Zmiana rozporządzenia w sprawie przebiegu służby kandydackiej oraz szczegółowych zasad i trybu opiniowania strażaków w służbie kandydackiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 6 października 2023 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie przebiegu służby kandydackiej oraz szczegółowych zasad i trybu opiniowania strażaków w służbie kandydackiej

Na podstawie art. 112 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1969 oraz z 2023 r. poz. 240, 347, 641, 1088 i 1560) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 sierpnia 1997 r. w sprawie przebiegu służby kandydackiej oraz szczegółowych zasad i trybu opiniowania strażaków w służbie kandydackiej (Dz. U. poz. 617) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 w ust. 2 w pkt 1 wyrazy "Szkole Głównej Służby Pożarniczej" zastępuje się wyrazami "Akademii Pożarniczej";
2)
uchyla się § 6 i 7;
3)
§ 9 i 10 otrzymują brzmienie:

"§ 9. 1. Strażakowi w służbie kandydackiej przysługuje czas wolny w formie:

1) urlopu,

2) zezwolenia na opuszczenie obiektu lub terenu wyznaczonego na miejsce pełnienia służby dla strażaka w służbie kandydackiej, odbywającego służbę w systemie skoszarowanym, w określonym przedziale czasu, zwanego dalej "przepustką".

2. W celu zapewnienia wykonywania zadań służbowych, wynikających z charakteru szkoły jako jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, strażak w służbie kandydackiej korzystający z urlopu, o którym mowa w § 10 pkt 1 lub 2, albo z przepustki może być w każdym czasie z nich odwołany. W razie odwołania z urlopu lub przepustki strażakowi w służbie kandydackiej przysługuje urlop lub przepustka w innym terminie.

§ 10. Strażakowi w służbie kandydackiej mogą być udzielone następujące urlopy:

1) krótkoterminowy w drodze wyróżnienia -do 10 dni w roku akademickim (szkolnym),w którym został on przyznany,

2) okolicznościowy,

3) zdrowotny,

4) edukacyjny.";

4)
uchyla się § 13;
5)
po § 13 dodaje się § 13a w brzmieniu:

"§ 13a. Urlop edukacyjny może być udzielony strażakowi w służbie kandydackiej w celu rozwoju jego kompetencji w formach, które nie zostały przewidziane w trybie nauki lub studiów.";

6)
§ 14 otrzymuje brzmienie:

"§ 14. Urlopów, o których mowa w § 10, udzielają komendanci szkół.";

7)
po § 14 dodaje się § 14a w brzmieniu:

"§ 14a. W czasie wolnym od wykonywania obowiązków w ramach służby kandydackiej właściwy dowódca kompanii szkolnej może udzielić strażakowi w służbie kandydackiej przepustki.";

8)
§ 15 otrzymuje brzmienie:

"§ 15. Strażak w służbie kandydackiej podlega opiniowaniu służbowemu:

1) nie później niż w ciągu 30 dni po zakończeniu przeszkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej,

2) w terminie 60 dni po zakończeniu każdego roku studiów (nauki), z wyjątkiem ostatniego roku studiów (nauki),

3) w terminie nie wcześniej niż 30 dni przed zakończeniem studiów (nauki).";

9)
w § 16 w pkt 4 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się pkt 5 w brzmieniu:

"5) sprawności fizycznej.";

10)
w § 19 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Sporządzający opinię zapoznaje strażaka w służbie kandydackiej z opinią służbową nie później niż w ciągu 14 dni od dnia jej sporządzenia.";

11)
po § 21 dodaje się § 21a w brzmieniu:

"§ 21a. Strażak w służbie kandydackiej, wobec którego nie została wymierzona kara dyscyplinarna wydalenia ze służby, może zostać przeniesiony na swój wniosek z Akademii Pożarniczej do szkół aspirantów Państwowej Straży Pożarnej lub pomiędzy szkołami aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, po uzyskaniu pozytywnych opinii komendantów szkół, pomiędzy którymi strażak w służbie kandydackiej jest przenoszony. Przeniesienia dokonuje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.".

§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.2183

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie przebiegu służby kandydackiej oraz szczegółowych zasad i trybu opiniowania strażaków w służbie kandydackiej.
Data aktu: 06/10/2023
Data ogłoszenia: 11/10/2023
Data wejścia w życie: 12/10/2023