Rozporządzenie 1300/97 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 4088/87 ustalające warunki stosowania preferencyjnych stawek celnych w przywozie niektórych kwiatów pochodzących z Cypru, Izraela, Jordanii, Maroka, Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1300/97
z dnia 30 czerwca 1997 r.
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 4088/87 ustalające warunki stosowania preferencyjnych stawek celnych w przywozie niektórych kwiatów pochodzących z Cypru, Izraela, Jordanii, Maroka, Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 113,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

protokoły dodatkowe do Układów o Stowarzyszeniu lub Umów o współpracy między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Cyprem, Izraelem, Jordanią i Marokiem przewidują preferencyjne stawki celne dla róż i goździków przywożonych do Wspólnoty w ramach limitu kontyngentów taryfowych otwartych dla wszystkich świeżych kwiatów ciętych z podpozycji 0603 10 Nomenklatury Scalonej pochodzących z tych krajów; na mocy rozporządzenia (EWG) nr 1134/91(1), Zachodni Brzeg i Strefa Gazy korzystają z preferencyjnego traktowania taryfowego niektórych produktów rolnych, włączając kwiaty cięte z podpozycji 0603 10 Nomenklatury Scalonej, w ramach limitów kontyngentów rocznych; te udogodnienia taryfowe są stosowane tylko do przywozu, dla którego niektóre wymagania cenowe wyszczególnione w rozporządzeniu (EWG) nr 4088/87(2) są spełnione; warunki cenowe, których należy przestrzegać dla produktów przywożonych są ustalane przez porównanie ich cen z cenami produkcji Wspólnoty;

decyzją 96/206/EWWiS, WE(3) Wspólnota zawarła Umowę przejściową z Izraelem w sprawie handlu i związanych z nim zagadnień; obejmuje ona porozumienie w formie wymiany listów zawarte między Wspólnotą a Izraelem w sprawie przywozu do Wspólnoty świeżych kwiatów ciętych i pąków kwiatowych nadających się na bukiety lub do celów zdobniczych; poprzez ostatnią z wymienionych umów, Wspólnota i Izrael zgodziły się dostosować procedury określania cen produkcji Wspólnoty i rejestrowania cen importowych; w wyniku negocjacji z Marokiem dotyczących zawarcia Układu o Stowarzyszeniu, który doprowadził do umowy, między innymi, w sprawie wprowadzonego rozporządzeniem (WE) nr 3057/95(4) dostosowania kontyngentów taryfowych dla kwiatów, takie same dostosowania, jak wyżej określone, zostały uzgodnione w stosunku do procedur określania cen produkcji Wspólnoty i rejestrowania cen importowych;

przepisy umów z innymi krajami śródziemnomorskimi objęte rozporządzeniem (EWG) nr 4088/87 w sprawie przywozu kwiatów nie określają żadnej metody określania cen produkcji Wspólnoty i cen importowych; należy zapewnić, by nowe procedury były stosowane do każdego przywozu pochodzącego z krajów śródziemnomorskich objętego rozporządzeniem (EWG) nr 4088/87;

rozporządzenie (EWG) nr 4088/87 powinno zostać odpowiednio zmienione,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 4088/87 wprowadza się następujące zmiany:

1. Artykuł 2, 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"Artykuł 2

1. Wobec danego produktu i kraju pochodzenia, preferencyjną stawkę celną stosuje się wyłącznie w przypadku, jeżeli cena przywożonego produktu stanowi co najmniej 85 % ceny produkcji Wspólnoty, określonej w art. 3.

2. Ceny importowe stosowane w okresach dwutygodniowych ustalane są dla każdego produktu i kraju pochodzenia wskazanego w art. 1.

Takie ceny ustalane są co piętnaście dni dla dwóch tygodni następujących po dacie, w której są ustalane.

Ceny importowe ustalane są na podstawie średniej ważonej cen rejestrowanych na reprezentatywnych rynkach przywozowych Wspólnoty.

3. Preferencyjna stawka celna zostaje zawieszona i wprowadzane są cła Wspólnej Taryfy Celnej dla każdego danego produktu i pochodzenia, jeżeli cena importowa ustalona zgodnie z ust. 2 jest mniejsza niż 85 % ceny produkcji Wspólnoty ustalonej jak wyszczególniono w art. 3.

4. Preferencyjną stawkę celną wprowadza się ponownie dla każdego danego produktu i pochodzenia, jeżeli cena importowa ustalona zgodnie z ust. 2 stanowi 85 % lub więcej ceny produkcji Wspólnoty ustalonej zgodnie z art. 3.

Artykuł 3

1. Ceny produkcji Wspólnoty stosowane przez okresy dwutygodniowe ustalane są dla każdego z czterech produktów wskazanych w art. 1. Ceny takie ustalane są co piętnaście dni dla dwóch tygodni następujących po dacie, w której zostały ustalone.

2. Ceny produkcji Wspólnoty ustalane są na podstawie średniej ważonej cen produkcji rejestrowanych na rynkach reprezentatywnych dla produkcji wspólnotowej.

Artykuł 4

W przypadku braku cen wystarczająco reprezentatywnych w celu umożliwienia określenia cen importowych i/lub cen produkcji Wspólnoty zgodnie z odpowiednio art. 2 ust. 2 i art. 3 ust. 2, są one ustalane na podstawie ostatnich ustalonych cen."

2. W art. 5 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Zgodnie z procedurą przewidzianą w ust. 1, Komisja:

a) ustala ceny importowe przewidziane w art. 2 ust. 2 i ceny produkcji Wspólnoty przewidziane w art. 3 ust. 2;

b) w stosownych przypadkach, zawiesza preferencyjną stawkę celną i ponownie wprowadza cło Wspólnej Taryfy Celnej, lub ponownie wprowadza preferencyjną stawkę celną.

Jednakże, między posiedzeniami Komitetu Zarządzającego, środki te przyjmowane są przez Komisję."

Artykuł  2

Dwanaście miesięcy po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia, Komisja przedstawi Radzie sprawozdanie z oceny w sprawie wprowadzania tego nowego systemu określania cen produkcji Wspólnoty, możliwie z dołączonymi propozycjami dostosowań, jakie należy do niego wprowadzić.

Artykuł  3

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 30 czerwca 1997 r.

W imieniu Rady
A. NUIS
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 112 z 4.5.1991, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 539/96 (Dz.U. L 79 z 29.3.1996, str. 6).

(2) Dz.U. L 382 z 31.12.1987, str. 22. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem (WE) nr 539/96.

(3) Dz.U. L 71 z 20.3.1996, str. 1.

(4) Dz.U. L 326 z 30.12.1995, str. 3.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1997.177.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1300/97 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 4088/87 ustalające warunki stosowania preferencyjnych stawek celnych w przywozie niektórych kwiatów pochodzących z Cypru, Izraela, Jordanii, Maroka, Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy
Data aktu: 30/06/1997
Data ogłoszenia: 05/07/1997
Data wejścia w życie: 12/07/1997, 01/05/2004