Grecja-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu. Warszawa.2013.07.08.

UMOWA
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Greckiej o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu,
podpisana w Warszawie dnia 8 lipca 2013 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

Dnia 8 lipca 2013 r. w Warszawie została podpisana Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Greckiej o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu, w następującym brzmieniu:

UMOWA

MIĘDZY RZĄDEM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

A RZĄDEM REPUBLIKI GRECKIEJ

O WSPÓŁPRACY W DZIEDZINIE KULTURY, EDUKACJI, NAUKI, SPORTU, MŁODZIEŻY I ŚRODKÓW MASOWEGO PRZEKAZU

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej i Rząd Republiki Greckiej, zwane dalej "Stronami",

pragnąc współpracować w dziedzinach objętych niniejszą Umową, a także w ramach organizacji międzynarodowych, których są członkami,

przekonane, że współpraca w dziedzinie kultury, edukacji i nauki, szerokie kontakty międzyludzkie oraz wzajemne upowszechnianie znajomości języka państwa drugiej Strony przyczynią się do umocnienia tradycyjnej przyjaźni między narodami polskim i greckim,

pragnąc wspierać wzajemnie korzystne kontakty i wymianę doświadczeń w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży oraz środków masowego przekazu,

uzgodniły co następuje:

Artykuł  1.

Strony będą rozwijały wszechstronną współpracę w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, środków masowego przekazu, sportu oraz wymiany młodzieży. Będą ułatwiały kontakty między zainteresowanymi instytucjami i organizacjami, wspierały kontakty międzyludzkie oraz umożliwiały wymianę informacji i publikacji.

Artykuł  2.

W celu rozwoju współpracy kulturalnej i ułatwienia wzajemnego zrozumienia, każda ze Stron podejmie starania na rzecz promocji kultury drugiego państwa na swoim terytorium, poprzez:

1)
wspieranie bezpośrednich kontaktów i wymiany wizyt twórców, artystów, grup artystycznych, delegacji stowarzyszeń twórczych i artystycznych oraz organizatorów wydarzeń i animatorów kultury;
2)
popieranie inicjatyw wydawniczych i translatorskich mających na celu zapoznanie społeczeństw z twórczością literacką autorów polskich i greckich;
3)
włączanie utworów muzycznych i dramatycznych do repertuaru instytucji kultury;
4)
organizowanie wystaw, koncertów, pokazów filmowych i imprez artystycznych;
5)
umożliwianie wymiany doświadczeń w dziedzinie teatru poprzez organizację warsztatów i wizyt studyjnych oraz prezentację spektakli teatralnych;
6)
wspieranie na zasadzie wzajemności udziału artystów i grup artystycznych w międzynarodowych festiwalach odbywających się w Rzeczypospolitej Polskiej i w Republice Greckiej;
7)
popieranie bezpośredniej współpracy muzeów w celu prezentacji ich zbiorów z zakresu dziedzictwa kulturowego i sztuki współczesnej;
8)
organizowanie imprez mających na celu podkreślanie i upowszechnianie dorobku twórców działających w dziedzinie kultury, sztuki i nauki.
Artykuł  3.

W dziedzinie kinematografii Strony będą popierały:

1)
udział w międzynarodowych festiwalach filmowych organizowanych w Rzeczypospolitej Polskiej i w Republice Greckiej, zgodnie z regulaminami tych festiwali;
2)
współpracę między filmotekami narodowymi, instytucjami filmowymi i stowarzyszeniami filmowców obu państw;
3)
koprodukcję filmów oraz wzajemne świadczenie usług przy produkcji filmów;
4)
organizację przeglądów dorobku współczesnej kinematografii drugiej Strony.
Artykuł  4.

Strony będą popierały bezpośrednią współpracę szkół i uczelni artystycznych. Warunki współpracy uzgadniane będą przez zainteresowane placówki.

Artykuł  5.

Strony będą popierały współpracę między organizacjami, stowarzyszeniami i instytucjami prowadzącymi działalność edukacyjną i kulturalną dla dzieci i młodzieży.

Artykuł  6.
1. 
Strony będą popierały współpracę w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego, w tym między instytucjami zajmującymi się konserwacją zabytków historii i sztuki.
2. 
Strony będą popierały współpracę w dziedzinie archeologii oraz badań nad kulturą antyczną, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Artykuł  7.
1. 
Strony będą współpracowały w celu zapobiegania nielegalnemu przywozowi, wywozowi i przenoszeniu własności dóbr kultury stanowiących ich dziedzictwo narodowe, zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w Rzeczypospolitej Polskiej i w Republice Greckiej oraz umowami międzynarodowymi więżącymi obie Strony.
2. 
Strony uznają, że dobra kultury nielegalnie wywiezione z terytorium jednego państwa i nielegalnie wwiezione na terytorium drugiego państwa podlegają zwrotowi.
Artykuł  8.

Strony będą popierały współpracę bibliotek publicznych i archiwów państwowych obu państw oraz wymianę informacji i materiałów, zgodnie z przepisami prawa każdego z państw.

Artykuł  9.

Strony wyrażają wolę współpracy w dziedzinie prawa autorskiego i praw pokrewnych.

Artykuł  10.

Strony będą popierały i promowały wszelkie formy współpracy w dziedzinie nauki. Obszary działań obejmą w szczególności:

1)
bezpośrednią wymianę i współpracę między jednostkami naukowymi i akademiami nauk;
2)
wspólne projekty badawczo-rozwojowe, w tym wymianę naukowców i ekspertów;
3)
wspólne spotkania, konferencje, sympozja, kursy, warsztaty, wystawy i inne przedsięwzięcia o charakterze naukowym;
4)
wymianę informacji i dokumentacji o charakterze naukowym i technologicznym;
5)
udostępnianie infrastruktury badawczej, w miarę istniejących możliwości i uregulowań;
6)
współpracę w ramach inicjatyw Unii Europejskiej w dziedzinie badań i rozwoju.
Artykuł  11.

Strony będą popierały i promowały współpracę w dziedzinie edukacji. Obszary działań obejmą w szczególności:

1)
współpracę między szkołami wszystkich szczebli oraz placówkami systemu oświaty.
2)
bezpośrednią wymianę i współpracę między szkołami wyższymi;
3)
wymianę studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich, stażystów oraz nauczycieli akademickich;
4)
wymianę informacji i publikacji pedagogicznych;
5)
współpracę w dziedzinie organizacji i zarządzania oświatą, kształcenia i doskonalenia nauczycieli oraz nauczania na odległość;
6)
organizowanie i udział w kongresach, konferencjach, wykładach i innego rodzaju spotkaniach;
7)
współpracę w dziedzinie kształcenia i szkolenia zawodowego oraz nauczania dorosłych.
Artykuł  12.

Strony będą uznawały świadectwa ukończenia szkół, dyplomy ukończenia studiów wyższych wydawane przez uczelnie oraz dokumenty o nadaniu stopni i tytułów naukowych wydawane przez uczelnie i inne uprawnione jednostki drugiej Strony, zgodnie ze swoimi przepisami wewnętrznymi.

Artykuł  13.
1. 
Strony będą popierały działalność placówek kulturalnych i językowych drugiej Strony, zarówno już istniejących, jak i tych, które zostaną utworzone w przyszłości. Placówkami kulturalnymi i językowymi są ośrodki kultury, centra dokumentacji, biblioteki, placówki językowe i inne jednostki uzgodnione w drodze obopólnego porozumienia Stron.
2. 
Każda Strona będzie wspierała działalność artystyczną i kulturalną społeczności drugiej Strony, zamieszkującej na jej terytorium.
Artykuł  14.

Strony będą popierały współpracę między instytucjami odpowiedzialnymi za sprawy młodzieży poprzez sprzyjanie wymianie ekspertów rządowych zajmujących się problematyką młodzieży, mającej na celu zapoznanie się z polityką młodzieżową, programami rozwoju młodzieży oraz organizacjami młodzieżowymi drugiej Strony. Obie Strony będą sprzyjały współpracy w dziedzinie wymiany młodzieży.

Artykuł  15.

Zgodnie z przepisami swojego prawa wewnętrznego, Strony podejmą współpracę na rzecz wspierania kształcenia dzieci obywateli polskich zamieszkujących na terenie Republiki Greckiej oraz dzieci obywateli greckich zamieszkujących na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, w celu zapewnienia im optymalnych warunków kształcenia językowego.

Artykuł  16.
1. 
Strony odnotowują znaczenie sportu jako narzędzia służącego umacnianiu pokoju światowego i wspierania braterstwa i przyjaźni między narodami i obywatelami.
2. 
Odnotowują one również istotną rolę edukacyjną, społeczną i rekreacyjną sportu oraz jego szczególny wkład dla zdrowia publicznego.
3. 
Z tego względu Strony będą się starały sprzyjać szerszej współpracy w dziedzinie sportu i wychowania fizycznego oraz bezpośrednim kontaktom i współpracy między organizacjami i podmiotami sportowymi. Zainteresowane podmioty będą ustalały między sobą obszary i zasady współpracy, w tym warunki finansowe.
Artykuł  17.

Strony będą popierały bezpośrednią współpracę zainteresowanych instytucji w dziedzinie radiofonii, telewizji, prasy oraz mediów elektronicznych, uwzględniając rozwiązania prawne przyjęte w Unii Europejskiej.

Artykuł  18.
1. 
Strony będą współpracowały w dziedzinie kultury, edukacji i nauki w ramach Unii Europejskiej, Rady Europy i Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO), a także będą wspierały współpracę między polskim i greckim Narodowym Komitetem do spraw UNESCO.
2. 
Strony wyrażają zainteresowanie zacieśnieniem współpracy w ramach Konwencji UNESCO w sprawie ochrony i promowania różnorodności form wyrazu kulturowego.
3. 
Strony będą wspierały współpracę na szczeblu Unii Europejskiej w dziedzinie kształcenia dzieci obywateli UE zamieszkujących i pracujących w państwie członkowskim Unii Europejskiej.
Artykuł  19.
1. 
Strony wyrażają gotowość popierania innych przedsięwzięć w ramach współpracy bilateralnej, które będą zgodne z postanowieniami_niniejszej Umowy.
2. 
Dla realizacji celów przewidzianych zakresem niniejszej Umowy zainteresowane instytucje i organy mogą zawierać dodatkowe porozumienia.
Artykuł  20.
1. 
W celu realizacji postanowień niniejszej Umowy Strony powołają Polsko-Grecką Komisję Mieszaną, zwaną dalej "Komisją".
2. 
Komisja składająca się z przedstawicieli obu Stron, dołoży starań, aby jej posiedzenia odbywały się na przemian w Rzeczypospolitej Polskiej i w Republice Greckiej, w terminach uzgodnionych drogą dyplomatyczną.
3. 
Komisja będzie opracowywała i przyjmowała okresowe Programy współpracy określające między innymi zasady finansowania wymiany, będzie oceniała stan realizacji niniejszej Umowy oraz będzie proponowała odpowiednie zalecenia.
Artykuł  21.
1. 
Kwestie sporne między Stronami wynikające z realizacji niniejszej Umowy będą rozstrzygane drogą dyplomatyczną.
2. 
Strony mogą zmienić postanowienia niniejszej Umowy w drodze wymiany not. Zmiany takie wejdą w życie zgodnie z Artykułem 22 ustęp 2.
Artykuł  22.
1. 
Niniejsza Umowa zawarta jest na czas nieokreślony i może zostać wypowiedziana w drodze notyfikacji przez każdą ze Stron. W przypadku wypowiedzenia Umowa traci moc po upływie sześciu miesięcy od dnia otrzymania noty wypowiadającej.
2. 
Umowa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia otrzymania noty późniejszej, w której Strony poinformują się wzajemnie o zakończeniu wewnętrznych procedur prawnych niezbędnych do jej wejścia w życie.
3. 
Z dniem wejścia w życie niniejszej Umowy traci moc Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Grecji o współpracy kulturalnej i naukowej, podpisana w Atenach dnia 31 marca 1976 roku.

Sporządzono w Warszawie, dnia 8 lipca 2013 roku w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, każdy w językach polskim, greckim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W przypadku rozbieżności interpretacyjnych tekst w języku angielskim będzie rozstrzygający.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,

- jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,

- będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 19 lutego 2014 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.189

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Grecja-Polska. Umowa o współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki, sportu, młodzieży i środków masowego przekazu. Warszawa.2013.07.08.
Data aktu: 08/07/2013
Data ogłoszenia: 27/01/2022
Data wejścia w życie: 11/12/2021