Nagrody i zapomogi żołnierzy innych niż żołnierze zawodowi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 23 sierpnia 2022 r.
w sprawie nagród i zapomóg żołnierzy innych niż żołnierze zawodowi

Na podstawie art. 473 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655, 974 i 1725) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i terminy wypłaty nagród i zapomóg żołnierzom innym niż żołnierze zawodowi, zwanym dalej "żołnierzami";
2)
dokumenty stanowiące podstawę przyznania zapomogi.
§  2. 
1. 
Nagrody wypłaca się po ujęciu faktu ich przyznania w formie dokumentu wydawanego dla celów ewidencyjnych przez dowódcę jednostki wojskowej zajmującego stanowisko służbowe dowódcy batalionu lub równorzędne albo wyższe, zwanego dalej "dowódcą", w stosunku do wszystkich żołnierzy odbywających służbę w podległej mu jednostce wojskowej.
2. 
Dowódca oraz każdy przełożony tego dowódcy mogą przyznać w ramach środków z funduszu nagród i zapomóg pozostających w ich dyspozycji nagrodę każdemu żołnierzowi odbywającemu służbę w podległych im jednostkach wojskowych oraz każdemu żołnierzowi skierowanemu do wykonywania obowiązków służbowych w podległych im jednostkach wojskowych. W przypadku gdy przełożonym jest Minister Obrony Narodowej, wniosek o przyznanie nagrody przesyła się za pośrednictwem kierownika komórki organizacyjnej właściwej do spraw kadr.
§  3. 
Nagrody wypłaca się po ich przyznaniu w formie dokumentu wydawanego dla celów ewidencyjnych z inicjatywy przyznającego albo na wniosek przełożonego żołnierza.
§  4. 
Zapomogę, o której mowa w art. 472 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą", wypłaca się po jej przyznaniu na wniosek byłego żołnierza złożony do Ministra Obrony Narodowej.
§  5. 
1. 
Podstawą przyznania zapomogi żołnierzowi są dokumenty potwierdzające sytuację materialną żołnierza oraz zaistnienie zdarzenia, o którym mowa w art. 472 ust. 1 pkt 2 ustawy, w szczególności zaświadczenia, umowy, rachunki, faktury, wyciągi.
2. 
Do przyznawania zapomogi żołnierzowi stosuje się odpowiednio przepisy § 2 i 3, z tym że zapomoga może być przyznana również na uzasadniony wniosek tego żołnierza.
3. 
Osobom wymienionym w art. 472 ust. 2 i 3 ustawy zapomogę wypłaca się po jej przyznaniu na ich wniosek lub na wniosek dowódcy.
4. 
Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz, o którym mowa w art. 472 ust. 2 i 3 ustawy, pełnił ostatnio służbę wojskową, niezwłocznie informuje małżonka, dzieci lub rodziców tego żołnierza o możliwości wystąpienia do Ministra Obrony Narodowej z wnioskiem o przyznanie zapomogi.
§  6. 
Wypłaty nagród oraz zapomogi, o której mowa w art. 472 ust. 1 pkt 2 ustawy, dokonuje się w sposób oraz w terminie określonych dla wypłaty innych należności pieniężnych przewidzianych w przepisach wydanych na podstawie art. 490 ustawy.
§  7. 
W przypadku, o którym mowa w art. 472 ust. 2 i 3 ustawy, wypłaty zapomogi dokonuje jednostka wojskowa, na której zaopatrzeniu finansowym pozostawał żołnierz w ostatnim dniu pełnienia służby, w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji o przyznaniu zapomogi.
§  8. 
Zapomogę dla byłego żołnierza, o którym mowa w art. 472 ust. 4 ustawy, wypłaca wojskowa jednostka budżetowa, na której zaopatrzeniu finansowym pozostaje Wojskowe Centrum Rekrutacji właściwe ze względu na miejsce zamieszkania żołnierza, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu zapomogi.
§  9. 
1. 
Wypłaty zapomogi dokonuje się w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy (konto osobiste) lub rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, na warunkach ustalonych w pisemnym porozumieniu między płatnikiem i żołnierzem lub między płatnikiem i jedną z osób wymienionych w art. 472 ust. 2 i 3 ustawy.
2. 
Zapomoga może być wypłacona bezpośrednio w kasie (punkcie kasowym) jednostki wojskowej lub Wojskowego Centrum Rekrutacji.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 stycznia 2011 r. w sprawie warunków i trybu przyznawania nagród i zapomóg żołnierzom niezawodowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1656 oraz z 2021 r. poz. 967), które zgodnie z art. 822 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655, 974 i 1725) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Renta wdowia bez poprawek przyjęta przez Senat

Skoro do renty wdowiej ma być uprawniona osoba, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny i owdowiała nie wcześniej niż 5 lat przed jego osiągnięciem, to ustawodawca musi ujednolić ten wiek dla kobiet i mężczyzn. W przeciwnym razie ci ostatni nie będą mieli prawa do renty wdowiej – alarmują prawnicy. Ale to nie jedyny mankament uchwalonego naprędce prawa. Okazuje się, że nie każdy pobierający rentę rodzinną otrzyma rentę wdowią. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy.

Grażyna J. Leśniak 31.07.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort rozporządzeniem, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 30.07.2024
Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1814

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nagrody i zapomogi żołnierzy innych niż żołnierze zawodowi.
Data aktu: 23/08/2022
Data ogłoszenia: 29/08/2022
Data wejścia w życie: 13/09/2022