Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
(2022/C 219/04)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 1  nr 1151/2012 w ciągu trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Marmelada Branca de Odivelas"

Nr UE: PGI-PT-02609 - 19.5.2020

ChNP () ChOG (X)

1. Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

"Marmelada Branca de Odivelas"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Portugalia

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.6. Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Marmelada Branca de Odivelas" to przetwór owocowy powstający w wyniku gotowania owoców pigwy z dodatkiem cukru, wody i soku z cytryny.

Owoce pigwy są koloru od żółtego po jasno żółty i mogą mieć zielonkawy odcień. Biały cukier wykorzystuje się w celu uzyskania niemalże białej marmolady z pigwy. Sok z cytryny dodaje się, aby zapobiec utlenianiu się miąższu pigwy po obraniu owocu.

Aby uzyskać 1 000 g gotowego produktu, należy użyć co najmniej 350 g miąższu lub przecieru z pigwy.

Syrop otrzymuje się w wyniku podgrzewania odpowiedniej ilości wody i cukru. Typowe proporcje to 1 kg cukru na 250 ml wody.

"Marmelada Branca de Odivelas" cechuje się następującymi właściwościami fizycznymi i organoleptycznymi:

Barwa: jednolita, prawie biała

Połysk: jednolity i intensywny

Konsystencja: wystarczająco stała, aby produkt można było kroić nożem

Aromat: pigwa

Smak: słodki

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych) -

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy produkcji produktu "Marmelada Branca de Odivelas" muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze, w gminie Odivelas w dystrykcie Lizbony:

dostawa i przechowywanie surowców; selekcja, mycie, obieranie, gotowanie i przygotowywanie miąższu; odważanie składników i przygotowywanie syropu cukrowego, mieszanie i gotowanie syropu cukrowego i przecieru z pigwy; napełnianie pojemników, stabilizacja produktu (odpoczywanie), krojenie w pożądany kształt i suszenie.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Niezależnie od formy, w której produkt jest sprzedawany, etykieta musi zawierać napis "Marmelada Branca de Odive- las" - IGP ["Marmelada Branca de Odivelas" - ChOG] i przedstawione poniżej logo produktu.

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Gmina Odivelas w dystrykcie Lizbony.

5. Związek z obszarem geograficznym

Cechy charakterystyczne produktu "Marmelada Branca de Odivelas" wynikają wyłącznie z jego renomy i czynników ludzkich występujących na określonym obszarze geograficznym.

"Marmelada Branca de Odivelas" to świecka spuścizna sióstr cysterek z klasztoru św. Dionizego w Odivelas. Jest to jeden z wielu rodzajów wysokiej jakości "słodyczy klasztornych", które są wytwarzane w Odivelas od wielu pokoleń.

Przygotowywany w gminie Odivelas produkt "Marmelada Branca de Odivelas" posiada szczególne cechy charakterystyczne, które można przypisać tradycyjnym metodom wykorzystywanym w klasztorze, konsekwentnie i wiernie przestrzeganym w Odivelas i przekazywanym z pokolenia na pokolenie.

Swoistość tego przetworu owocowego wynika z: wieloletniej wiedzy fachowej producentów z Odivelas, zgodnej z historyczną tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie, a zatem utrwaloną z biegiem czasu; różnych form wprowadzania do obrotu, które zawsze odnoszą się do Odivelas; istnienia form i narzędzi do wycinania, które mają ponad sto lat i nadal służą jako wzór dla niektórych stosowanych obecnie kształtów; faktu, że produkt ten jest od zawsze wytwarzany w Odivelas oraz czynników historycznych łączących go z Odivelas, potwierdzających jego renomę.

Szczególne cechy produktu "Marmelada Branca de Odivelas" wynikają z lokalnej wiedzy fachowej wykorzystywanej w tradycyjnym procesie produkcji: od rygorystycznej selekcji owoców po określanie dokładnego momentu, w którym wlana do wody niewielka ilość syropu utworzy twardą kulkę, co lokalni producenci są w stanie ocenić na podstawie doświadczenia - wszystko to pokazuje, jak ważny jest czynnik ludzki.

Fakt, że w przeciwieństwie do innych marmolad z pigwy produkt ten jest prawie biały, uczynił go sławnym, a opisy i odniesienia do niego odnaleźć można w sięgających zamierzchłych czasów książkach i manuskryptach, np. O Livro de Receitas da Ultima Freira de Odivelas (książka kucharska ostatniej siostry z klasztoru). Historycy zgadzają się, że przepis został prawidłowo zapisany, a dokument ten potwierdza autentyczność produktu, przy czym istotne jest, że jest to przepis na Marmelada Branca (białą marmoladę z pigwy).

Obecnie renomę produktu potwierdza m.in. fakt, że pojawił się on w finale konkursu 7 Maravilhas Doces de Portugal w 2019 r., otrzymane nagrody m.in. w konkursach tradycyjnych portugalskich słodyczy z owoców oraz nawiązania w mediach.

Przykładowo, 5 czerwca 2015 r. czasopismo SOL opublikowało artykuł na temat Confraria da Marmelada Branca de Odivelas [stowarzyszenia Marmelada Branca de Odivelas] podkreślający autentyczność i unikalność produktu.

W Doces Conventuais e Licores da Tradição Portuguesa (1981), Maria de Lourdes Modesto w taki sposób pisze o "Marme- lada Branca de Odivelas": "Najlepszą ze wszystkich marmolad z pigwy pozostaje ta wytwarzana w Odivelas. Tylko niemalże biała marmolada z pigwy zasługuje na to pełne czci miano - i jest prawdziwym przysmakiem."

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

https://www.dgadr.gov.pt/images/docs/val/dop_igp_etg/Valor/CE_marmelada_branca_odivelas.pdf

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.219.20

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych
Data aktu: 30/05/2022
Data ogłoszenia: 03/06/2022