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. Pekin.1999.12.03.

ZAŁĄCZNIK
ZMIANA DO PROTOKOŁU MONTREALSKIEGO W SPRAWIE SUBSTANCJI ZUBOŻAJĄCYCH WARSTWĘ OZONOWĄ

Artykuł  1

Zmiana

A. Artykuł 2, ustęp 5

W artykule 2, ustęp 5 Protokołu, słowa

"Artykuły od 2A do 2E"

zostają zastąpione słowami

"Artykuły od 2A do 2F".

B. Artykuł 2, ustęp 8 lit. a) i ustęp 11

W artykule 2, ustęp 8 lit. a) i ustęp 11 Protokołu słowa

"Artykuły od 2A do 2H"

zostają zastąpione słowami

"Artykuły od 2A do 2I".

C. Artykuł 2F, ustęp 8

Po artykule 2F, ustęp 7 Protokołu zostaje dodany następujący ustęp:

"8. Każda ze Stron produkująca jedną lub większą liczbę tych substancji gwarantuje, że w dwunastomiesięcznym okresie rozpoczynającym się 1 stycznia 2004 roku i w każdym późniejszym okresie dwunastomiesięcznym jej wyliczony poziom produkcji substancji kontrolowanych z grupy I załącznika C nie przekroczy rocznie średniej:

a) sumy jej wyliczonego poziomu zużycia w 1989 roku substancji kontrolowanych z grupy I załącznika C i dwa przecinek osiem procenta jej wyliczonego poziomu zużycia w 1989 roku substancji kontrolowanych z grupy I załącznika A; oraz

b) sumy jej wyliczonego poziomu produkcji w 1989 roku substancji kontrolowanych z grupy I załącznika C i dwa przecinek osiem procenta jej wyliczonego poziomu produkcji w 1989 roku substancji kontrolowanych z załącznika A.

Aby jednak zaspokoić podstawowe zapotrzebowanie krajowe Stron działających w ramach artykułu 5, ustęp 1, ich wyliczony poziom produkcji może przekroczyć ten limit o wartość do dziesięciu procent ich wyliczonego poziomu produkcji substancji kontrolowanych z grupy I załącznika C, jak to określono wyżej.".

D. Artykuł 21

Po artykule 2H Protokołu wprowadzony zostaje następujący artykuł:

"Artykuł 2I

Bromochlorometan

Każda ze Stron gwarantuje, że w dwunastomiesięcznym okresie rozpoczynającym się 1 stycznia 2002 roku i w każdym późniejszym okresie dwunastomiesięcznym jej wyliczony poziom zużycia i produkcji substancji kontrolowanych z grupy III załącznika C nie jest większy niż zero. Ustęp ten będzie obowiązywać w tej mierze, w jakiej Strony nie postanowią zezwolić na poziom produkcji lub zużycia, który jest niezbędny do zastosowań uzgodnionych przez nie jako kluczowe.".

E. Artykuł 3

W artykule 3 Protokołu słowa

"Artykuł 2 i artykuły od 2A do 2H"

zostają zastąpione słowami

"Artykuł 2 i artykuły od 2A do 2I".

F. Artykuł 4, ustępy 1 quin. i 1 sex.

W artykule 4 Protokołu po ustępie 1 qua dodane zostają następujące ustępy:

"1 quin. Z dniem 1 stycznia 2004 roku każda ze Stron wprowadzi zakaz importu substancji kontrolowanych z grupy I załącznika C z wszystkich krajów nie będących stroną niniejszego Protokołu.

1 sex. W przeciągu roku od daty wejścia w życie niniejszego ustępu każda ze Stron wprowadzi zakaz importu substancji kontrolowanej z grupy III załącznika C z wszystkich krajów nie będących stroną niniejszego Protokołu.".

G. Artykuł 4, ustępy 2 quin. i 2 sex.

W artykule 4 Protokołu po ustępie 2 qua dodane zostają następujące ustępy:

"2 quin. Z dniem 1 stycznia 2004 roku każda ze Stron wprowadzi zakaz eksportu substancji kontrolowanych z grupy I załącznika C do wszystkich krajów nie będących stroną niniejszego Protokołu.

2 sex. W przeciągu roku od wejścia w życie niniejszego ustępu każda ze Stron wprowadzi zakaz eksportu substancji kontrolowanej z grupy III załącznika C do wszystkich krajów nie będących stroną niniejszego Protokołu.".

H. Artykuł 4, ustępy od 5 do 7

artykule 4, ustępy od 5 do 7 Protokołu słowa

"załączniki A i B, grupa II załącznika C i załącznik E"

zostają zastąpione słowami

"załączniki A, B, C i E".

I. Artykuł 4, ustęp 8

W artykule 4, ustęp 8 Protokołu słowa "Artykuły od

2A do 2E, artykuły 2G i 2H"

zostają zastąpione słowami

"Artykuły od 2A do 2I".

J. Artykuł 5, ustęp 4

W artykule 5, ustęp 4 Protokołu słowa

"Artykuły od 2A do 2H"

zostają zastąpione słowami

"Artykuły od 2A do 2I".

K. Artykuł 5, ustępy 5 i 6

W artykule 5, ustępy 5 i 6 Protokołu słowa

"Artykuły od 2A do 2E"

zostają zastąpione słowami

"Artykuły od 2A do 2E i artykuł 2I".

L. Artykuł 5, ustęp 8 ter lit. a)

Na końcu podpunktu 8 ter lit. a) artykułu 5 Protokołu zostaje dodane następujące zdanie:

"Od dnia 1 stycznia 2016 roku każda ze Stron działających w ramach ustępu 1 niniejszego artykułu będzie przestrzegać środków kontrolnych określonych w artykule 2F, ustęp 8, i za podstawę do przestrzegania tych środków kontrolnych przyjmie średnią jej wyliczonych poziomów produkcji i konsumpcji w 2015 roku.".

M. Artykuł 6

W artykule 6 Protokołu słowa

"Artykuły od 2A do 2H"

zostają zastąpione słowami

"Artykuły od 2A do 2I".

N. Artykuł 7, ustęp 2

W artykule 7, ustęp 2 Protokołu słowa

"Załączniki B i C"

zostają zastąpione słowami

"Załącznik B i grupy I i II załącznika C".

O. Artykuł 7, ustęp 3

Następujące zdanie zostaje dodane jako pierwsze zdanie artykułu 7, ustęp 3 Protokołu:

"Każda ze Stron dostarczy do sekretariatu dane statystyczne na temat rocznej ilości substancji kontrolowanej wymienionej w załączniku E wykorzystanej do celów kwarantanny i wysyłki wstępnej.".

P. Artykuł 10, ustęp 1

W artykule 10, ustęp 1 Protokołu słowa

"Artykuły od 2A do 2E"

zostają zastąpione słowami

"Artykuły od 2A do 2E i artykuł 2I".

Q. Artykuł 17

W artykule 17 Protokołu słowa

"Artykuły od 2A do 2H"

zostają zastąpione słowami

"Artykuły od 2A do 2I".

R. Załącznik C

W załączniku C Protokołu dodana zostaje następująca grupa:

Grupa

Substancja

Liczba izomerów

Potencjał niszczenia warstwy ozonowej

"Grupa III

Bromochlorometan

1

CH2BrCl

0,12"

Artykuł  2

Związek ze Zmianą z 1997 roku

Żadne państwo ani regionalna organizacja integracji gospodarczej nie może złożyć dokumentu ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia niniejszej Zmiany, jeżeli wcześniej nie złożyła lub nie złoży równocześnie takiego dokumentu dotyczącego Zmiany przyjętej na Dziewiątym zgromadzeniu Stron w Montrealu z dnia 17 września 1997 roku.

Artykuł  3

Wejście w życie

1.
Niniejsza zmiana wchodzi w życie dnia 1 stycznia 2001 roku pod warunkiem że złożonych zostanie przynajmniej 20 dokumentów ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia tej zmiany przez państwa lub regionalne organizacje integracji gospodarczej, które są stronami Protokołu Montrealskiego w sprawie substancji, które niszczą warstwę ozonową. W przypadku gdy warunek ten nie zostanie spełniony do tej daty, zmiana wchodzi w życie dziewięćdziesiątego dnia od daty, z którą zostanie spełniony.
2.
Dla celów ustępu 1 wszelkie takie dokumenty złożone przez regionalne organizacje integracji gospodarczej będą liczone jako dodatkowe wobec dokumentów złożonych przez państwa członkowskie takiej organizacji.
3.
Po wejściu w życie niniejszej zmiany, jak to przewidziano w ustępie 1, dla wszystkich pozostałych stron Protokołu wchodzi ona w życie dziewięćdziesiątego dnia od daty złożenia przez nie dokumentu ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.72.20

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Zmiana do Protokołu Montrealskiego w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. Pekin.1999.12.03.
Data aktu: 03/12/1999
Data ogłoszenia: 14/03/2002
Data wejścia w życie: 25/02/2002