Decyzja 2001/393/WE ustanawiająca warunki zdrowotne zwierząt i świadectwo weterynaryjne przy przywozie jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych pochodzących z państw trzecich oraz ustanawiająca wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz takich jaj

DECYZJA KOMISJI
z dnia 4 maja 2001 r.
ustanawiająca warunki zdrowotne zwierząt i świadectwo weterynaryjne przy przywozie jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych pochodzących z państw trzecich oraz ustanawiająca wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz takich jaj

(notyfikowana jako dokument nr C(2001) 1174)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2001/393/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 22 maja 2001 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 90/539/EWG z dnia 15 października 1990 r. w sprawie warunków zdrowotnych zwierząt regulujących handel wewnątrzwspólnotowy i przywóz z państw trzecich drobiu i jaj wylęgowych(1), ostatnio zmienioną dyrektywą 1999/90/WE(2), w szczególności jej art. 23, art. 24 ust. 2, art. 26 i 27a,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Jaja wolne od określonych czynników chorobotwórczych (SPF) są jajami wylęgowymi, które wykorzystywane są w procedurach diagnostycznych w laboratoriach, do produkcji i testowania szczepionek oraz w celach badawczych i farmaceutycznych muszą być oznaczone pieczątką.

(2) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2782/75 z dnia 29 października 1975 r. w sprawie produkcji i obrotu jajami wylęgowymi i pisklętami drobiu hodowlanego(3) ustanawia wymagania dotyczące znakowania jaj wylęgowych, a jego rozporządzenie wykonawcze Komisji (EWG) nr 1868/77(4) ustanawia szczegółowe zasady ich stosowania, w szczególności dotyczące znakowania jaj wylęgowych.

(3) Jaja SPF nie są przeznaczone do spożycia przez ludzi.

(4) Jaja SPF nie są specjalnie zdefiniowane jako takie w prawodawstwie wspólnotowym, więc musi zostać ustanowiona szczególna definicja.

(5) Jaja SPF muszą być produkowane zgodnie z aktualną Europejską Farmakopeą(5), w której określone są wymagania.

(6) Poszczególne charakterystyki zabezpieczają przed wprowadzeniem influenzy drobiu, rzekomego pomoru drobiu i innych chorób drobiu do Wspólnoty, pod warunkiem że wszystkie inne przepisy niniejszej decyzji mają zastosowanie.

(7) Państwa Członkowskie chcą przywozić jaja SPF z państw, które nie są uważane za wolne od rzekomego pomoru drobiu i influenzy drobiu, lecz mogą zaoferować zadowalające gwarancje zdrowia zwierząt na ten określony produkt.

(8) Jaja SPF mogą być używane tylko w jednostkach, gdzie muszą być zniszczone lub traktowane po użyciu w sposób niestanowiący żadnego ryzyka rozprzestrzenienia się choroby.

(9) Świadectwo zdrowia zwierząt dla tej kategorii jaj i odpowiedni wykaz państw trzecich, które mogą korzystać z tego świadectwa przy wywozie takich jaj do Wspólnoty, powinny być sporządzone.

(10) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu Weterynaryjnego,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Do celów niniejszej decyzji stosuje się następujące definicje: "Jaja wolne od określonych czynników chorobotwórczych (SPF)" są jajami wylęgowymi, jak ustanowiono w art. 2 ust. 2 dyrektywy Rady 90/539/EWG, które są otrzymane ze "stada kur wolnego od określonych czynników chorobotwórczych", jak opisuje Europejska Farmakopea, i które są wyłącznie przeznaczone do celów diagnostycznych, badawczych lub farmaceutycznych.

Artykuł  2
1.
Państwa Członkowskie zezwalają na przywóz jaj SPF z państw trzecich lub części państw trzecich wymienionych w załączniku I, pod warunkiem że spełniają warunki odnośnego świadectwa zdrowia zwierząt ustanowionego w załączniku II oraz że świadectwo takie, należycie wypełnione i podpisane, dołączone jest do przywozu.
2.
Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz jaj SPF tylko wtedy, kiedy są one oznaczone pieczątką wskazującą kod ISO kraju i numer zatwierdzenia zakładu oraz gdy opakowanie nosi tę samą informację, widoczną i łatwą do odczytania, wskazującą na to, że przesyłka zawiera określony produkt, co więcej, po kontroli przywozowej przesyłka musi być przewieziona bezpośrednio do miejsca przeznaczenia. Oznakowanie musi być zgodne z ogólnymi wymaganiami odnośnie do wprowadzania do obrotu jaj, ustanowionymi w art. 6 rozporządzenia (EWG) nr 2782/75, ostatnio zmienionego własnym rozporządzeniem wykonawczym (EWG) 1868/77.
Artykuł  3

Niewykorzystane jaja, materiał opakowaniowy i jakiekolwiek części odpadów lub produkty odpadowe z jaja muszą zostać spalone lub potraktowane po użyciu w taki sposób, żeby nie spowodować żadnego ryzyka rozprzestrzenienia się choroby.

Artykuł  4

Niniejszą decyzję odnośnie do jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych stosuje się od dnia 30 kwietnia 2001 r.

Artykuł  5

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 4 maja 2001 r.

W imieniu Komisji
David BYRNE
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 303 z 31.10.1990, str. 6.

(2) Dz.U. L 300 z 23.11.1999, str. 19.

(3) Dz.U. L 282 z 1.11.1975, str. 100.

(4) Dz.U. L 209 z 17.8.1977, str. 1.

(5) Trzecie wydanie, Rada Europy, 1997.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Państwa trzecie dopuszczone do korzystania ze świadectwa ustanowionego w załączniku II do niniejszej decyzji przy przywozie jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych (SPF) do Unii Europejskiej są wymienione w części I Załącznika do decyzji Rady 79/542/EWG.
..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  II 1

1 Załącznik II zmieniony przez art. 1 decyzji nr 2002/278/WE z dnia 10 kwietnia 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.99.14) zmieniającej nin. decyzję z dniem notyfikacji.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2001.138.31

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2001/393/WE ustanawiająca warunki zdrowotne zwierząt i świadectwo weterynaryjne przy przywozie jaj wolnych od określonych czynników chorobotwórczych pochodzących z państw trzecich oraz ustanawiająca wykaz państw trzecich, z których Państwa Członkowskie dopuszczają przywóz takich jaj
Data aktu: 04/05/2001
Data ogłoszenia: 22/05/2001
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 22/05/2001, 30/04/2001