PROTOKÓŁ POSIEDZENIA W DNIU 19 CZERWCA 2013 R., ŚRODA(2013/C 328/03)
(Dz.U.UE C z dnia 12 listopada 2013 r.)
PROTOKÓŁ POSIEDZENIA W DNIU 19 CZERWCA 2013 R., ŚRODA
(Posiedzenie zostało otwarte o godz. 9.03)
OBRADOM PRZEWODNICZYŁA: Joyce LABOSO
Współprzewodnicząca
1. Oświadczenie Olebile'a Gaborone'a, ministra pomocniczego ds. mieszkalnictwa i gruntów (Botswana), urzędującego przewodniczącego Rady AKP
Olebile Gaborone omówił doświadczenia zdobyte podczas realizacji milenijnych celów rozwoju od 2000 r. Stwierdził, że nowe ramy po 2015 r. powinny koncentrować się na kwestiach o zasadniczym znaczeniu, obejmować ograniczone i wymierne cele mające zastosowanie do wszystkich krajów przy uwzględnieniu uwarunkowań krajowych oraz uwzględniać potrzeby mniejszości i grup szczególnie wrażliwych. Ponadto przedstawił on pewne podstawowe zasady, na których powinny opierać się milenijne cele rozwoju po 2015 r.
2. Oświadczenie Joego Costella TD, ministra rozwoju i handlu (Irlandia), urzędującego przewodniczącego Rady UE
Joe Costello przedstawił sprawozdanie dotyczące realizacji przez Radę UE wniosków złożonych w rezolucjach przyjętych na 24. posiedzeniu. Przedstawił w zarysie poprawę sytuacji w Mali, Somalii i Demokratycznej Republice Konga. Wypowiedział się w sprawie przygotowań do konferencji ONZ w sprawie milenijnych celów rozwoju po 2015 r., która odbędzie się we wrześniu 2013 r. w Nowym Jorku oraz w sprawie wniosków dotyczących bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego przyjętych przez Radę w maju 2013 r. Wspomniał również o niedawnym przyjęciu przez Radę 11. EFR.
3. Tura pytań do Rady
Olebile Gaborone (Botswana) odpowiedział w imieniu Rady AKP na następujące pytania i pytania dodatkowe:
Pytanie nr 1, które skierował Horst Schnellhardt w sprawie międzynarodowego traktatu o handlu bronią.
Pytanie nr 3, które skierował Mussa Hussien Naïb (Erytrea) w sprawie podłożenia bomby zapalającej w trzech ośrodkach lokalnych w Szwecji.
Pytanie nr 5, które skierował Olle Schmidt w sprawie grupy zadaniowej ds. więźniów politycznych.
Pytanie nr 6, które skierował Michael Cashman w sprawie ram rozwoju po 2015 r.
Pytanie nr 7, które skierował Gay Mitchell w sprawie Nigerii.
Pytanie nr 9, które skierowała Fiona Hall w sprawie pasterstwa w krajach AKP.
Pytanie nr 10, które skierował David Martin w sprawie zaangażowania parlamentarzystów w negocjacje dotyczące umów o partnerstwie gospodarczym.
Joe Costello T.D. odpowiedział w imieniu Rady UE na następujące pytania i pytania dodatkowe:
Pytanie nr 14, które skierował Mussa Hussien Naïb (Erytrea) w sprawie podłożenia bomby zapalającej w trzech ośrodkach lokalnych w Szwecji.
Pytanie nr 15, które skierował Achille Marie Joseph Tapsoba (Burkina Faso) w sprawie zaangażowania parlamentów i parlamentarzystów w proces ustalania celów w zakresie rozwoju po 2015 r.
Pytanie nr 18, które skierował Horst Schnellhardt w sprawie międzynarodowego traktatu o handlu bronią.
Pytanie nr 20, które skierowała Catherine Bearder w sprawie braku wdrożenia przepisów CITES dotyczących pozyskanych dzikich zwierząt i projektów dotyczących zwierząt.
Pytanie nr 21, które skierował Patrice Tirolien w sprawie mobilizacji państw UE na rzecz Globalnego Funduszu na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią.
Pytanie nr 23, które skierowała Françoise Castex w sprawie dywidendy demograficznej i wzrostu sprzyjającemu włączeniu społecznemu w krajach AKP.
Pytanie nr 25, które skierował Jo Leinen w sprawie współpracy w zakresie walki z oszustwami podatkowymi.
Pytanie nr 26, które skierował David Martin w sprawie zniesienia obowiązku wizowego dla państw Karaibów.
Autorzy pytań nr 6, 15 i 18 nie mieli dodatkowych pytań.
Autorzy pytań nr 2, 4, 8, 11, 12, 13, 16, 17, 19, 22, 24 i 27 byli nieobecni.
4. Debata z udziałem Rady - pytania z sali
Olebile Gaborone i Joe Costello odpowiedzieli na pytania dotyczące między innymi: problemów wizowych, jakie napotykają urzędnicy z państw afrykańskich podróżujący do państw, w których siedzibę mają instytucje europejskie; wyborów na Madagaskarze; wsparcia budżetowego; uchodźców z Somalii; przenikania terrorystów do Mali; wdrażania przepisów antyhomoseksualnych w krajach AKP; wsparcia na rzecz infrastruktury w krajach AKP; umów o partnerstwie gospodarczym; pomocy dla osób niepełnosprawnych w ramach strategii rozwoju po 2015 r.
Głos zabrali: Netty Baldeh (Gambia), Ibrahim Bundu (Sierra Leone), Philippe Boulland, Catherine Bearder, Bobbo Hamatoukour (Kamerun), James Kembi-Gitura (Kenia), Patrice Tirolien, Olle Schmidt, Assarid Ag. Imbarcaouane (Mali), Fitz Jackson (Jamajka), Michael Cashman, Abdourahamane Chegou (Niger), Dharamkumar Seeraj (Gujana).
5. Zasoby naturalne w promowaniu rozwoju
Debata bez rezolucji
Głos zabrali: Boniface Yehouetome (Benin), Anna Záborská, Bobbo Hamatoukour (Kamerun), Patrice Tirolien, Musa Hussein Naib (Erytrea), Catherine Bearder, Edwin Banda (Malawi), Lautafi Fio Selafi Purcell (Samoa), Abdourahamane Chegou (Niger), Charles W. Kakoma (Zambia), Charles Mwando Nsimba (Demokratyczna Republika Konga), Derek Vaughan, Achille Marie Joseph Tapsoba (Burkina Faso), James Kembi-Gitura (Kenia), Ana Rita Geremias Sithole (Mozambik), Peter Naholo (Namibia), Mohammed Mukhtar Ahmed (Nigeria).
Członkowie zgodzili się co do znaczenia roli zasobów naturalnych w promowaniu rozwoju. Dobre rządy, przejrzystość i odpowiedzialność zostały określone jako kluczowe elementy ram politycznych na rzecz dobrego zarządzania zasobami naturalnymi. Prelegenci podkreślili, że w tym zakresie przydatne byłoby wzmocnienie ustawodawstwa krajowego i pomoc techniczna ze strony UE.
Peter Craig-Mcquaide (Komisja Europejska, DG DEVCO) rozpoczął debatę.
6. Zatwierdzenie protokołów posiedzeń z dni 17 czerwca 2013 r. (poniedziałek) i 18 czerwca 2013 r. (wtorek rano)
Protokoły zostały zatwierdzone.
7. Zagadnienie pilne nr 2: Sytuacja w Republice Gwinei
Sean Doyle (Europejska Służba Działań Zewnętrznych) rozpoczął debatę.
Głos zabrali: Assarid Ag. Imbarcaouane (Mali), Maria Da Graça Carvalho, Patrice Tirolien, Netty Baldeh (Gambia), Olle Schmidt, Louis Michel, Hans-Peter Mayer, Peter Štastný, Guillome Albert Gomez (Republika Gwinei).
Członkowie z zadowoleniem przyjęli perspektywę, że transformacja demokratyczna zostanie wkrótce uwieńczona przeprowadzeniem wyborów parlamentarnych oraz wezwali do wprowadzenia w życie i przestrzegania zawartego w dniu 9 czerwca 2013 r. pomiędzy wszystkimi partiami politycznymi porozumienia w sprawie kalendarza wyborczego. Podkreślili oni konieczność wolnych i przejrzystych wyborów w celu wzmocnienia procesu demokratyzacji. Członkowie podkreślili również znaczenie wolnej opozycji o ustalonych prawach i obowiązkach, które są respektowane, a także niezależnego systemu sądownictwa i niezależnych mediów. Na koniec członkowie pilnie wezwali partie polityczne do wywiązania się z powziętego przez nie zobowiązania do rozwiązywania kwestii spornych wyłącznie metodami pokojowymi. Posiedzenie zostało zawieszone o godz. 12.45 i wznowione o godz. 15.00
Joyce LABOSO i |
Alhaj Muhammad MUMUNI i |
Louis MICHEL |
Luis Marco AGUIRIANO NALDA |
Współprzewodniczący |
Współsekretarze generalni |
OBRADOM PRZEWODNICZYŁA: Joyce LABOSO
Współprzewodnicząca
8. Sprawozdanie dotyczące 9. regionalnego posiedzenia (region Karaibów), które odbyło się w Santo Domingo (Republika Dominikańska) w dniach 14-16 lutego 2013 r. - sprawozdanie współprzewodniczących
Współprzewodniczący Louis Michel oraz pełniąca obowiązki współprzewodniczącej Nita K.R. Deerpalsing złożyli ustne sprawozdanie z 9. posiedzenia regionalnego, podkreślając m.in. proces integracji regionalnej i współpracy w regionie Karaibów, stan realizacji kompleksowej umowy o partnerstwie gospodarczym UE-CARIFORUM, postępy w tworzeniu jednolitego rynku i gospodarki CARICOM oraz finansowanie ze środków EFR.
Głos zabrali: Nita K. R. Deerpalsing (Mauritius) i Fitz Jackson (Jamajka).
9. Sprawozdanie podsumowujące warsztaty
Gay Mitchell, sprawozdawca, dokonał ustnego sprawozdania z warsztatów pt.: "promowanie klimatu inwestycyjnego w krajach rozwijających się". Do głównych wniosków należą stwierdzenia, że rozwój sektora prywatnego ma zasadnicze znaczenie dla zrównoważonego wzrostu gospodarczego oraz że rolą sektora publicznego jest zapewnienie skutecznych i egzekwowalnych ram prawnych oraz ustanowienie znaczącego dialogu publiczno-prywatnego.
10. Sprawozdanie partnerów gospodarczych i społecznych
Wystąpienie Xaviera Verbovena, przewodniczącego komisji monitorującej AKP, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny
Wystąpienie Xaviera Verbovena dotyczyło bezpieczeństwa demokracji, zagrożeń dla demokracji, bezpieczeństwa żywnościowego oraz odporności, zrównoważonego gospodarowania zasobami naturalnymi oraz systemów ochrony socjalnej w krajach AKP.
OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Louis MICHEL
Współprzewodniczący
11. Głosowanie nad projektami rezolucji zawartymi w sprawozdaniach trzech komisji stałych
Współprzewodniczący przypomniał Zgromadzeniu procedury dotyczące głosowania.
– Wojskowe zamachy stanu i ponownie wynikające z nich zagrożenia dla demokracji i stabilności politycznej w krajach AKP a rola społeczności międzynarodowej (AKP-UE/101.355/13/fin.)
Komisja ds. Politycznych
Sprawozdanie: Mariya Gabriel i Ana Rita Geremias Sithole (Mozambik)
Poprawki przyjęte: 1, 2, 3, 4, 5, 8.
Poprawki wycofane: 6,7.
Zmieniona rezolucja została przyjęta jednogłośnie.
– Umowy o partnerstwie gospodarczym - dalsze kroki (AKP-UE/101.293/13/fin)
Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu
Sprawozdanie: Edwin Banda (Malawi) i Patrice Tirolien
Poprawki przyjęte: 1, 2, 5, 7 (część pierwsza), 8.
Poprawki odrzucone: 3,4 (wniosek ze strony grupy PPE i ALDE o głosowanie odrębne w poszczególnych kolegiach), 6, 7 (część druga), poprawka ustna 1, 9, 10.
Grupa PPE i ALDE złożyły wniosek o głosowanie podzielone i głosowanie odrębne w poszczególnych kolegiach nad ust. 5, a pierwsza część tego ustępu została odrzucona. Druga część ustępu została przyjęta.
Grupa PPE i ALDE złożyły wniosek o głosowanie odrębne w poszczególnych kolegiach nad ust. 7 i pierwsza część tego ustępu została przyjęta. Druga część tego ustępu została odrzucona.
Grupa PPE złożyła wniosek o głosowanie odrębne w poszczególnych kolegiach nad ust. 8 i ustęp ten został odrzucony.
Grupa S&D złożyła wniosek o głosowanie podzielone, a grupa PPE i ALDE złożyły wniosek o głosowanie odrębne w poszczególnych kolegiach nad ust. 11 i ustęp ten został odrzucony.
Grupa ALDE złożyła wniosek o głosowanie podzielone, a grupa PPE i ALDE złożyły wniosek o głosowanie odrębne w poszczególnych kolegiach nad ust. 15. Pierwsza część tego ustępu została przyjęta a druga część została odrzucona.
Grupa PPE i ALDE złożyły wniosek o głosowanie odrębne oraz o głosowanie odrębne w poszczególnych kolegiach nad ust. 24 i ustęp ten został odrzucony.
Grupa PPE złożyła wniosek o głosowanie odrębne i o głosowanie podzielone nad motywem H i obie części tego motywu zostały przyjęte.
Grupa PPE złożyła wniosek o głosowanie odrębne nad motywem J i motyw ten został przyjęty.
Grupa PPE złożyła wniosek o głosowanie odrębne nad motywem K i motyw ten został przyjęty.
Grupa PPE i ALDE złożyły wniosek o głosowanie odrębne w poszczególnych kolegiach nad rezolucją w wersji zmienionej i rezolucja ta została przyjęta.
– Zasoby ludzkie w sektorze opieki zdrowotnej w krajach AKP (AKP-UE/101.294/13/fin)
Komisja Spraw Społecznych i Środowiska
Sprawozdanie: Charles W. Kakoma (Zambia) oraz Edit Bauer
Nie zgłoszono żadnych poprawek.
Grupa PPE złożyła wniosek o głosowanie podzielone i głosowanie odrębne w poszczególnych kolegiach nad ust. 8. Pierwsza część tego ustępu została przyjęta a druga część została odrzucona.
Zmieniona rezolucja została przyjęta jednogłośnie.
12. Głosowania nad projektami rezolucji w trybie pilnym
– Projekt rezolucji w sprawie sytuacji w Republice Środkowo-afrykańskiej (AKP-UE/101.376/13/fin.)
Poprawki przyjęte: 1, 4, 6, 9, 10, 13, poprawka ustna do ust. 16.
Poprawka odrzucona:
7.
Poprawki wycofane: 3, 5, 8, 11, 12.
Poprawka niepodlegająca głosowaniu:
2.
– Projekt rezolucji w sprawie sytuacji w Republice Gwinei (AKP-UE/101.377/13/fin.)
Poprawki przyjęte: 1, 3, 4, 5, 6, 8, 11, 12, 14, 15, 17, poprawka 18 z poprawką ustną, 21, 22, 23, 24, 25.
Poprawki odrzucone: 2, 7, 9, 10, 16, 19, 20.
Poprawki niepodlegające głosowaniu: 13, 18.
Zmieniona rezolucja została przyjęta.
13. Głosowanie nad poprawkami do regulaminu Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego (AP101.260)
Poprawki do regulaminu Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego przedstawione przez Prezydium zgodnie z art. 35 Regulaminu zostały przyjęte jednogłośnie. Poprawka 4 została przyjęta z poprawką ustną.
14. Głosowanie nad projektem kodeksu postępowania członków Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego uczestniczących w misjach obserwacji wyborów (DV/940953)
Kodeks postępowania członków Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego AKP-UE biorących udział w delegacjach obserwacji wyborów został przyjęty jednogłośnie.
15. Sprawy różne
Współprzewodniczący Louis Michel poinformował członków o odpowiedzi otrzymanej od przewodniczącego Komisji
Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Juana Fernanda Lópeza Aguilara w sprawie problemów, jakie napotykają członkowie Zgromadzenia i towarzyszące im delegacje podczas podróży po Unii Europejskiej.
Laurent Ngon Baba (Republika Środkowoafrykańska) podziękował Zgromadzeniu za zobowiązania podjęte w rezolucji w sprawie Republiki Środkowoafrykańskiej i udzielił informacji dotyczących pozytywnych zmian, jakie zaszły w sytuacji jego kraju.
Assarid AG Imbarcaouane (Mali) ogłosił, że zostało podpisane porozumienie między różnymi bojówkami na północy kraju i rządem Mali.
Guillaume Albert Gomez (Gwinea) podziękował Zgromadzeniu za konstruktywną rezolucję w sprawie Gwinei.
Współprzewodniczący poinformował Zgromadzenie o dwóch oświadczeniach współprzewodniczących: w sprawie sytuacji na Madagaskarze i w sprawie Erytrei w następstwie specjalnego sprawozdania Rady Praw Człowieka ONZ.
Współprzewodnicząca Joyce Laboso poinformowała Zgromadzenie o zasadach stosowanych podczas ostatnich wyborów, w świetle kwestionowania wyników przez media.
Głos zabrali: Catherine Bearder, Musa Hussein Naib (Erytrea) i Olle Schmidt.
16. Wystąpienie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz przypomniał między innymi znaczenie poszanowania demokracji, praw człowieka i "parliamentaryzmu" w zmieniającym się świecie. Podkreślił on również, że kluczową sprawą jest włączenie wszystkich obywateli w demokratyczny proces polityczny, również w celu przeciwdziałania rosnącym nierównościom gospodarczym.
Głos zabrali: Louis Michel, Ismail Elhag Musa (Sudan), Assarid Ag Imbarcaouane (Mali), Alban Sumana Kingsford Bagbin (Ghana), Charles W. Kakoma (Zambia), Adjedoue Weidou (Czad), Joyce Laboso (Kenia) i Martin Schulz.
17. Zatwierdzenie protokołu posiedzenia z dnia 18 czerwca 2013 r., wtorek po południu
Protokół został zatwierdzony.
18. Termin i miejsce 26. sesji Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego
26. sesja Wspólnego Zgromadzenia Parlamentarnego odbędzie się w dniach 25-27 listopada 2013 r. w Addis Abebie (Etiopia).
(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 17.45)
Joyce LABOSO i |
Alhaj Muhammad MUMUNI i |
Louis MICHEL |
Luis Marco AGUIRIANO NALDA |
Współprzewodniczący |
Współsekretarze generalni |
1 Przyjęta przez Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne AKP-UE w dniu 19 czerwca 2013 r. w Brukseli.
2 Przyjęta przez Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne AKP-UE w dniu 19 czerwca 2013 r. w Brukseli (Belgia).
3 Dz.U. L 317 z 15.12.2000, s. 3.
4 Dz.U. L 287 z 4.11.2010, s. 3.
5 Dz.U. C 273 E z 14.11.2003, s. 305.
6 Dz.U. C 292 E z 1.12.2006, s. 121.
7 Dz.U. C 102 E z 24.4.2008, s. 301.
8 Dz.U. C 323 E z 18.12.2008, s. 361.
9 Dz.U. C 67 E z 18.3.2010, s. 124.
10 Dz.U. L 303 z 31.10.2012, s. 1.
11 Teksty przyjęte: P7_TA(2012)0241.
12 Teksty przyjęte: P7_TA(2012)0342.
13 Teksty przyjęte: P7_TA(2013)0112.
14 P7_TA(2010)0434.
15 Teksty przyjęte: P7_TA(2012)0431.
16 Dz.U. C 120 z 30.4.2004, s. 16.
17 Dz.U. C 330 z 30.12.2006, s. 36.
18 Dz.U. C 117 E z 6.5.2010, s. 101.
19 Dz.U. C 117 E z 6.5.2010, s. 118.
20 Dz.U. C 117 E z 6.5.2010, s. 106.
21 Dz.U. C 117 E z 6.5.2010, s. 112.
22 Dz.U. C 117 E z 6.5.2010, s. 141.
23 Dz.U. C 117 E z 6.5.2010, s. 129.
24 Dz.U. C 117 E z 6.5.2010, s. 124.
25 Dz.U. C 117 E z 6.5.2010, s. 135.
26 Dz.U. C 136 E z 11.5.2012, s. 19.
27 ACP/25/006/12 [Final].
28 ACP/28/065/12 [Final].
29 Teksty przyjęte: P7_TA(2013)0119.
30 Przyjęta przez Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne AKP-UE w dniu 19 czerwca 2013 r. w Brukseli (Belgia).
31 Dz.U. C 371 E z 20.12.2011, s. 30.
32 Przyjęta przez Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne AKP-UE w dniu 19 czerwca 2013 r. w Brukseli (Belgia).
33 Teksty przyjęte: P7_TA(2013)0033.
34 Przyjęta przez Wspólne Zgromadzenie Parlamentarne AKP-UE w dniu 19 czerwca 2013 r. w Brukseli (Belgia).
35 Zob. załącznik IV.
36 Zob. bardziej szczegółowe przepisy w załączniku I.
37 Zobacz również Kodeks postępowania w kwestii wielojęzyczności, szczególnie art. 2 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2.