Noszenie uzbrojenia przez żołnierzy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 26 kwietnia 2023 r.
w sprawie noszenia uzbrojenia przez żołnierzy

Na podstawie art. 270 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa okoliczności i sposób noszenia uzbrojenia przez żołnierzy.
§  2. 
Żołnierze noszą uzbrojenie w czasie wykonywania zadań służbowych, w tym zadań szczególnie istotnych dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, pełnienia służb i dyżurów, odbywania ćwiczeń i szkoleń, pełnienia służby wojskowej poza granicami państwa oraz wykonywania innych zadań o charakterze nadzwyczajnym niezbędnym do ochrony interesów państwa.
§  3. 
Żołnierze noszą uzbrojenie przy realizacji zadań służbowych w następujący sposób:
1)
broń krótką (pistolety, rewolwery):
a)
w kaburze na pasie oficerskim, na prawym lub lewym boku - w składzie ubioru służbowego,
b)
w kaburze na pasie żołnierskim, pasie do munduru polowego lub pasie udowym, na prawym lub lewym boku - w składzie ubioru polowego, ćwiczebnego i specjalnego,
c)
w kaburze na pasku skórzanym do spodni wyjściowych, na prawym lub lewym boku - w zestawie z koszulobluzą z krótkimi i długimi rękawami,
d)
w kaburze na rapciach, na prawym lub lewym boku - z kurtką munduru, kurtką wyjściową, kurtką wiatrówką, bluzą olimpijką Sił Powietrznych i bluzą olimpijką damską Sił Powietrznych,
e)
w kaburze operacyjnej na szelkach lub pasie - do ubioru cywilnego lub munduru,
f)
w białej kaburze na pasie koloru białego, na prawym lub lewym boku - w przypadku żołnierzy Żandarmerii Wojskowej;
2)
broń długą (subkarabinki, karabinki, karabiny wyborowe, karabiny maszynowe, granatniki) na pasie broni w położeniu:
a)
"przez plecy",
b)
"na pas",
c)
"przez pierś",
d)
"przez kark",
e)
"bojowym";
3)
pistolet maszynowy z kolbą złożoną w kaburze na pasku przez ramię;
4)
broń białą:
a)
kordzik - do ubioru galowego na rapciach zawieszonych na pasku skórzanym do spodni z lewej strony, skierowany rękojeścią do przodu, z ostrzem opadającym lekko w dół; długość przedniego rapcia powinna być taka, aby górna krawędź rękojeści kordzika przylegała do dolnej krawędzi kurtki; tylny rapeć powinien być około 5 cm dłuższy od przedniego,
b)
szablę - w pododdziałach reprezentacyjnych do ubioru służbowego na rapciach lub na żabce, na pasie oficerskim z koalicyjką, na lewym boku wzdłuż bocznego szwu spodni, z tym że w Marynarce Wojennej bez koalicyjki.
§  4. 
1. 
Broń służbowa może być noszona przez żołnierzy wykonujących zadania w okolicznościach, o których mowa w § 2, w położeniu zapewniającym swobodny dostęp do niej, możliwość posługiwania się nią oraz wykorzystania jej lub użycia.
2. 
Broń służbowa noszona przez żołnierzy, o których mowa w ust. 1, może być w szczególności zamocowana do oporządzenia, umundurowania, ubioru cywilnego lub ubrania lub umieszczona w kieszeniach, zasobnikach, saszetkach lub plecakach, lub połączona z innym sprzętem w sposób zapewniający możliwość wykorzystania jej lub użycia.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 czerwca 2015 r. w sprawie noszenia uzbrojenia przez żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką (Dz. U. poz. 834), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 822 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347 i 641).

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024