Rozporządzenie 3713/90 w sprawie zasad wykonania decyzji przyznających pomoc z Sekcji Orientacji EFOGR dla projektów poprawy warunków, zgodnie z którymi produkty rolne i rybołówstwa, objęte rozporządzeniem Rady (EWG) nr 355/77, są przetwarzane i sprzedawane

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 3713/90
z dnia 19 grudnia 1990 r.
w sprawie zasad wykonania decyzji przyznających pomoc z Sekcji Orientacji EFOGR dla projektów poprawy warunków, zgodnie z którymi produkty rolne i rybołówstwa, objęte rozporządzeniem Rady (EWG) nr 355/77, są przetwarzane i sprzedawane

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 866/90 z dnia 29 marca 1990 r. w sprawie poprawy warunków przetwarzania i obrotu produktami rolnymi(1), w szczególności jego art. 23,

a także mając na uwadze, co następuje:

artykuł 10 rozporządzenia Rady (EWG) nr 4256/88 z dnia 19 grudnia 1988 r. ustanawiającego przepisy wykonawcze do rozporządzenia (EWG) nr 2052/88 w odniesieniu do Sekcji Orientacji EFOGR(2) uchylił rozporządzenie (EWG) nr 355/77(3) z wyjątkiem art. 6-15 i 17-23 dotyczących projektów przedłożonych przed dniem 31 grudnia 1989 r. lub, dotyczących sektora rybołówstwa, przed dniem 31 grudnia 1990 r.;

artykuł 21 rozporządzenia (EWG) nr 866/90 ustanowił przepisy przejściowe dla płatności w odniesieniu do projektów na mocy rozporządzenia (EWG) nr 355/77; stosowanie tego artykułu pociąga za sobą zwiększoną interwencję Państw Członkowskich;

w związku z tym, niezbędne jest wyszczególnienie danych, które mają być ujęte we wnioskach o płatności składanych Komisji przez organ wyznaczony przez Państwo Członkowskie zgodnie z art. 17 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 866/90;

w celu standaryzacji wniosków o płatności należy udostępnić wyznaczonym organom system komputerowy;

Komisja musi być informowana o wdrażaniu projektów na warunkach i w terminach wyznaczonych przez decyzje w sprawie przyznawania pomocy;

aby umożliwić skuteczne monitorowanie wniosków o płatności, Państwa Członkowskie muszą zagwarantować, że przez trzy lata, następujące po płatności salda pomocy, przechowywane są wszystkie dokumenty, na podstawie których pomoc ta została obliczona i że są one dostępne dla Komisji;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Struktury Agrarnej i Rozwoju Wsi,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Wnioski o zaliczki i kwartalne podziały w odniesieniu do projektów, dla których przyznana została pomoc na mocy rozporządzenia (EWG) nr 355/77 przedkładane są Komisji przez wyznaczone organy na formularzu przedstawionym w załącznikach II-IV do tego rozporządzenia.
2.
Począwszy od trzeciego kwartału 1995 r. Komisja nie wypłaca już zaliczek.
3.
Wyznaczony organ, najpóźniej wraz z pierwszym podziałem kwartalnym, przesyła Komisji kopie formularzy, do wykorzystania przez beneficjentów, do wniosków o płatności. Zawierają one opis sposobu finansowania projektu, zestawienie poniesionych wydatków, tabelę porównawczą inwestycji planowanych i zrealizowanych w oparciu o wskaźniki ilościowe i rzeczowe zgodnie z pkt 3 załącznika I.

W tym samym terminie powiadamia on o szczegółach wprowadzanego nadzoru oraz o treści krajowych przepisów wykonawczych lub innych odpowiednich dokumentów administracyjnych.

Powiadamia także o aktualizacji dokumentacji określonej w tym ustępie.

Artykuł  2

Wnioski o zaliczki w odniesieniu do dowolnego kwartału nie są akceptowane, jeżeli nie przekazano kwartalnego podziału za przedostatni kwartał.

Artykuł  3

Wyznaczony organ przesyła Komisji coroczne streszczenie opisujące stan zaawansowania projektów na formularzu wskazanym w załączniku V, poczynając od stanu na dzień 31 grudnia 1990 r.

Artykuł  4

Dane wymagane w załączniku IV i V są zasadniczo przekazywane za pomocą poczty elektronicznej. Komisja ustala wymagane oprogramowanie oraz udostępnia je każdemu z wyznaczonych organów. Komisja może również udostępnić sprzęt i przeszkolić osoby powołane do pracy na tym sprzęcie.

Artykuł  5

Wyznaczony organ podejmuje wszystkie niezbędne działania w celu zapewnienia, że wszystkie dokumenty i rachunki odnoszące się do każdego z projektów są przechowywane przez okres trzech lat od daty płatności salda pomocy.

Artykuł  6

Jeżeli wnioski o płatności zostały złożone Komisji przez organ pośredniczący, zgodnie z rozporządzeniem Komisji (EWG) nr 1685/78(4), przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, dalsze raty nie mogą być wypłacane przez wyznaczony organ w odniesieniu do tego projektu, do momentu wypłacenia przez EFOGR płatności, o które ubiegano się wcześniej, lub do momentu poinformowania o wysokości kwot, jakie mają być przez ten organ wypłacone.

Artykuł  7

Rozporządzenie (EWG) nr 1685/78 niniejszym traci moc.

Artykuł  8

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1991 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 grudnia 1990 r.

W imieniu Komisjii
Ray MAC SHARRY
Członek Komisj

______

(1) Dz.U. L 91 z 6.4.1990, str. 1.

(2) Dz.U. L 374 z 31.12.1988, str. 25.

(3) Dz.U. L 51 z 23.2.1977, str. 1.

(4) Dz.U. L 197 z 22.7.1978, str. 1.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

WNIOSKI O ZALICZKI ORAZ KWARTALNE PODZIAŁY DLA PROJEKTÓW, KTÓRYM PRZYZNANO POMOC NA MOCY ROZPORZĄDZENIA (EWG) NR 355/77

(Informacje ogólne)

1. Przedkładanie wniosków o płatności

Wnioski o płatności, kwartalne podziały oraz wszelkie pozostałe informacje mają być przesyłane w dwóch kopiach na adres:

Komisja Wspólnot Europejskich,

Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa,

EFOGR-Orientacja (VI-G-5),

Rue de la Loi 200,

B-1049 Bruksela.

2. Kontrola finansowa

Jeżeli przepis wspólnotowy lub przepis krajowy jest naruszany ze szkodą dla budżetu Wspólnoty, należy przestrzegać art. 23 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 4253/88(1) obejmującego nieprawidłowości oraz organizację systemu informowania o nich.

Kwoty odzyskane powinny być odliczone od płatności, o które wnioskowano lub zwrócone Sekcji Orientacji EFOGR. Komisja jest informowana o odzyskanych kwotach oraz o zaawansowaniu postępowania administracyjnego i sądowego.

Państwa Członkowskie muszą podjąć środki niezbędne do kontroli określonej w art. 23 ust. 1 rozporządzenia Rady (EWG) nr 4253/88, a wszystkie sprawozdania krajowe dotyczące kontroli muszą być przechowywane i udostępniane Komisji.

3. Wskaźniki ilościowe i rzeczowe

Wskaźnikami ilościowymi i rzeczowymi mogą być w szczególności:

- ilość,

- długość,

- powierzchnia,

- objętość,

- pojemność.

______

(1) Dz.U. L 374 z 31.12.1988, str. 1.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  II

WNIOSEK O ZALICZKĘ DLA PROJEKTÓW, KTÓRYM PRZYZNANO POMOC NA MOCY ROZPORZĄDZENIA (EWG) NR 355/77(1) DO WYKORZYSTANIA W OKRESIE TRZECH MIESIĘCY OD ../../19.. DO ../../19..

ZAŁĄCZNIK  III

DEKLARACJA KWARTALNEGO PODZIAŁU ZA OKRES OD ../../19.. DO ../../19..(1)

ZAŁĄCZNIK  IV

KWARTALNY PODZIAŁ (OD ...... 19 DO ...... 19..) DLA PROJEKTÓW, KTÓRYM PRZYZNANO POMOC NA MOCY ROZPORZĄDZENIA (EWG) NR 355/77 (KWARTAŁ "N")(1)

ZAŁĄCZNIK  V

STAN ZAAWANSOWANIA PROJEKTÓW, KTÓRYM PRZYZNANO POMOC NA MOCY ROZPORZĄDZENIA (EWG) NR 355/77 I NIE WYPŁACONO JEJ PEŁNEJ KWOTY

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1990.358.29

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 3713/90 w sprawie zasad wykonania decyzji przyznających pomoc z Sekcji Orientacji EFOGR dla projektów poprawy warunków, zgodnie z którymi produkty rolne i rybołówstwa, objęte rozporządzeniem Rady (EWG) nr 355/77, są przetwarzane i sprzedawane
Data aktu: 19/12/1990
Data ogłoszenia: 21/12/1990
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/01/1991