Tryb, zakres, terminy i szczegółowy sposób rozliczania wydatków poniesionych w ramach realizowanych operacji Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze".

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ 1
z dnia 4 kwietnia 2017 r.
w sprawie trybu, zakresu, terminów i szczegółowego sposobu rozliczania wydatków poniesionych w ramach realizowanych operacji Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze"

Na podstawie art. 31 ust. 2 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (Dz. U. poz. 1358 oraz z 2016 r. poz. 1203 i 1948) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa tryb, zakres, terminy i szczegółowy sposób rozliczania wydatków poniesionych w ramach realizowanych operacji Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze", zwanego dalej "programem operacyjnym", stanowiących podstawę wniosku o płatność okresową, o którym mowa w art. 135 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1303/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego wspólne przepisy dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności, Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz ustanawiającego przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz uchylającego rozporządzenie Rady (WE) nr 1083/2006 (Dz. Urz. UE L 347 z 20.12.2013, str. 320, z późn. zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 1303/2013", oraz zestawienia wydatków, o którym mowa w art. 137 ust. 1 rozporządzenia nr 1303/2013, w odniesieniu do operacji oraz programu operacyjnego.
§  2. 
1. 
Podstawę rozliczenia wydatków poniesionych w ramach realizowanych operacji programu operacyjnego, stanowiących podstawę wniosku o płatność okresową, o którym mowa w art. 135 ust. 1 rozporządzenia nr 1303/2013, oraz zestawienia wydatków, o którym mowa w art. 137 ust. 1 rozporządzenia nr 1303/2013, zwanych dalej "wydatkami", stanowią środki finansowe wypłacone z tytułu przyznanej beneficjentowi pomocy na realizację operacji w ramach programu operacyjnego, zwanej dalej "pomocą", z zastrzeżeniem ust. 3, w terminie:
1)
nie dłuższym niż 90 dni od dnia złożenia wniosku o płatność spełniającego wymagania określone w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o wspieraniu zrównoważonego rozwoju sektora rybackiego z udziałem Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, zwanej dalej "ustawą", i w przepisach wydanych na podstawie art. 24 ust. 1, 2 lub 4 ustawy - w przypadku gdy te przepisy przewidują wypłatę pomocy na podstawie wniosku o płatność albo
2)
wskazanym w umowie o dofinansowanie zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 24 ust. 1, 2 lub 4 ustawy - w przypadku gdy:
a)
przepisy te nie przewidują składania wniosku o płatność,
b)
beneficjentem pomocy jest państwowa jednostka budżetowa.
2. 
Środki finansowe, o których mowa w ust. 1, stanowiące podstawę rozliczenia wydatków są wypłacane:
1)
przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwaną dalej "Agencją", przelewem na rachunek bankowy wskazany przez beneficjenta lub następcę prawnego beneficjenta albo nabywcę przedsiębiorstwa lub jego części albo gospodarstwa rolnego przeznaczonego do chowu lub hodowli ryb lub innych organizmów wodnych lub jego części - w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 2 lit. a;
2)
w sposób określony w art. 188 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1870, z późn. zm.) - w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b.
3. 
Jeżeli wystąpią okoliczności uniemożliwiające wypłatę pomocy w terminie, o którym mowa w ust. 1, podstawę rozliczenia wydatków stanowią środki finansowe wypłacone z tytułu przyznanej beneficjentowi pomocy w terminie innym niż określony w ust. 1, o którym instytucja pośrednicząca, z którą ten beneficjent zawarł umowę o dofinansowanie, informuje go na piśmie.
§  3. 
1. 
Instytucja zarządzająca albo instytucja pośrednicząca, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy, w celu rozliczenia wydatków ustala wysokość środków finansowych, o których mowa w § 2 ust. 1, do wypłaty dla danego beneficjenta, przyznanych w umowie o dofinansowanie.
2. 
Przy ustalaniu wysokości środków finansowych, o których mowa w § 2 ust. 1, do wypłaty beneficjentowi:
1)
uwzględnia się:
a)
zatwierdzoną kwotę wydatków kwalifikowalnych,
b)
wysokość poziomu pomocy ustalonego w umowie o dofinansowanie,
c)
wyniki kontroli, o której mowa w art. 26 ust. 2 pkt 1, art. 27 ust. 1 pkt 1 lub art. 28 ust. 1 ustawy, realizowanej operacji oraz usunięte nieprawidłowości stwierdzone w wyniku tych kontroli;
2)
dokonuje się pomniejszenia tych środków finansowych o kwoty:
a)
pomocy lub pomocy technicznej, o której mowa w art. 32 ustawy, wypłaconej beneficjentowi na podstawie wcześniej zrealizowanych wniosków o płatność - w przypadku wyrażenia przez beneficjenta zgody na pomniejszenie kolejnych płatności, o której mowa w art. 207 ust. 8 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych,
b)
wydatków niestanowiących kosztów kwalifikowalnych, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 24 ust. 1, 2 lub 4 ustawy,
c)
które zostały wydatkowane z naruszeniem przepisów o zamówieniach publicznych w sposób, który miał albo mógłby mieć wpływ na wynik postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.
3. 
Niezwłocznie po ustaleniu kwoty środków finansowych, o których mowa w § 2 ust. 1, do wypłaty beneficjent zostaje poinformowany, na piśmie, o wysokości tej kwoty. W przypadku rozbieżności między kwotą środków finansowych, o których mowa w § 2 ust. 1, ustaloną do wypłaty a kwotą środków finansowych wnioskowaną przez beneficjenta do informacji dołącza się uzasadnienie.
§  4. 
1. 
Instytucja pośrednicząca, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy, sporządza poświadczenia kwalifikowalności poniesionych wydatków w celu rozliczenia tych wydatków.
2. 
Poświadczenia kwalifikowalności poniesionych wydatków są przekazywane Agencji, z zastrzeżeniem ust. 5, najpóźniej do:
1)
7. dnia miesiąca następującego po upływie I kwartału,
2)
dnia 7 czerwca - za miesiące kwiecień i maj,
3)
dnia 7 października - za miesiące czerwiec-wrzesień,
4)
7. dnia miesiąca następującego po upływie IV kwartału

- i obejmują wydatki poniesione w każdym okresie, za który jest sporządzane poświadczenie.

3. 
Agencja, po dokonaniu wypłaty pomocy, sporządza i przekazuje instytucji zarządzającej zbiorcze poświadczenie poniesionych wydatków.
4. 
Zbiorcze poświadczenie poniesionych wydatków jest przekazywane, z zastrzeżeniem ust. 5, najpóźniej w 15. dniu miesiąca następującego po upływie każdego okresu określonego w ust. 2 i obejmuje wydatki poniesione w każdym okresie, za który jest sporządzane zbiorcze poświadczenie.
5. 
Jeżeli ze zbiorczego poświadczenia poniesionych wydatków przekazanego po upływie III kwartału wynika, że suma środków finansowych przeznaczonych do wykorzystania w danym roku kalendarzowym, zgodnie z planem finansowym programu operacyjnego, nie została wykorzystana w wysokości określonej w tym planie, instytucja zarządzająca może wezwać instytucję pośredniczącą, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy, do przekazania, w terminie nie krótszym niż 10 dni od dnia doręczenia wezwania, dodatkowych poświadczeń kwalifikowalności poniesionych wydatków lub zbiorczych poświadczeń poniesionych wydatków, które zostały poniesione w IV kwartale za okres krótszy niż ten kwartał.
6. 
Poświadczenia kwalifikowalności poniesionych wydatków oraz zbiorcze poświadczenie poniesionych wydatków sporządza się zgodnie z wzorami przygotowanymi przez instytucję zarządzającą i umieszczonymi na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw rybołówstwa.
§  5. 
1. 
Instytucja zarządzająca w celu rozliczenia poniesionych wydatków sporządza i przekazuje instytucji certyfikującej wniosek o płatność okresową, z zastrzeżeniem art. 135 ust. 3 rozporządzenia nr 1303/2013, w terminie:
1)
30 dni kalendarzowych po zakończeniu okresu, którego dotyczy ten wniosek - w przypadku wniosku o płatność za:
a)
I kwartał,
b)
miesiące czerwiec-wrzesień,
c)
IV kwartał;
2)
do dnia 15 lipca - za miesiące kwiecień i maj.
2. 
Wniosek o płatność okresową, o którym mowa w ust. 1, jest sporządzany w szczególności na podstawie zbiorczego poświadczenia poniesionych wydatków, o którym mowa w § 4 ust. 3, oraz na podstawie wyników kontroli, o których mowa w art. 26 ust. 2 pkt 1, art. 27 ust. 1 pkt 1 lub art. 28 ust. 1 ustawy, przeprowadzanych przez instytucję zarządzającą, instytucję pośredniczącą lub instytucję upoważnioną do przeprowadzania kontroli.
3. 
W przypadku gdy wniosek o płatność okresową wskazuje na wyższy niż określony w programie operacyjnym poziom współfinansowania z publicznych środków wspólnotowych danego priorytetu lub pomocy technicznej, objętych programem operacyjnym, których dotyczy ten wniosek, instytucja zarządzająca przekazuje wraz z wnioskiem o płatność okresową uzasadnienie przyczyn wyższego poziomu współfinansowania tego priorytetu lub pomocy technicznej.
§  6. 
1. 
Agencja sporządza i przekazuje instytucji zarządzającej, w terminie do dnia 30 września następującego po zakończeniu danego roku obrachunkowego, informacje stanowiące podstawę zestawienia wydatków, o którym mowa w art. 137 ust. 1 rozporządzenia nr 1303/2013.
2. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, instytucja zarządzająca przekazuje instytucji certyfikującej w terminie do dnia 15 października następującego po zakończeniu danego roku obrachunkowego.
§  7. 
1. 
Instytucja certyfikująca dokonuje weryfikacji wniosku o płatność okresową, o którym mowa w § 5 ust. 1, i po zatwierdzeniu poniesionych wydatków występuje do Komisji Europejskiej o ich refundację.
2. 
Instytucja certyfikująca dokonuje weryfikacji informacji stanowiących podstawę zestawienia wydatków, o którym mowa w art. 137 ust. 1 rozporządzenia nr 1303/2013.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kieruje działem administracji rządowej - rybołówstwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Dz. U. poz. 1909 i 2091).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.754

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb, zakres, terminy i szczegółowy sposób rozliczania wydatków poniesionych w ramach realizowanych operacji Programu Operacyjnego "Rybactwo i Morze".
Data aktu: 04/04/2017
Data ogłoszenia: 10/04/2017
Data wejścia w życie: 11/04/2017