Zaproszenie do składania wniosków - GR/002/2019 - Wsparcie dla sieci prokuratorów ds. własności intelektualnej.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW
GR/002/2019
Wsparcie dla sieci prokuratorów ds. własności intelektualnej

(2019/C 106/04)

(Dz.U.UE C z dnia 20 marca 2019 r.)

1.
Cele i opis

W ramach wsparcia działalności unijnych prokuratorów ds. własności intelektualnej europejskie obserwatorium do spraw naruszeń praw własności intelektualnej opracowało kilka inicjatyw. Wśród prokuratorów z różnych regionów UE istnieje jednak potrzeba bardziej praktycznych i operacyjnych dyskusji. Przedmiotem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest finansowanie spotkań prokuratorów regionalnych w celu:

-
rozwoju zdolności państw członkowskich UE do wymiany dobrych praktyk, tworzenia bliższych kontaktów między prokuratorami z państw członkowskich UE oraz ułatwiania praktycznych i skonkretyzowanych dyskusji z partnerami regionalnymi, przy zapewnieniu ściślejszej unijnej i międzynarodowej współpracy sądowej,
-
rozpowszechniania, promowania i omawiania wyników kompleksowych studiów przypadku opracowywanych przez UNICRI 3-5 razy w roku, opisujących skuteczne postępowania karne w ważnych sprawach w zakresie własności intelektualnej,
-
wspierania praktycznego wykorzystania badań EUIPO w zakresie modeli i sposobów działania przestępców oraz w innych istotnych obszarach,
-
promowania zaangażowania Eurojustu i wykorzystania instrumentu wspólnych zespołów dochodzeniowo-śledczych w najważniejszych śledztwach transgranicznych dotyczących własności intelektualnej,
-
lepszej wymiany informacji między organami państw członkowskich i wspierania współpracy z odpowiednimi urzędami ochrony własności przemysłowej, organami celnymi, jednostkami policji i innymi właściwymi organami ścigania w sprawach związanych z własnością intelektualną oraz z przedstawicielami sektora prywatnego.
2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Niniejsze zaproszenie jest skierowane wyłącznie do (krajowych, regionalnych i lokalnych) organów prokuratorskich państw członkowskich UE. Kwalifikują się wyłącznie wnioski złożone przez podmioty publiczne z siedzibą w państwie członkowskim UE. Osoby fizyczne nie kwalifikują się.

Wniosek może być złożony przez jednego wnioskodawcę lub konsorcjum podmiotów publicznych, niezależnie czy zostało ono utworzone specjalnie na potrzeby danego działania czy nie, pod warunkiem że:

-
składa się ono z kilku podmiotów publicznych, które spełniają kryteria kwalifikowalności, niewykluczenia i wyboru określone w niniejszym zaproszeniu do składania wniosków oraz razem realizują proponowane działanie,
-
podmioty te wskazano we wniosku.

W kontekście zgłoszenia kosztów kwalifikowalnych określonych w sekcji 11.1 zaproszenia do składania wniosków podmioty wspólnie składające wniosek są traktowane jako podmioty powiązane.

Na potrzeby oceny kwalifikowalności wnioskodawców należy przedłożyć następujące dokumenty potwierdzające w odniesieniu do podmiotów publicznych: kopia uchwały, decyzji lub innego dokumentu urzędowego w sprawie utworzenia podmiotu prawa publicznego.

W przypadku wnioskodawców ze Zjednoczonego Królestwa należy pamiętać, że kryteria kwalifikowalności muszą być spełnione przez cały czas obowiązywania dotacji. Jeżeli Zjednoczone Królestwo wystąpi z UE w okresie obowiązywania dotacji i nie zawrze z UE porozumienia zapewniającego w szczególności, aby wnioskodawcy z tego państwa nadal się kwalifikowali, przestaną oni otrzymywać finansowanie ze środków UE (w miarę możliwości kontynuując udział w projekcie) lub będą zmuszeni zaprzestać udziału w projekcie.
3.
Kwalifikujące się działania

Rodzaje działań kwalifikujących się w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków:

-
regionalne konferencje, seminaria i warsztaty,
-
działania szkoleniowe o zasięgu regionalnym.

Kwalifikują się jedynie działania obejmujące działalność transgraniczną. Działania muszą mieć szeroki zasięg regionalny i dlatego uczestniczyć w nich muszą co najmniej 4 państwa członkowskie UE lub państwa sąsiadujące, przy udziale EUIPO, Eurojustu i UNICRI.

Działania należy ukończyć w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy o udzielenie dotacji.

4.
Kryteria wykluczenia i wyboru

Wnioskodawcy nie mogą znajdować się sytuacjach wykluczających ich z udziału w procedurze lub z udzielenia wsparcia, określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii.

Wnioskodawcy muszą mieć zdolności finansowe i operacyjne niezbędne do zrealizowania proponowanych działań.

5.
Kryteria udzielenia wsparcia

Wagi przyznane kryteriom oceny kwalifikujących się wniosków i udzielenia im wsparcia (łączna liczba punktów - 100):

Próg minimalny Próg maksymalny
1. Istotność działania i jego oczekiwanych wyników 15 30
2. Skuteczność i uzasadnienie 15 30
3. Oczekiwany efekt mnożnikowy 15 30
4. Opłacalność 5 10
Ogółem 50 100

Aby wnioski zostały dopuszczone do finansowania, muszą uzyskać:

-
co najmniej 50 punktów łącznie,
-
minimalną liczbę punktów dla każdego kryterium cząstkowego.
6.
Budżet

Łączny budżet dostępny na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 100 000 EUR.

Wkład finansowy EUIPO nie może przekroczyć 80 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych zgłoszonych przez wnioskodawcę i musi mieścić się w przedziale wyznaczonym następującymi kwotami minimalną i maksymalną: 10 000 EUR - 50 000 EUR.

EUIPO zastrzega sobie prawo do nierozdysponowania całości dostępnych funduszy.

7.
Termin składania wniosków

Pakiet zgłoszeniowy jest dostępny w internecie pod następującym adresem: https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/grants

Wnioski należy składać do EUIPO przy użyciu internetowego formularza zgłoszenia (e-formularza) najpóźniej do dnia 30 kwietnia 2019 r. do godziny 13.00 (czasu lokalnego).

Wnioski złożone w inny sposób nie zostaną przyjęte.

Wnioskodawcy muszą zapewnić przekazanie wszystkich wymaganych dokumentów wskazanych w e-formularzu.

Wnioski niezawierające wszystkich przewidzianych załączników i niezłożone przed upływem wyznaczonego terminu nie będą brane pod uwagę.

8.
Szczegółowe informacje

Szczegółowe warunki niniejszego zaproszenia do składania wniosków znajdują się w wytycznych dla wnioskodawców na stronie internetowej https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/grants

Wnioski muszą spełniać wszystkie warunki określone w wytycznych i muszą zostać złożone na udostępnionych formularzach.

9.
Kontakt

Wszelkie dalsze informacje można uzyskać pod następującym adresem poczty elektronicznej: grants@euipo.europa.eu

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.106.23

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - GR/002/2019 - Wsparcie dla sieci prokuratorów ds. własności intelektualnej.
Data aktu: 20/03/2019
Data ogłoszenia: 20/03/2019