(91/C 233/02)(Dz.U.UE C z dnia 6 września 1991 r.)
PRZEDMOWA
Wytyczne niniejsze mają na celu wyjaśnienie stosowania wspólnotowych zasad konkurencji uczestnikom rynku w sektorze telekomunikacyjnym. Należy postrzegać je w kontekście specyficznych uwarunkowań sektora telekomunikacyjnego, a przy ich stosowaniu zostanie uwzględniona całościowa polityka telekomunikacyjna Wspólnoty. Uwzględnić trzeba będzie w szczególności działania, które Komisja będzie mogła zaproponować dla sektora telekomunikacyjnego jako całości, działania wynikające z oceny obecnego stanu oraz bieżących zagadnień istotnych dla sektora, tak jak stało się to już w przypadku europejskiej branży elektroniki i technologii informacyjnej w komunikacie Komisji z dnia 3 kwietnia 1991 r.(1)
Głównym celem politycznym, jak podkreśliły Komisja, Rada oraz Parlament Europejski, musi być rozwój wydajnych ogólnoeuropejskich sieci i usług, po najniższych cenach i o najwyższej jakości, w celu wyposażenia użytkownika europejskiego na jednolitym rynku w 1992 r. w infrastrukturę podstawową niezbędną dla dokonywania skutecznych operacji.
Komisja w przeszłości zdecydowanie stała na stanowisku, że w tym kontekście uważa się, iż liberalizacja i harmonizacja w sektorze muszą iść ramię w ramię.
Uwzględniając kontekst konkurencji w sektorze telekomunikacyjnym, należy zezwolić operatorom telekomunikacyjnym na ustalenie koniecznych mechanizmów współpracy i zachęcać ich do tego w celu stworzenia - lub zapewnienia - pełnych ogólnowspólnotowych wzajemnych połączeń pomiędzy sieciami publicznymi, a tam, gdzie jest to wymagane, pomiędzy usługami, tak aby umożliwić użytkownikom europejskim skorzystanie z szerszego wyboru lepszych i tańszych usług telekomunikacyjnych.
Można i należy to uczynić w zgodności z zasadami konkurencji EWG i w ich poszanowaniu w celu uniknięcia skutków negatywnych, które w przeciwnym razie mogłyby się pojawić. Z tych samych przyczyn należy poinformować operatorów i inne firmy mogące mieć pozycję dominującą na rynku o zakazie jej nadużywania.
Właśnie w świetle tego celu należy odczytywać niniejsze wytyczne. Wyjaśniają one między innymi, jakie formy współpracy stanowią niepożądaną zmowę, i w tym sensie określają, co nie jest akceptowane. Dlatego należy postrzegać je jako jeden z aspektów całościowej polityki Wspólnoty wobec telekomunikacji, w szczególności polityk i działań zmierzających do zachęcania i stymulowania tych form współpracy, które wspierają rozwój i dostępność zaawansowanych metod komunikacyjnych w Europie.
Pełne stosowanie zasad konkurencji stanowi większą część całościowego podejścia Wspólnoty do telekomunikacji. Wytyczne niniejsze powinny pomóc uczestnikom rynku w kształtowaniu od samego początku ich strategii i uzgodnień dotyczących ogólnoeuropejskich sieci i usług w sposób, który umożliwi im pełne stosowanie się do tych zasad. W przypadku znaczących zmian warunków istniejących w chwili sporządzania wytycznych Komisja może uznać za właściwe dostosowanie wytycznych do rozwoju sytuacji w sektorze telekomunikacyjnym.