Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 1 nr 1151/2012 w ciągu trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.JEDNOLITY DOKUMENT
"Marmelada Branca de Odivelas"
Nr UE: PGI-PT-02609 - 19.5.2020
ChNP () ChOG (X)
1. Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]
"Marmelada Branca de Odivelas"
2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie
Portugalia
3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1. Typ produktu
Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone
3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1
"Marmelada Branca de Odivelas" to przetwór owocowy powstający w wyniku gotowania owoców pigwy z dodatkiem cukru, wody i soku z cytryny.
Owoce pigwy są koloru od żółtego po jasno żółty i mogą mieć zielonkawy odcień. Biały cukier wykorzystuje się w celu uzyskania niemalże białej marmolady z pigwy. Sok z cytryny dodaje się, aby zapobiec utlenianiu się miąższu pigwy po obraniu owocu.
Aby uzyskać 1 000 g gotowego produktu, należy użyć co najmniej 350 g miąższu lub przecieru z pigwy.
Syrop otrzymuje się w wyniku podgrzewania odpowiedniej ilości wody i cukru. Typowe proporcje to 1 kg cukru na 250 ml wody.
"Marmelada Branca de Odivelas" cechuje się następującymi właściwościami fizycznymi i organoleptycznymi:
Barwa: jednolita, prawie biała
Połysk: jednolity i intensywny
Konsystencja: wystarczająco stała, aby produkt można było kroić nożem
Aromat: pigwa
Smak: słodki
3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych) -
3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym
Wszystkie etapy produkcji produktu "Marmelada Branca de Odivelas" muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze, w gminie Odivelas w dystrykcie Lizbony:
dostawa i przechowywanie surowców; selekcja, mycie, obieranie, gotowanie i przygotowywanie miąższu; odważanie składników i przygotowywanie syropu cukrowego, mieszanie i gotowanie syropu cukrowego i przecieru z pigwy; napełnianie pojemników, stabilizacja produktu (odpoczywanie), krojenie w pożądany kształt i suszenie.
3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa
-
3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa
Niezależnie od formy, w której produkt jest sprzedawany, etykieta musi zawierać napis "Marmelada Branca de Odive- las" - IGP ["Marmelada Branca de Odivelas" - ChOG] i przedstawione poniżej logo produktu.
4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego
Gmina Odivelas w dystrykcie Lizbony.
5. Związek z obszarem geograficznym
Cechy charakterystyczne produktu "Marmelada Branca de Odivelas" wynikają wyłącznie z jego renomy i czynników ludzkich występujących na określonym obszarze geograficznym.
"Marmelada Branca de Odivelas" to świecka spuścizna sióstr cysterek z klasztoru św. Dionizego w Odivelas. Jest to jeden z wielu rodzajów wysokiej jakości "słodyczy klasztornych", które są wytwarzane w Odivelas od wielu pokoleń.
Przygotowywany w gminie Odivelas produkt "Marmelada Branca de Odivelas" posiada szczególne cechy charakterystyczne, które można przypisać tradycyjnym metodom wykorzystywanym w klasztorze, konsekwentnie i wiernie przestrzeganym w Odivelas i przekazywanym z pokolenia na pokolenie.
Swoistość tego przetworu owocowego wynika z: wieloletniej wiedzy fachowej producentów z Odivelas, zgodnej z historyczną tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie, a zatem utrwaloną z biegiem czasu; różnych form wprowadzania do obrotu, które zawsze odnoszą się do Odivelas; istnienia form i narzędzi do wycinania, które mają ponad sto lat i nadal służą jako wzór dla niektórych stosowanych obecnie kształtów; faktu, że produkt ten jest od zawsze wytwarzany w Odivelas oraz czynników historycznych łączących go z Odivelas, potwierdzających jego renomę.
Szczególne cechy produktu "Marmelada Branca de Odivelas" wynikają z lokalnej wiedzy fachowej wykorzystywanej w tradycyjnym procesie produkcji: od rygorystycznej selekcji owoców po określanie dokładnego momentu, w którym wlana do wody niewielka ilość syropu utworzy twardą kulkę, co lokalni producenci są w stanie ocenić na podstawie doświadczenia - wszystko to pokazuje, jak ważny jest czynnik ludzki.
Fakt, że w przeciwieństwie do innych marmolad z pigwy produkt ten jest prawie biały, uczynił go sławnym, a opisy i odniesienia do niego odnaleźć można w sięgających zamierzchłych czasów książkach i manuskryptach, np. O Livro de Receitas da Ultima Freira de Odivelas (książka kucharska ostatniej siostry z klasztoru). Historycy zgadzają się, że przepis został prawidłowo zapisany, a dokument ten potwierdza autentyczność produktu, przy czym istotne jest, że jest to przepis na Marmelada Branca (białą marmoladę z pigwy).
Obecnie renomę produktu potwierdza m.in. fakt, że pojawił się on w finale konkursu 7 Maravilhas Doces de Portugal w 2019 r., otrzymane nagrody m.in. w konkursach tradycyjnych portugalskich słodyczy z owoców oraz nawiązania w mediach.
Przykładowo, 5 czerwca 2015 r. czasopismo SOL opublikowało artykuł na temat Confraria da Marmelada Branca de Odivelas [stowarzyszenia Marmelada Branca de Odivelas] podkreślający autentyczność i unikalność produktu.
W Doces Conventuais e Licores da Tradição Portuguesa (1981), Maria de Lourdes Modesto w taki sposób pisze o "Marme- lada Branca de Odivelas": "Najlepszą ze wszystkich marmolad z pigwy pozostaje ta wytwarzana w Odivelas. Tylko niemalże biała marmolada z pigwy zasługuje na to pełne czci miano - i jest prawdziwym przysmakiem."
Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu
https://www.dgadr.gov.pt/images/docs/val/dop_igp_etg/Valor/CE_marmelada_branca_odivelas.pdf