Nagrody i zapomogi żołnierzy innych niż żołnierze zawodowi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 23 sierpnia 2022 r.
w sprawie nagród i zapomóg żołnierzy innych niż żołnierze zawodowi

Na podstawie art. 473 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655, 974 i 1725) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i terminy wypłaty nagród i zapomóg żołnierzom innym niż żołnierze zawodowi, zwanym dalej "żołnierzami";
2)
dokumenty stanowiące podstawę przyznania zapomogi.
§  2. 
1. 
Nagrody wypłaca się po ujęciu faktu ich przyznania w formie dokumentu wydawanego dla celów ewidencyjnych przez dowódcę jednostki wojskowej zajmującego stanowisko służbowe dowódcy batalionu lub równorzędne albo wyższe, zwanego dalej "dowódcą", w stosunku do wszystkich żołnierzy odbywających służbę w podległej mu jednostce wojskowej.
2. 
Dowódca oraz każdy przełożony tego dowódcy mogą przyznać w ramach środków z funduszu nagród i zapomóg pozostających w ich dyspozycji nagrodę każdemu żołnierzowi odbywającemu służbę w podległych im jednostkach wojskowych oraz każdemu żołnierzowi skierowanemu do wykonywania obowiązków służbowych w podległych im jednostkach wojskowych. W przypadku gdy przełożonym jest Minister Obrony Narodowej, wniosek o przyznanie nagrody przesyła się za pośrednictwem kierownika komórki organizacyjnej właściwej do spraw kadr.
§  3. 
Nagrody wypłaca się po ich przyznaniu w formie dokumentu wydawanego dla celów ewidencyjnych z inicjatywy przyznającego albo na wniosek przełożonego żołnierza.
§  4. 
Zapomogę, o której mowa w art. 472 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą", wypłaca się po jej przyznaniu na wniosek byłego żołnierza złożony do Ministra Obrony Narodowej.
§  5. 
1. 
Podstawą przyznania zapomogi żołnierzowi są dokumenty potwierdzające sytuację materialną żołnierza oraz zaistnienie zdarzenia, o którym mowa w art. 472 ust. 1 pkt 2 ustawy, w szczególności zaświadczenia, umowy, rachunki, faktury, wyciągi.
2. 
Do przyznawania zapomogi żołnierzowi stosuje się odpowiednio przepisy § 2 i 3, z tym że zapomoga może być przyznana również na uzasadniony wniosek tego żołnierza.
3. 
Osobom wymienionym w art. 472 ust. 2 i 3 ustawy zapomogę wypłaca się po jej przyznaniu na ich wniosek lub na wniosek dowódcy.
4. 
Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz, o którym mowa w art. 472 ust. 2 i 3 ustawy, pełnił ostatnio służbę wojskową, niezwłocznie informuje małżonka, dzieci lub rodziców tego żołnierza o możliwości wystąpienia do Ministra Obrony Narodowej z wnioskiem o przyznanie zapomogi.
§  6. 
Wypłaty nagród oraz zapomogi, o której mowa w art. 472 ust. 1 pkt 2 ustawy, dokonuje się w sposób oraz w terminie określonych dla wypłaty innych należności pieniężnych przewidzianych w przepisach wydanych na podstawie art. 490 ustawy.
§  7. 
W przypadku, o którym mowa w art. 472 ust. 2 i 3 ustawy, wypłaty zapomogi dokonuje jednostka wojskowa, na której zaopatrzeniu finansowym pozostawał żołnierz w ostatnim dniu pełnienia służby, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji o przyznaniu zapomogi.
§  8. 
Zapomogę dla byłego żołnierza, o którym mowa w art. 472 ust. 4 ustawy, wypłaca wojskowa jednostka budżetowa, na której zaopatrzeniu finansowym pozostaje Wojskowe Centrum Rekrutacji właściwe ze względu na miejsce zamieszkania żołnierza, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu zapomogi.
§  9. 
1. 
Wypłaty zapomogi dokonuje się w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy (konto osobiste) lub rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, na warunkach ustalonych w pisemnym porozumieniu między płatnikiem i żołnierzem lub między płatnikiem i jedną z osób wymienionych w art. 472 ust. 2 i 3 ustawy.
2. 
Zapomoga może być wypłacona bezpośrednio w kasie (punkcie kasowym) jednostki wojskowej lub Wojskowego Centrum Rekrutacji.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 stycznia 2011 r. w sprawie warunków i trybu przyznawania nagród i zapomóg żołnierzom niezawodowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1656 oraz z 2021 r. poz. 967), które zgodnie z art. 822 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655, 974 i 1725) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1814

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nagrody i zapomogi żołnierzy innych niż żołnierze zawodowi.
Data aktu: 23/08/2022
Data ogłoszenia: 29/08/2022
Data wejścia w życie: 13/09/2022