Książeczka wojskowa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 20 maja 2022 r.
w sprawie książeczki wojskowej

Na podstawie art. 77 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzór książeczki wojskowej;
2)
sposób wydawania, ewidencjonowania oraz zwrotu książeczki wojskowej;
3)
tryb postępowania w przypadku utraty albo zniszczenia książeczki wojskowej.
§  2. 
Wzór książeczki jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Dowódca jednostki wojskowej prowadzi ewidencję wydanych i zwróconych książeczek wojskowych w formie wpisów do książki ewidencji przychodu i rozchodu druków ścisłego zarachowania lub w formie elektronicznej.
2. 
Odbiór książeczki wojskowej następuje osobiście.
3. 
O utracie lub zniszczeniu książeczki wojskowej jej posiadacz niezwłocznie zawiadamia dowódcę jednostki wojskowej, w której pełni służbę, albo właściwego szefa wojskowego centrum rekrutacji. Zawiadomienie składa się w postaci papierowej albo elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
4. 
W przypadku utraty lub zniszczenia książeczki wojskowej dowódca jednostki wojskowej wydaje żołnierzowi składającemu zawiadomienie duplikat książeczki wojskowej, z zastrzeżeniem ust. 5.
5. 
W przypadku utraty lub zniszczenia książeczki wojskowej przez żołnierza pozostającego w pasywnej rezerwie właściwy szef wojskowego centrum rekrutacji wydaje jej duplikat.
6. 
Posiadacz książeczki wojskowej, na żądanie uprawnionych organów wojskowych, dokonuje jej zwrotu osobiście lub, w razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających osobisty zwrot książeczki wojskowej, za pośrednictwem pełnoletniego członka rodziny niezwłocznie, lecz nie później niż w terminie 14 dni od dnia otrzymania żądania w tej sprawie.
§  4. 
W przypadku odzyskania utraconej książeczki wojskowej jej posiadacz niezwłocznie przekazuje ją dowódcy jednostki wojskowej, w której pełni służbę, albo w przypadku żołnierza pozostającego w pasywnej rezerwie właściwemu szefowi wojskowego centrum rekrutacji.
§  5. 
1. 
Osoba wyjeżdżająca za granicę na pobyt stały zwraca książeczkę wojskową właściwemu szefowi wojskowego centrum rekrutacji.
2. 
Osoba wyjeżdżająca za granicę na pobyt czasowy pozostawia książeczkę wojskową w swoim mieszkaniu lub składa ją na przechowanie właściwemu szefowi wojskowego centrum rekrutacji. Po powrocie osoby z pobytu czasowego za granicą osobie tej wydaje się książeczkę wojskową złożoną na przechowanie.
§  6. 
Osoba, która utraciła obywatelstwo polskie, składa posiadaną książeczkę wojskową organowi wydającemu cudzoziemcowi kartę stałego pobytu. Organ ten przesyła książeczkę wojskową właściwemu szefowi wojskowego centrum rekrutacji.
§  7. 
1. 
W przypadku zgonu osoby posiadającej książeczkę wojskową osoba zobowiązana do zgłoszenia zgonu, stosownie do przepisów o aktach stanu cywilnego, zwraca książeczkę wojskową, w przypadku jej posiadania, kierownikowi urzędu stanu cywilnego sporządzającego akt zgonu.
2. 
Kierownik urzędu stanu cywilnego przesyła książeczkę wojskową właściwemu szefowi wojskowego centrum rekrutacji, w terminie 14 dni od daty sporządzenia aktu zgonu.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1

ZAŁĄCZNIK

WZÓR KSIĄŻECZKI WOJSKOWEJ

wzór

Opis wzoru książeczki wojskowej

Książeczka wojskowa jest dokumentem w formie książeczki o formacie 79 x 110 mm ze stronami personalizacyjnymi w postaci naklejki personalizującej i naklejki aktualizującej.

Książeczka wojskowa będzie personalizowana przez wklejanie na str. 1 wypełnionej naklejki personalizującej oraz, stosownie do potrzeb, na str. 3 naklejki aktualizującej, których wzory przedstawiono po wzorze książeczki wojskowej.

W książeczce wojskowej zastosowano następujące zabezpieczenia przed fałszerstwem:

1)
papier niewykazujący luminescencji w promieniowaniu ultrafioletowym;
2)
zabezpieczenie chemiczne uniemożliwiające bezśladową zmianę naniesionych zapisów metodami chemicznymi;
3)
dwutonowy, umiejscowiony znak wodny;
4)
włókna zabezpieczające widoczne jedynie w promieniowaniu ultrafioletowym w dwóch kolorach;
5)
poddruk wypełniający całą powierzchnię stron;
6)
tło gilosze wykonane w technice druku irysowego;
7)
elementy graficzne wykonane w technice stalorytniczej farbą irydescentną oraz farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym w dwóch zakresach;
8)
mikrodruki;
9)
zabezpieczoną nić introligatorską, aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym;
10)
moletowaną okładkę;
11)
elementy wykonane techniką foliodruku oraz nadruki widoczne w świetle ultrafioletowym naniesione na okładce;
12)
klej uniemożliwiający bezśladowe odklejenie naklejki z danymi personalnymi od podłoża;
13)
numerację typograficzną, wykonaną farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym.
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone:

1) rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 czerwca 1992 r. w sprawie doręczania wojskowych dokumentów osobistych i trybu postępowania z tymi dokumentami (Dz. U. z 2018 r. poz. 2264),

2) rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wojskowego dokumentu osobistego (Dz. U. poz. 2154, z 2006 r. poz. 809, z 2009 r. poz. 691 oraz z 2021 r. poz. 1531)

- które zgodnie z art. 821 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) tracą moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024