(EBC/2001/13)(Dz.U.UE L z dnia 17 grudnia 2001 r.)
RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2533/98 z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczące zbierania informacji statystycznych przez Europejski Bank Centralny(1), w szczególności jego art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 4,
uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 2531/98 z dnia 23 listopada 1998 r. dotyczące stosowania stóp rezerw obowiązkowych przez Europejski Bank Centralny(2), w szczególności jego art. 6 ust. 4,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzenie (WE) nr 2819/98 Europejskiego Banku Centralnego z dnia 1 grudnia 1998 r. dotyczące skonsolidowanych bilansów w sektorze monetarnych instytucji finansowych (EBC/1998/16)(3) zostało zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1921/2000 (EBC/2000/8)(4); obecnie ze względu na wprowadzenie znacznych poprawek do wspomnianego rozporządzenia, należy ponownie zredagować omawiane przepisy, scalając je w jednolitym tekście niniejszego rozporządzenia.
(2) Do wykonania swoich zadań Europejski System Banków Centralnych (ESBC) wymaga utworzenia skonsolidowanych bilansów w sektorze monetarnych instytucji finansowych (MIF). Jego głównym celem jest dostarczenie Europejskiemu Bankowi Centralnemu (EBC) pełnego statystycznego obrazu sytuacji na rynku pieniężnym w uczestniczących Państwach Członkowskich, postrzeganych jako jeden obszar gospodarczy. Statystyki te obejmują zagregowane aktywa i pasywa finansowe, obejmujące kapitały, wysokiej jakości przepływy pieniężne w zakresie pożyczek i kredytów, a także ulepszone przepływy dotyczące pakietów papierów wartościowych.
(3) Zgodnie z przepisami Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (zwanego dalej "Traktatem") i na warunkach ustanowionych w Statucie Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwanym dalej "Statutem") EBC wydaje rozporządzenia niezbędne do wykonania zadań ESBC określonych w Statucie, a w niektórych przypadkach ustanowionych w przepisach przyjętych przez Radę, określonych w art. 107 ust. 6 Traktatu.
(4) Artykuł 5.1 Statutu zobowiązuje EBC do gromadzenia z pomocą krajowych banków centralnych (KBC) od właściwych organów krajowych lub bezpośrednio od podmiotów gospodarczych, informacji statystycznych, które są konieczne do realizacji zadań Europejskiego Systemu Banków Centralnych. Artykuł 5.2 Statutu stanowi, że KBC wykonują, w możliwym zakresie, zadania określone w art. 5.1.
(5) Może okazać się konieczne, a w efekcie może zmniejszyć obciążenia sprawozdawcze, by informacje statystyczne niezbędne do spełnienia wymogów sprawozdawczych EBC w zakresie statystyki były pobierane przez KBC od rzeczywistej populacji objętej sprawozdaniem w ramach szerszego zakresu sprawozdawczego, który KBC samodzielnie określają zgodnie z prawem wspólnotowym lub krajowym albo z przyjętą praktyką, służącego innym celom statystycznym, pod warunkiem że nie zagraża to realizacji wymagań statystycznych EBC. W celu zapewnienia przejrzystości wskazane jest, aby w tych przypadkach powiadamiać podmioty objęte sprawozdaniem, że dane są gromadzone również do innych celów statystycznych. W szczególnych przypadkach EBC może opierać się na informacjach statystycznych gromadzonych do takich celów dla spełnienia jego wymagań.
(6) Artykuł 3 rozporządzenia (WE) nr 2533/98 zobowiązuje EBC do określenia rzeczywistej populacji objętej sprawozdaniem, mieszczącej się w granicach referencyjnej populacji objętej sprawozdaniem i uprawnia ją do pełnego lub częściowego zwolnienia szczególnych kategorii podmiotów objętych sprawozdaniem ze swoich wymagań w zakresie sprawozdawczości statystycznej. Artykuł 6 ust. 4 stanowi, że EBC może przyjąć rozporządzenia określające warunki, na których może być wykonywane prawo do weryfikacji lub do obowiązkowego gromadzenia informacji statystycznych.
(7) Artykuł 5 rozporządzenia (WE) nr 2531/98 upoważnia EBC do przyjmowania rozporządzeń lub decyzji w celu zwolnienia instytucji z wymagań dotyczących stóp rezerw obowiązkowych, określenia przesłanek wyłączenia i odliczenia z podstawy rezerw zobowiązań wobec innych instytucji oraz do ustanowienia zróżnicowanych współczynników rezerw dla szczególnych kategorii zobowiązań. Na mocy art. 6 EBC ma prawo uzyskiwania od instytucji informacji koniecznych do stosowania stóp rezerw obowiązkowych oraz prawo do weryfikowania dokładności i jakości informacji, które instytucje dostarczają w celu wykazania zgodności z wymogami w zakresie stóp rezerw obowiązkowych. Jest to wskazane w celu zmniejszenia ogólnych obciążeń w zakresie sprawozdawczości w odniesieniu do informacji statystycznych, dotyczących bilansu miesięcznego, aby były one także wykorzystywane do regularnego obliczania podstawy rezerw dla instytucji kredytowych z zastrzeżeniem systemu stóp rezerw obowiązkowych ESBC.
(8) Artykuł 4 rozporządzenia (WE) nr 2533/98 stanowi, że Państwa Członkowskie prowadzą we własnym zakresie odpowiednie statystyki i w pełni współpracują z ESBC w celu zapewnienia wykonania zobowiązań wynikających z art. 5 Statutu.
(9) Uznając, że przepisy przyjęte przez EBC na mocy art. 34.1 Statutu nie przyznają żadnych praw i nie nakładają żadnych obowiązków na nieuczestniczące Państwa Członkowskie, art. 5 Statutu stosuje się zarówno do uczestniczących, jak i nieuczestniczących Państw Członkowskich. Rozporządzenie WE nr 2533/98 przypomina, że art. 5 Statutu wraz z art. 5 Traktatu nakłada obowiązek opracowania i wdrożenia na poziomie krajowym wszystkich środków uznanych przez nieuczestniczące Państwa Członkowskie za odpowiednie do gromadzenia informacji statystycznych koniecznych do spełnienia wymogów ESBC w zakresie sprawozdawczości statystycznej i do terminowego przygotowania się w dziedzinie statystyki do roli uczestniczących Państw Członkowskich.
(10) W celu ułatwienia zarządzania płynnością finansową EBC i instytucji kredytowych wymogi dotyczące rezerw powinny być potwierdzone najpóźniej pierwszego dnia okresu utrzymywania rezerw; wyjątkowo może powstać potrzeba przedłożenia przez instytucje kredytowe przeglądu w podstawie naliczania rezerw lub w wymogach dotyczących rezerw, które zostały potwierdzone; procedury potwierdzania lub uznawania wymagań dotyczących stóp rezerw obowiązkowych nie naruszają obowiązku podmiotów objętych sprawozdaniem do stałego przekazywania prawidłowych informacji statystycznych oraz do przeglądu nieprawidłowych informacji statystycznych, które mogły być już przekazane.
(11) Konieczne jest określenie szczególnych procedur odnoszących się do łączenia się i podziałów z udziałem instytucji kredytowych w celu wyjaśnienia obowiązków tych instytucji w zakresie wymagań dotyczących rezerw; definicje łączenia się i podziałów ustanowione w niniejszym rozporządzeniu opierają się na definicjach już istniejących we wtórnym prawodawstwie wspólnotowym odnoszącym się do spółek akcyjnych. Wymienione definicje zostały przystosowane do celów niniejszego rozporządzenia; procedury te pozostają bez uszczerbku dla możliwości utrzymywania stóp rezerw obowiązkowych przez pośrednika.
(12) Statystyki pieniężne EBC pochodzą z danych statystycznych bilansów MIF, gromadzonych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 2819/98 (EBC/1998/16), przygotowanym podczas drugiego etapu unii gospodarczej i walutowej, dlatego też zostały uznawane jedynie za minimalny zbiór danych wymaganych do celów polityki pieniężnej. Co więcej, rozporządzenie obejmowało jedynie gromadzenie danych na temat kapitałów ujętych w bilansie, nie uwzględniając sprawozdawczości w zakresie danych dotyczących rewaluacji, wymaganej do zestawienia statystyk przepływów pieniężnych dla odpowiedników szerokiego agregatu pieniężnego M3, na podstawie którego ustalane są stopy wzrostu. Po uwzględnieniu tych ograniczeń konieczne było wzmocnienie statystyki bilansu MIF.
(13) Konieczne jest rozszerzenie miesięcznych wymagań w celu zapewnienia podziału zobowiązań z tytułu depozytów według podsektora, i dalej według zapadalności/waluty, a pożyczek według podsektora/zapadalności i przeznaczenia, ponieważ te podziały uznaje się za istotne do celów polityki pieniężnej. Obejmuje to integrację danych wcześniej gromadzonych jedynie co kwartał.
(14) Konieczne jest terminowe uzyskiwanie danych statystycznych dotyczących kapitału i przepływów dla pieniężnych wielkości zagregowanych i ich odpowiedników. Ze skonsolidowanego bilansu w ujęciu kapitałowym uzyskuje się statystyki przepływów, wykorzystując dodatkowe informacje statystyczne odnoszące się do zmian kursów walutowych, innych zmian w wartości papierów wartościowych, do odpisów/przeszacowań pożyczek oraz do pozostałych dostosowań, takich jak ponowne klasyfikacje.
(15) Konieczne jest zapewnienie dostępności odpowiednio zharmonizowanych i wysokiej jakości danych w odniesieniu do odpisów poprzez skierowanie żądania do podmiotów składających sprawozdania statystyczne. Istnieje również potrzeba gromadzenia danych na temat przeszacowania papierów wartościowych.
(16) Usuwa się oddzielną kategorię bilansową o nazwie "papier wartościowy rynku pieniężnego" i łączy się ją z kategorią danych "wyemitowane dłużne papiery wartościowe" po stronie pasywów. Instrumenty zaliczane do tej kategorii księguje się w pozycji "wyemitowane dłużne papiery wartościowe" i przyporządkowuje się według ich pierwotnego okresu zapadalności. Odpowiednie ponowne przyporządkowanie zostało dokonane również po stronie aktywów w bilansie monetarnych instytucji finansowych.
(17) W definicji depozytów należy również uwzględnić wykorzystywanie sald stanowiących kwoty przedpłat w kontekście pieniądza elektronicznego,
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Sporządzono we Frankfurcie nad Menem, dnia 22 listopada 2001 r.
|
W imieniu Rady Prezesów EBC |
|
Willem F. DUISENBERG |
|
Prezes |
______
(1) Dz.U. L 318 z 27.11.1998, str. 8.
(2) Dz.U. L 318 z 27.11.1998, str. 1.
(3) Dz.U. L 356 z 30.12.1998, str. 7.
(4) Dz.U. L 229 z 9.9.2000, str. 34.
(5) Dz.U. L 275 z 27.10.2000, str. 39.
(6) Dz.U. L 177 z 30.6.2006, str. 1.
(7) Dz.U. L 250 z 2.10.2003, str. 10.
(8) Dz.U. L 356 z 30.12.1998, str. 1.
ZAŁĄCZNIKI
1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1489/2007 z dnia 29 listopada 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.330.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 stycznia 2008 r.
2 Art. 2 ust. 3 dodany przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2174/2002 z dnia 21 listopada 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.330.29) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2003 r.
3 Art. 2 ust. 4 dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1489/2007 z dnia 29 listopada 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.330.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 stycznia 2008 r.
4 Art. 4 ust. 2:- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 1746/2003 z dnia 18 września 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.250.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 4/2007 z dnia 14 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.07.2.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 stycznia 2007 r.
5 Art. 5 ust. 2 skreślony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 1746/2003 z dnia 18 września 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.250.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 marca 2004 r.
6 Art. 8 ust. 1 zmieniony przez art. 1 tiret pierwsze rozporządzenia nr 993/2002 z dnia 6 czerwca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.151.11) zawierającego sprostowanie nin. rozporządzenia.
7 Art. 9 zmieniony przez art. 1 tiret drugie rozporządzenia nr 993/2002 z dnia 6 czerwca 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.151.11) zawierającego sprostowanie nin. rozporządzenia.
8 Załącznik I:-zmieniony przez art. 1 pkt 2-5 rozporządzenia nr 2174/2002 z dnia 21 listopada 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.330.29) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2003 r. Zmiany w zakresie art. 1 pkt 5 rozporządzenia zmieniającego nie zostały naniesione na tekst.
- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1746/2003 z dnia 18 września 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.250.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r. Zmiany w zakresie pkt 1 lit. b) załącznika do rozporządzenia zmieniającego nie zostały naniesione na tekst.
- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 2181/2004 z dnia 16 grudnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.371.42) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 4/2007 z dnia 14 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.07.2.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 stycznia 2007 r. Zmiany w zakresie pkt 1 lit. b) załącznika do rozporządzenia zmieniającego nie zostały naniesione na tekst.
- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1489/2007 z dnia 29 listopada 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.330.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 stycznia 2008 r.
9 Załącznik II zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 1746/2003 z dnia 18 września 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.250.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 marca 2004 r.
10 Załącznik III zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia nr 1489/2007 z dnia 29 listopada 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.330.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 stycznia 2008 r.
11 Załącznik V:-zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia nr 2174/2002 z dnia 21 listopada 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.330.29) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2003 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia nr 1746/2003 z dnia 18 września 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.250.17) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 2004 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 4/2007 z dnia 14 grudnia 2006 r. (Dz.U.UE.L.07.2.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 stycznia 2007 r.
- zmieniony przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia nr 1489/2007 z dnia 29 listopada 2007 r. (Dz.U.UE.L.07.330.20) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 stycznia 2008 r.