Zasady organizacji i warunków przeprowadzania badań psychologicznych i psychiatrycznych w ośrodkach diagnostycznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 2 sierpnia 2023 r.
w sprawie zasad organizacji i warunków przeprowadzania badań psychologicznych i psychiatrycznych w ośrodkach diagnostycznych

Na podstawie art. 83 § 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 127, z 2022 r. poz. 2600 oraz z 2023 r. poz. 818 i 1606) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Ośrodek diagnostyczny, zwany dalej "ośrodkiem", organizuje się w wydzielonej części zakładu karnego lub aresztu śledczego.
2. 
W ośrodku powinny znajdować się co najmniej następujące pomieszczenia:
1)
cele mieszkalne dla skazanych objętych badaniami psychologicznymi i psychiatrycznymi, zwanymi dalej "badaniami";
2)
pokoje dla personelu, w tym przeznaczone do prowadzenia badań;
3)
pomieszczenia do prowadzenia zajęć edukacyjnych, kulturalno-oświatowych, sportowych i wychowania fizycznego.
§  2. 
1. 
Dyrektor zakładu karnego lub aresztu śledczego, zwany dalej "dyrektorem zakładu", kieruje skazanego na badania w ośrodku na pisemny i uzasadniony wniosek psychologa, wychowawcy lub psychiatry wraz z załączoną pisemną zgodą skazanego.
2. 
W przypadku braku zgody skazanego na poddanie się badaniom, dyrektor zakładu występuje z wnioskiem do sędziego penitencjarnego o zarządzenie przeprowadzenia badań bez zgody skazanego.
3. 
Psycholog lub wychowawca zgłasza skierowanego skazanego na badania za pomocą Centralnej Bazy Danych Osób Pozbawionych Wolności, zwanej dalej "Centralną Bazą".
4. 
Kierownik ośrodka niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia wyznacza w Centralnej Bazie termin przyjęcia do ośrodka.
5. 
Badania w ośrodku nie powinny trwać dłużej niż 2 tygodnie.
6. 
W uzasadnionych przypadkach, na wniosek prowadzącego badania, kierownik ośrodka przedłuża badania na czas niezbędny do ich przeprowadzenia i odnotowuje ten fakt w Centralnej Bazie.
7. 
O zakończeniu badań kierownik ośrodka powiadamia sędziego penitencjarnego, który zarządził przeprowadzenie badań bez zgody skazanego.
§  3. 
1. 
Dobór metod badań i zakres ich stosowania ustalają odpowiednio psycholog lub lekarz psychiatra wykonujący badanie.
2. 
Na podstawie przeprowadzonych badań psycholog sporządza orzeczenie psychologiczno-penitencjarne, a lekarz psychiatra opinię psychiatryczną.
3. 
Na podstawie wyników przeprowadzonych badań zawartych w orzeczeniu psychologiczno-penitencjarnym dokonuje się weryfikacji decyzji klasyfikacyjnej, o której mowa w art. 82 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy.
§  4. 
1. 
Orzeczenie psychologiczno-penitencjarne sporządza się według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Orzeczenie psychologiczno-penitencjarne zamieszcza się w Centralnej Bazie.
§  5. 
1. 
Opinię psychiatryczną sporządza się według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Opinię psychiatryczną sporządza się w 2 egzemplarzach. Oryginał opinii załącza się do dokumentacji medycznej skazanego.
§  6. 
Dokumentację ośrodka stanowią wyniki badań wraz z egzemplarzem orzeczenia psychologiczno-penitencjarnego oraz egzemplarzem opinii psychiatrycznej, ewidencja skazanych skierowanych na badania i objętych badaniami, zawierająca w szczególności imię i nazwisko skazanego, imię ojca, datę przyjęcia do ośrodka oraz termin rozpoczęcia i zakończenia badań.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

ORZECZENIE PSYCHOLOGICZNO-PENITENCJARNE

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

OPINIA PSYCHIATRYCZNA

wzór

1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 14 marca 2000 r. w sprawie zasad organizacji i warunków przeprowadzania badań psychologicznych i psychiatrycznych w ośrodkach diagnostycznych (Dz. U. poz. 369), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 78 ustawy z dnia 22 grudnia 2000 r. o zmianie niektórych upoważnień ustawowych do wydawania aktów normatywnych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. poz. 1268).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024