Zaproszenie do składania wniosków 2020 - EAC/A03/2019 Europejski Korpus Solidarności.

Zaproszenie do składania wniosków 2020 - EAC/A03/2019

Europejski Korpus Solidarności

(2019/C 382/08)

(Dz.U.UE C z dnia 11 listopada 2019 r.)

1.
Wprowadzenie i cele

Podstawą niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1475 z dnia 2 października 2018 r. ustanawiające ramy prawne Europejskiego Korpusu Solidarności i zmieniające rozporządzenie (UE) nr 1288/2013, rozporządzenie (UE) nr 1293/2013 i decyzję nr 1313/2013/UE 1 , a także roczny program prac Europejskiego Korpusu Solidarności na 2020 r. Rozporządzenie w sprawie Europejskiego Korpusu Solidarności obejmuje lata 2018-2020. Ogólne i szczegółowe cele programu Erasmus+ wymieniono w art. 3 i 4 rozporządzenia.

2.
Działania

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków obejmuje następujące działania Europejskiego Korpusu Solidarności:

-
projekty wolontariatu,
-
partnerstwa na rzecz wolontariatu (umowy szczegółowe na 2020 r. w ramach umowy ramowej o partnerstwie na lata 2018-2020) 2 ,
-
zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie,
-
praktyki zawodowe i miejsca pracy,
-
projekty solidarnościowe,
-
znak jakości.
3.
Kwalifikowalność

O finansowanie w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności mogą ubiegać się wszelkie podmioty publiczne lub prywatne 3 . Ponadto o finansowanie na projekty solidarnościowe mogą ubiegać się grupy młodych osób, które zarejestrowały się w portalu Europejskiego Korpusu Solidarności.

Uczestnictwo w Europejskim Korpusie Solidarności jest możliwe w następujących państwach:

28 państw członkowskich Unii Europejskiej może w pełni uczestniczyć we wszystkich działaniach Europejskiego Korpusu Solidarności.

Ponadto udział w niektórych działaniach Europejskiego Korpusu Solidarności jest otwarty dla organizacji z:

-
państw należących do EFTA/EOG: Islandii, Liechtensteinu i Norwegii,
-
krajów kandydujących do UE: Turcja, Serbia i Republika Macedonii Północnej,
-
krajów partnerskich.

Więcej szczegółów na temat zasad uczestnictwa w programie można znaleźć w przewodniku po Europejskim Korpusie Solidarności na 2020 r.

W przypadku wnioskodawców brytyjskich: Należy pamiętać, że kryteria kwalifikowalności muszą być spełnione przez cały okres trwania dotacji. Jeżeli Zjednoczone Królestwo wystąpi z UE w okresie obowiązywania dotacji i nie zawrze z UE porozumienia zapewniającego w szczególności, aby brytyjscy wnioskodawcy nadal się kwalifikowali, przestaną oni otrzymywać finansowanie ze środków UE (w miarę możliwości kontynuując udział w projekcie) lub będą zmuszeni zaprzestać udziału w projekcie na podstawie odpowiednich przepisów umowy o udzielenie dotacji dotyczących jej rozwiązania.

4.
Budżet i czas trwania projektów

Realizacja niniejszego zaproszenia do składania wniosków zależy od dostępności środków przewidzianych w budżecie na 2020 r. po jego przyjęciu przez władzę budżetową lub - w przypadku gdy budżet nie zostanie przyjęty - w ramach systemu opartego na dwunastych częściach środków tymczasowych.

Całkowity budżet przeznaczony na niniejsze zaproszenie do składania wniosków szacuje się na 117 650 000 EUR i opiera się na rocznym programie prac na 2020 r. dla Europejskiego Korpusu Solidarności.

Całkowity budżet przeznaczony na zaproszenie do składania wniosków oraz jego podział jest orientacyjny i może ulec zmianie zgodnie z rocznym programem prac na 2020 r. dla Europejskiego Korpusu Solidarności. Potencjalni wnioskodawcy powinni regularnie sprawdzać roczny program prac na 2020 r. dla Europejskiego Korpusu Solidarności oraz zmiany do niego, opublikowane na stronie:

[https://ec.europa.eu/youth/annual-work-programmes_en] w odniesieniu do budżetu na każde działanie objęte zaproszeniem do składania wniosków.

Poziom przyznanych dotacji oraz czas trwania projektów są różne w zależności od takich czynników jak rodzaj projektu i liczba zaangażowanych partnerów.

5.
Termin składania wniosków

Wszystkie określone poniżej terminy składania wniosków upływają o godzinie 12.00 (w południe) czasu obowiązującego w Brukseli.

Projekty wolontariatu 5 lutego 2020 r.
30 kwietnia 2020 r.
1 października 2020 r.
Partnerstwa na rzecz wolontariatu (umowy szczegółowe na 2020 r. w ramach umowy ramowej o partnerstwie na lata 2018-2020) 30 kwietnia 2020 r.
Zespoły wolontariuszy na obszarach o wysokim priorytecie 17 września 2020 r.
Praktyki zawodowe i miejsca pracy 5 lutego 2020 r.
30 kwietnia 2020 r.
1 października 2020 r.
Projekty solidarnościowe 5 lutego 2020 r.
30 kwietnia 2020 r.
1 października 2020 r.

Wnioski o przyznanie znaku jakości mogą być składane w sposób ciągły.

Szczegółowe instrukcje dotyczące składania wniosków można znaleźć w przewodniku po Europejskim Korpusie Solidarności.

6.
Szczegółowe informacje

Szczegółowe warunki niniejszego zaproszenia do składania wniosków wraz z priorytetami można znaleźć w przewodniku po Europejskim Korpusie Solidarności 2020 pod adresem:

https://ec.europa.eu/youth/solidarity-corps

Przewodnik po Europejskim Korpusie Solidarności 2020 jest integralną częścią niniejszego zaproszenia do składania wniosków, a określone w nim warunki uczestnictwa i finansowania mają w całości zastosowanie do niniejszego zaproszenia.

1 Dz.U. L 250 z 4.10.2018, s. 1.
2 Do ubiegania się w ramach tego działania kwalifikują się jedynie organizacje uczestniczące, które podpisały umowę ramową o partnerstwie na lata 2018-2020.
3 Bez uszczerbku dla szczegółowych warunków kwalifikowalności mających zastosowanie do poszczególnych działań objętych niniejszym zaproszeniem do składania wniosków.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.382.23

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków 2020 - EAC/A03/2019 Europejski Korpus Solidarności.
Data aktu: 11/11/2019
Data ogłoszenia: 11/11/2019