Wydawanie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 6 listopada 2020 r.
w sprawie wydawania nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia

Na podstawie art. 18c ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 431 i 956) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzór nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, zwanego dalej "nakazem", i zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia, zwanego dalej "zakazem", wydanych przez żołnierza Żandarmerii Wojskowej wobec żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową, stosującego przemocy w rodzinie, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2020 r. poz. 218 i 956), stwarzającego zagrożenie dla życia lub zdrowia osoby dotkniętej tą przemocą;
2)
sposób wykonywania i dokumentowania przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej czynności związanych z wydaniem nakazu lub zakazu;
3)
wzór kwestionariusza szacowania ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego służący stwierdzeniu zasadności zatrzymania, o którym mowa w art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych, zwanej dalej "ustawą", lub zasadności wydania nakazu lub zakazu.
§  2. 
1. 
Wzór nakazu i zakazu jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Formularz nakazu lub zakazu wypełnia się czytelnie, trwałym środkiem piszącym, pismem odręcznym, maszynowo lub komputerowo.
§  3. 
1. 
Żołnierz Żandarmerii Wojskowej przed podjęciem decyzji o wydaniu nakazu lub zakazu wypełnia kwestionariusz szacowania ryzyka.
2. 
Żołnierz Żandarmerii Wojskowej wypełnia kwestionariusz szacowania ryzyka odrębnie dla osoby dorosłej i dziecka przez:
1)
wskazanie daty, czasu i miejsca przeprowadzanej przez Żandarmerię Wojskową interwencji lub realizowanych czynności służbowych, o których mowa w art. 18b ust. 1 pkt 2 ustawy;
2)
wskazanie imienia i nazwiska osoby dotkniętej przemocą w rodzinie;
3)
zaznaczenie we właściwym polu odpowiedzi - czynników wystąpienia ryzyka - określających ryzyko zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego w związku z przemocą w rodzinie.
§  4. 
Wzór kwestionariusza szacowania ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego służący stwierdzeniu zasadności zatrzymania, o którym mowa w art. 18 ust. 2 ustawy, lub zasadności wydania nakazu lub zakazu jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
Doręczenie nakazu lub zakazu żołnierzowi pełniącemu czynną służbę wojskową stosującemu przemoc w rodzinie dokumentuje się na jego oryginale, przez złożenie podpisu przez tego żołnierza.
§  6. 
1. 
Wydany przez żołnierza Żandarmerii Wojskowej nakaz lub zakaz podlega rejestracji w jednostce organizacyjnej Żandarmerii Wojskowej, właściwej ze względu na miejsce wydania nakazu lub zakazu.
2. 
Rejestracji podlegają:
1)
data wydania nakazu lub zakazu;
2)
stopień wojskowy, jednostka wojskowa, imię i nazwisko oraz numer PESEL żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową, wobec którego nakaz lub zakaz został wydany;
3)
adres mieszkania, którego dotyczy nakaz lub zakaz;
4)
data obowiązywania nakazu lub zakazu;
5)
odległość lub obszar wskazane w nakazie lub zakazie;
6)
deklarowany adres miejsca pobytu i numer telefonu żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową, wobec którego nakaz lub zakaz został wydany;
7)
imię, nazwisko oraz stopień wojskowy żołnierza Żandarmerii Wojskowej wydającego nakaz lub zakaz;
8)
informacje o dokonaniu sprawdzeń, o których mowa w art. 18i ustawy;
9)
dane osoby dotkniętej przemocą domową oraz jej stosunek do osoby, wobec której wydano nakaz lub zakaz.
§  7. 
Dokumentowanie czynności związanych z wydaniem nakazu lub zakazu przez żołnierza Żandarmerii Wojskowej polega na:
1)
sporządzeniu notatki z przeprowadzonej interwencji;
2)
wypełnieniu blankietu kwestionariusza szacowania ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego służącego stwierdzeniu zasadności zatrzymania, o którym mowa w art. 18 ust. 2 ustawy, lub zasadności wydania nakazu lub zakazu, zawierającego czynniki i kryteria szacowania ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego w związku z przemocą w rodzinie;
3)
sporządzeniu protokołu przesłuchania osoby zgłaszającej przemoc w rodzinie lub osób dotkniętych przemocą;
4)
wypełnieniu blankietu nakazu lub zakazu.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 30 listopada 2020 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

NAKAZ NATYCHMIASTOWEGO OPUSZCZENIA WSPÓLNIE ZAJMOWANEGO MIESZKANIA I JEGO BEZPOŚREDNIEGO OTOCZENIA LUB ZAKAZ ZBLIŻANIA SIĘ DO MIESZKANIA I JEGO BEZPOŚREDNIEGO OTOCZENIA

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

Kwestionariusz szacowania ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia ludzkiego służący stwierdzeniu zasadności zatrzymania, o którym mowa w art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o Żandarmerii Wojskowej i wojskowych organach porządkowych, lub zasadności wydania nakazu lub zakazu

wzór

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2020.2066

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wydawanie nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
Data aktu: 06/11/2020
Data ogłoszenia: 23/11/2020
Data wejścia w życie: 30/11/2020