POSIEDZENIE PLENARNE LXVIII COSAC - Praga, 13-15 listopada 2022 r. - Uwagi LXVIII posiedzenia COSAC

POSIEDZENIE PLENARNE LXVIII COSAC
Praga, 13-15 listopada 2022 r. Uwagi LXVIII posiedzenia COSAC
(2022/C 475/01)

O Ukrainie

1) COSAC z całą mocą potępia niczym niesprowokowaną, nieuzasadnioną i bezprawną inwazję Rosji na suwerenne i demokratyczne państwo, jakim jest Ukraina. Potępia również udział Białorusi w rosyjskiej napaści zbrojnej.

2) COSAC potępia fikcyjne referenda bezprawnie zorganizowane przez Rosję na obszarach leżących w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach Ukrainy oraz próbę bezprawnej aneksji ukraińskich regionów Doniecka, Chersonia, Ługańska i Zaporoża. Jednostronne decyzje Rosji z premedytacją naruszają postanowienia Karty Narodów Zjednoczonych, lekceważąc międzynarodowy ład oparty na zasadach. Rosja nie ma żadnych realnych podstaw do jakichkolwiek działań na terytorium Ukrainy.

3) COSAC wyraża oburzenie i potępienie w związku z wymierzonymi w ukraińską infrastrukturę cywilną i energetyczną oraz placówki oświatowe rosyjskimi atakami rakietowymi i atakami z wykorzystaniem dronów-kamikadze, w których niszczone są domy i ginie ludność cywilna. COSAC oświadcza, że działania te stanowią zbrodnie przeciwko ludzkości, i apeluje do parlamentów narodowych o uznanie aktualnego reżimu rosyjskiego za reżim terrorystyczny.

4) COSAC domaga się bezzwłocznego i bezwarunkowego zakończenia bezprawnych działań zbrojnych Rosji oraz wycofania wszystkich rosyjskich oddziałów i sprzętu wojskowego z terytorium Ukrainy i apeluje o sprawiedliwy pokój oparty na pełnym poszanowaniu integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy.

5) COSAC wzywa do ustanowienia specjalnego międzynarodowego trybunału karnego w celu rozliczenia winnych zbrodni napaści na Ukrainę i domaga się ścigania i ukarania zgodnie z prawem międzynarodowym winnych zbrodni wojennych i innych zbrodni popełnionych w Ukrainie, także z zastosowaniem zasady jurysdykcji uniwersalnej.

6) COSAC wzywa do ustanowienia zgodnie z prawem międzynarodowym skutecznego mechanizmu służącego zajęciu prywatnego i państwowego majątku zamrożonego w wyniku sankcji unijnych i wykorzystaniu go do zrekompensowania szkód, jakich doznała Ukraina i jej ludność w związku z rosyjską inwazją. COSAC domaga się od Rosji pełnego odszkodowania za straty materialne i moralne poniesione przez Ukrainę.

7) COSAC apeluje do przywódców unijnych, by jeszcze bardziej zaostrzyli sankcje wobec Rosji i Białorusi i położyli w ten sposób kres niczym niesprowokowanej inwazji Rosji.

8) COSAC zwraca się do przywódców unijnych, by nie przestawali wykazywać się jednością i siłą i udzielać Ukrainie wsparcia humanitarnego, politycznego, finansowego i wojskowego (respektując przy tym specyfikę polityki bezpieczeństwa i obrony niektórych państw członkowskich), jak i doraźnej oraz średnio- i długoterminowej pomocy na rzecz odbudowy i naprawy. COSAC apeluje także do Komisji Europejskiej, by nie ustawała w pracach nad kompleksowym pakietem na rzecz odbudowy Ukrainy.

9) COSAC zwraca się do parlamentów narodowych państw członkowskich UE, aby w miarę swoich możliwości nadal wspierały Radę Najwyższą Ukrainy w jej wysiłkach na rzecz spełnienia wymogów członkostwa w UE.

10) COSAC popiera apele Parlamentu Europejskiego o wykorzystanie istniejących instytucji europejskich do usprawnienia mechanizmów koordynacji z myślą o zapewnieniu nowoczesnych systemów uzbrojenia oraz szkolenia ukraińskich żołnierzy w państwach członkowskich UE przy jednoczesnym poszanowaniu specyfiki polityki bezpieczeństwa i obrony niektórych państw członkowskich. Należy bowiem pamiętać, że Rosja zagraża bezpieczeństwu całej Europy, dlatego wszyscy mamy obowiązek temu zagrożeniu przeciwdziałać.

O Bałkanach Zachodnich i Partnerstwie Wschodnim

11) COSAC w pełni i zdecydowanie zobowiązuje się wspierać proces integracji Bałkanów Zachodnich z UE i apeluje o wzmocnienie procesu akcesyjnego w oparciu o zasługi, praworządność, dostosowanie do dorobku prawnego UE i stosunki dobrosąsiedzkie. COSAC z zadowoleniem przyjmuje fakt, że Komisja Europejska zaleciła przyznanie Bośni i Hercegowinie statusu kraju kandydującego.

12) COSAC z zadowoleniem przyjmuje decyzję Rady Europejskiej o przyznaniu statusu kraju kandydującego Ukrainie i Republice Mołdawii, a także jej gotowość do przyznania takiego statusu Gruzji i w pełni wspiera postępy tych krajów na drodze do przystąpienia do Unii Europejskiej.

13) COSAC z zadowoleniem przyjmuje pierwsze spotkanie w Pradze europejskiej wspólnoty politycznej, która stwarza pole do dialogu politycznego i współpracy między demokratycznymi krajami europejskimi, o ile nie będzie pokrywać się z organizacjami regionalnymi już istniejącymi w Europie. COSAC zauważa, że nie można wykorzystywać europejskiej wspólnoty politycznej jako substytutu rozszerzenia Unii Europejskiej.

O autonomii strategicznej

14) COSAC podkreśla, że UE powinna sama wyznaczać sobie cele strategiczne i budować zdolności, które umożliwią ich realizację.

15) W obliczu wykorzystywania przez Rosję energii jako broni i w związku z obecnym kryzysem COSAC popiera wszelkie wysiłki na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dostaw, maksymalnego ograniczenia popytu oraz obniżenia cen energii dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw w całej Unii.

16) COSAC uważa zarazem, że trzeba więcej inwestować w przyszłościową infrastrukturę energetyczną, w tym połączenia międzysystemowe, oraz w innowacyjne technologie energii odnawialnej.

O przyszłości UE

17) COSAC przyjmuje do wiadomości propozycje wysunięte w sprawozdaniu z wyników Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Konferencja ta pozwoliła nawiązać dialog z obywatelami Europy. W związku z tym sprawozdaniem instytucje powinny podjąć skuteczne działania następcze w ramach swoich kompetencji i w zgodzie z Traktatami. COSAC zauważa, że rozpoczęto już prace w tym zakresie. O działaniach podejmowanych w odpowiedzi na poszczególne propozycje należy jasno, szczegółowo i we wszystkich językach urzędowych UE informować obywateli.

18) COSAC popiera mechanizmy zapewniające na szczeblu unijnym uczestnictwo obywateli i konsultacje społeczne i podkreśla, że trzeba zagwarantować powszechny dostęp do informacji i dokumentów instytucji UE. COSAC zwraca uwagę na znaczenie, jakie ma autentyczne i konstruktywne podejście Komisji do kontaktów z obywatelami oraz do wkładu i opinii parlamentów jako bezpośrednich przedstawicieli obywateli Unii.

19) COSAC zwraca się do instytucji unijnych, by zaprosiły parlamenty narodowe na wydarzenie organizowane 2 grudnia 2022 r. w związku z Konferencją w sprawie przyszłości Europy.

O współpracy międzyparlamentarnej i 38. półrocznym sprawozdaniu COSAC

20) COSAC z zadowoleniem przyjmuje inicjatywę powołania na mocy art. 2 ust. 6 swojego Regulaminu dwóch grup roboczych, jednej w zakresie roli parlamentów narodowych w UE, a drugiej w zakresie miejsca wartości w poczuciu przynależności do Unii Europejskiej, które zakończyły prace 14 czerwca 2022 r. COSAC zwraca się do Komisji Europejskiej, Rady i Parlamentu Europejskiego, by zapoznały się z ich pracami oraz zastanowiły nad kwestiami poruszonymi przez grupy robocze i uwagami zawartymi w 38. półrocznym sprawozdaniu COSAC.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024