Internaty zarządzane przez Zarząd Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 27 marca 2024 r.
w sprawie internatów zarządzanych przez Zarząd Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Na podstawie art. 78d ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1623 oraz z 2023 r. poz. 1872) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób ustalania opłat za zakwaterowanie w internacie oraz terminy i sposób pobierania tych opłat;
2)
tryb wydawania skierowań do internatu oraz wzory dokumentów stanowiących podstawę do zakwaterowania w internacie;
3)
standard oraz wyposażenie internatów;
4)
tryb i sposób przyjmowania oraz zdawania pokoju w internacie.
2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
Zarządzie - należy przez to rozumieć Zarząd Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji;
3)
osobie uprawnionej - należy przez to rozumieć funkcjonariusza pełniącego służbę albo pracownika zatrudnionego w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa i innych jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych, zamieszkałego w miejscowości innej niż miejscowość, w której pełni służbę albo jest zatrudniony, niebędącej miejscowością pobliską.
§  2. 
1. 
Osoba uprawniona składa do Dyrektora Zarządu wniosek o przydział miejsca w internacie lub kwaterze internatowej sporządzony w postaci papierowej albo elektronicznej, według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Wniosek w postaci elektronicznej składa się za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej po opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
2. 
We wniosku, o którym mowa w ust. 1, wnioskodawca zamieszcza swoje dane osobowe, podaje adres zamieszkania i adres do korespondencji, wskazuje miejsce pełnienia służby albo zatrudnienia, a także deklaruje okres zakwaterowania w internacie lub kwaterze internatowej oraz zamieszcza swój podpis. Wniosek ten poświadcza komórka kadrowa jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca pełni służbę albo jest zatrudniony.
3. 
Dyrektor Zarządu, w miarę dysponowania wolnymi miejscami w internacie lub kwaterze internatowej, wydaje osobie, o której mowa w ust. 1, skierowanie do internatu lub kwatery internatowej sporządzone w postaci papierowej albo elektronicznej, według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Skierowanie w postaci elektronicznej doręcza się osobie uprawnionej za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej po opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
§  3. 
1. 
W internacie urządza się pokoje noclegowe jednoosobowe i dwuosobowe. Pokoje wieloosobowe mogą być urządzane tylko przejściowo - w okresie nasilonego napływu osób uprawnionych.
2. 
Pokój w internacie lub kwaterze internatowej wyposaża się co najmniej w tapczan, szafę ubraniową, regał lub komodę, krzesło, stół, szafkę przyłóżkową, lampkę nocną, lampę sufitową, kosz na śmieci, lustro, pościel i bieliznę pościelową, firany i zasłony lub żaluzje lub rolety.
3. 
Pomieszczenia wspólnego użytkowania w internacie lub kwaterze internatowej są wyposażone co najmniej:
1)
kuchnia - w kuchnię gazową lub elektryczną, szafki kuchenne, stół, taborety kuchenne, lodówkę, kuchnię mikrofalową i komplet naczyń kuchennych;
2)
świetlica - w telewizor, radioodbiornik, stolik pod telewizor, stół lub stolik, fotele lub krzesła;
3)
pralnia - w pralkę automatyczną, miejsce do suszenia, deskę do prasowania i żelazko;
4)
łazienka - w kabinę natryskową lub wannę z prysznicem, umywalkę z blatem lub półką, lustro z oświetleniem, ręczni

ki i wieszaki na ręczniki, mydelniczkę lub dozownik na mydło w płynie;

5)
toaleta - w komplet klozetowy, umywalkę, dozownik lub wieszak na papier toaletowy, dozownik lub pojemnik na ręczniki papierowe, mydelniczkę lub dozownik na mydło w płynie.
§  4. 
1. 
Przyjęcie i zdanie miejsca w internacie lub kwaterze internatowej następuje na podstawie protokołu przekazania/ przyjęcia miejsca w internacie / kwaterze internatowej, zwanego dalej "protokołem", sporządzonego przez upoważnionego przedstawiciela Zarządu, w obecności osoby przyjmującej lub zdającej miejsce w internacie lub kwaterze internatowej, według wzoru określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
2. 
W protokole określa się liczbę i stan techniczny poszczególnych elementów wyposażenia pokoju w internacie lub kwaterze internatowej oraz znajdujących się w nich urządzeń.
3. 
O zamiarze zwolnienia miejsca w internacie lub kwaterze internatowej osoba zwalniająca zawiadamia Dyrektora Zarządu na piśmie, co najmniej na 14 dni przed planowanym terminem zwolnienia.
4. 
W dniu sporządzenia protokołu zwalniane miejsce w internacie lub kwaterze internatowej oraz pomieszczenia wspólnego użytkowania opróżnia się ze wszystkich rzeczy niestanowiących elementów ich wyposażenia.
5. 
Jeżeli w trakcie sporządzania protokołu stwierdzono, że osoba zwalniająca miejsce w internacie lub kwaterze internatowej spowodowała uszkodzenia elementów wyposażenia lub znajdujących się w nich urządzeń technicznych lub nie opróżniła tego miejsca z pozostawionych przez siebie rzeczy, przedstawiciel Zarządu sporządzający protokół informuje osobę zwalniającą o obowiązku pokrycia kosztów naprawy powstałych uszkodzeń lub usunięcia pozostawionych rzeczy.
6. 
Po sporządzeniu protokołu przedstawiciel Zarządu klucze od pokoju lub kwatery internatowej przekazuje osobie przyjmującej lub przyjmuje je od osoby zdającej.
7. 
Za datę przyjęcia i zdania miejsca w internacie lub kwaterze internatowej przyjmuje się dzień sporządzenia protokołu.
§  5. 
1. 
Stawkę opłat za korzystanie z miejsca w internacie lub kwaterze internatowej corocznie ustala Dyrektor Zarządu z dniem 1 stycznia każdego roku na podstawie kalkulacji kosztów utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie lub kwaterach internatowych w danej nieruchomości, sporządzonej według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2. 
Jeżeli rzeczywiste koszty, o których mowa w art. 53 ust. 4 ustawy, ponoszone przez Zarząd na utrzymanie 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie lub kwaterach internatowych w danej nieruchomości, odbiegają o ponad 5 % od kosztów przyjętych do kalkulacji, jak również każdorazowo w przypadku podjęcia stosownej uchwały przez właściwy organ wspólnoty mieszkaniowej w przypadku kwater internatowych położonych w nieruchomości zarządzanej przez wspólnotę mieszkaniową, Dyrektor Zarządu może dokonać zmiany wysokości opłat za korzystanie z miejsca w internacie lub kwaterach internatowych w danej nieruchomości, z tym że nowa stawka obowiązuje od pierwszego dnia kalendarzowego miesiąca następującego po dacie zmiany stawki.
3. 
Kalkulację kosztów utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie lub kwaterze internatowej sporządza się odrębnie dla każdego internatu lub łącznie dla wszystkich kwater internatowych w danej nieruchomości.
4. 
Do powierzchni użytkowej, o której mowa w ust. 3, wlicza się powierzchnię pokoju, przedpokoju, łazienki i innych pomieszczeń przynależnych do tego pokoju. Jeżeli pokój, przedpokój, łazienka i inne przynależne pomieszczenia są przeznaczone do używania przez kilka osób, powierzchnię użytkową ustala się proporcjonalnie do liczby miejsc w pokoju.
§  6. 
1. 
Miesięczną opłatę za korzystanie z miejsca w internacie lub kwaterze internatowej dla osób uprawnionych ustala się, mnożąc miesięczny koszt utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie lub kwaterach internatowych w danej nieruchomości przez powierzchnię użytkową przypadającą na zajmowane miejsce w internacie lub kwaterze internatowej.
2. 
Wysokość miesięcznej opłaty za korzystanie z miejsca w internacie lub kwaterze internatowej dla osoby uprawnionej określa się w skierowaniu, o którym mowa w § 2 ust. 3, a w przypadku jej zmiany informację o wysokości miesięcznej opłaty za korzystanie z miejsca w internacie lub kwaterze internatowej przekazuje się osobie uprawnionej - w postaci papierowej albo elektronicznej.
3. 
Opłata za korzystanie z miejsca w internacie lub kwaterze internatowej za jeden dzień wynosi 1/30 miesięcznej opłaty.
§  7. 
1. 
Opłatę za korzystanie z miejsca w internacie lub kwaterze internatowej pobiera się od dnia protokolarnego przyjęcia do dnia protokolarnego zdania tego miejsca.
2. 
Opłaty za korzystanie z miejsca w internacie lub kwaterze internatowej uiszcza się w terminie do 15. dnia każdego miesiąca za miesiąc bieżący, a w przypadku korzystania krócej niż miesiąc - w terminie 5 dni od dnia zdania miejsca. Za datę wpłaty przyjmuje się dzień wpływu opłaty na rachunek bankowy Zarządu.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 29 marca 2024 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK o przydzielenie miejsca w internacie lub kwaterze internatowej

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

SKIEROWANIE nr

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

PROTOKÓŁ PRZEKAZANIA/PRZYJĘCIA MIEJSCA W INTERNACIE / KWATERZE INTERNATOWEJ*

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

KALKULACJA

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2708).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 sierpnia 2011 r. w sprawie internatów zarządzanych przez Zarząd Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. z 2022 r. poz. 2416), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1872).

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.469

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Internaty zarządzane przez Zarząd Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
Data aktu: 27/03/2024
Data ogłoszenia: 28/03/2024
Data wejścia w życie: 29/03/2024