(Zatrudnienie na czas określony - grupa zaszeregowania AD 14)COM/2019/20045
(2019/C 379 A/01)
(Dz.U.UE C z dnia 8 listopada 2019 r.)
Kim jesteśmy?
Europejski Urząd ds. Pracy ("Urząd" lub "ELA") jest nowym zdecentralizowanym organem Unii w dziedzinie transgranicznej mobilności pracowników, który znajduje się obecnie w początkowej fazie rozruchu.
Jego celem jest ułatwianie obywatelom i pracodawcom dostępu do informacji o ich prawach i obowiązkach; wspieranie współpracy między państwami UE w zakresie transgranicznego egzekwowania odnośnych przepisów prawa Unii, w tym poprzez ułatwianie wspólnych inspekcji; prowadzenie mediacji i pomaganie w rozstrzyganiu sporów transgranicznych między organami krajowymi.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1149 1 ustanawiające Europejski Urząd ds. Pracy zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu 11 lipca 2019 r. i weszło w życie w dniu 31 lipca 2019 r.
Urząd powinien osiągnąć pełną zdolność operacyjną do 2024 r. Komisja Europejska jest odpowiedzialna za początkową fazę rozruchu do czasu, gdy Urząd będzie dysponować wystarczającą liczbą pracowników i stanie się gotowy do wykonywania swojego mandatu.
Dodatkowe informacje na temat Urzędu są dostępne na stronie internetowej:
https://ela.europa.eu/
https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1414&langId=en
Co oferujemy?
Profil
Dyrektor wykonawczy będzie zarządzał Urzędem i go reprezentował. Dyrektor wykonawczy będzie prawnym przedstawicielem Urzędu i będzie reprezentować Urząd w kontaktach zewnętrznych. Dyrektor powinien być niezależny w wykonywaniu swoich obowiązków i odpowiada za swoją działalność przed Zarządem. W skład Zarządu wchodzi po jednym przedstawicielu z każdego państwa członkowskiego, dwóch przedstawicieli Komisji, jeden niezależny ekspert wyznaczony przez Parlament Europejski, a także czterech członków reprezentujących międzybranżowe organizacje partnerów społecznych na szczeblu Unii i równoważna reprezentacja związków zawodowych i organizacji pracodawców.
Dyrektor wykonawczy będzie odgrywać kluczową rolę w kierowaniu Urzędem. Będzie odpowiedzialny za ustanowienie środków administracyjnych, operacyjnych i finansowych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania Urzędu oraz za zarządzanie tymi środkami.
Bez uszczerbku dla uprawnień Zarządu Dyrektor wykonawczy ponosi pełną odpowiedzialność za realizację zadań powierzonych Urzędowi i podlega corocznej procedurze udzielania przez Parlament Europejski absolutorium z wykonania budżetu. Parlament Europejski lub Rada mogą wezwać Dyrektora wykonawczego do przedstawienia sprawozdania z realizacji powierzonych mu zadań.
Zadania
Do szczególnych obowiązków Dyrektora wykonawczego należy:
Kogo poszukujemy? (kryteria naboru)
Idealny kandydat musi być wybitnym i dynamicznym fachowcem spełniającym następujące kryteria:
1 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1149 z dnia 20 czerwca 2019 r. ustanawiające Europejski Urząd ds. Pracy, zmieniające rozporządzenia (WE) nr 883/2004, (UE) nr 492/2011 i (UE) 2016/589 oraz uchylające decyzję (UE) 2016/344 (Dz.U. L 186 z 11.7.2019, s. 21).
2 Kandydat powinien w swoim życiorysie wyszczególnić w odniesieniu do wszystkich lat, podczas których zdobył doświadczenie w zakresie zarządzania: 1) nazwy zajmowanych stanowisk kierowniczych i pełnione funkcje; 2) liczbę pracowników nadzorowanych na tych stanowiskach; 3) wielkość budżetów, którymi zarządzał; 4) liczbę szczebli organizacyjnych w hierarchii powyżej i poniżej swego stanowiska oraz 5) liczbę osób na równorzędnych stanowiskach.
6 Chyba że dany członek Komisji delegował to zadanie na innego jej członka, zgodnie z decyzją Komisji z dnia 5 grudnia 2007 (PV(2007) 1811).
7 Komisja selekcyjna zadba o to, aby rodzimi użytkownicy tych języków nie odnieśli w związku z tym nadmiernej korzyści.
10 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).