(notyfikowana jako dokument nr C(2002) 379)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2002/75/WE)
(Dz.U.UE L z dnia 2 lutego 2002 r.)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę Rady 93/43/EWG z dnia 14 czerwca 1993 r. w sprawie higieny środków spożywczych(1), w szczególności jej art. 10 ust. 1,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Anyż gwiazdkowaty (Illicium verum), znany także jako chiński anyż gwiazdkowaty albo chiński badian, może być spożywany przez ludzi i jest powszechnie stosowany w środkach spożywczych.
(2) Istnieje odmiana botaniczna anyżu gwiazdkowatego, znanego jako japoński anyż gwiazdkowaty (Illicium anisatum, znany również jako Illicium religiosum, Illicium japonicum, shikimmi i skimmi), uznawana naukowo jako wysoce trująca i w związku z tym nienadająca się do spożycia przez ludzi.
(3) Analiza przesyłek anyżu gwiazdkowatego z niektórych państw trzecich wykazała obecność japońskiego anyżu gwiazdkowatego; obecność japońskiego anyżu gwiazdkowatego jest związana z wieloma przypadkami zatruć pokarmowych we Wspólnocie.
(4) W związku z tym można stwierdzić, że w niektórych państwach trzecich istnieje problem higieniczny stwarzający poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego we Wspólnocie. Na poziomie wspólnotowym muszą zostać przyjęte środki ochronne.
(5) Konieczne jest, aby anyż gwiazdkowaty przywożony z państw trzecich, przeznaczony do spożycia przez ludzi lub użycia jako składnik środków spożywczych, nie zawierał japońskiego anyżu gwiazdkowatego.
(6) Właściwe władze państw trzecich powinny dostarczyć dokumentację dowodową wraz z każdą przesyłką anyżu gwiazdkowatego pochodzącą z ich kraju, potwierdzającą że produkty składają się wyłącznie z anyżu gwiazdkowatego i nie zawierają japońskiego anyżu gwiazdkowatego.
(7) Konieczne jest w celu ochrony zdrowia publicznego, poddanie przesyłek anyżu gwiazdkowatego przywożonego do Wspólnoty, przeznaczonego do spożycia przez ludzi lub do użycia jako składnik środków spożywczych, losowemu pobieraniu próbek i analizie przed dopuszczeniem do swobodnego obrotu; z tego samego powodu konieczna jest także kontrola produktów już obecnych na rynku.
(8) Biorąc pod uwagę, że środki przewidziane w niniejszej decyzji miałyby poważny wpływ na zasoby kontrolne Państw Członkowskich, skutki tych środków powinny zostać ocenione po upływie krótkiego okresu, a same środki zmienione w odpowiednim przypadku.
(9) Zasięgnięto opinii Państw Członkowskich w sprawie środków przewidzianych w niniejszej decyzji, zgodnie z art. 10 ust. 3 dyrektywy 93/43/EWG, w dniu 18 grudnia 2001 r.,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Sporządzono w Brukseli, dnia 1 lutego 2002 r.
|
W imieniu Komisji |
|
David BYRNE |
|
Członek Komisji |
______
(1) Dz.U. L 175 z 19.7.1993, str. 1.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"
Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.
..................................................