(2002/83/WE)(Dz.U.UE L z dnia 14 lutego 2002 r.)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 622/98 z dnia 16 marca 1998 r. w sprawie pomocy państwom ubiegającym się w ramach strategii przedakcesyjnej, w szczególności w sprawie stworzenia "partnerstw dla członkostwa"(1), w szczególności jego art. 2,
uwzględniając wniosek Komisji,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Na posiedzeniu w Luksemburgu Rada Europejska stwierdziła, że "partnerstwo dla członkostwa" stanowi nowy instrument i zasadniczy element wzmocnionej strategii przedakcesyjnej.
(2) Rozporządzenie (WE) nr 622/98 ustala, że Rada, stanowiąc kwalifikowaną większością i na wniosek Komisji, podejmuje decyzje w sprawie zasad, priorytetów i celów pośrednich oraz warunków zawartych w poszczególnych "partnerstwach dla członkostwa", jakie przedkłada się każdemu państwu ubiegającemu się o członkostwo, jak również w sprawie znaczących zmian mających do nich zastosowanie.
(3) Pomoc wspólnotowa jest uzależniona od spełnienia zasadniczych warunków, w szczególności w zakresie zobowiązań zawartych w układach europejskich i w zakresie postępu na drodze wypełniania kryteriów kopenhaskich. W przypadku niespełnienia jakiegoś zasadniczego warunku Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną na wniosek Komisji, może podjąć właściwe kroki co do pomocy przedakcesyjnej.
(4) Na szczycie w Luksemburgu Rada Europejska podjęła decyzję, że wdrażanie "partnerstwa dla członkostwa" oraz postęp w przyjmowaniu dorobku będzie przedmiotem badań prowadzonych przez organy ustanowione na mocy układu europejskiego.
(5) Sprawozdanie okresowe Komisji z 2001 r. przedstawia obiektywną analizę w zakresie przygotowania Bułgarii do członkostwa oraz identyfikuje szereg obszarów priorytetowych dla dalszej pracy.
(6) Aby przygotować się do członkostwa, Bułgaria powinna kontynuować uaktualnianie swojego Narodowego Programu Przygotowania do Członkostwa. Program ten powinien określać harmonogram osiągania priorytetów i pośrednich celów ustanowionych w "partnerstwie dla członkostwa".
(7) Konieczne jest, aby Bułgaria zapewniła, że istnieją właściwe struktury prawne i administracyjne niezbędne w celu programowania, koordynacji, zarządzania, kontroli oraz oceny wspólnotowych środków przedakcesyjnych,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 28 stycznia 2003 r.
|
W imieniu Rady |
|
J. PIQUÉ I CAMPS |
|
Przewodniczący |
______
(1) Dz.U. L 85 z. 20.3.1998, str. 1.