Powierzenie mienia żołnierzom.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 12 października 2023 r.
w sprawie powierzania mienia żołnierzom

Na podstawie art. 504 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i tryb powierzania żołnierzom mienia z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się;
2)
sposób i tryb łącznego powierzania żołnierzom mienia z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się;
3)
rodzaje mienia, które może być łącznie powierzane żołnierzom;
4)
tryb zawierania i rozwiązywania umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy oraz wzór tej umowy.

Rozdział  2

Sposób i tryb powierzania żołnierzom mienia z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się

§  2. 
1. 
Powierzenie oraz zdanie (zwrot) mienia żołnierzom następuje za pokwitowaniem, z zastrzeżeniem § 3.
2. 
W pokwitowaniu określa się w szczególności rodzaj, ilość, stan (kategorię) oraz w miarę potrzeby indywidualne cechy mienia powierzonego żołnierzowi.
3. 
Żołnierz, któremu powierzono mienie, zwraca je w terminie i w należytym stanie albo wylicza się ze sposobu zużycia lub wydania tego mienia.
§  3. 
1. 
Powierzenie żołnierzowi środków i wartości pieniężnych albo mienia w magazynie, innym zamykanym pomieszczeniu lub w miejscu przystosowanym do przechowywania mienia pod bezpośrednim nadzorem tego żołnierza, następuje na podstawie protokołu przyjęcia albo na podstawie spisu stanu rzeczywistego składników majątkowych (inwentaryzacji) przeprowadzonego na pisemne polecenie dowódcy jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych lub na żądanie żołnierza.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach żołnierzowi można powierzyć mienie, które nie jest przechowywane w sposób określony w ust. 1, na podstawie protokołu przyjęcia albo inwentaryzacji przeprowadzonej na pisemne polecenie dowódcy jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych lub na żądanie żołnierza.
3. 
Inwentaryzację przeprowadza się z udziałem żołnierza, któremu ma być powierzone mienie, w terminie miesiąca od dnia zawiadomienia go o planowanym powierzeniu mu mienia lub, w uzasadnionych przypadkach, w innym terminie umożliwiającym prawidłowe powierzenie mienia temu żołnierzowi.
4. 
Żołnierzowi, któremu powierzono mienie w sposób określony w ust. 1 i 2, przysługuje prawo wglądu w dokumenty ewidencyjne w zakresie dotyczącym rozliczania powierzonego mu mienia.
§  4. 
W razie przewidywanego zwolnienia żołnierza, któremu powierzono mienie w sposób, o którym mowa w § 3, ze służby wojskowej lub przeniesienia go do innej jednostki organizacyjnej inwentaryzację przeprowadza się niezwłocznie i kończy ją nie później niż w ostatnim dniu pełnienia służby przez żołnierza w dotychczasowej jednostce.
§  5. 
1. 
W razie przebywania żołnierza, któremu powierzono mienie, na zwolnieniu lekarskim albo nieobecności z innej ważnej przyczyny uniemożliwiających jego udział w inwentaryzacji, o której mowa w § 3 ust. 1-3, § 4 lub w § 8 ust. 1, żołnierz ten może pisemnie upoważnić innego żołnierza lub pracownika resortu obrony narodowej z tej samej jednostki (komórki) organizacyjnej, który, za zgodą dowódcy jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych, będzie uczestniczył w inwentaryzacji.
2. 
Jeżeli żołnierz, o którym mowa w ust. 1, nie bierze udziału w przeprowadzeniu inwentaryzacji i nie wskaże osoby lub nie zostanie udzielona zgoda, dowódca jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadający uprawnienia dysponenta środków budżetowych powołuje komisję, która przeprowadza inwentaryzację powierzonego mienia.

Rozdział  3

Sposób i tryb łącznego powierzania żołnierzom mienia z obowiązkiem jego zwrotu albo wyliczenia się oraz rodzaje mienia, które może być łącznie powierzane żołnierzom, a także tryb zawierania i rozwiązywania umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy

§  6. 
1. 
Umowa o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy za mienie powierzone im łącznie, zwana dalej "umową", może być zawarta z dowódcą jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych, jeżeli na przyjęcie wspólnej odpowiedzialności majątkowej wyrażą zgodę wszyscy żołnierze, którym mienie zostało powierzone.
2. 
Każda zmiana żołnierzy objętych wspólną odpowiedzialnością majątkową wymaga zawarcia nowej umowy w formie pisemnej, pod rygorem nieważności.
3. 
Umowy nie zawiera się z żołnierzami pozostającymi między sobą w podległości służbowej.
4. 
Przy zawieraniu umowy uwzględnia się posiadane przez żołnierza kwalifikacje i pełnioną przez niego funkcję.
5. 
Przed zawarciem umowy przeprowadza się z żołnierzami szkolenie w zakresie przepisów dotyczących gospodarowania mieniem.
6. 
Wzór umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy za powierzone mienie jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Żołnierzom może być łącznie powierzone następujące mienie z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się:
1)
przedmioty umundurowania i wyekwipowania wojskowego;
2)
uzbrojenie i sprzęt wojskowy oraz sprzęt powszechnego użytku;
3)
zapasy materiałów i towarów przechowywane w magazynie i innym zamykanym pomieszczeniu;
4)
środki i wartości pieniężne;
5)
inne mienie, które jest niezbędne do wykonywania przez żołnierzy ich zadań służbowych.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się do powierzenia mienia, o którym mowa w rozdziale 2.
§  8. 
1. 
W razie ustanowienia wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy powierzenie mienia łącznie wszystkim żołnierzom, którzy mają być objęci taką odpowiedzialnością, następuje na podstawie inwentaryzacji przeprowadzonej z udziałem tych żołnierzy. Żołnierze są uprawnieni do zgłaszania wniosków i zastrzeżeń w związku z przebiegiem i wynikami inwentaryzacji.
2. 
Żołnierzowi objętemu wspólną odpowiedzialnością majątkową przysługuje prawo wglądu w dokumenty ewidencyjne, w zakresie dotyczącym rozliczenia powierzonego mienia, przez porównanie spisu tego mienia z księgami rachunkowymi, a także prawo do uczestnictwa w przyjmowaniu i wydawaniu mienia.
3. 
Za pisemną zgodą żołnierzy, którzy przyjęli wspólną odpowiedzialność majątkową, w miejscu przechowywania powierzonego im mienia zadania służbowe lub pracę mogą wykonywać inne osoby wykonujące czynności niezwiązane z dysponowaniem tym mieniem.
§  9. 
1. 
Żołnierz ponoszący wspólną odpowiedzialność majątkową może, w formie pisemnej, zgłosić dowódcy jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającemu uprawnienia dysponenta środków budżetowych żądanie przeprowadzenia inwentaryzacji w razie stwierdzenia nieprawidłowego wykonywania obowiązków związanych z pieczą nad powierzonym mieniem przez innego żołnierza objętego taką odpowiedzialnością.
2. 
Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku zarzutów zgłoszonych wobec osób, o których mowa w § 8 ust. 3, i cofnięcia im zgody na dalsze wykonywanie czynności w miejscu przechowywania powierzonego mienia.
§  10. 
1. 
Dowódca jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadający uprawnienia dysponenta środków budżetowych oraz żołnierz ponoszący wspólną odpowiedzialność majątkową mogą wypowiedzieć umowę o wspólnej odpowiedzialności majątkowej z zachowaniem 14-dniowego okresu wypowiedzenia.
2. 
W przypadku wypowiedzenia umowy inwentaryzację przeprowadza się niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia wypowiedzenia umowy, i kończy się najpóźniej w dniu rozwiązania umowy.
3. 
Wypowiedzenie umowy następuje w formie pisemnej, pod rygorem nieważności.
§  11. 
1. 
Inwentaryzację, o której mowa w § 3 ust. 1-3, § 4, § 8 ust. 1 oraz w § 10 ust. 2, przeprowadza komisja wyznaczona przez dowódcę jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadającego uprawnienia dysponenta środków budżetowych spośród żołnierzy lub pracowników resortu obrony narodowej posiadających wiedzę z działu gospodarki mieniem wojskowym objętym inwentaryzacją.
2. 
Protokół inwentaryzacji zatwierdza dowódca jednostki organizacyjnej zaopatrującej w mienie posiadający uprawnienia dysponenta środków budżetowych.

Rozdział  4

Przepisy przejściowy i końcowy

§  12. 
Dokumenty dotyczące powierzania mienia żołnierzom, w szczególności pokwitowania, protokoły, spisy inwentaryzacyjne oraz umowy o wspólnej odpowiedzialności majątkowej żołnierzy, sporządzone lub zawarte do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zachowują ważność.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 23 października 2023 r. 1

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

UMOWA O WSPÓLNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI MAJĄTKOWEJ ŻOŁNIERZY ZA POWIERZONE MIENIE

wzór

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 21 listopada 2001 r. w sprawie odpowiedzialności majątkowej żołnierzy za wyrządzone przez nich szkody (Dz. U. poz. 1557), które w zakresie dotyczącym spraw uregulowanych w niniejszym rozporządzeniu traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 822 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305 oraz z 2023 r. poz. 347, 641, 1615, 1834 i 1872).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2244

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Powierzenie mienia żołnierzom.
Data aktu: 12/10/2023
Data ogłoszenia: 19/10/2023
Data wejścia w życie: 23/10/2023