Rozporządzenie 2273/2002 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1254/1999 w odniesieniu do badań cen niektórych sztuk bydła na reprezentatywnych rynkach wspólnotowych

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2273/2002
z dnia 19 grudnia 2002 r.
ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1254/1999 w odniesieniu do badań cen niektórych sztuk bydła na reprezentatywnych rynkach wspólnotowych

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1254/1999 z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku wołowiny i cielęciny(1), ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 2345/2001(2), w szczególności jego art. 41,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 2705/98 z dnia 14 grudnia 1998 r. w sprawie określania cen dorosłego bydła na reprezentatywnych rynkach wspólnotowych oraz badań cen innego bydła we Wspólnocie(3), zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1156/2000(4), określa przepisy dotyczące rejestrowania cen na reprezentatywnym rynku lub rynkach każdego Państwa Członkowskiego dla różnych kategorii bydła w celu ustalania zmian cen na rynku. W świetle ostatniego rozwoju sytuacji rynkowej, w szczególności faktu, że mniej żywego dorosłego bydła sprzedaje się w Państwach Członkowskich i dlatego te Państwa Członkowskie już nie posiadają reprezentatywnych rynków dla tych zwierząt, uważa się, że nie jest już konieczne informowanie Komisji o cenach dorosłego bydła do celów monitorowania rozwoju rynku wołowiny. Niemniej jednak Państwa Członkowskie mogą informować o takich cenach zarejestrowanych na swoich reprezentatywnych rynkach.

(2) W celu monitorowania wspólnotowego rynku dla innych kategorii bydła niż dorosłe bydło powinien być wprowadzony przepis o badaniu cen samców cieląt w wieku między ósmym dniem a czterema tygodniami dla samców bydła opasowego i dla cieląt rzeźnych. Powinny być określone szczegółowe zasady dotyczące przekazywanych informacji do celów badań cen dla każdej z tych kategorii bydła.

(3) Cena zarejestrowana na reprezentatywnych rynkach Wspólnoty może być brana jako średnia cena danego bydła na reprezentatywnym rynku lub rynkach każdego Państwa Członkowskiego. Ta średnia powinna być ważona zgodnie ze współczynnikami wyrażającymi względny rozmiar pogłowia bydła każdego Państwa Członkowskie dla każdej kategorii sprzedawanej w okresie referencyjnym.

(4) Reprezentatywny rynek lub rynki w stosunku do każdego Państwa Członkowskiego powinny być wybierane na podstawie doświadczenia z właściwych lat. W przypadku gdy istnieje więcej niż jeden reprezentatywny rynek w Państwie Członkowskim, należy uwzględnić średnią arytmetyczną notowań zarejestrowanych na tych rynkach.

(5) Z uwagi na przepisy weterynaryjne lub o ochronie zdrowia Państwa Członkowskie mogą uznać za konieczne zastosowanie środków, które wpływają na notowania. W takich okolicznościach nie zawsze jest właściwe przy rejestrowaniu cen rynkowych uwzględnianie notowań, które nie odzwierciedlają normalnych tendencji rynkowych. A zatem powinny być ustanowione pewne kryteria umożliwiające Komisji uwzględnienie takiej sytuacji.

(6) Powinien zostać wprowadzony przepis o informowaniu Komisji o cenach tygodniowych za pomocą elektronicznych środków przekazu uzgodnionych z Komisją.

(7) Rozporządzenie (WE) nr 2705/98 powinno stracić moc.

(8) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Wołowiny i Cielęciny,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Średnia wspólnotowa cena, za sztukę bydła, samców cieląt w wieku między ósmym dniem a czterema tygodniami jest średnią cen tego bydła, ważoną współczynnikami ustanowionymi w załączniku I część A, zarejestrowanymi na głównych rynkach Państwa Członkowskiego reprezentatywnych dla tego typu produkcji. Współczynniki są ustalone z wykorzystaniem ilości krów mlecznych zarejestrowanych we Wspólnocie.
2.
Ceny bydła określonego w ust. 1, zarejestrowanego na reprezentatywnym rynku lub rynkach każdego zainteresowanego Państwa Członkowskiego są średnią, ważoną współczynnikami odzwierciedlającymi względną proporcję każdej rasy lub klasy jakości, cen zarejestrowanych z wyłączeniem podatku VAT dla tych zwierząt podczas okresu siedmiodniowego w tym Państwie Członkowskim na tym samym etapie sprzedaży hurtowej. Współczynniki ważące są ustalone w załączniku I części B-H.
3.
Zainteresowane Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję najpóźniej do południa we czwartek każdego tygodnia o notowaniach, dla bydła określonego w ust. 1, zarejestrowanych na ich odpowiednich rynkach podczas siedmiodniowego okresu poprzedzającego dzień, w którym przekazywana jest ta informacja.
Artykuł  2
1.
Średnia wspólnotowa cena za kilogram żywej wagi samców bydła opasowego w wieku średnio między 6 a 12 miesiącem życia i ważących 300 kilogramów lub mniej jest średnią cen bydła wymienionego powyżej, ważoną współczynnikami ustalonymi w załączniku II część A, zarejestrowanymi na głównych rynkach Państw Członkowskich reprezentatywnych dla tego typu produkcji. Współczynniki są ustalone z wykorzystaniem liczby krów mamek zarejestrowanych we Wspólnocie.
2.
Ceny bydła określonego w ust. 1 zarejestrowanego na reprezentatywnym rynku lub rynkach każdego zainteresowanego Państwa Członkowskiego są średnią ważoną współczynnikami odzwierciedlającymi względną proporcję każdej rasy lub klasy jakości, cen zarejestrowanych z wyłączeniem podatku VAT dla tych zwierząt podczas okresu siedmiodniowego w tym Państwie Członkowskim na tym samym etapie sprzedaży hurtowej. Współczynniki ważące są ustalone w załączniku II części B-F.
3.
Zainteresowane Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję najpóźniej do południa w czwartek każdego tygodnia o notowaniach dla bydła określonego w ust. 1 zarejestrowanych na ich odpowiednich rynkach podczas siedmiodniowego okresu poprzedzającego dzień, w którym przekazywana jest ta informacja.
Artykuł  3
1.
Średnia wspólnotowa cena za 100 kilogramów wagi tuszy rzeźnych cieląt uzyskanych głównie z wykorzystaniem mleka lub przetworów mlecznych i poddanych ubojowi w wieku około sześciu miesięcy jest średnią cen bydła wymienionych powyżej, ważonych współczynnikami ustalonymi w załączniku III część A, zarejestrowanymi na głównych rynkach Państw Członkowskich reprezentatywnych dla tego typu produkcji. Współczynniki są ustalone z wykorzystaniem produkcji netto (rzeźnej) cieląt we Wspólnocie.
2.
Ceny bydła określone w ust. 1, zarejestrowane w centrum lub centrach notowań zainteresowanych Państw Członkowskich są średnią, gdzie sytuacja tego wymaga, ważoną współczynnikami odzwierciedlającymi względną proporcję każdej rasy lub klasy jakości, zarejestrowanych cen bez podatku VAT dla tych zwierząt podczas okresu siedmiodniowego na etapie wprowadzania do rzeźni. Współczynniki ważenia są ustalone w załączniku III części B-E.
3.
Zainteresowane Państwa Członkowskie informują Komisję najpóźniej do południa w czwartek każdego tygodnia o notowaniach dla tusz bydła określonego w ust. 1 zarejestrowanych w ich odpowiednich ośrodkach notowań cen podczas siedmiodniowego okresu poprzedzającego dzień, w którym przekazywana jest ta informacja.
Artykuł  4

W przypadku gdy Państwo Członkowskie ze względów weterynaryjnych lub ochrony zdrowia podejmuje środki, które wpływają na zwykły przebieg notowań zarejestrowanych na ich rynkach, Komisja może upoważnić to Państwo albo do pominięcia notowań zarejestrowanych na danym rynku lub rynkach, albo do zastosowania ostatnich notowań zarejestrowanych na danym rynku lub rynkach, zanim te środki zostały wprowadzone w życie.

Artykuł  5

Najpóźniej do dnia 30 czerwca 2003 r. Państwa Członkowskie zastosują elektroniczne środki przesyłania informacji, uzgodnione z Komisją, do celów określonych w art. 1 ust. 3, art. 2 ust. 3 oraz art. 3 ust. 3

Artykuł  6

W przypadku gdy Państwa Członkowskie posiadają reprezentatywne rynki dla dorosłego bydła na swoim terytorium, mogą informować o cenie dorosłego bydła w następujący sposób:

– cena dorosłego bydła na reprezentatywnym rynku lub rynkach jest średnią ważoną współczynnikami odzwierciedlającymi względną wielkość każdej kategorii i jakości, cen zarejestrowanych dla kategorii i jakości dorosłego bydła i mięsa z niego, podczas siedmiodniowego okresu poprzedzającego dzień, w którym przekazywana jest ta informacja w tym Państwie Członkowskim na tym samym etapie sprzedaży hurtowej,

– w Państwach Członkowskich z kilkoma reprezentatywnymi rynkami ceną każdej kategorii jest średnia arytmetyczna notowań zarejestrowanych na każdym z tych rynków. Jeżeli rynki są otwarte więcej niż jeden raz podczas siedmiodniowego okresu określonego w tiret pierwszym, ceną każdej kategorii jest średnia arytmetyczna notowań zarejestrowanych każdego dnia rynkowego na tym samym rynku fizycznym. Jeżeli w trakcie danego tygodnia cena nie jest zarejestrowana na określonym rynku dla określonej kategorii, ceną dla tej kategorii w Państwie Członkowskim jest średnia arytmetyczna innych rynków.

Artykuł  7

Rozporządzenie (WE) nr 2705/98 traci moc z dniem 1 stycznia 2003 r.

Artykuł  8

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do cen zarejestrowanych od tygodnia rozpoczynającego się dnia 1 stycznia 2003 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 grudnia 2002 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 160 z 26.6.1999, str. 21.

(2) Dz.U. L 315 z 1.12.2001, str. 29.

(3) Dz.U. L 340 z 16.12.1998, str. 3.

(4) Dz.U. L 130 z 31.5.2000, str. 23.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I 1

Badanie cen samców bydła w wieku między ósmym dniem a czwartym tygodniem

A. WSPÓŁCZYNNIKI WAŻENIA

Niemcy: 26,5

Hiszpania: 6,8

Francja: 24,4

Irlandia: 7,3

Włochy: 12,5

Niderlandy: 9,1

Zjednoczone Królestwo: 13,4

B. NIEMCY

1. Reprezentatywne rynki

Przy braku rynków publicznych ceny są rejestrowane przez urzędowe departamenty izb rolniczych oraz spółdzielnie i związki rolników.

2. Kategorie jakości i współczynniki

Kategorie jakości Współczynniki ważenia

– Schwarzbunte Bullenkälber 35,4

– Rotbunte Bullenkälber 5,4

– Kreuzungskälber zur Mast (Bullenkälber) 3,4

– Fleckvieh 44,8

– Braunvieh 11,0

C. HISZPANIA

1. Reprezentatywne rynki

Torrelavega (Kantabria), Santiago de Compostela (Galicja), Pola de Siero (Asturia), León (Castilla y León)

2. Kategorie jakości i współczynniki

Kategorie jakości Współczynniki ważenia

Descalostrados

– Tipo frisón, calidad buena 50

– Tipo cruzado, calidad buena 50

D. FRANCJA

1. Reprezentatywne rynki

Rethel, Dijon, Rabastens, Lezay, Bourg-en-Bresse, Agen, Le Cateau, Sancoins, Château-Gonthier, Saint-Étienne

2. Kategorie jakości i współczynniki

Kategorie jakości Współczynniki ważenia

– Veaux mâles croisés de bonne conformation,

destinés à l'élevage, type léger 30

– Veaux mâles de races laitières d'assez

bonne conformation destinés a l'engraissement 70

E. IRLANDIA

1. Reprezentatywne rynki

Minimum 2 rynki

2. Kategorie jakości i współczynniki

Kategorie jakości Współczynniki ważenia

– Samce mlecznych cieląt hodowlanych 50

– Samce mięsnych cieląt hodowlanych 50

F. WŁOCHY

1. Reprezentatywne rynki

a) Modena, Vicenza

b) Ceny zarejestrowane na rynkach przywozu

2. Kategorie jakości i współczynniki

Kategorie jakości Współczynniki ważenia

– Samce cieląt mlecznych (vitelli), każde

pochodzenie 55

– Samce cieląt bydła, każde pochodzenie 45

G. NIDERLANDY

1. Reprezentatywne rynki

Leeuwarden, Purmerend, Utrecht

2. Kategorie jakości i współczynniki

Kategorie jakości Współczynniki ważenia

Nuchtere stierkalveren voor de

– Zwartbont 60

– Roodbont 25

– Vleesras 15

H. ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO

1. Reprezentatywne rynki

Około 35 rynków (Anglia i Walia)

2. Kategorie jakości i współczynniki

Kategorie jakości Współczynniki ważenia

Cielęta hodowlane

– z byków ras mlecznych 56

– z byków ras mięsnych 44

ZAŁĄCZNIK  II 2

Badanie cen lekkiego bydła opasowe w wieku 6 do 12 miesięcy o żywej wadze 300 kg lub mniejszej

A. WSPÓŁCZYNNIKI WAŻENIA

Hiszpania: 19,4

Francja: 43,8

Irlandia: 11,9

Włochy: 6,6

Zjednoczone Królestwo: 18,3

B. HISZPANIA

1. Reprezentatywne rynki

Salamanca (Castilla y León)

Talavera (Castilla-La Mancha)

2. Kategorie jakości i współczynniki

Kategorie jakości Współczynniki ważenia

Pasteros:

– Tipo cruzado 65

– Tipo país 35

C. FRANCJA

1. Reprezentatywne rynki

Limoges, Clermont-Ferrand, Dijon

2. Kategorie jakości i współczynniki

Kategorie jakości Współczynniki ważenia

Race charolaise de conformation U 35

Race charolaise de conformation R 35

Race limousine de conformation U 30

D. IRLANDIA

1. Reprezentatywne rynki

Minimum 2 rynki

2. Kategorie jakości i współczynniki

Kategorie jakości Współczynniki ważenia

Odstawione woły i woły roczniaki:

– typu mlecznego 50

– typu mięsnego 50

E. WŁOCHY

1. Reprezentatywne rynki

a) Modena, Parma, Montichiari

b) Ceny zarejestrowane na rynkach przywozu

2. Kategorie jakości i współczynniki

Kategorie jakości Współczynniki ważenia

Młode cielęta ras mlecznych (vitelli) 50

Młode cielęta ras mięsnych (vitelli) 50

F. ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO

1. Reprezentatywne rynki

Około 35 rynków (Anglia i Walia)

2. Kategorie jakości i współczynniki

Kategorie jakości Współczynniki ważenia

– woły roczniaki ras mlecznych 10

– woły roczniaki ras mięsnych 90

ZAŁĄCZNIK  III 3

Badania cen cieląt na cielęcinę poddanych ubojowi w wieku około sześciu miesięcy

A. WSPÓŁCZYNNIKI WAŻENIA

Belgia 6,2

Francja: 41,9

Włochy: 24,0

Niderlandy: 27,9

B. BELGIA

1. Ośrodki notowań cen (ubojnie)

Prowincje Antwerpia i Limburg

2. Kategorie jakości

Veaux blancs, moyenne des types commerciaux "extra", "blanc bleu", "pie rouge" et "pie noire".

C. FRANCJA

1. Ośrodki notowań cen (ubojnie)

Commissions paritaires des régions Sud-Ouest, Centre, Centre-Est/Est, Nord/Nord-Ouest, Ouest

2. Kategorie jakości i współczynniki

Kategorie jakości Współczynniki ważenia

Race charolaise de conformation U 35

Race charolaise de conformation R 35

Race limousine de conformation U 30

D. WŁOCHY

1. Ośrodki notowań cen (ubojnie)

Modena

2. Kategorie jakości

Carne bianca

E. NIDERLANDY

1. Ośrodki notowań cen (ubojnie)

Apeldoorn, Nieuwerkerk a/d Ijssel, Den Bosch, Aalten, Leeuwarden

2. Kategorie jakości i współczynniki

Kategorie jakości Współczynniki ważenia

Vleeskalveren:

– typ zwartbont: 65

– typ roodbont: 35

Wszystkie klasy budowy

1 Załącznik I:

-zmieniony przez art. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia nr 2172/2003 z dnia 12 grudnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.326.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 grudnia2003 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 446/2007 z dnia 23 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.106.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 kwietnia 2007 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 978/2007 z dnia 21 sierpnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.217.11) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 sierpnia 2007 r.

2 Załącznik II:

- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 2172/2003 z dnia 12 grudnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.326.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2003 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 2172/2003 z dnia 12 grudnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.326.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 grudnia 2003 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 446/2007 z dnia 23 kwietnia 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.106.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 kwietnia 2007 r.

3 Załącznik III zmieniony przez art.1 pkt 4 rozporządzenia nr 2172/2003 z dnia 12 grudnia 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.326.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 grudnia 2003 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.347.15

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2273/2002 ustanawiające szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1254/1999 w odniesieniu do badań cen niektórych sztuk bydła na reprezentatywnych rynkach wspólnotowych
Data aktu: 19/12/2002
Data ogłoszenia: 20/12/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 23/12/2002, 01/01/2003