Decyzja w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Europejskiej Fundacji Kształcenia

DECYZJA ZARZĄDU
w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Europejskiej Fundacji Kształcenia

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(97/C 369/11)

(Dz.U.UE C z dnia 06 grudnia 1997 r.)

ZARZĄD EUROPEJSKIEJ FUNDACJI KSZTAŁCENIA,

uwzględniając deklarację w sprawie prawa dostępu do informacji, załączoną do Aktu Końcowego Traktatu o Unii Europejskiej, która podkreśla przejrzystość procesu podejmowania decyzji, umacnia demokratyczny charakter instytucji oraz zaufanie publiczne do administracji,

uwzględniając konkluzje, w których Rada Europejska w Birmingham i Edynburgu uzgodniła zasady wspierania Wspólnoty bliższej obywatelom,

uwzględniając konkluzje Rady Europejskiej w Kopenhadze potwierdzające zasadę zapewnienia obywatelom możliwego najpełniejszego dostępu do informacji i wzywające Komisję i Radę do przyjęcia w szybkim terminie niezbędnych środków wprowadzenia tej zasady w życie,

a także mając na uwadze, co następuje:

wspomniane zasady nie naruszają odpowiednich przepisów w sprawie bezpośredniego dostępu do akt, dotyczącego osób szczególnie nimi zainteresowanych;

zasady te muszą być wprowadzane w życie w pełnej zgodności z przepisami dotyczącymi informacji niejawnych;

niniejsza decyzja stanowi element dodatkowy polityki dotyczącej informacji i komunikacji Europejskiej Fundacji Kształcenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Obywatele będą mieli najszerszy możliwy dostęp do dokumentów będących w posiadaniu Europejskiej Fundacji Kształcenia (zwanej dalej "Fundacją").

"Dokument" oznacza każdy tekst, niezależnie od rodzaju nośnika, na jakim jest zapisany, który zawiera istniejące dane i jest w posiadaniu Fundacji.

Niniejsza decyzja nie ma zastosowania do dokumentów Fundacji, które publikowane są przez Urząd Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich.

Artykuł  2
1.
Wszystkie wnioski o dostęp do dokumentów składane są w formie pisemnej do dyrektora Fundacji.

Wnioski muszą być przygotowane w wystarczająco ściśle określony sposób; muszą zawierać informacje, które umożliwiają identyfikację danego dokumentu lub dokumentów.

W przypadku gdy okaże się to niezbędne, Fundacja zwróci się do wnioskodawcy o dalsze szczegóły.

2.
Dyrektor powiadamia wnioskodawcę w formie pisemnej, w ciągu jednego miesiąca, czy wniosek został rozpatrzony pozytywnie.

Jeżeli dokument będący w posiadaniu Fundacji dotyczy działań podjętych na podstawie porozumienia, jakie Fundacja zawarła z Państwem Członkowskim, instytucją lub organem Wspólnoty lub też jakimkolwiek innym krajowym lub międzynarodowym organem, muszą one wyrazić swoją zgodę, zanim Fundacja podejmie jakąkolwiek decyzję.

3.
Brak odpowiedzi na wniosek o dostęp do dokumentów w ciągu jednego miesiąca stanowi odmowę.
4.
Jeżeli dyrektor podejmie decyzję o odmownym rozpatrzeniu wniosku, muszą zostać podane uzasadnienie decyzji oraz dostępne środki odwoławcze, tj. procedura sądowa i skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich, na mocy przepisów określonych w art. 138e Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską.
5.
Wnioskodawca będzie miał dostęp do dokumentów przez zapoznanie się z nimi na miejscu albo otrzymanie kopii wysyłanej na jego koszt. Opłata nie przekracza rozsądnej kwoty, jaka może zostać poniesiona.

Jeżeli wnioskodawca pragnie zapoznać się z dokumentem na miejscu, Fundacja podejmie starania, aby mu to umożliwić.

6.
W porozumieniu z wnioskodawcami Fundacja znajdzie zadawalające rozwiązanie w celu uczynienia zadość powtarzającym się wnioskom lub wnioskom dotyczącym bardzo dużych dokumentów.
7.
Fundacja może zastrzec, że osoba, której udostępniono dokument, nie ma prawa, bez uprzedniego upoważnienia, powielać lub rozpowszechniać danego dokumentu w celach komercyjnych.
8.
W przypadku gdy dokument będący w posiadaniu Fundacji sporządzony został przez osobę fizyczną lub prawną, Państwo Członkowskie, inną instytucję Wspólnoty lub organ lub jakiegokolwiek inny organ krajowy lub międzynarodowy, wniosek należy skierować bezpośrednio do autora.
Artykuł  3

Fundacja odmówi dostępu do każdego dokumentu w przypadku, gdy jego ujawnienie mogłoby naruszyć:

– ochronę interesu publicznego (w szczególności bezpieczeństwa publicznego, stosunków międzynarodowych, stabilności walutowej, postępowań sądowych, inspekcji i dochodzeń),

– ochronę jednostki i prywatności,

– ochronę tajemnicy handlowej i przemysłowej,

– ochronę interesów finansowych Wspólnoty,

– ochronę poufności, w formie wymaganej przez osoby fizyczne lub prawne, które dostarczyły informacji lub zgodnie z wymogami ustawodawstwa Państwa Członkowskiego, które dostarczyło informacji.

Dostępu można także odmówić w celu ochrony interesu Fundacji w poufności jej postępowań.

Artykuł  4

Decyzja będzie skuteczna od dnia 1 listopada 1997 r. Zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich i podana jest do publicznej wiadomości.

Sporządzono w Turynie, dnia 27 października 1997 r.

W imieniu Zarządu Europejskiej Fundacji
Kształcenia
Thomas O'DWYER

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024