[Odesłanie prejudycjalne - Zasady prawa Unii - Pierwszeństwo - Bezpośrednia skuteczność - Lojalna współpraca - Artykuł 4 ust. 3 TUE - Artykuł 63 TFUE - Obowiązki państwa członkowskiego wynikającego z orzeczenia wydanego w trybie prejudycjalnym - Wykładnia przepisu prawa Unii dokonana przez Trybunał w orzeczeniu wydanym w trybie prejudycjalnym - Obowiązek zapewnienia pełnej skuteczności prawa Unii - Obowiązek odstąpienia od stosowania przez sąd krajowy uregulowania krajowego sprzecznego z prawem Unii w świetle wykładni tego prawa dokonanej przez Trybunał - Ostateczny charakter decyzji administracyjnej w sytuacji niewniesienia skargi do sądu - Zasady równoważności i skuteczności - Odpowiedzialność państwa członkowskiego]Język postępowania: węgierski
(2022/C 171/07)
(Dz.U.UE C z dnia 25 kwietnia 2022 r.)
Sąd odsyłający
Győri Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság
Strony w postępowaniu głównym
Strona skarżąca: "Grossmania" Mezőgazdasági Termelő és Szolgáltató Kft
Strona przeciwna: Vas Megyei Kormányhivatal
Sentencja
Prawo Unii, a w szczególności art. 4 ust. 3 TUE i art. 267 TFUE, należy interpretować w ten sposób, że sąd krajowy rozpatrujący skargę na decyzję oddalającą wniosek o ponowny wpis praw użytkowania, które wygasły z mocy prawa i zostały wykreślone z księgi wieczystej na podstawie uregulowania krajowego niezgodnego z art. 63 TFUE, w świetle wykładni dokonanej przez Trybunał w orzeczeniu wydanym w trybie prejudycjalnym, jest zobowiązany do:
- odstąpienia od stosowania tego uregulowania; oraz
- nakazania właściwemu organowi administracyjnemu - chyba że istnieją obiektywne i uzasadnione przeszkody, zwłaszcza natury prawnej - dokonania ponownego wpisu tych praw użytkowania, nawet jeśli decyzja o zniesieniu tych praw nie została zaskarżona do sądu w przewidzianym prawem terminie i w związku z tym stała się zgodnie z prawem krajowym ostateczna.