Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(2023/C 287/07)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Ezine Peyniri"

Nr UE: PDO-TR-02889 - 5.1.2023

ChNP (X) ChOG ()

1. Nazwa lub nazwy

"Ezine Peyniri"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Turcja

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.3. Sery

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Ezine Peyniri" to kremowy ser biały wytwarzany z mieszanki mleka owczego, koziego i krowiego i dojrzewający w solance przez co najmniej 8 miesięcy. W zależności od pory roku miesza się mleko w następujących proporcjach: 35-45 % mleka owczego, co najmniej 40 % mleka koziego i maksymalnie 25 % mleka krowiego. "Ezine Peyniri" ma następujące właściwości:

Właściwości sensoryczne

- barwa: biała do jasnożółtej

- konsystencja: półtwarda lub zwarta z małymi otworami i bez skóry

- smak i zapach: aromat "maślany" i "gotowanego mleka" oraz "słodkawy", "słony" i "kwaśny" smak

Właściwości chemiczne

Wartość minimalna
Zawartość tłuszczu w suchej masie (%): 49
Sucha masa (%) 43
Zawartość soli w suchej masie (%) 6
Kwasowość (% kwasu mlekowego) 0,70
pH 4,72

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Mleko do produkcji "Ezine Peyniri" pochodzi od owiec ras "Tahirova", "Sakiz", "Daglię" i "Sakiz+Daglię", krów rasy "Holstein" i kóz rasy "Karakeęi" hodowanych na omawianym obszarze. Do produkcji "Ezine Peyniri" wykorzystuje się w szczególności mleko zebrane w okresie od marca do lipca. Krowy mleczne, owce i kozy, od których pozyskuje się surowiec do produkcji "Ezine Peyniri", są karmione wyłącznie paszą z omawianego obszaru geograficznego. W miesiącach wiosennych i letnich zwierzęta pasą się na pastwiskach, a w wyjątkowych przypadkach są trzymane w pomieszczeniach zamkniętych. W miesiącach zimowych są karmione sianem zbieranym z pastwisk znajdujących się na omawianym obszarze geograficznym. Zielonka, którą otrzymują zwierzęta, nie zawiera koncentratów paszowych. Minimalny średni sezon wypasu wynosi osiem miesięcy rocznie. Jakość mleka wynika z hodowli bydła mlecznego metodą wypasu na wolnym wybiegu, a także z obfitości i jakości paszy występującej na wyznaczonym obszarze. Flora składa się z setek roślin aromatycznych. Są to np.: lebiodka majeranek (Origanum majorana L.), lebiodka pospolita (Origanum vulgare), szałwia lekarska (Salvia officinalis L.), mięta długolistna (Mentha longifolia L.), melisa lekarska (Melisa officinalis L.) i macierzanka tymianek (Thymus vulgaris L.).

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy, od wypasu i produkcji mleka do dojrzewania sera, muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym, o którym mowa w pkt 4.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa -

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Na opakowaniu produktu należy umieścić logo "Ezine Peyniri". Logo można umieszczać bezpośrednio na opakowaniu lub na etykietach przytwierdzonych do opakowania. Wszyscy producenci mogą korzystać z etykiet, pod warunkiem powiadomienia grupy producentów o produkcji.

grafika

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

W prowincji ęanakkale: dystrykty Ezine, Bayramię i Ayvacik; w dystrykcie ęan: wsie §erbetli, Etili, Alatliburun, Kuęu- klu, Alibeykoy i Sogutalan oraz w dystrykcie Merkez: wsie Karacaoren, Kuręunlu, §erbetli i Kirazli.

5. Związek z obszarem geograficznym

Specyfika obszaru geograficznego

Klimat na omawianym obszarze wykazuje cechy przejściowe między klimatem Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. Ponadto charakteryzuje się niższymi średnimi temperaturami zimą. Temperatura minimalna wynosi w lutym -4,2 °C, a maksymalna w sierpniu +35,8. Średnia temperatura roczna wynosi 14,7 °C, a średnia wilgotność 72,6 %. Inną cechą odróżniającą omawiany obszar od innych rodzajów środowiska są silne wiatry wiejące przez większą część roku.

W skali roku dominuje tu wiatr północny. Najpowszechniejsze są wiatry północnowschodnie, północne, południowozachodnie i południowe. Średnie roczne opady wynoszą od 662,8 do 854,9 m3. Opady deszczu latem są niskie. Najwyższe opady odnotowuje się w grudniu, styczniu i lutym. Liczba dni z pokrywą śnieżną wynosi maksymalnie 8.

Dzięki tym warunkom klimatycznym roślinność na naturalnych pastwiskach jest bardzo różnorodna, a ograniczona liczba dni z pokrywą śnieżną sprawia, że wolny wypas zwierząt jest możliwy przez większą część roku. Trzy dystrykty położone na danym obszarze geograficznym znajdują się między grzbietem górskim Kaz Dagi a Morzem Egejskim. Hodowla owiec i kóz jest powszechna na tym obszarze. Na nienadających się pod uprawę obszarach u podnóża grzbietu górskiego Kaz Dagi roślinność jest bardzo różnorodna, szczególnie wiosną. Góry Kaz Dagi zapewniają obszarowi wysokie opady i bogatą florę oraz dużą ilość tlenu. Setki specyficznych dla danego obszaru roślin aromatycznych spożywanych przez zwierzęta mają bezpośredni wpływ na smak i aromat mleka, a jego cechy nadają serowi unikalny smak i profil aromatyczny. Do produkcji "Ezine Peyniri" wykorzystuje się w szczególności mleko zebrane w okresie od marca do lipca. Klimat gór Kaz Dagi, przejściowy między klimatem śródziemnomorskim i czarnomorskim, jest półwilgotny i charakteryzuje się dużymi opadami. Te wilgotne warunki i rzeźba terenu ukształtowana przez uskoki sprawiły, że w górach Kaz Dagi rozwinęła się gęsta pokrywa leśna i bogata flora. Flora składa się z setek roślin aromatycznych. Są to np.: lebiodka majeranek (Origanum majorana L.), lebiodka pospolita (Origanum vulgare), szałwia lekarska (Salvia officinalis L.), mięta długolistna (Mentha longifolia L.), melisa lekarska (Melisa officinalis L.) i macierzanka tymianek (Thymus vulgaris L.). Ser produkowany z mleka pozyskiwanego od zwierząt karmionych tymi roślinami ma "maślany" i "słodki" aromat.

Do produkcji "Ezine Peyniri" wykorzystywana jest wyłącznie sól morska. Stosowanie łatwo rozpuszczalnej soli morskiej zapobiega topieniu i kruszeniu się sera i ułatwia oddawanie wody w procesie dojrzewania.

Specyfika produktu

"Ezine Peyniri" ma barwę białą do jasnożółtej, a jego konsystencja jest średnio twarda i niepodatna na uszkodzenia. W masie sera występują niewielkie otwory. "Ezine Peyniri" ma "kremowy" aromat (jest to aromat tłuszczu będącego składnikiem mleka) oraz aromat "gotowanego mleka" (będący efektem obróbki cieplnej). Smak i aromat mleka owczego, koziego i krowiego wykorzystywanego do produkcji jest wyczuwalny w gotowym produkcie i ma wpływ na smak i aromat sera. "Ezine Peyniri" dojrzewa przez co najmniej 8 miesięcy w solance. Proces ten nadaje serowi jego typową barwę, konsystencję i smak. Reakcje enzymatyczne, chemiczne i mikrobiologiczne podczas dojrzewania białka, tłuszczu i laktozy w składzie mleka powodują charakterystyczny "kwaśny" i "słodki" smak sera; w masie sera występują niewielkie otwory, na serze nie wytwarza się skórka.

Związek przyczynowy zachodzący pomiędzy charakterystyką obszaru geograficznego a renomą lub innymi właściwościami produktu

- Na obszarze o klimacie przejściowym między klimatem śródziemnomorskim a czarnomorskim, z cechami klimatu półwilgotnego, wysokimi opadami i często występującymi wiatrami, stosuje się tradycyjne metody hodowli. Obszar gór Kaz Dagi, na którym nie obserwuje się niekorzystnego wpływu uprzemysłowienia, zapewnia duże opady deszczu i bogatą florę, a także dużą ilość tlenu.

- Na wyznaczonym obszarze znajdują się naturalne pastwiska, na których w dużych ilościach występują lokalne rośliny aromatyczne wykorzystywane przez cały rok przez hodowców zwierząt gospodarskich jako pasza dla owiec i kóz. Wypas odbywa się w optymalnych warunkach dzięki wiedzy na temat cech geologicznych wyznaczonego obszaru, jaką posiadają hodowcy. Właściwości klimatyczne i specyficzna flora tego obszaru przyczyniają się do produkcji mleka o szczególnej jakości, a tym samym nadają "Ezine Peyniri" wyjątkowe właściwości i przyjemny charakter organoleptyczny.

- Szczególne metody produkcji:

- stosowanie trzech rodzajów mleka (mleko kozie, owcze i krowie);

- stosowanie podpuszczki pochodzenia zwierzęcego, uzyskanej z trawieńca;

- dojrzewanie w solance;

- stosowanie wyłącznie soli morskiej;

- niestosowanie kultury starterowej;

- okres dojrzewania: co najmniej 8 miesięcy.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

-

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2023.287.22

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 16/08/2023
Data ogłoszenia: 16/08/2023