Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji produktu, która nie jest zmianą nieznaczną, zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji produktu, która nie jest zmianą nieznaczną, zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(2022/C 397/11)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku w sprawie zmian zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

WNIOSEK O ZATWIERDZENIE ZMIANY W SPECYFIKACJI PRODUKTU OZNACZONEGO CHRONIONĄ NAZWĄ POCHODZENIA/ CHRONIONYM OZNACZENIEM GEOGRAFICZNYM, GDY ZMIANA TA NIE JEST NIEZNACZNA

Wniosek o zatwierdzenie zmiany zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit pierwszy rozporządzenia (UE) nr 1151/2012

"Robiola di Roccaverano"

Nr UE: PDO-IT-0024-AM03 - 11.4.2022

ChNP (X) ChOG ()

1. Grupa składająca wniosek i mająca uzasadniony interes

Consorzio per la Tutela del Formaggio Robiola di Roccaverano (Konsorcjum ds. ochrony sera "Robiola di Roccave- rano"), z siedzibą przy Via Roma 8, 14050 Roccaverano (AT); Certyfikowany adres e-mail: robioladiroccaverano@ pec.it

Konsorcjum ds. ochrony sera "Robiola di Roccaverano" zostało utworzone przez producentów sera "Robiola di Roc- caverano". Konsorcjum to jest upoważnione do złożenia wniosku o zatwierdzenie zmiany zgodnie z art. 13 ust. 1 rozporządzenia Ministerstwa Polityki Rolnej, Żywnościowej i Leśnej nr 12511 z dnia 14 października 2013 r.

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Włochy

3. Punkt w specyfikacji produktu, którego dotyczą zmiany

Nazwa produktu

Opis produktu

Obszar geograficzny

Dowód pochodzenia

Metoda produkcji

Związek

Etykietowanie

Inne [określić] 4. Rodzaj zmian

Zmiana specyfikacji zarejestrowanego produktu oznaczonego ChNP lub ChOG, niekwalifikująca się do uznania za nieznaczną zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 1151/2012

Zmiana specyfikacji zarejestrowanego produktu oznaczonego ChNP lub ChOG, dla których jednolity dokument (lub dokument mu równoważny) nie został opublikowany, niekwalifikująca się do uznania za nieznaczną zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 1151/2012.

5. Zmiany

Nazwa lub nazwy

- Niniejsza zmiana dotyczy specyfikacji produktu i jednolitego dokumentu ponieważ odnosi się do nazwy zawartej w art. 1 specyfikacji produktu i w pkt 1 jednolitego dokumentu i zmienia ją z "Robiola di Roccaverano" na "Robiola di Roccaverano" / "Roccaverano", które mogą być stosowane wymiennie. Z tego względu dodano w specyfikacji produktu i w jednolitym dokumencie określenie "Roccaverano" obok "Robiola di Roccaverano".

Obowiązujący zapis:

"Robiola di Roccaverano"

otrzymuje brzmienie:

"Robiola di Roccaverano" / "Roccaverano"

Produkt o nazwie "Robiola di Roccaverano" lub "Roccaverano" (zaproponowanej jako alternatywa) stał się tak powszechnie znany i cieszy się taką popularnością wśród konsumentów, że zaczęto go rozpoznawać pod nazwą "Roccaverano"; zatem poprzedzanie go słowem "robiola" przestało być konieczne do rozpoznania produktu jako takiego i jego właściwości. Należy uznać tę aktualną praktykę rozpowszechnioną wśród podmiotów sektora rolno- spożywczego (producentów, podmiotów łańcucha dystrybucji, restauratorów) i konsumentów, ponieważ stosują oni już zwyczajowo nazwę "Roccaverano" odnosząc się do produktu. Objęcie chronioną nazwą pochodzenia nazwy "Roccaverano" wykazałoby jeszcze dobitniej ścisły związek z obszarem. Praktyka ta stała się jeszcze bardziej rozpowszechniona w celu lepszego odróżnienia produktu "Robiola di Roccaverano"/"Roccaverano" od różnych innych przetworów mlecznych sprzedawanych jako robiola, w przypadku których określenie to odnosi się do pasteryzowanego sera z mleka krowiego, który bardzo różni się od produktu objętego ChNP.

Obszar geograficzny

- Zmiana w art. 3 specyfikacji produktu i pkt 4 jednolitego dokumentu Do tej pory jedynie część gminy Cartosio była objęta obszarem geograficznym, obecnie gmina ta została dodana do obszaru geograficznego w całości.

Obowiązujący zapis:

"Obszar geograficzny obejmuje obszar administracyjny następujących gmin w obrębie prowincji Asti: Bubbio, Cessole, Loazzolo, Mombaldone, Monastero Bormida, Olmo Gentile, Roccaverano, San Giorgio Scarampi, Serole i Vesime; w prowincji Alessandria: Castelletto d'Erro, Denice, Malvicino, Merana, Montechiaro d'Acqui, Pareto, Ponti, Spigno Monferrato oraz obszar gminy Cartosio położony na lewym brzegu potoku Erro."

otrzymuje brzmienie:

"Obszar geograficzny obejmuje obszar administracyjny następujących gmin w obrębie prowincji Asti: Bubbio, Cessole, Loazzolo, Mombaldone, Monastero Bormida, Olmo Gentile, Roccaverano, San Giorgio Scarampi, Serole i Vesime; w prowincji Alessandria: Cartosio, Castelletto d'Erro, Denice, Malvicino, Merana, Montechiaro d'Acqui, Pareto, Ponti i Spigno Monferrato".

Włączenie całości gminy Cartosio koryguje błąd popełniony w momencie złożenia pierwotnego wniosku o chronioną nazwę pochodzenia. Jeśli chodzi o topografię i krajobraz, oba brzegi potoku Erro w gminie Cartosio nie różnią się znacząco. Ponadto z agronomicznego punktu widzenia, ze szczególnym uwzględnieniem pastwisk, upraw pastewnych i praktyk uprawy, Cartosio jako całość nie różni się od innych gmin na obszarze produkcji sera "Robiola di Roccaverano"/"Roccaverano".

Całkowita powierzchnia użytków rolnych gminy Cartosio składa się głównie z użytków zielonych (38 % jako łąka mieszana), co uzasadnia wniosek - ze względu na trwały charakter i niską intensywność hodowli kóz wykorzystywanych do tej produkcji mleczarskiej. W samej gminie Cartosio istnieją również związki między rolnikami a producentami. Na obszarze produkcji "Robiola di Roccaverano"/"Roccaverano" ma siedzibę szereg gospodarstw, które zarządzają gruntami o charakterze łąk mieszanych, tj. przeznaczonymi do produkcji paszy o takich samych cechach jak pasza stosowana do celów produkcji "Robiola di Roccaverano"/"Roccaverano", ale które znajdują się w części gminy Cartosio nieobjętej obecną specyfikacją.

Metoda produkcji

- Zmiana w art. 4 specyfikacji produktu i pkt 3.3 jednolitego dokumentu dotycząca stosowanych surowców Obowiązujący zapis:

"Artykuł 4

Metoda produkcji

Do produkcji sera »Robiola di Roccaverano« wykorzystuje się pełne surowe mleko kozie od kóz ras Roccaverano i Camosciata Alpina oraz ich krzyżówek, owcze od owiec rasy Pecora delle Langhe i krowie od krów ras Piemontese i Bruna Alpina lub ich krzyżówek, pochodzące wyłącznie z określonego obszaru produkcji w następujących proporcjach: mleko surowe pełne kozie bez domieszek lub z domieszką mleka surowego pełnego krowiego lub owczego w ilości nie większej niż 50 %, pochodzącego z kolejnych udojów przeprowadzonych w odstępie od 24 do 48 godzin. Obowiązkowe jest podanie na etykiecie procentowej zawartości różnych rodzajów użytego mleka. Owce i kozy karmione są poprzez wypasanie zwierząt w okresie od dnia 1 marca do dnia 30 listopada oraz paszami zielonymi lub suszonymi i ziarnami zbóż, roślin strączkowych, oleistych i ich pochodnymi.

Działki, na których leżą łąki, pastwiska i lasy, muszą być wpisane na listę prowadzoną przez organ kontrolny. Krowy karmione są poprzez wypasanie zwierząt oraz paszami zielonymi lub suszonymi i ziarnami zbóż, roślin strączkowych, oleistych i ich pochodnymi. Co najmniej 80 % pożywienia wszystkich zwierząt musi pochodzić z określonego obszaru produkcji. Zabrania się używania kiszonek kukurydzy i zielonej kiszonki. Pożywienie zwierząt nie może w żadnym wypadku zawierać organizmów zmodyfikowanych genetycznie. Niedopuszczalne jest używanie mleka pochodzącego z hodowli zlokalizowanych poza określonym obszarem."

otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 4

Metoda produkcji

Ser »Robiola di Roccaverano«/»Roccaverano« wytwarza się z surowego mleka pochodzącego wyłącznie z obszaru produkcji od kóz ras Roccaverano i Camosciata Alpina oraz ich krzyżówek, z kolejnych udojów przeprowadzonych w odstępie od 24 do 48 godzin. Kozy karmione są poprzez wypasanie zwierząt w okresie od dnia 1 marca do dnia 30 listopada oraz paszami zielonymi lub suszonymi i ziarnami zbóż, roślin strączkowych, oleistych i ich pochodnymi. Działki, na których leżą łąki, pastwiska i lasy, muszą być wpisane na listę prowadzoną przez organ kontrolny. Co najmniej 80 % pożywienia zwierząt musi pochodzić z określonego obszaru produkcji. Zabrania się używania kiszonek kukurydzy i zielonej kiszonki. Pożywienie zwierząt nie może w żadnym wypadku zawierać organizmów zmodyfikowanych genetycznie. Niedopuszczalne jest używanie mleka pochodzącego z hodowli zlokalizowanych poza określonym obszarem."

Tendencje z przeszłości wskazują na występowanie półekstensywnej hodowli kóz na przedmiotowym obszarze, przy znacznej i rosnącej obecności rodzimych ras, takich jak kozy Roccaverano. Przejście w specyfikacji na czyste mleko kozie odzwierciedla fakty.

Od dziesięcioleci do produkcji sera "Robiola di Roccaverano"/"Roccaverano" wykorzystuje się bardzo niewiele mleka owczego i krowiego, mimo że ilość mleka i liczba produkowanych serów wzrosły. Produkcja mleka mieszanego wynosi niemal zero. Zmniejszenie liczebności krów, nawet z uwzględnieniem zarówno hodowli krów mlecznych, jak i hodowli cieląt, oraz niewielka liczba maciorek na obszarze produkcji sera "Robiola di Roccaverano"/"Roccave- rano" sprawiły, że nie ma możliwości znacznej produkcji mleka mieszanego.

Niniejsza zmiana podkreśla również pozytywny wkład hodowli kóz w ekosystem: przyczynia się ona do utrzymania typowego i wrażliwego krajobrazu pasterskiego oraz do ochrony przed ryzykiem erozji i utraty różnorodności biologicznej poprzez utrzymywanie pastwisk i użytków zielonych w dobrym stanie.

Stanowi to dowód na stopniową odbudowę rzadkiej rasy kóz Roccaverano, która obok rasy Camosciata, jest jedną z dwóch ras kóz uznanych w specyfikacji produktu.

Związek

- Zmiana w art. 7 specyfikacji produktu i pkt 5 jednolitego dokumentu dotycząca związku. W szczególności zmiana dotyczy ostatniego akapitu w części dotyczącej specyfiki obszaru geograficznego. Oprócz zmiany nazwy poprawka dostosowuje ten punkt do zmiany dotyczącej surowca poprzez usunięcie odniesień do owiec i krów.

Obowiązujący zapis:

"Rośliny te, w których substancje odżywcze pod względem stosunku węglowodanów do białek i witamin są w naturalnej równowadze, stanowią pożywienie wysokiej jakości dla hodowanych owiec, kóz i krów. Specyficzne cechy flory o różnorodnych zapachach i smakach można odnaleźć również w mleku, dzięki któremu ser »Robiola di Roc- caverano« nabiera zapachu odróżniającego go od każdego innego sera.

Krowy i kozy pasą się również w lasach, które stanowią nie tylko prawdziwą ochronę gleby, lecz także służą zwierzętom jako schronienie przed nadmiarem ciepła w okresie letnim."

otrzymuje brzmienie:

"... Rośliny te, w których substancje odżywcze pod względem stosunku węglowodanów do białek i witamin są w naturalnej równowadze, stanowią pożywienie wysokiej jakości dla kóz. Specyficzne cechy flory o różnorodnych zapachach i smakach można odnaleźć również w mleku, dzięki któremu ser »Robiola di Roccaverano« / »Roccave- rano« nabiera zapachu odróżniającego go od każdego innego sera.

Kozy pasą się również w lasach, które stanowią nie tylko prawdziwą ochronę gleby, lecz także służą zwierzętom jako schronienie przed nadmiarem ciepła w okresie letnim ".

Etykietowanie

- Zmiana w art. 8 specyfikacji produktu i pkt 3.7 jednolitego dokumentu Poprawka zmienia punkt dotyczący etykietowania i dostosowuje go do zmiany nazwy i wykorzystywanych surowców.

Obowiązujący zapis:

Specyfikacja produktu

"W momencie wprowadzenia do obrotu na serze należy umieścić etykietę samoprzylepną zamykającą opakowanie, na której widnieje logo chronionej nazwy pochodzenia, składające się z wystylizowanej litery »R«. W symbol graficzny wystylizowanej litery »R« koloru brązowego wrysowana jest wieża z blankami inspirowana zabytkową wieżą z gminy Roccaverano; oczko litery »R« ma kształt kręgu sera »Robiola di Roccaverano«, a nóżkę litery tworzy fryz w kolorze zielonym i żółtawozielonym, który przypomina łąki i sinusoidalny kształt wzgórz regionu Langa. Całość wpisana jest w obwódkę koloru ciemnozielonego, na której wielkimi literami w kolorze białym umieszczono napis »Robiola di Roccaverano«, a na dole pośrodku - uproszczony rysunek kwiatu w kolorze białym. Logo nadrukowane jest na białym tle. Poniżej logo nazwy podaje się kod identyfikacyjny zakładu produkcyjnego oraz kolejny numer etykiety: na tle w kolorze ochry w przypadku »Robiola di Roccaverano« produkowanego wyłącznie z mleka koziego, na tle białym w przypadku sera otrzymanego z mleka mieszanego. Obowiązkowe jest podanie na etykiecie procentowej zawartości użytego mleka. Dopiero po nałożeniu tej pieczęci produkt może zostać wprowadzony do obrotu z chronioną nazwą pochodzenia »Robiola di Roccaverano«.

Każdy krąg jest wprowadzany do obrotu w całości, pakowany i opatrzony stemplem. Jeżeli ser »Robiola di Roccave- rano« jest przenoszony bez opakowania w celu dalszego dojrzewania do dojrzewalni, działających na obszarze produkcji, musi mu towarzyszyć dokument zawierający:

a) liczbę serów wyprodukowanych z mleka koziego i/lub liczbę serów wyprodukowanych z mleka mieszanego

b) słowa »Robiola di Roccaverano«

c) numer odpowiednich logo UE i ich numery seryjne.";

Jednolity dokument

"W momencie wprowadzenia do obrotu na serze należy umieścić etykietę samoprzylepną zamykającą opakowanie, na której widnieje logo chronionej nazwy pochodzenia, składające się z wystylizowanej litery »R«. W symbol graficzny wystylizowanej litery »R« koloru brązowego wrysowana jest wieża z blankami inspirowana zabytkową wieżą z gminy Roccaverano; oczko litery »R« ma kształt kręgu sera »Robiola di Roccaverano«, a nóżkę litery tworzy fryz w kolorze zielonym i żółtawozielonym, który przypomina łąki i sinusoidalny kształt wzgórz regionu Langa. Całość wpisana jest w obwódkę koloru ciemnozielonego, na której wielkimi literami w kolorze białym umieszczono napis »Robiola di Roccaverano«, a na dole pośrodku - uproszczony rysunek kwiatu w kolorze białym. Logo nadrukowane jest na białym tle. Poniżej logo nazwy podaje się kod identyfikacyjny zakładu produkcyjnego oraz kolejny numer etykiety: na tle w kolorze ochry w przypadku »Robiola di Roccaverano« produkowanego wyłącznie z mleka koziego, na tle białym w przypadku sera otrzymanego z mleka mieszanego. Obowiązkowe jest podanie na etykiecie procentowej zawartości użytego mleka. Każdy krąg jest wprowadzany do obrotu w całości, pakowany i opatrzony stemplem."

grafika

otrzymuje brzmienie:

Specyfikacja produktu i jednolity dokument

"W momencie wprowadzenia do obrotu na serze należy umieścić etykietę samoprzylepną zamykającą opakowanie, na której widnieje logo ChNP. Pod logo znajduje się numer kodu identyfikujący gospodarstwo produkcyjne oraz numer seryjny etykiety na tle w kolorze ochry. Dopiero po nałożeniu tej pieczęci produkt może zostać wprowadzony do obrotu z chronioną nazwą pochodzenia »Robiola di Roccaverano« lub »Roccaverano«. Etykieta musi zawierać nazwisko, nazwę handlową i adres dojrzewalni / zakładu pakującego; zabronione jest dodawanie jakichkolwiek określeń, które nie zostały wyraźnie przewidziane. Dopuszcza się dodawanie odniesień do imion i nazwisk, nazw handlowych lub marek, pod warunkiem że nie mają one charakteru reklamowego i nie wprowadzają konsumenta w błąd. Można również stosować inne zgodne z prawdą i możliwe do zweryfikowania odniesienia dozwolone na mocy aktualnie obowiązujących przepisów, pod warunkiem że nie są one sprzeczne z celami i treścią specyfikacji przedmiotowego produktu.

Każdy krąg jest wprowadzany do obrotu w całości, pakowany i opatrzony stemplem. Jeżeli ser »Robiola di Roccave- rano« / »Roccaverano« jest przenoszony bez opakowania w celu dalszego dojrzewania do dojrzewalni, działających na obszarze produkcji, musi mu towarzyszyć dokument zawierający: słowa »Robiola di Roccaverano« lub »Roccave- rano«, liczbę wyprodukowanych serów, numer odpowiednich logo UE i ich numery seryjne.

Logo ChNP składa się z wystylizowanej litery »R«: w symbol graficzny wystylizowanej litery »R« koloru brązowego wrysowana jest wieża z blankami inspirowana zabytkową wieżą z gminy Roccaverano; oczko litery »R« ma kształt kręgu sera »Robiola di Roccaverano« / »Roccaverano«, a nóżkę litery tworzy fryz w kolorze zielonym i żółtawozielonym, który przypomina łąki i sinusoidalny kształt wzgórz regionu Langhe. Całość wpisana jest w obwódkę koloru ciemnozielonego, na której wielkimi literami w kolorze białym umieszczono napis »ROCCAVERANO«, a na dole pośrodku - uproszczony rysunek kwiatu w kolorze białym. Logo nadrukowane jest na białym tle".

grafika

JEDNOLITY DOKUMENT

"Robiola di Roccaverano / Roccaverano"

Nr UE: PDO-IT-0024-AM03 - 11.4.2022

ChNP (X) ChOG ()

1. Nazwa lub nazwy

"Robiola di Roccaverano / Roccaverano"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Włochy

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.3 - Sery

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Ser "Robiola di Roccaverano" / "Roccaverano" wytwarza się w ciągu całego roku ze świeżego twarogu, który potem poddaje się dojrzewaniu.

ChNP "Robiola di Roccaverano" / "Roccaverano" ma kształt cylindryczny, spód i wierzch mają lekko karbowane krawędzie, a brzeg jest lekko wypukły. Średnica cylindra wynosi od 10 do 14 cm, a wysokość brzegu od 2,5 do 4 cm. Waga kręgu waha się od 250 do 400 g. Parametry te mają zastosowanie do produktu po zakończeniu minimalnego okresu dojrzewania.

Parametry odniesienia dla sera "Robiola di Roccaverano" / "Roccaverano" dotyczące zawartości tłuszczu, białka i popiołu w trzecim dniu dojrzewania są następujące:

Tłuszcz: minimum 40 % w suchej masie;

Białko: nie mniej niż 34 % w suchej masie;

Popiół: nie mniej niż 3 % w suchej masie.

Cechy organoleptyczne sera "Robiola di Roccaverano" / "Roccaverano" w zależności od stopnia dojrzałości są następujące:

prodotto fresco (produkt świeży) od czwartego do dziesiątego dnia dojrzewania: skórka: może mieć formę lekkiej naturalnej pleśni lub w ogóle nie występować; wygląd zewnętrzny: barwa mlecznobiała lub słomkowa; masa: barwa mlecznobiała; konsystencja: kremowa, miękka; zapach i smak: delikatny, pełny lub lekko kwaskowy;

prodotto affinato (produkt dojrzały) począwszy od jedenastego dnia dojrzewania: skórka: pokryta naturalną warstwą pleśni; wygląd zewnętrzny: barwa śmietankowa, słomkowa lub lekko czerwonawa; masa: barwa mlecznobiała; konsystencja: miękka, coraz bardziej zbita w miarę dojrzewania, warstwa pod skórką może być kremowa o pełnym smaku.

W serze "Robiola di Roccaverano" / "Roccaverano" zapach i smak są wyraźne i stają się pikantne w miarę dojrzewania.

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

3.3.1. Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Ser "Robiola di Roccaverano"/"Roccaverano" wytwarza się z surowego mleka pochodzącego wyłącznie z obszaru produkcji od kóz ras Roccaverano i Camosciata Alpina oraz ich krzyżówek, z kolejnych udojów przeprowadzonych w odstępie od 24 do 48 godzin.

3.3.2. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

Kozy karmione są poprzez wypasanie w okresie od dnia 1 marca do dnia 30 listopada oraz paszami zielonymi lub suszonymi i ziarnami zbóż, roślin strączkowych, oleistych i ich pochodnymi. Działki, na których leżą łąki, pastwiska i lasy, muszą być wpisane na listę prowadzoną przez organ kontrolny. Co najmniej 80 % pożywienia wszystkich zwierząt musi pochodzić z określonego obszaru produkcji. Zabrania się używania kiszonek kukurydzy i zielonej kiszonki. Pożywienie zwierząt nie może w żadnym wypadku zawierać organizmów zmodyfikowanych genetycznie. Niedopuszczalne jest używanie mleka pochodzącego z hodowli zlokalizowanych poza określonym obszarem.

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Hodowle, z których mleko stosowane jest do produkcji sera "Robiola di Roccaverano" / "Roccaverano" muszą znajdować się na określonym obszarze geograficznym.

Produkcja mleka, przetwarzanie i dojrzewanie serów muszą odbywać się na określonym obszarze geograficznym.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Operacje pakowania muszą odbywać się na obszarze produkcji, ponieważ masa sera jest świeża i miękka, a brak skórki powoduje ryzyko wysuszenia i utlenienia sera, a także zmiany zawartości składników tłuszczowych. Ponadto w momencie produkcji nie jest możliwe oznakowanie sera w sposób nieusuwalny, ponieważ jest on pozbawiony skórki.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

W momencie wprowadzenia do obrotu na serze należy umieścić etykietę samoprzylepną zamykającą opakowanie, na której widnieje logo ChNP. Pod logo znajduje się numer kodu identyfikujący gospodarstwo produkcyjne oraz numer seryjny etykiety na tle w kolorze ochry. Dopiero po nałożeniu tej pieczęci produkt może zostać wprowadzony do obrotu z chronioną nazwą pochodzenia "Robiola di Roccaverano" lub "Roccaverano". Etykieta musi zawierać nazwisko, nazwę handlową i adres dojrzewalni / zakładu pakującego; zabronione jest dodawanie jakichkolwiek określeń, które nie zostały wyraźnie przewidziane. Dopuszcza się dodawanie odniesień do imion i nazwisk, nazw handlowych lub marek, pod warunkiem że nie mają one charakteru reklamowego i nie wprowadzają konsumenta w błąd. Można również stosować inne zgodne z prawdą i możliwe do zweryfikowania odniesienia dozwolone na mocy aktualnie obowiązujących przepisów, pod warunkiem że nie są one sprzeczne z celami i treścią specyfikacji przedmiotowego produktu.

Każdy krąg jest wprowadzany do obrotu w całości, pakowany i opatrzony stemplem. Jeżeli ser "Robiola di Roccave- rano" / "Roccaverano" jest przenoszony bez opakowania w celu dalszego dojrzewania do dojrzewalni, działających na obszarze produkcji, musi mu towarzyszyć dokument zawierający: słowa "Robiola di Roccaverano" / "Roccave- rano", liczbę wyprodukowanych serów, numer odpowiednich logo UE i ich numery seryjne.

Logo ChNP składa się z wystylizowanej litery "R": w symbol graficzny wystylizowanej litery "R" koloru brązowego wrysowana jest wieża z blankami inspirowana zabytkową wieżą z gminy Roccaverano; oczko litery "R" ma kształt kręgu sera "Robiola di Roccaverano" / "Roccaverano", a nóżkę litery tworzy fryz w kolorze zielonym i żółtawozielo- nym, który przypomina łąki i sinusoidalny kształt wzgórz regionu Langhe. Całość wpisana jest w obwódkę koloru ciemnozielonego, na której wielkimi literami w kolorze białym umieszczono napis "Roccaverano", a na dole pośrodku - uproszczony rysunek kwiatu w kolorze białym. Logo nadrukowane jest na białym tle.

grafika

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar geograficzny obejmuje obszar administracyjny następujących gmin w obrębie prowincji Asti: Bubbio, Cessole, Loazzolo, Mombaldone, Monastero Bormida, Olmo Gentile, Roccaverano, San Giorgio Scarampi, Serole i Vesime; w prowincji Alessandria: Cartosio, Castelletto d'Erro, Denice, Malvicino, Merana, Montechiaro d'Acqui, Pareto, Ponti i Spigno Monferrato.

5. Związek z obszarem geograficznym

5.1. Szczególne cechy obszaru geograficznego

Gleba jest typu gliniastego na podłożu marglowym. W niektórych miejscach osiadanie gruntu spowodowało powstanie charakterystycznych gleb typu namuliskowego z bardzo głęboką warstwą gliniastą, dobrze uwodnionych i bardzo żyznych. Klimat jest typowo kontynentalny. Cechuje się mroźnymi zimami z intensywnymi opadami śniegu, częstym następowaniem po sobie mrozów i roztopów w zimie oraz wysokimi temperaturami latem, których wzrost następuje nagle pod koniec czerwca. Opady atmosferyczne są słabo zróżnicowane a średni roczny poziom opadów wynosi 300 mm i szczególnie niski jest w okresie wiosennoletnim, co może powodować okresy suszy. Te warunki glebowo-klimatyczne wpływają na produkcję charakterystycznej paszy, którą otrzymuje się z łąk i pastwisk. Są to łąki wielogatunkowe, na których przeważają trawy (około 75 %) i rośliny strączkowe (25 %),

a dodatkowo występują liczne rośliny aromatyczne i zioła. Najważniejsze trawy to: życica (Lolium spp.), kupkówka pospolita (Dactylis glomerata), kostrzewy (Festuca spp.), wyklina (Poa spp.), tomka itd. Najważniejsze rośliny strączkowe to: koniczyna pagórkowa (Trifolium montanum), komonica zwyczajna (Lotus corniculatus), krwawnik (Achillea spp.) itd. Spośród traw aromatycznych i ziół, poza tomką, należy wspomnieć liczne rośliny baldaszkowate, takie jak dzika marchew (Daucus carota carota), ostrożeń polny (Cirsium arvense), szałwia (Salvia officinalis), lawenda (Lavandula latifolia), wiele gatunków tymianku (Thymus spp.), ruta zwyczajna (Ruta graveolens), dzika róża (Rosa canina canina) itd. Rośliny te, w których substancje odżywcze pod względem stosunku węglowodanów do białek i witamin są w naturalnej równowadze, stanowią pożywienie wysokiej jakości dla hodowanych kóz. Kozy pasą się również w lasach, które stanowią nie tylko prawdziwą ochronę gleby, lecz także służą zwierzętom jako schronienie przed nadmiarem ciepła w okresie letnim.

5.2. Specyfika produktu

"Robiola di Roccaverano" / "Roccaverano" to ser miękki małych rozmiarów, pozbawiony skórki. Wyróżnia się białą masą bez otworów. Może mieć konsystencję od aksamitnej i gęstej po zbitą i zwartą, która rozpływa się w ustach, pozostawiając przyjemny smak i posmak z nutami świeżej trawy i ziół po bardziej wyraźny i pikantny, który przypomina prażone orzechy laskowe i zapach kozi.

5.3. Związek przyczynowy zachodzący pomiędzy charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub danymi cechami jakościowym, renomą lub innymi właściwościami produktu (w przypadku ChOG)

Wrażenia smakowe i zapachowe, które wywołuje ser "Robiola di Roccaverano" / "Roccaverano" są związane z jakością stosowanego mleka. Jakość mleka wynika z wysokiej jakości pożywienia zwierząt.

Specyficzne cechy flory o różnorodnych zapachach i smakach można odnaleźć również w mleku, dzięki któremu ser "Robiola di Roccaverano" / "Roccaverano" nabiera zapachu odróżniającego go od każdego innego sera.

Manuskrypt napisany przez księdza Pistone, pochodzący z 1899 r., przedstawia historię parafii Roccaverano i otaczających ją osiedli w latach 960-1860. Wśród historycznych informacji istotnych z politycznego punktu widzenia znajdują się dane gospodarcze podkreślające znaczenie sera "Robiola di Roccaverano"/"Roccaverano", takie jak fakt, że gmina Roccaverano zorganizowała pięć dorocznych targów. Przy takich okazjach sprzedawano na eksport "doskonałe sery Robiola"; wyraźnie mowa jest o eksporcie, ponieważ już wówczas ser "Robiola" był znany nie tylko we Włoszech, lecz także we Francji. Oczywiste jest, że nawet wtedy "Robiola" była postrzegana jako coś więcej niż zwykły ser, ponieważ miała cechy odróżniające ją od innych serów. Ser "Robiola di Roccaverano" / "Roccaverano" produkowany sposobem rzemieślniczym może być przechowywany do 6 miesięcy w oleju w szklanych słoikach lub składowany w słomie.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

Pełny tekst specyfikacji produktu jest dostępny na stronie internetowej: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

lub

bezpośrednio na stronie głównej Ministerstwa Polityki Rolnej, Żywnościowej i Leśnej (www.politicheagricole.it) po otwarciu zakładki "Qualità" (na górze po prawej stronie ekranu), kliknięciu "Prodotti DOP IGP e STG" (po lewej stronie ekranu), a następnie wybraniu "Disciplinari di Produzione all'esame dell'UE".

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.397.26

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o zatwierdzenie zmiany w specyfikacji produktu, która nie jest zmianą nieznaczną, zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 07/10/2022
Data ogłoszenia: 17/10/2022