Szczegółowy tryb działania i organizacja Komitetu Polityki Ubezpieczeń Gwarantowanych przez Skarb Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 czerwca 2024 r.
w sprawie szczegółowego trybu działania i organizacji Komitetu Polityki Ubezpieczeń Gwarantowanych przez Skarb Państwa

Na podstawie art. 7b ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa (Dz. U. z 2024 r. poz. 284) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Komitet Polityki Ubezpieczeń Gwarantowanych przez Skarb Państwa, zwany dalej "Komitetem", podejmuje decyzje w formie uchwał:
1)
w drodze korespondencyjnego uzgadniania stanowisk (tryb obiegowy) albo
2)
na posiedzeniu.
2. 
Posiedzenia Komitetu mogą odbywać się przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.
3. 
Przewodniczący Komitetu decyduje o trybie, w jakim jest rozpatrywana sprawa, z tym że projekt uchwały wymagający pilnego rozpatrzenia jest kierowany przez Przewodniczącego Komitetu do rozpatrzenia w trybie obiegowym.
4. 
Komitet może wybrać, na posiedzeniu, spośród swoich członków wiceprzewodniczącego Komitetu, w obecności wszystkich członków Komitetu, zwykłą większością głosów.
5. 
Projekt uchwały jest sporządzany w postaci elektronicznej. W przypadku gdy nie jest możliwe sporządzenie projektu w postaci elektronicznej, sporządza się go w postaci papierowej, w dwóch egzemplarzach.
§  2. 
Obsługę organizacyjno-techniczną Komitetu i Przewodniczącego Komitetu zapewnia sekretariat Komitetu.
§  3. 
1. 
W przypadku skierowania projektu uchwały do rozpatrzenia w trybie obiegowym Przewodniczący Komitetu wyznacza pisemnie termin na przedstawienie stanowiska w sprawie projektu uchwały, nie krótszy niż dziesięć dni roboczych od dnia jego doręczenia. W uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać skrócony, nie więcej jednak niż do siedmiu dni roboczych.
2. 
Do projektu uchwały skierowanego do rozpatrzenia w trybie obiegowym dołącza się przekazany przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna, zwaną dalej "Korporacją", wniosek dotyczący udzielenia przez nią ubezpieczenia gwarantowanego, zwany dalej "wnioskiem", lub zlecenie udzielenia przez nią gwarancji ubezpieczeniowej, zwane dalej "zleceniem", o których mowa w art. 7 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa, jeżeli jest to niezbędne do podjęcia uchwały.
3. 
Wniosek i zlecenie zawierają jednoznaczną rekomendację Korporacji dotyczącą propozycji załatwienia sprawy, a także ocenę występującego ryzyka, w tym ryzyka finansowego.
4. 
Komitet podejmuje uchwały w trybie obiegowym jednogłośnie.
5. 
Członek Komitetu uzasadnia uwagi zgłoszone do rozpatrywanego w trybie obiegowym projektu uchwały, w tym do wniosku lub zlecenia.
6. 
W przypadku zgłoszenia przez członka Komitetu uwag do rozpatrywanego w trybie obiegowym projektu uchwały, w tym do wniosku lub zlecenia, albo nieprzedstawienia stanowiska przez członka Komitetu w terminie, o którym mowa w ust. 1, Przewodniczący Komitetu kieruje projekt uchwały do rozpatrzenia na posiedzeniu Komitetu.
§  4. 
Przewodniczący Komitetu na uzasadniony wniosek członka Komitetu może wydłużyć termin na przedstawienie stanowiska w sprawie projektu uchwały rozpatrywanego w trybie obiegowym, nie więcej jednak niż o trzy dni robocze od upływu terminu, o którym mowa w § 3 ust. 1. Informację o wydłużeniu terminu zawiera się w protokole z przebiegu rozpatrzenia sprawy w trybie obiegowym.
§  5. 
1. 
Członek Komitetu może zgłosić, w terminie, o którym mowa w § 3 ust. 1, uzasadnione zastrzeżenie do rozpatrzenia projektu uchwały w trybie obiegowym, w szczególności ze względu na potrzebę uzupełnienia wniosku lub zlecenia lub uzyskania wyjaśnień od Korporacji.
2. 
W przypadku zgłoszenia uzasadnionego zastrzeżenia, o którym mowa w ust. 1, Przewodniczący Komitetu kieruje projekt uchwały do rozpatrzenia na posiedzeniu.
§  6. 
1. 
Do ważności uchwał podejmowanych na posiedzeniu jest wymagane zawiadomienie wszystkich członków Komitetu o tym posiedzeniu.
2. 
Posiedzenia Komitetu zwołuje Przewodniczący Komitetu. Posiedzenia Komitetu prowadzi Przewodniczący Komitetu, a w przypadku jego nieobecności wiceprzewodniczący Komitetu.
3. 
Przewodniczący Komitetu zawiadamia pisemnie członków Komitetu o terminie i miejscu posiedzenia Komitetu oraz o porządku obrad. Zawiadomienie jest przekazywane członkom Komitetu nie później niż na dziesięć dni roboczych przed terminem posiedzenia Komitetu. Do zawiadomienia dołącza się ujęty w porządku obrad projekt uchwały. Przepisy § 3 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
4. 
Jeżeli Komitet rozpatruje na posiedzeniu wyłącznie projekty uchwał, o których mowa w § 3 ust. 6 i § 5 ust. 2, zawiadomienie jest przekazywane nie później niż na pięć dni roboczych przed terminem posiedzenia Komitetu.
5. 
W przypadku projektu uchwały, o której mowa w § 3 ust. 6 i § 5 ust. 2, do zawiadomienia dołącza się odpowiednio wyjaśnienia Korporacji, skorygowany wniosek lub skorygowane zlecenie, jeżeli zostały przekazane przez Korporację.
6. 
Rozpatrzenie na posiedzeniu projektu uchwały, o której mowa w § 3 ust. 6 i § 5 ust. 2, nie może nastąpić przed otrzymaniem przez członków Komitetu oraz Korporację protokołu z przebiegu rozpatrzenia sprawy w trybie obiegowym z dołączonymi uwagami, o których mowa w § 3 ust. 5, lub uzasadnionymi zastrzeżeniami, o których mowa w § 5 ust. 1.
7. 
Komitet podejmuje uchwały na posiedzeniu większością trzech głosów, w obecności co najmniej czterech członków Komitetu. W przypadku równej liczby głosów o podjęciu uchwały rozstrzyga Przewodniczący Komitetu albo wiceprzewodniczący Komitetu, jeżeli prowadzi posiedzenie.
8. 
Uchwała przyjmująca sprawozdanie z działalności Komitetu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa, jest podejmowana jednogłośnie, w obecności co najmniej czterech członków Komitetu.
§  7. 
Przewodniczący Komitetu, z własnej inicjatywy lub na wniosek Korporacji, wnosi do rozpatrzenia projekty uchwał dotyczące:
1)
określania szczegółowych zasad działalności Korporacji w zakresie ubezpieczeń gwarantowanych, o których mowa w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa;
2)
określania zasad ustalania stawek ubezpieczeniowych oraz wynagrodzeń z tytułu udzielonych gwarancji ubezpieczeniowych;
3)
określania szczegółowych kryteriów branych przez Komitet pod uwagę przy ocenie zaistnienia interesu Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa w art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa;
4)
ustalania zakresu uprawnień Korporacji do podejmowania decyzji dotyczących zawierania umów ubezpieczenia gwarantowanego;
5)
klasyfikowania krajów w zależności od stopnia ryzyka;
6)
propozycji zmian w działalności Korporacji.
§  8. 
1. 
Z przebiegu rozpatrzenia sprawy w trybie obiegowym oraz z posiedzenia Komitetu jest sporządzany protokół, który podpisują:
1)
Przewodniczący Komitetu - w przypadku protokołu z przebiegu rozpatrzenia sprawy w trybie obiegowym;
2)
członkowie Komitetu uczestniczący w posiedzeniu Komitetu - w przypadku protokołu z posiedzenia Komitetu.
2. 
Protokół z przebiegu rozpatrzenia sprawy w trybie obiegowym sekretariat Komitetu przekazuje członkom Komitetu oraz Korporacji w terminie pięciu dni roboczych od dnia podpisania protokołu. Do protokołu dołącza się:
1)
podjęte w trybie obiegowym uchwały podpisane przez Przewodniczącego Komitetu, z tym że Korporacji nie przekazuje się uchwały przyjmującej sprawozdanie z działalności Komitetu;
2)
w przypadku niepodjęcia uchwały w trybie obiegowym - uzasadnione uwagi, o których mowa w § 3 ust. 5, lub uzasadnione zastrzeżenia, o których mowa w § 5 ust. 1.
3. 
Protokół z posiedzenia Komitetu sekretariat Komitetu przekazuje członkom Komitetu oraz Korporacji niezwłocznie po jego podpisaniu.
4. 
Podjęte na posiedzeniu uchwały podpisane przez Przewodniczącego Komitetu albo wiceprzewodniczącego Komitetu, jeżeli prowadził posiedzenie, sekretariat Komitetu przekazuje członkom Komitetu i Korporacji w terminie pięciu dni roboczych od dnia, w którym odbyło się posiedzenie Komitetu, z tym że Korporacji nie przekazuje się uchwały przyjmującej sprawozdanie z działalności Komitetu.
5. 
W przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 2-4, sporządzono w postaci papierowej:
1)
członkowie Komitetu otrzymują kopie podjętych uchwał i protokołów,
2)
Korporacja otrzymuje oryginały podjętych uchwał i kopie protokołów

- w terminach określonych w ust. 2-4.

6. 
Sekretariat Komitetu przechowuje drugie egzemplarze oryginałów podjętych uchwał i oryginały protokołów, sporządzonych w postaci papierowej.
§  9. 
1. 
Przewodniczący Komitetu może zapraszać do udziału w posiedzeniach Komitetu osoby niewchodzące w skład Komitetu, w tym przedstawicieli Korporacji.
2. 
Sekretariat Komitetu dołącza do zaproszenia projekty uchwał wniesione do rozpatrzenia na posiedzeniu przez Przewodniczącego Komitetu z własnej inicjatywy, a do zaproszenia osób niebędących przedstawicielami Korporacji - również projekty uchwał wniesione do rozpatrzenia na posiedzeniu przez Przewodniczącego Komitetu na wniosek Korporacji, a także wyjaśnienia, skorygowany wniosek lub skorygowane zlecenie, o których mowa w § 6 ust. 5, jeżeli zostały przekazane przez Korporację.
§  10. 
Wydatki związane z funkcjonowaniem Komitetu są finansowane z budżetu państwa w ramach części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw gospodarki.
§  11. 
Od dnia wejścia w życie rozporządzenia do dnia 28 czerwca 2024 r. Przewodniczący Komitetu z własnej inicjatywy lub na wniosek Korporacji wnosi do rozpatrzenia także projekty uchwał określające politykę udzielania ubezpieczeń gwarantowanych wobec poszczególnych krajów lub branż, w tym ustalające łączne kwotowe limity ubezpieczeń, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem § 7 pkt 1 i 2, które wchodzą w życie z dniem 29 czerwca 2024 r. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 sierpnia 2005 r. w sprawie szczegółowego trybu działania i organizacji Komitetu Polityki Ubezpieczeń Eksportowych(Dz. U. poz. 1446, z 2011 r. poz. 1268, z 2016 r. poz. 1109 oraz z 2017 r. poz. 1415), które utraciło moc z dniem 29 marca 2024 r. zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1859).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.894

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb działania i organizacja Komitetu Polityki Ubezpieczeń Gwarantowanych przez Skarb Państwa.
Data aktu: 05/06/2024
Data ogłoszenia: 18/06/2024
Data wejścia w życie: 19/06/2024, 29/06/2024