Noszenie uzbrojenia przez żołnierzy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 26 kwietnia 2023 r.
w sprawie noszenia uzbrojenia przez żołnierzy

Na podstawie art. 270 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa okoliczności i sposób noszenia uzbrojenia przez żołnierzy.
§  2. 
Żołnierze noszą uzbrojenie w czasie wykonywania zadań służbowych, w tym zadań szczególnie istotnych dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, pełnienia służb i dyżurów, odbywania ćwiczeń i szkoleń, pełnienia służby wojskowej poza granicami państwa oraz wykonywania innych zadań o charakterze nadzwyczajnym niezbędnym do ochrony interesów państwa.
§  3. 
Żołnierze noszą uzbrojenie przy realizacji zadań służbowych w następujący sposób:
1)
broń krótką (pistolety, rewolwery):
a)
w kaburze na pasie oficerskim, na prawym lub lewym boku - w składzie ubioru służbowego,
b)
w kaburze na pasie żołnierskim, pasie do munduru polowego lub pasie udowym, na prawym lub lewym boku - w składzie ubioru polowego, ćwiczebnego i specjalnego,
c)
w kaburze na pasku skórzanym do spodni wyjściowych, na prawym lub lewym boku - w zestawie z koszulobluzą z krótkimi i długimi rękawami,
d)
w kaburze na rapciach, na prawym lub lewym boku - z kurtką munduru, kurtką wyjściową, kurtką wiatrówką, bluzą olimpijką Sił Powietrznych i bluzą olimpijką damską Sił Powietrznych,
e)
w kaburze operacyjnej na szelkach lub pasie - do ubioru cywilnego lub munduru,
f)
w białej kaburze na pasie koloru białego, na prawym lub lewym boku - w przypadku żołnierzy Żandarmerii Wojskowej;
2)
broń długą (subkarabinki, karabinki, karabiny wyborowe, karabiny maszynowe, granatniki) na pasie broni w położeniu:
a)
"przez plecy",
b)
"na pas",
c)
"przez pierś",
d)
"przez kark",
e)
"bojowym";
3)
pistolet maszynowy z kolbą złożoną w kaburze na pasku przez ramię;
4)
broń białą:
a)
kordzik - do ubioru galowego na rapciach zawieszonych na pasku skórzanym do spodni z lewej strony, skierowany rękojeścią do przodu, z ostrzem opadającym lekko w dół; długość przedniego rapcia powinna być taka, aby górna krawędź rękojeści kordzika przylegała do dolnej krawędzi kurtki; tylny rapeć powinien być około 5 cm dłuższy od przedniego,
b)
szablę - w pododdziałach reprezentacyjnych do ubioru służbowego na rapciach lub na żabce, na pasie oficerskim z koalicyjką, na lewym boku wzdłuż bocznego szwu spodni, z tym że w Marynarce Wojennej bez koalicyjki.
§  4. 
1. 
Broń służbowa może być noszona przez żołnierzy wykonujących zadania w okolicznościach, o których mowa w § 2, w położeniu zapewniającym swobodny dostęp do niej, możliwość posługiwania się nią oraz wykorzystania jej lub użycia.
2. 
Broń służbowa noszona przez żołnierzy, o których mowa w ust. 1, może być w szczególności zamocowana do oporządzenia, umundurowania, ubioru cywilnego lub ubrania lub umieszczona w kieszeniach, zasobnikach, saszetkach lub plecakach, lub połączona z innym sprzętem w sposób zapewniający możliwość wykorzystania jej lub użycia.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 czerwca 2015 r. w sprawie noszenia uzbrojenia przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką (Dz. U. poz. 834), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.933

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Noszenie uzbrojenia przez żołnierzy.
Data aktu: 26/04/2023
Data ogłoszenia: 17/05/2023
Data wejścia w życie: 01/06/2023