Decyzja 2000/731/WE ustanawiająca regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego zrewidowanego programu wspólnotowego oznakowania ekologicznego

DECYZJA KOMISJI
z dnia 10 listopada 2000 r.
ustanawiająca regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego zrewidowanego programu wspólnotowego oznakowania ekologicznego

(notyfikowana jako dokument nr C(2000) 3281)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2000/731/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 22 listopada 2000 r.)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 175 ust. 1,

uwzględniając rozporządzenie (WE) Nr 1980/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 r. w sprawie zrewidowanego programu przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego(1), w szczególności jego art. 15,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 13 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że Komisja tworzy Komitet Unii Europejskiej ds. Oznakowania Ekologicznego (zwany dalej EUEB), składający się z właściwych organów określonych w art. 14 oraz z forum konsultacyjnego określonego w art. 15.

(2) Artykuł 15 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że w odniesieniu do każdej grupy produktów Komisja zapewnia przestrzeganie przez EUEB w ramach swojej działalności zasady zrównoważonego uczestnictwa bezpośrednio zainteresowanych stron związanych z daną grupą produktów, takich jak: przedstawiciele przemysłu i dostawcy usług, włącznie z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, rzemieślnikami i ich związkami branżowymi, związkami zawodowymi, handlowcami hurtowymi i detalicznymi, importerami, organizacjami ochrony środowiska i organizacjami konsumenckimi.

(3) Artykuł 15 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że strony te spotykają się w ramach forum konsultacyjnego.

(4) Artykuł 15 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że Komisja ustala regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego zgodnie z procedurą określoną w art. 17.

(5) Akapit 5 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że w celu uzyskania powszechnego poparcia dla programu przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego, niezbędne jest, aby organizacje pozarządowe działające na rzecz ochrony środowiska oraz organizacje konsumenckie odgrywały istotną rolę w opracowywaniu i ustalaniu kryteriów przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego.

(6) Załącznik IV ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000 stanowi, że w ramach EUEB powstanie specjalna doraźna grupa robocza składająca się ze stron zainteresowanych określonych w art. 15 i z właściwych organów określonych w art. 14, której celem będzie opracowanie kryteriów przyznawania oznakowania ekologicznego w odniesieniu do każdej grupy produktów.

(7) Środki ustanowione w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Komitetu ustanowionego zgodnie z art. 17 rozporządzenia (WE) nr 1980/2000,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejszym przyjmuje się regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego zamieszczony w Załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejszym traci moc decyzja Komisji z dnia 18 listopada 1992 r. ustanawiająca regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego programu przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego(2).

Artykuł  3

Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 10 listopada 2000 r.

W imieniu Komisji
Margot WALLSTRÖM
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 237 z 21.9.2000, str. 1.

(2) C(92) 2314 final z 18.11.1992.

ZAŁĄCZNIK

regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego

1. Niniejszym ustanawia się regulamin forum konsultacyjnego (dalej zwanego forum), o którym mowa w art. 15 rozporządzenia (WE) Nr 1980/2000. Forum funkcjonuje zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem.

2. Forum konsultacyjne i jego członkowie są członkami Komitetu Unii Europejskiej ds. Oznakowania Ekologicznego (dalej zwanego EUEB) oraz uczestniczą we wszystkich działaniach EUEB, w szczególności zaś w:

– składaniu wniosków do Komisji o zainicjowanie procedury ustalania kryteriów ekologicznych, jak również w ustalaniu związanych z nimi wymagań weryfikacyjnych dotyczących oceny i zgodności dla grup produktów,

– ustalaniu i dokonywaniu przeglądu kryteriów przyznawania oznakowania ekologicznego, jak również związanych z nimi wymagań weryfikacyjnych dotyczących oceny i zgodności dla grup produktów,

– świadczeniu Komisji usług konsultacyjnych w zakresie planu prac wspólnotowego oznakowania ekologicznego,

– popularyzowaniu i stosowaniu wspólnotowego oznakowania ekologicznego.

3. Członkami forum, a tym samym EUEB, są między innymi następujące organizacje reprezentujące strony zainteresowane określone w art. 15 wspomnianego rozporządzenia:

– Coface (konsumenci; organizacja reprezentuje również BEUC, Europcoop i AEC),

– EEB (ekologia),

– ETUC (związki zawodowe),

– UNICE (branże przemysłu),

– UEAPME (małe i średnie przedsiębiorstwa oraz cechy rzemieślnicze),

– Eurocommerce (handel).

Aby zagwarantować zrównoważone uczestnictwo wszystkich właściwych zainteresowanych stron, EUEB może, na wniosek Komisji lub z własnej inicjatywy, pod warunkiem zatwierdzenia przez Komisję i zgodnie z potrzebami, poszerzyć powyższy skład również o innych członków.

4. Każdy członek forum wyznacza osobę kontaktową.

5. Forum odbywa posiedzenia w ramach posiedzeń EUEB.

6. Oprócz przedstawicieli ogólnych, którzy powinni uczestniczyć w posiedzeniach EUEB, każdy członek forum wyznacza co najmniej jednego przedstawiciela technicznego dla każdej grupy produktów, który powinien uczestniczyć w pracach doraźnych grup roboczych tworzonych przez EUEB w odniesieniu do szczególnych grup produktów, jak również w posiedzeniach EUEB, podczas których kompleksowo omawiane są dane grupy produktów. Wspomniani przedstawiciele techniczni powinni w możliwie najszerszym zakresie posiadać profesjonalną wiedzę i doświadczenie w dziedzinie danej grupy produktów.

7. Członkowie forum oraz ich przedstawiciele ogólni i techniczni działają zgodnie z celami i założeniami ustanowionymi w art. 1 wspomnianego rozporządzenia, jak również zgodnie z zasadami proceduralnymi ustanowionymi w załączniku IV wspomnianego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2000.293.31

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2000/731/WE ustanawiająca regulamin wewnętrzny forum konsultacyjnego zrewidowanego programu wspólnotowego oznakowania ekologicznego
Data aktu: 10/11/2000
Data ogłoszenia: 22/11/2000
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 22/11/2000