Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 4 marca 2022 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego

Na podstawie art. 101 ust. 2, art. 102 i art. 104 ust. 6 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2021 r. poz. 1882, 2333, 2447 i 2448) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego (Dz. U. z 2015 r. poz. 1236, z późn. zm. 2 ) wprowadza się następujące zmiany:
1)
po § 2a dodaje się § 2b w brzmieniu:

"§ 2b. 1. Policjant pełniący służbę na stanowisku służbowym zaszeregowanym do grupy od 2 do 7 uzyskuje wyższą grupę zaszeregowania po upływie okresu 4 lat służby na tym samym stanowisku służbowym.

2. Wyższą grupą zaszeregowania, o której mowa w ust. 1, jest grupa zaszeregowania bezpośrednio wyższa od grupy zaszeregowania stanowiska służbowego zajmowanego przez policjanta.

3. W przypadku upływu każdego kolejnego okresu 4 lat służby na tym samym stanowisku służbowym zaszeregowanym do grupy od 2 do 7, liczonego od dnia uzyskania wyższej grupy zaszeregowania, o której mowa w ust. 1, policjant uzyskuje kolejną wyższą grupę zaszeregowania. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio, przy czym nową grupę zaszeregowania określa się w relacji do grupy zaszeregowania dotychczas uzyskanej.

4. W trybie, o którym mowa w ust. 1 i 3, policjant nie może uzyskać grupy zaszeregowania wyższej niż 8.

5. Uzyskanie przez policjanta w trybie, o którym mowa w ust. 1 i 3, wyższej grupy zaszeregowania jest równoznaczne z uzyskaniem odpowiadającego tej grupie zaszeregowania mnożnika kwoty bazowej, określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia w kolumnie oznaczonej lit. "D", oraz odpowiadającego stanowiskom służbowym zaszeregowanym do tej grupy policyjnego stopnia etatowego, określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.

6. Policjant zachowuje zaszeregowanie do grupy uzyskanej w trybie, o którym mowa w ust. 1 i 3, w przypadku mianowania go bądź przeniesienia na stanowisko służbowe zaszeregowane do grupy niższej od dotychczas uzyskanej - do czasu uzyskania grupy zaszeregowania wyższej od zachowanej. Zachowana grupa zaszeregowania podlega wzrostowi w trybie, o którym mowa w ust. 3.

7. Przepisu ust. 6 nie stosuje się do policjanta przeniesionego w trybie określonym w art. 38 ust. 1, ust. 2 pkt 2 i 3 lub ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.

8. W przypadku zmiany stanowiska służbowego w trakcie okresu, o którym mowa w ust. 1 lub 3, za okres służby na tym samym stanowisku uznaje się także okres:

1) pozostawania w dyspozycji przełożonego właściwego w sprawach osobowych po zwolnieniu z dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego;

2) służby na stanowisku zaszeregowanym do tej samej grupy co grupa zaszeregowania dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego;

3) służby na stanowisku zaszeregowanym do wyższej grupy niż grupa zaszeregowania dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego, jeżeli grupa zaszeregowania nowego stanowiska służbowego jest równa grupie zaszeregowania uzyskanej w trybie, o którym mowa w ust. 1 albo 3, bądź od niej niższa;

4) służby na stanowisku zaszeregowanym do niższej grupy niż grupa zaszeregowania dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 7.

9. Okres służby, o którym mowa w ust. 1 albo 3, podlega wydłużeniu do czasu:

1) uzyskania przez policjanta wykształcenia, kwalifikacji zawodowych oraz stażu służby wymaganych na stanowisku służbowym zaszeregowanym do uzyskiwanej wyższej grupy;

2) upływu okresu jednego roku od dnia wydania wobec policjanta ostatecznej opinii służbowej, o której mowa w art. 38 ust. 2 pkt 2 albo 3 albo art. 41 ust. 1 pkt 2 albo ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji;

3) prawomocnego zakończenia wszczętego przeciwko policjantowi postępowania w sprawie o przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe lub postępowania dyscyplinarnego;

4) zatarcia wymierzonej policjantowi kary dyscyplinarnej;

5) upływu okresu jednego roku od dnia uprawomocnienia się wydanego w stosunku do policjanta orzeczenia sądu o skazaniu lub warunkowym umorzeniu postępowania karnego.

10. Jeżeli w przypadku, o którym mowa w ust. 9 pkt 1, do uzyskiwanej wyższej grupy są zaszeregowane stanowiska służbowe związane z różnymi wymaganiami co do wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub stażu służby, za wystarczające uznaje się spełnienie wszystkich wymagań związanych z jednym z tych stanowisk.

11. Do okresu, o którym mowa w ust. 1 lub 3, nie wlicza się okresu:

1) zawieszenia w czynnościach służbowych lub tymczasowego aresztowania, jeżeli policjant został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe lub jeżeli w prawomocnie zakończonym postępowaniu dyscyplinarnym został ukarany karą dyscyplinarną albo jeżeli w tym postępowaniu odstąpiono od jego ukarania;

2) urlopu wychowawczego;

3) urlopu bezpłatnego;

4) innej nieobecności trwającej co najmniej sześć miesięcy, z wyjątkiem nieobecności z tytułu korzystania z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego oraz zwolnienia lekarskiego, o którym mowa w art. 121b ust. 5 pkt 1-3 i 8 oraz ust. 6 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.";

2)
w załączniku nr 2 do rozporządzenia w tabeli:
a)
w wierszu oznaczonym lp. 7 w kolumnie "Stopień etatowy" wyraz "inspektor" zastępuje się wyrazem "nadinspektor",
b)
w wierszach oznaczonych lp. 79-82 w kolumnie "Stopień etatowy" wyraz "nadkomisarz" zastępuje się wyrazem "podinspektor",
c)
w wierszach oznaczonych lp. 92 i 93 w kolumnie "Stopień etatowy" wyraz "komisarz" zastępuje się wyrazem "nadkomisarz",
d)
w wierszach oznaczonych lp. 94-98 w kolumnie "Stopień etatowy" wyrazy "aspirant sztabowy" zastępuje się wyrazem "nadkomisarz",
e)
w wierszu oznaczonym lp. 107 w kolumnie "Stopień etatowy" wyrazy "starszy aspirant" zastępuje się wyrazami "aspirant sztabowy",
f)
w wierszu oznaczonym lp. 108 w kolumnie "Stopień etatowy" wyrazy "sierżant sztabowy" zastępuje się wyrazami "aspirant sztabowy".
§  2. 
Policjant pełniący w dniu 1 stycznia 2022 r. służbę na stanowisku służbowym zaszeregowanym do grupy 2 albo pozostający w tym dniu w dyspozycji przełożonego właściwego w sprawach osobowych po zwolnieniu z takiego stanowiska uzyskuje z tym dniem 3 grupę zaszeregowania.
§  3. 
Policjant pełniący w dniu 1 stycznia 2022 r. służbę na stanowisku służbowym zaszeregowanym do grupy 3 albo pozostający w tym dniu w dyspozycji przełożonego właściwego w sprawach osobowych po zwolnieniu z takiego stanowiska uzyskuje z tym dniem 4 grupę zaszeregowania.
§  4. 
Policjant pełniący w dniu 1 stycznia 2022 r. służbę na stanowisku służbowym zaszeregowanym do grupy 4 albo pozostający w tym dniu w dyspozycji przełożonego właściwego w sprawach osobowych po zwolnieniu z takiego stanowiska uzyskuje z tym dniem 5 grupę zaszeregowania.
§  5. 
Uzyskanie przez policjanta, o którym mowa w § 2, § 3 albo § 4, odpowiedniej grupy zaszeregowania wskazanej w tych przepisach następuje nie wcześniej niż z dniem:
1)
upływu okresu jednego roku od dnia wydania wobec niego ostatecznej opinii służbowej, o której mowa w art. 38 ust. 2 pkt 2 albo 3 albo art. 41 ust. 1 pkt 2 albo ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji;
2)
prawomocnego zakończenia wszczętego przeciwko niemu postępowania w sprawie o przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe lub postępowania dyscyplinarnego;
3)
zatarcia wymierzonej mu kary dyscyplinarnej;
4)
upływu okresu jednego roku od dnia uprawomocnienia się wydanego w stosunku do niego orzeczenia sądu o skazaniu lub warunkowym umorzeniu postępowania karnego.
§  6. 
Wyższa grupa zaszeregowania, o której mowa w § 2, § 3 albo § 4, podlega wzrostowi w trybie, o którym mowa w § 2b ust. 3 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§  7. 
Uzyskanie przez policjanta, o którym mowa w § 2, § 3 albo § 4, wyższej grupy zaszeregowania jest równoznaczne z uzyskaniem odpowiadającego tej grupie zaszeregowania mnożnika kwoty bazowej, określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia zmienianego w § 1, oraz odpowiadającego stanowiskom zaszeregowanym do tej grupy policyjnego stopnia etatowego, określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§  8. 
1. 
Policjant, o którym mowa w § 2, § 3 albo § 4, zachowuje odpowiednią grupę zaszeregowania uzyskaną na podstawie tych przepisów w przypadku przeniesienia go na stanowisko służbowe zaszeregowane do grupy niższej od dotychczas uzyskanej - do czasu uzyskania grupy zaszeregowania wyższej od zachowanej. Zachowana grupa zaszeregowania podlega wzrostowi w trybie, o którym mowa w § 2b ust. 3 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do policjanta przeniesionego w trybie określonym w art. 38 ust. 1, ust. 2 pkt 2 i 3 lub ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.
§  9. 
1. 
Policjant pełniący w dniu 1 stycznia 2022 r. służbę na stanowisku służbowym zaszeregowanym do grupy 5 albo pozostający w tym dniu w dyspozycji przełożonego właściwego w sprawach osobowych po zwolnieniu z takiego stanowiska uzyskuje 6 grupę zaszeregowania zgodnie z wykazem, o którym mowa w ust. 2.
2. 
Przełożony właściwy w sprawach osobowych sporządza w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia imienny wykaz obejmujący wszystkich policjantów pełniących w dniu 1 stycznia 2022 r. służbę na stanowisku służbowym zaszeregowanym do grupy 5 oraz pozostających w tym dniu w dyspozycji przełożonego właściwego w sprawach osobowych po zwolnieniu z takiego stanowiska. Wykaz jest sporządzany z zastosowaniem podziału policjantów na 4 grupy o takiej samej albo różniącej się o jedną wartość liczbie policjantów, przyporządkowując każdej grupie policjantów objętych wykazem różny termin uzyskania wyższej grupy zaszeregowania, o której mowa w ust. 1, wyznaczony odpowiednio na dzień 1 stycznia 2022 r., 1 stycznia 2023 r., 1 stycznia 2024 r. albo 1 stycznia 2025 r.
3. 
Podział policjantów objętych wykazem na grupy, o których mowa w ust. 2, następuje z uwzględnieniem ich stażu służby w Policji oraz oceny wywiązywania się przez nich z obowiązków oraz realizacji zadań i czynności służbowych, ze szczególnym uwzględnieniem charakteru i zakresu tych zadań i czynności oraz rodzaju i poziomu posiadanych przez policjantów kwalifikacji zawodowych.
4. 
O terminie uzyskania przez policjanta wyższej grupy zaszeregowania wynikającym z wykazu, o którym mowa w ust. 2, przełożony właściwy w sprawach osobowych lub inny wskazany przez niego przełożony zawiadamia policjanta w terminie 30 dni od dnia sporządzenia wykazu.
§  10. 
Uzyskanie przez policjanta wyższej grupy zaszeregowania, o której mowa w § 9, następuje nie wcześniej niż z dniem:
1)
upływu okresu jednego roku od dnia wydania wobec niego ostatecznej opinii służbowej, o której mowa w art. 38 ust. 2 pkt 2 albo 3 albo art. 41 ust. 1 pkt 2 albo ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji;
2)
prawomocnego zakończenia wszczętego przeciwko niemu postępowania w sprawie o przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe lub postępowania dyscyplinarnego;
3)
zatarcia wymierzonej mu kary dyscyplinarnej;
4)
upływu okresu jednego roku od dnia uprawomocnienia się wydanego w stosunku do niego orzeczenia sądu o skazaniu lub warunkowym umorzeniu postępowania karnego.
§  11. 
Wyższa grupa zaszeregowania, o której mowa w § 9, podlega wzrostowi w trybie, o którym mowa w § 2b ust. 3 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§  12. 
Uzyskanie przez policjanta, o którym mowa w § 9, wyższej grupy zaszeregowania jest równoznaczne z uzyskaniem odpowiadającego tej grupie zaszeregowania mnożnika kwoty bazowej, określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia zmienianego w § 1, oraz odpowiadającego stanowiskom zaszeregowanym do tej grupy policyjnego stopnia etatowego, określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§  13. 
1. 
Policjant, o którym mowa w § 9, zachowuje grupę zaszeregowania uzyskaną na podstawie tego przepisu w przypadku przeniesienia go na stanowisko służbowe zaszeregowane do grupy niższej od dotychczas uzyskanej - do czasu uzyskania grupy zaszeregowania wyższej od zachowanej. Zachowana grupa zaszeregowania podlega wzrostowi w trybie, o którym mowa w § 2b ust. 3 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do policjanta przeniesionego w trybie określonym w art. 38 ust. 1, ust. 2 pkt 2 i 3 lub ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji.
§  14. 
Do okresu służby, o którym mowa w § 2b ust. 1 rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, nie wlicza się okresu służby przed dniem 1 stycznia 2022 r.
§  15. 
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do uposażeń policjantów od dnia 1 stycznia 2022 r.
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2264).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2016 r. poz. 385, z 2017 r. poz. 135 i 253, z 2018 r. poz. 309, 486 i 819, z 2019 r. poz. 240, 366 i 636, z 2020 r. poz. 599 i 1988 oraz z 2022 r. poz. 106 i 336.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.580

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego.
Data aktu: 04/03/2022
Data ogłoszenia: 11/03/2022
Data wejścia w życie: 12/03/2022