Dofinansowanie kosztów związanych z zaopatrzeniem w leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego przysługujące weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom Agencji Wywiadu.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 grudnia 2020 r.
w sprawie dofinansowania kosztów związanych z zaopatrzeniem w leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego przysługujące weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom Agencji Wywiadu

Na podstawie art. 46 ust. 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, 1492, 1493, 1578, 1875 i 2112) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
tryb ubiegania się o dofinansowanie kosztów związanych z zaopatrzeniem w leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego objęte decyzją o refundacji oraz leki o kategorii dostępności Rp lub Rpz nieobjęte decyzją o refundacji, przysługujące bezpłatnie osobom posiadającym status weterana poszkodowanego nadany przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanej dalej "ABW", lub Szefa Agencji Wywiadu, zwanej dalej "AW", na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 2055), których ustalony procentowy uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30%, zwanym dalej odpowiednio "weteranami poszkodowanymi-funkcjonariuszami ABW" lub "weteranami poszkodowanymi-funkcjonariuszami AW";
2)
sposób dofinansowania kosztów, o których mowa w pkt 1.
§  2. 
1. 
Leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego objęte decyzją o refundacji oraz leki nieobjęte decyzją o refundacji o kategorii dostępności Rp lub Rpz, zwane dalej "lekami nieobjętymi decyzją o refundacji", przysługujące i wydane bezpłatnie weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom ABW lub weteranom poszkodowanym--funkcjonariuszom AW są dofinansowywane na podstawie kwartalnego zestawienia, które sporządza właściwy oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanego dalej "Funduszem", odrębnie dla ABW oraz AW.
2. 
Kwartalne zestawienie zawiera:
1)
numer PESEL weterana poszkodowanego-funkcjonariusza ABW lub weterana poszkodowanego-funkcjonariusza AW, a w przypadku, gdy nie mają nadanego numeru PESEL - serię i numer dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu stwierdzającego tożsamość;
2)
informacje o lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego objętych decyzją o refundacji, przysługujących i wydanych bezpłatnie weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi ABW lub weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi AW, w tym:
a)
okres, za który zrealizowano zaopatrzenie w leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego objęte decyzją o refundacji,
b)
łączny koszt leków oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego objętych decyzją o refundacji, których cena detaliczna była wyższa od limitu finansowania ze środków publicznych,
c)
łączny koszt leków oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego objętych decyzją o refundacji, które zostały sfinansowane przez Fundusz w ramach limitu finansowania ze środków publicznych,
d)
wysokość należnej kwoty dofinansowania stanowiącą różnicę między łącznym kosztem leków oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego objętych decyzją o refundacji, których cena detaliczna była wyższa od limitu finansowania ze środków publicznych, a ich łącznym kosztem sfinansowanym przez Fundusz w ramach limitu;
3)
informacje o lekach nieobjętych decyzją o refundacji, przysługujących i wydanych bezpłatnie weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi ABW lub weteranowi poszkodowanemu-funkcjonariuszowi AW, w tym:
a)
okres, za który zrealizowano zaopatrzenie w leki nieobjęte decyzją o refundacji,
b)
łączny koszt leków nieobjętych decyzją o refundacji,
c)
wysokość należnej kwoty dofinansowania leków nieobjętych decyzją o refundacji;
4)
nazwę oraz numer rachunku bankowego właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu;
5)
podpis dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu;
6)
kod uprawnienia dodatkowego pacjenta, określony w przepisach wydanych na podstawie art. 96a ust. 12 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2020 r. poz. 944, 1493 i 2112);
7)
numer i rodzaj dokumentu potwierdzającego przysługujące uprawnienia, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
3. 
Właściwy oddział wojewódzki Funduszu przekazuje kwartalne zestawienie odpowiednio Szefowi ABW oraz Szefowi AW, w postaci papierowej lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w terminie do ostatniego dnia miesiąca następującego po kwartale, którego dotyczy zestawienie.
4. 
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w przekazanym kwartalnym zestawieniu odpowiednio Szef ABW lub Szef AW zwraca się do oddziału wojewódzkiego Funduszu o dokonanie korekty lub udzielenie wyjaśnień dotyczących tego zestawienia.
5. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, oddział wojewódzki Funduszu niezwłocznie sporządza i przekazuje odpowiednio Szefowi ABW lub Szefowi AW korektę kwartalnego zestawienia wraz z uzasadnieniem przyczyny tej korekty lub udziela wyjaśnień.
§  3. 
1. 
Odpowiednio Szef ABW oraz Szef AW przekazuje na rachunek bankowy wskazany przez właściwy oddział wojewódzki Funduszu środki finansowe za leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego objęte decyzją o refundacji oraz leki nieobjęte decyzją o refundacji, w wysokości wynikającej z kwartalnego zestawienia, o którym mowa w § 2 ust. 1, w terminie 30 dni od dnia otrzymania tego zestawienia.
2. 
W przypadku konieczności dokonania przez oddział wojewódzki Funduszu korekty lub udzielenia wyjaśnień dotyczących przekazanego kwartalnego zestawienia, o którym mowa w § 2 ust. 1, termin, o którym mowa w ust. 1, ulega przedłużeniu o czas dokonania korekty lub udzielenia wyjaśnień.
3. 
Za datę przekazania środków finansowych uznaje się dzień obciążenia rachunku bankowego odpowiednio Szefa ABW lub Szefa AW.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.2282

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dofinansowanie kosztów związanych z zaopatrzeniem w leki oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego przysługujące weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz weteranom poszkodowanym-funkcjonariuszom Agencji Wywiadu.
Data aktu: 14/12/2020
Data ogłoszenia: 18/12/2020
Data wejścia w życie: 02/01/2021