Normy oraz szczegółowe warunki ich stosowania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 10 marca 2023 r.
w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania

Na podstawie art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 412) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Użytków rolnych nie wypala się, z tym że ze względów związanych ze zdrowiem roślin dopuszcza się punktowe wypalanie roślin, części roślin lub resztek pożniwnych.
§  2.  2
 Nawozów w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. z 2024 r. poz. 105), innych substancji zawierających związek lub związki azotu wykorzystywanych rolniczo w celu zwiększenia wzrostu roślinności ani środków ochrony roślin w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. z 2023 r. poz. 340 i 412), zwanych dalej "środkami ochrony roślin", nie stosuje się na użytkach rolnych położonych w odległości do 3 m od:
1)
brzegu jezior i innych niż jeziora zbiorników wodnych;
2)
brzegu cieków naturalnych w rozumieniu art. 16 pkt 5 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2022 r. poz. 2625 i 2687 oraz z 2023 r. poz. 295 i 412), zwanej dalej "Prawem wodnym";
3)
brzegu rowów w rozumieniu art. 16 pkt 47 Prawa wodnego, z wyłączeniem rowów o szerokości do 5 m liczonej na wysokości górnej krawędzi brzegu rowu;
4)
brzegu kanałów w rozumieniu art. 16 pkt 21 Prawa wodnego;
5)
ujęć wody, jeżeli nie ustanowiono strefy ochronnej na podstawie przepisów Prawa wodnego;
6)
pasa nadbrzeżnego w rozumieniu art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 marca 1991 r. o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 457, z późn. zm.).
§  3. 
1. 
Gruntów ornych położonych na stokach o nachyleniu co najmniej 14%:
1)
nie wykorzystuje się pod uprawę roślin wymagających utrzymywania redlin wzdłuż stoku;
2)
nie utrzymuje się jako ugoru czarnego co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku.
2. 
Na gruntach ornych położonych na stokach o nachyleniu co najmniej 14% wykorzystywanych pod uprawę roślin wieloletnich oraz na plantacjach drzew owocowych położonych na takich stokach utrzymuje się w międzyrzędziach okrywę roślinną lub ściółkę.
§  4.  3
1. 
Okrywę ochronną gleby utrzymuje się:
1)
na powierzchni stanowiącej co najmniej 80 % gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa - co najmniej od dnia zbioru uprawy w plonie głównym do dnia 15 października roku, w którym dokonano zbioru tej uprawy w plonie głównym;
2)
w międzyrzędziach na plantacjach drzew owocowych - co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku.
2. 
Warunek określony w ust. 1 pkt 1 uznaje się za spełniony również wtedy, gdy rolnik nie dłużej niż przez 4 tygodnie w okresie wskazanym w ust. 1 pkt 1 nie utrzymuje okrywy ochronnej gleby na powierzchni gruntów ornych, o których mowa w ust. 1 pkt 1, ze względu na wysiew na tej powierzchni roślin ozimych lub międzyplonów.
§  5. 
1. 
W przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, na tych gruntach uprawy prowadzi się w taki sposób, aby na powierzchni:
1)
co najmniej 40% gruntów ornych była prowadzona inna uprawa w plonie głównym niż uprawa prowadzona w tym plonie w roku poprzednim;
2) 4
 wszystkich gruntów ornych taka sama uprawa w plonie głównym nie była prowadzona dłużej niż 3 lata, przy czym przy ustaleniu spełnienia tego warunku bierze się pod uwagę uprawę w plonie głównym prowadzoną nie wcześniej niż w 2023 r.
2.  5
 Warunek określony w ust. 1 uznaje się za spełniony również wtedy, gdy:
1)
rolnik:
a)
prowadzi na formularzu opracowanym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i udostępnionym na jej stronie internetowej rejestr zabiegów agrotechnicznych, zwany dalej "rejestrem", który zawiera numer działki ewidencyjnej, oznaczenie działki rolnej, powierzchnię i rodzaj uprawy, datę i rodzaj wykonanych zabiegów agrotechnicznych, datę zbioru uprawy w plonie głównym oraz informacje niezbędne do potwierdzenia wykonania czynności, o których mowa w pkt 2, lub
b)
posiada dokumenty w postaci papierowej lub elektronicznej zawierające informacje określone w lit. a, zwane dalej "innymi dokumentami"

- przechowywane przez okres niezbędny do ustalenia spełnienia tego warunku;

2)
na danej powierzchni:
a)
w uprawę w plonie głównym zostanie wprowadzona wsiewka i ta wsiewka będzie utrzymywana co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub co najmniej przez 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym wskazanego w rejestrze lub w innych dokumentach lub
b)
po zbiorze uprawy w plonie głównym zostanie wprowadzony:
międzyplon ozimy utworzony przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin, który tworzy okrywę roślinną co najmniej od dnia 1 listopada danego roku do dnia 15 lutego kolejnego roku, przy czym po dniu 15 listopada dopuszcza się mulczowanie tych międzyplonów, lub
międzyplon ścierniskowy:
––
utworzony przez wysiew co najmniej jednego gatunku roślin w okresie od dnia 1 lipca do dnia 20 sierpnia,
––
utrzymywany co najmniej do dnia 15 października lub co najmniej przez 8 tygodni od dnia wysiewu, o którym mowa w pierwszym podwójnym tiret, wskazanego w rejestrze lub w innych dokumentach.
3. 
Warunków określonych w ust. 1 nie stosuje się w odniesieniu do gruntów ugorowanych oraz do następujących upraw w plonie głównym:
1)
roślin bobowatych;
2)
traw lub innych zielnych roślin pastewnych;
3)
mieszanek roślin bobowatych drobnonasiennych z trawami;
4)
upraw wieloletnich.
4.  6
 W przypadku gdy warunek określony w ust. 1 nie został spełniony, a grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię:
1)
powyżej 10 ha i nie więcej niż 30 ha, na tych gruntach prowadzi się co najmniej dwie różne uprawy, przy czym uprawa o największej powierzchni nie może zajmować więcej niż 75 % gruntów ornych;
2)
powyżej 30 ha, na tych gruntach prowadzi się co najmniej trzy różne uprawy, przy czym uprawa o największej powierzchni nie może zajmować więcej niż 75 % gruntów ornych, a dwie uprawy o największej powierzchni nie mogą łącznie zajmować więcej niż 95 % gruntów ornych.
5. 
Do celów spełnienia warunków określonych w ust. 1 i 4 za uprawę uznaje się:
1)
rodzaj roślin;
2)
formę jarą i ozimą tego samego rodzaju roślin;
3)
gatunek roślin z rodzin:
a)
kapustowatych (Brassicaceae),
b)
psiankowatych (Solanaceae),
c)
dyniowatych (Cucurbitaceae);
4)
grunt ugorowany;
5)
trawy lub inne zielne rośliny pastewne.
6. 
Za rodzinę roślin, rodzaj roślin i gatunek roślin uważa się rodzinę, rodzaj i gatunek określone zgodnie z klasyfikacją botaniczną.
7. 
Na obszarze, na którym jednocześnie prowadzi się co najmniej dwie uprawy w oddzielnych rzędach, każdą z tych uprawę uznaje się za oddzielną, jeżeli pokrywa ona co najmniej 25% tego obszaru, przy czym powierzchnię obszaru pokrytego oddzielnymi uprawami oblicza się, dzieląc powierzchnię tego obszaru przez liczbę upraw pokrywających co najmniej 25% tego obszaru, niezależnie od udziału danej uprawy na tym obszarze.
8. 
Obszary, na których w uprawę w plonie głównym wsiewa się drugą uprawę, uznaje się za obszary zajęte jedynie pod uprawę w plonie głównym.
9. 
Obszary, na których wysiewa się mieszankę nasion, uznaje się za oddzielne uprawy, jeżeli można ustalić, że gatunki roślin z różnych mieszanek nasion różnią się od siebie, a te różne mieszanki nasion nie są stosowane do uprawy traw lub innych zielnych roślin pastewnych.
10. 
Obszary, na których obok siebie są prowadzone odrębne uprawy, a każda z tych upraw zajmuje obszar o powierzchni mniejszej niż 0,1 ha, uznaje się za obszary objęte jedną uprawą.
11. 
Warunków określonych w ust. 1 i 4 nie stosuje się w odniesieniu do rolnika, w którego gospodarstwie więcej niż 75% powierzchni:
1)
gruntów ornych jest:
a)
wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych lub
b)
ugorowanych, lub
c)
wykorzystywanych do uprawy roślin bobowatych lub
2)
użytków rolnych kwalifikujących się do pomocy, o której mowa w art. 20 pkt 1, 3 i 4 ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, zwanej dalej "ustawą o Planie Strategicznym":
a)
stanowią trwałe użytki zielone lub
b)
jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych.
12. 
Rolnik prowadzący produkcję ekologiczną w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o rolnictwie ekologicznym i produkcji ekologicznej (Dz. U. poz. 1370 oraz z 2023 r. poz. 412) może nie stosować warunków określonych w ust. 1 i 4 w odniesieniu do gruntów ornych w gospodarstwie, na których jest prowadzona taka produkcja, chyba że zrezygnuje z tego uprawnienia we wniosku o przyznanie pomocy, o której mowa w art. 20 pkt 1, 3 i 4 ustawy o Planie Strategicznym. W odniesieniu do pozostałych gruntów ornych w gospodarstwie te warunki stosuje się, jeżeli te grunty obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, przy czym jeżeli rolnik zrezygnował z uprawnienia określonego w zdaniu pierwszym, te warunki stosuje się w odniesieniu do wszystkich gruntów ornych w gospodarstwie tego rolnika, o ile te grunty obejmują powierzchnię powyżej 10 ha.
§  6. 
1.  7
 (uchylony).
2.  8
 (uchylony).
3.  9
 (uchylony).
4.  10
 (uchylony).
5.  11
 (uchylony).
6.  12
 (uchylony).
7.  13
 (uchylony).
8.  14
 (uchylony).
9.  15
 (uchylony).
10. 
Na użytkach rolnych będących w posiadaniu rolnika:
1)
nie niszczy się następujących elementów krajobrazu:
a)
drzew będących pomnikami przyrody, objętych ochroną na podstawie przepisów o ochronie przyrody,
b)
rowów, których szerokość nie przekracza 2 m,
c)
oczek wodnych w rozumieniu art. 4 pkt 10 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2409) o powierzchni mniejszej niż 100 m2;
2)
nie przycina się drzew i żywopłotów w okresie od dnia 15 kwietnia do dnia 31 lipca, z wyłączeniem:
a)
wierzb,
b)
drzew owocowych,
c)
gatunków drzew, których uprawa stanowi zagajnik o krótkiej rotacji.
§  7. 
Trwałych użytków zielonych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 56 ust. 8 pkt 1 ustawy o Planie Strategicznym i obszarów ponownie przekształconych w trwały użytek zielony zgodnie z art. 56 ust. 1 ustawy o Planie Strategicznym nie przekształca się i nie zaoruje.
§  8. 
W 2023 r. za grunty ugorowane, o których mowa w § 6 ust. 3 pkt 2, uznaje się również grunty wykorzystane do uprawy roślin, z wyłączeniem gruntów wykorzystanych do uprawy kukurydzy i soi oraz zagajników o krótkiej rotacji.
§  8a.  16
 (uchylony).
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 marca 2023 r., z wyjątkiem § 5, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 r. 17

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 18

 (uchylony)

ZAŁĄCZNIK Nr  2 19

 (uchylony)

ZAŁĄCZNIK Nr  3 20

 (uchylony)

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1950).
2 § 2 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 marca 2024 r. (Dz.U.2024.369) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2024 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2024 r. (Dz.U.2024.945) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2024 r.
4 § 5 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 11 marca 2024 r. (Dz.U.2024.369) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2024 r.
5 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 11 marca 2024 r. (Dz.U.2024.369) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 2024 r.
6 § 5 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2024 r. (Dz.U.2024.945) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2024 r.
7 § 6 ust. 1 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2024 r. (Dz.U.2024.945) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2024 r.
8 § 6 ust. 2 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2024 r. (Dz.U.2024.945) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2024 r.
9 § 6 ust. 3 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2024 r. (Dz.U.2024.945) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2024 r.
10 § 6 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2024 r. (Dz.U.2024.945) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2024 r.
11 § 6 ust. 5 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2024 r. (Dz.U.2024.945) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2024 r.
12 § 6 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2024 r. (Dz.U.2024.945) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2024 r.
13 § 6 ust. 7 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2024 r. (Dz.U.2024.945) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2024 r.
14 § 6 ust. 8 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2024 r. (Dz.U.2024.945) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2024 r.
15 § 6 ust. 9 uchylony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2024 r. (Dz.U.2024.945) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2024 r.
16 § 8a uchylony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2024 r. (Dz.U.2024.945) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2024 r.
17 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 marca 2015 r. w sprawie norm w zakresie dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (Dz. U. poz. 344, z 2016 r. poz. 330, z 2018 r. poz. 532 i 1444, z 2019 r. poz. 2422 oraz z 2020 r. poz. 868), które traci moc z dniem 15 marca 2023 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 412).
18 Załącznik nr 1 uchylony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2024 r. (Dz.U.2024.945) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2024 r.
19 Załącznik nr 2 uchylony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2024 r. (Dz.U.2024.945) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2024 r.
20 Załącznik nr 3 uchylony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 26 czerwca 2024 r. (Dz.U.2024.945) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 czerwca 2024 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024