Decyzja 2002/75/WE ustanawiająca specjalne warunki przywozu z państw trzecich anyżu gwiazdkowatego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 1 lutego 2002 r.
ustanawiająca specjalne warunki przywozu z państw trzecich anyżu gwiazdkowatego

(notyfikowana jako dokument nr C(2002) 379)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2002/75/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 2 lutego 2002 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 93/43/EWG z dnia 14 czerwca 1993 r. w sprawie higieny środków spożywczych(1), w szczególności jej art. 10 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Anyż gwiazdkowaty (Illicium verum), znany także jako chiński anyż gwiazdkowaty albo chiński badian, może być spożywany przez ludzi i jest powszechnie stosowany w środkach spożywczych.

(2) Istnieje odmiana botaniczna anyżu gwiazdkowatego, znanego jako japoński anyż gwiazdkowaty (Illicium anisatum, znany również jako Illicium religiosum, Illicium japonicum, shikimmi i skimmi), uznawana naukowo jako wysoce trująca i w związku z tym nienadająca się do spożycia przez ludzi.

(3) Analiza przesyłek anyżu gwiazdkowatego z niektórych państw trzecich wykazała obecność japońskiego anyżu gwiazdkowatego; obecność japońskiego anyżu gwiazdkowatego jest związana z wieloma przypadkami zatruć pokarmowych we Wspólnocie.

(4) W związku z tym można stwierdzić, że w niektórych państwach trzecich istnieje problem higieniczny stwarzający poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego we Wspólnocie. Na poziomie wspólnotowym muszą zostać przyjęte środki ochronne.

(5) Konieczne jest, aby anyż gwiazdkowaty przywożony z państw trzecich, przeznaczony do spożycia przez ludzi lub użycia jako składnik środków spożywczych, nie zawierał japońskiego anyżu gwiazdkowatego.

(6) Właściwe władze państw trzecich powinny dostarczyć dokumentację dowodową wraz z każdą przesyłką anyżu gwiazdkowatego pochodzącą z ich kraju, potwierdzającą że produkty składają się wyłącznie z anyżu gwiazdkowatego i nie zawierają japońskiego anyżu gwiazdkowatego.

(7) Konieczne jest w celu ochrony zdrowia publicznego, poddanie przesyłek anyżu gwiazdkowatego przywożonego do Wspólnoty, przeznaczonego do spożycia przez ludzi lub do użycia jako składnik środków spożywczych, losowemu pobieraniu próbek i analizie przed dopuszczeniem do swobodnego obrotu; z tego samego powodu konieczna jest także kontrola produktów już obecnych na rynku.

(8) Biorąc pod uwagę, że środki przewidziane w niniejszej decyzji miałyby poważny wpływ na zasoby kontrolne Państw Członkowskich, skutki tych środków powinny zostać ocenione po upływie krótkiego okresu, a same środki zmienione w odpowiednim przypadku.

(9) Zasięgnięto opinii Państw Członkowskich w sprawie środków przewidzianych w niniejszej decyzji, zgodnie z art. 10 ust. 3 dyrektywy 93/43/EWG, w dniu 18 grudnia 2001 r.,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

1. Państwa Członkowskie mogą zezwolić na przywóz anyżu gwiazdkowatego (Illicium verum) objętego kodem CN 0909 10 00 z państw trzecich, w przypadku gdy jest on przeznaczony do spożycia przez ludzi lub użycia jako składnik środków spożywczych, pod warunkiem że:

a) każdej przesyłce towarzyszy sprawozdanie z urzędowego pobierania próbek i analizy, oraz wypełnione świadectwo zgodnie ze wzorem określonym w załączniku I, podpisane i zweryfikowane przez właściwe organy eksportującego państwa trzeciego, wykazujące że przesyłka nie zawiera japońskiego anyżu gwiazdkowatego (Illicium anisatum, znanego także jako Illicium religiosum, Illicium japonicum, shikimmi i skimmi), który nie nadaje się do spożycia przez ludzi;

b) przesyłki są przywożone do Wspólnoty przez jedno z miejsc wprowadzenia wymienionych w załączniku II;

c) każda przesyłka jest oznaczona kodem odpowiadającym kodowi na świadectwie, oraz na towarzyszącym sprawozdaniu zawierającym wyniki urzędowego pobierania próbek i analizy określonych w lit. a).

2. Właściwe władze w każdym Państwie Członkowskim zapewnią, że anyż gwiazdkowaty przywożony z państw trzecich podlega kontroli dokumentów, w celu zapewnienia że spełnione zostały wymogi dotyczące świadectwa oraz wyników urzędowego pobierania próbek określonych w ust. 1 lit. a). W tym celu, Państwa Członkowskie zapewnią, aby importerzy informowali z wyprzedzeniem właściwe władze w miejscu wprowadzenia do Wspólnoty określając ilość, rodzaj i przybliżony czas przybycia przesyłki.

3. Państwa Członkowskie zorganizują losowe pobieranie próbek i analizę w odniesieniu do przesyłek anyżu gwiazdkowatego z państw trzecich, przeznaczonego do spożycia przez ludzi lub użycia jako składnik środków spożywczych, przed dopuszczeniem do swobodnego obrotu z miejsca wprowadzenia do Wspólnoty, oraz powiadomią Komisję o wynikach za pomocą systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznych produktach żywnościowych i środkach żywienia zwierząt (RASFF). Państwa Członkowskie mogą obciążyć kosztami analizy importera lub jego agenta.

Artykuł  2

Państwa Członkowskie mogą zezwolić na przywóz japońskiego anyżu gwiazdkowatego tylko w przypadku gdy jest on przeznaczony do użytku innego niż spożycie przez ludzi.

Każda przesyłka japońskiego anyżu gwiazdkowatego przywożona do Wspólnoty z państw trzecich, powinna być zaopatrzona w etykietę stwierdzającą, że produkt nie nadaje się do spożycia przez ludzi.

Artykuł  3

Państwa Członkowskie podejmą właściwe środki, wraz z pobieraniem próbek i analizą anyżu gwiazdkowatego już obecnego na rynku, w celu stwierdzenia nieobecności japońskiego anyżu gwiazdkowatego.

Artykuł  4

Do dnia 1 czerwca 2002 r., zostanie dokonany przegląd niniejszej decyzji, w celu ocenienia czy specjalne warunki określone w art. 1 zapewniają wystarczający poziom ochrony zdrowia publicznego we Wspólnocie.

Artykuł  5

Państwa Członkowskie podejmą środki niezbędne w celu zapewnienia zgodności z niniejszą decyzją. Państwa Członkowskie powiadomią Komisję o podjętych środkach.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja jest skierowana do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 1 lutego 2002 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 175 z 19.7.1993, str. 1.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  I

ZAŁĄCZNIK  II

Wykaz miejsc wprowadzenia, przez które anyż gwiazdkowaty pochodzący z państw trzecich może być wwożony do Wspólnoty Europejskiej

Państwo Członkowskie Miejsce wprowadzenia
Belgia Antwerpia
Dania Wszystkie duńskie porty morskie i lotnicze oraz przejścia graniczne
Niemcy - lotnisko HZA Monachium na lotnisku HZA Monachium -

ZA

- HZA Bremerhaven - ZA Rotersand w HZA Bremen - ZA

Bremerhaven

- terminal kontenerowy HZA Bremerhaven - ZA w HZA

Bremen - ZA Bremerhaven

- HZA Hamburg - Freihafen - Terminal w HZA Hamburg -

Hafen - ZA Waltershof

- HZA Hamburg - Freihafen - ZA Ericus Terminal

Stidbahnhof w HZA Hamburg - ZA Waltershof

- HZA Hamburg - Freihafen - ZA Kohlfleetdamm w HZA

Hamburg - ZA Waltershof

- HZA Hamburg - St Annen - ZA Altona wird ersatzlos

aufgehoben ab 1.1.2002

- HZA Hamburg - Waltershof-Terminal w HZA Hamburg -

ZA Waltershof

- HZA Hamburg - Waltershof-Flughafen w HZA Itzehoe

ZA Hamburg-lotnisko

- HZA Lüneburg-ZA Stade w HZA Oldenburg-ZA Stade
- HZA Trier-ZA Idar-Oberstein w HZA Koblenz-ZA Idar-

Oberstein

Grecja Athens, Pireas, Elefsis, Athens Airport, Thessaloniki, Volos, Patra, Iraklion Crete, Crete Airport, Euzoni, Idomeni, Ormenio, Kipi, Kakavia, Niki, Promahonas, Pithio, Igoumenitsa, Kristalopigi
Hiszpania A Coruña-Laxe (port), Algeciras (port), Alicante (lotnisko i port), Almería (lotnisko i port), Asturia (lotnisko), Barcelona (lotnisko i port), Bilbao (lotnisko i port), Cádiz (port), Cartagena (port), Gijón (port), Gran Canaria (lotnisko), Huelva (port), Las Palmas de Gran Canaria (port), Madrid (lotnisko), Málaga (lotnisko i port), Márin (port), Palma de Mallorca (lotnisko), Pasajes (port), Santa Cruz de Tenerife (port), Santander (lotnisko i port), Santiago de Compostela (lotnisko), San Sebastian (lotnisko), Sevilla (lotnisko i port), Tarragona (port), Tenerife Norte (lotnisko), Tenerife Sur (lotnisko), Valencia (lotnisko i port), Vigo (lotnisko i port), Villagarcia-Ribeira-Caraminal (port), Vitoria (lotnisko), Zaragoza (lotnisko).
Francja Marseilles (Bouches-du-Rhone), Le Havre (Seine-Maritime)
Irlandia Dublin (port i lotnisko), Cork (port i lotnisko), Shannon (lotnisko), Waterford (lotnisko)
Włochy Wszystkie porty morskie i lotnicze oraz przejścia graniczne
Luksemburg Centre douanier, Croix de Gasperich, Luxembourg
Niderlandy Rotterdam
Austria HZA Graz, HZA Vienna, Wiener Neustadt, Linz
Portugalia Wszystkie porty morskie i lotnicze oraz przejścia graniczne
Finlandia Helsinki
Szwecja Gothenberg
Zjednoczone Królestwo Belfast, Felixstowe, Gatwick Airport, Heathrow Airport, Hull, Liverpool, London, Southampton

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.33.31

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2002/75/WE ustanawiająca specjalne warunki przywozu z państw trzecich anyżu gwiazdkowatego
Data aktu: 01/02/2002
Data ogłoszenia: 02/02/2002
Data wejścia w życie: 02/02/2002