Streszczenie decyzji Komisji - COMP/M.8674 - BASF/Solvay Polyamide Business.

Streszczenie decyzji Komisji
COMP/M.8674 - BASF/Solvay Polyamide Business

(2019/C 325/05)

(Dz.U.UE C z dnia 30 września 2019 r.)

WPROWADZENIE

1.
Zgodnie z art. 2 ust. 2 i art. 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw oraz art. 57 Porozumienia EOG w decyzji uznano przejęcie przez BASF SE ("BASF", Niemcy) globalnej działalności poliamidowej przedsiębiorstwa Solvay za zgodne z rynkiem wewnętrznym oraz funkcjonowaniem Porozumienia EOG.

PROCEDURA

2.
W dniu 22 maja 2018 r., zgodnie z art. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004, Komisja otrzymała zgłoszenie planowanej koncentracji, w wyniku której przedsiębiorstwo BASF SE przejmuje, w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, wyłączną kontrolę nad przedmiotową działalnością w drodze zakupu udziałów ("transakcja").
3.
BASF zwany jest dalej "stroną zgłaszającą", a wraz z przedmiotową działalnością "stronami" lub, w szczególności przy ocenie scenariusza finansowego, "podmiotem powstałym w wyniku transakcji".
4.
Po wstępnym zbadaniu zgłoszenia i w oparciu o badanie rynku w fazie I dochodzenia Komisja podjęła w dniu 26 czerwca 2018 r. decyzję o wszczęciu postępowania na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.
5.
W dniu 15 października 2018 r. strony przedłożyły ostateczny zestaw zobowiązań ("ostateczne zobowiązania"). Wstępne zobowiązania zbadane zostały przez Komisję w dniu 16 października 2018 r. Wyniki badania rynku wykazały istnienie ryzyka dla takiej rentowności i konkurencyjności zbywanego podmiotu, jakie zostały określone we wstępnych zobowiązaniach. W dniu 31 października 2018 r. strony przedstawiły zmieniony zestaw zobowiązań, a w dniu 11 grudnia 2018 r. ostateczny zestaw zobowiązań ("ostateczne zobowiązania").
6.
W dniu 17 grudnia 2018 r. Komisja skonsultowała projekt decyzji z państwami członkowskimi na posiedzeniu Komitetu Doradczego ds. Koncentracji, który wydał opinię pozytywną. W sprawozdaniu przedłożonym w dniu 8 stycznia 2019 r. urzędnik przeprowadzający spotkanie wyjaśniające wydał pozytywną opinię na temat postępowania.

OBAWY WYRAŻONE W DECYZJI O WSZCZĘCIU POSTĘPOWANIA

7.
Główne powiązanie w transakcji stanowi poliamid (znany również jako nylon) ("PA 6" i "PA 6.6"). PA 6 i PA 6.6 wytwarzane są z pochodnych ropy naftowej poprzez szereg reakcji chemicznych i fizycznych, co pokazano na ilustracji 1 poniżej. Rezultatem procesów produkcji są PA 6 BP i PA 6.6 BP (BP oznacza polimer bazowy), które są następnie łączone w PA 6 PE i PA 6.6 PE (PE oznacza techniczne tworzywa sztuczne) lub przekształcone we włókna wyjątkowej jakości.

Ilustracja: Łańcuch wartości poliamidu

grafika

8.
PA 6 EP i PA 6.6 EP wykorzystywane są w wielu zastosowaniach końcowych w przemyśle motoryzacyjnym, elektronicznym, budowlanym, odzieżowym i spożywczym. Znajdują się one na przykład w samochodach, urządzeniach elektrycznych i elektronicznych, oknach i foliach do pakowania żywności. Włókna wyjątkowej jakości PA 6 i włókna wyjątkowej jakości PA 6.6 wykorzystywane są np. do produkcji dywanów i odzieży.
9.
Transakcja prowadzi do nieskoordynowanych skutków horyzontalnych na rynkach EOG dla ADN, HMD, kwasu adypinowego, soli AH, PA 6.6 BP, proszku do tonerów 3D PA6 i PA 6.6 EP, a także wertykalnego efektu zamknięcia dostępu do rynku EOG dla ADN, HMD, kwasu adypinowego, soli AH i PA 6.6 BP

SZCZEGÓŁOWE DOCHODZENIE

1.
Nieskoordynowane skutki horyzontalne
10.
W decyzji stwierdza się, że transakcja doprowadzi do znacznego zakłócenia skutecznej konkurencji w wyniku nieskoordynowanych skutków horyzontalnych na rynkach EOG dla ADN, HMD, kwasu adypinowego, soli AH, PA 6.6 BP, proszku do tonerów 3D PA6 i PA 6.6 EP.
2.
Nieskoordynowane skutki wertykalne
11.
W decyzji stwierdza się, że transakcja doprowadzi do znacznego zakłócenia skutecznej konkurencji w wyniku nieskoordynowanych skutków wertykalnych pod względem wertykalnego efektu zamknięcia dostępu do rynku EOG dla ADN, HMD, kwasu adypinowego, soli AH i PA 6.6 EP na wyższym szczeblu i odpowiednio na połączonych wertykalnie rynkach niższego szczebla.
3.
Zobowiązania
12.
Ostateczne zobowiązania polegają na zbyciu działalności gospodarczej ("zbywana działalność"), na którą składają się:
a)
całe obiekty w Belle-Etoile, Francja, Gorzowie, Polska, Blanes, Hiszpania i Valence, Francja. W obiektach tych prowadzona jest obecnie produkcja HMD, soli AH, PA6 BP, PA T4E BP, PA6.6 BP, proszku do tonerów 3D PA6, włókien wyjątkowej jakości i PA6.6 EP;
b)
49 % udziałów w spółce joint venture ("Chalampé JV"), do której zostanie przekazana całość aktywów należących do działalności gospodarczej na terenie zakładu w Chalampé we Francji, z instalacjami produkcyjnymi oleju KA, kwasu azotowego, kwasu adypinowego i soli AH. Nabywca będzie miał prawo do dysponowania 49 % produktów wytwarzanych przez Chalampé JV. BASF będzie miał prawo do dysponowania 51 %. Zagwarantowane są prawa zbywanej działalności w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem Chalampé JV. Zbywana działalność nie obejmuje udziałów przedsiębiorstwa w JV z Invista w zakresie produkcji ADN i HMD zakładu w Chalampé, które zostaną przeniesione na BASF;
c)
wszystkich rzeczowych aktywów trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (w tym wykorzystania przez zbywaną działalność praw własności intelektualnej, patentów i know-how) oraz personelu, który przyczynia się do jego bieżącej działalności lub jest konieczny do zapewnienia jego rentowności i konkurencyjności. Obejmuje to również licencje, zezwolenia i pozwolenia, jak również wszystkie umowy, umowy leasingu, zobowiązania i zamówienia klientów zbywanej działalności, wszystkie kredyty dla klientów oraz inne dane zbywanej działalności;
d)
trzy umowy o dostawach ADN, jedną na okres [...] lat, jedną na okres do [...] lat i jedną na okres [...], jeśli zbycie zostanie zakończone w 2019 r.;
e)
korzystanie, w okresie przejściowym po zamknięciu oraz na warunkach równoważnych warunkom, jakie zbywana działalność ma obecnie, ze wszystkich obecnych uzgodnień, zgodnie z którymi Solvay lub jego przedsiębiorstwa powiązane dostarczają zbywanej działalności produkty lub usługi;
f)
korzystanie z przejściowych uzgodnień w sprawie dostaw, na mocy których zbywana działalność będzie oferować BASF w okresie [...] lat szereg produktów;
g)
klauzulę umówionego nabywcy i klauzule, zgodnie z którymi zbywana działalność zostanie sprzedana podmiotowi kupującemu z ustaloną obecnością w produkcji i sprzedaży produktów chemicznych. W szczególności wymagane jest, aby nabywca był w stanie konkurować o klientów globalnych i o kluczowych klientów z sektora motoryzacyjnego.
13.
W projekcie decyzji stwierdza się, że zobowiązania ostateczne mają wystarczający zakres i są odpowiednie, by całkowicie usunąć znaczne przeszkody utrudniające efektywną konkurencję, które spowodowałaby transakcja, oraz że w związku z tym zobowiązania ostateczne powodują, że wynikająca z transakcji koncentracja jest zgodna z rynkiem wewnętrznym i z Porozumieniem EOG. W związku z tym Komisja stwierdza, że po modyfikacji zgodnej z ostatecznymi zobowiązaniami koncentracja spowodowana transakcją nie zakłóci w znaczący sposób skutecznej konkurencji na rynku wewnętrznym ani na terytorium objętym Porozumieniem EOG, ani w znacznej ich części.

WNIOSEK

14.
W decyzji stwierdzono, że pod warunkiem pełnego przestrzegania zobowiązań z dnia 11 grudnia 2018 r. transakcja nie zakłóci w znaczący sposób efektywnej konkurencji na rynku wewnętrznym ani w znacznej jego części. W związku z powyższym Komisja proponuje uznać zgłoszoną transakcję za zgodną z rynkiem wewnętrznym i Porozumieniem EOG, zgodnie z art. 2 ust. 2 i art. 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw i art. 57 Porozumienia EOG.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.325.6

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Streszczenie decyzji Komisji - COMP/M.8674 - BASF/Solvay Polyamide Business.
Data aktu: 30/09/2019
Data ogłoszenia: 30/09/2019