united kingdom
ukraine

Ustanowienie medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju".

USTAWA
z dnia 21 kwietnia 1966 r.
o ustanowieniu medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju". *

Art.  1. 
1. 
Dla uczczenia historycznego zwycięstwa nad faszyzmem niemieckim oraz wkładu ludowego Wojska Polskiego w zdobyciu Berlina w 1945 r. ustanawia się medal "Za udział w walkach o Berlin".
2. 
Medal "Za udział w walkach o Berlin" stanowi uznanie dla osób, które brały udział w walkach o zdobycie Berlina w 1945 r.
3. 
Medal "Za udział w walkach o Berlin" nadaje Minister Obrony Narodowej.
Art.  2. 
1. 
W celu uznania zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia się medal "Za zasługi dla obronności kraju".
2. 
Medal "Za zasługi dla obronności kraju" dzieli się na trzy stopnie:

Złoty Medal "Za zasługi dla obronności kraju",

Srebrny Medal "Za zasługi dla obronności kraju",

Brązowy Medal "Za zasługi dla obronności kraju".

3. 
Medal "Za zasługi dla obronności kraju" stanowi uznanie dla osób, które swoją pracą lub działalnością przyczyniły się do rozwoju i umocnienia obronności kraju.
4. 
Medal "Za zasługi dla obronności kraju" może być również nadany jednostce wojskowej, organizacji społecznej, przedsiębiorstwu, zakładowi lub instytucji.
5. 
Medal "Za zasługi dla obronności kraju" nadaje Minister Obrony Narodowej.
Art.  3. 

Minister Obrony Narodowej określi w drodze rozporządzenia opis, wymiary i wzory rysunkowe odznak medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju", zasady nadawania i tryb przedstawiania wniosków o nadanie tych medali oraz tryb wręczania i sposób ich noszenia.

Art.  4. 
1. 
Utrata medalu następuje na skutek orzeczenia środka karnego pozbawienia praw publicznych.
2. 
Minister Obrony Narodowej może pozbawić medalu w razie stwierdzenia, że osoba nagrodzona medalem dopuściła się czynu, wskutek którego jest jego niegodna.
Art.  5. 

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

* Ustawa utraciła moc w zakresie ustanowienia medalu "Za udział w walkach o Berlin" zgodnie z art. 5 pkt 1 ustawy z dnia 16 października 1992 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o orderach i odznaczeniach, uchylające przepisy o tytułach honorowych oraz zmieniające niektóre ustawy (Dz.U.92.90.451) z dniem 23 grudnia 1992 r.

Zmiany w prawie

Od 1 kwietnia zaktualizowana lista leków refundowanych - są nowe terapie

Z początkiem kwietnia na liście refundacyjnej znajdzie się 29 nowych leków, z czego 7 stosowanych w chorobach rzadkich. Znalazły się na niej m.in. terapia dla dzieci od drugiego roku życia chorych na mukowiscydozę i szczepionki dla seniorów na półpaśca i RSV. Ogólnie na liście znajdzie się 10 nowych terapii onkologicznych i 19 z innych kategorii.

Inga Stawicka 01.04.2025
Krajowa Sieć Onkologiczna 1 kwietnia wchodzi w życie

1 kwietnia br. nowelizacja ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej wchodzi w życie. Wprowadza ona zmiany w zakresie terminów pierwszej kwalifikacji podmiotów leczniczych na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej Krajowej Sieci Onkologicznej oraz wdrażania elementów KSO. Wcześniej wejście w życie większości elementów reformy przesunięto o ponad rok.

Agnieszka Matlacz 01.04.2025
Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.425 t.j.

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Ustanowienie medalu "Za udział w walkach o Berlin" i medalu "Za zasługi dla obronności kraju".
Data aktu: 21/04/1966
Data ogłoszenia: 05/03/2019
Data wejścia w życie: 29/04/1966