Zmiana ustawy o wyścigach konnych.

USTAWA
z dnia 29 kwietnia 2016 r.
o zmianie ustawy o wyścigach konnych

Art.  1. 

W ustawie z dnia 18 stycznia 2001 r. o wyścigach konnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 642 i 1893) wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 8 i art. 9 otrzymują brzmienie:

"Art. 8. 1. Rada składa się z 9 członków powoływanych i odwoływanych przez ministra właściwego do spraw rolnictwa, z tym że:

1) 6 członków Rady jest powoływanych:

a) spośród kandydatów przedstawionych przez organizatorów wyścigów konnych, organizacje zrzeszające hodowców koni ras dopuszczonych do udziału w wyścigach konnych lub organizacje zrzeszające właścicieli koni ras dopuszczonych do udziału w wyścigach konnych, lub

b) spośród osób, które zgłosiły indywidualnie swoją kandydaturę na członka Rady, będących w okresie pięciu lat poprzedzających zgłoszenie tej kandydatury hodowcami lub właścicielami co najmniej 5 koni ras dopuszczonych do udziału w wyścigach konnych;

2) 2 członków Rady jest powoływanych spośród kandydatów przedstawionych przez organizacje zrzeszające trenerów lub organizacje zrzeszające jeźdźców;

3) 1 członek Rady jest przedstawicielem ministra właściwego do spraw rolnictwa.

2. Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, wraz ze zgłoszeniem swojej kandydatury, składają oświadczenie, że w okresie pięciu lat poprzedzających zgłoszenie kandydatury na członka Rady były hodowcami lub właścicielami co najmniej 5 koni ras dopuszczonych do udziału w wyścigach konnych.

3. Kadencja Rady trwa 4 lata i rozpoczyna się z dniem zebrania się Rady na pierwsze posiedzenie, które zwołuje minister właściwy do spraw rolnictwa.

4. Rada:

1) opiniuje projekt regulaminu wyścigów konnych;

2) opiniuje sprawozdanie, o którym mowa w art. 15 ust. 1;

3) wnioskuje o powołanie i odwołanie sędziów wyścigowych;

4) wnioskuje o odwołanie członka Rady, jeżeli członek ten wykonuje swój mandat w sposób utrudniający lub uniemożliwiający pracę Rady;

5) może wnioskować o odwołanie Prezesa.

5. Rada, opiniując sprawozdanie, o którym mowa w art. 15 ust. 1, może żądać wglądu do dokumentów będących podstawą do sporządzenia tego sprawozdania.

6. Minister właściwy do spraw rolnictwa może odwołać członka Rady przed upływem kadencji Rady:

1) na wniosek organizacji, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a;

2) na wniosek organizacji, o których mowa w ust. 1 pkt 2;

3) na wniosek Rady, w przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 4;

4) z własnej inicjatywy.

7. Rada wybiera ze swego składu przewodniczącego oraz nie więcej niż dwóch zastępców.

8. Przewodniczący albo upoważniony przez niego zastępca zwołuje posiedzenia Rady z własnej inicjatywy albo na wniosek ministra właściwego do spraw rolnictwa.

9. Uchwały Rady są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej 5 jej członków.

10. Członkostwo w Radzie ustaje wskutek:

1) śmierci;

2) rezygnacji;

3) odwołania przez ministra właściwego do spraw rolnictwa;

4) powołania członka Rady na Prezesa.

11. W przypadku ustania członkostwa przed upływem kadencji Rady, minister właściwy do spraw rolnictwa powołuje nowego członka, na okres do zakończenia kadencji Rady:

1) spośród kandydatów przedstawionych przez organizacje, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a - jeżeli ustało członkostwo osoby przedstawionej przez te organizacje;

2) spośród osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b - jeżeli ustało członkostwo osoby, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b;

3) spośród kandydatów przedstawionych przez organizacje, o których mowa w ust. 1 pkt 2 - jeżeli ustało członkostwo osoby przedstawionej przez te organizacje;

4) przedstawiciela ministra właściwego do spraw rolnictwa - jeżeli ustało członkostwo osoby będącej przedstawicielem tego ministra.

12. Członkowi Rady, w związku z uczestnictwem w posiedzeniu Rady, przysługuje zwrot kosztów przejazdu na obszarze kraju:

1) środkiem transportu, z wyłączeniem samochodu osobowego, w wysokości udokumentowanej biletami lub fakturami obejmującymi cenę biletu środka transportu, którego rodzaj i klasę ustala Prezes;

2) samochodem osobowym, w wysokości 1/3 kosztów tego przejazdu stanowiących iloczyn przejechanych kilometrów przez maksymalną stawkę za jeden kilometr przebiegu, określoną w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1414, z późn. zm.).

Art. 9. 1. Prezesa powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw rolnictwa po zasięgnięciu opinii Rady.

2. Pełnienia funkcji Prezesa nie można łączyć ze świadczeniem pracy u innego pracodawcy oraz wykonywaniem, sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z pełnionej funkcji, innych zajęć zarobkowych.

3. Prezes:

1) kieruje Klubem i reprezentuje go na zewnątrz;

2) prowadzi rejestr, o którym mowa w art. 16;

3) nadaje uprawnienia oraz udziela licencji trenerom, jeźdźcom (powożącym) i sędziom wyścigowym;

4) udziela pozwoleń na kierowanie stajnią wyścigową;

5) powołuje i odwołuje członków komisji technicznych i sędziów technicznych dla poszczególnych torów wyścigowych;

6) powołuje i odwołuje członków komisji odwoławczej;

7) organizuje szkolenia, powołuje i odwołuje komisje egzaminacyjne oraz przeprowadza egzaminy ze znajomości przepisów o wyścigach konnych dla osób ubiegających się o udzielenie licencji na trenowanie lub dosiadanie (powożenie) koni, licencji na pełnienie funkcji sędziego wyścigowego albo o pozwolenie na kierowanie stajnią wyścigową;

8) przeprowadza kontrole organizatorów wyścigów konnych pod względem zgodności działalności w zakresie organizowania wyścigów z przepisami o wyścigach konnych;

9) wykonuje inne zadania określone w ustawie, statucie Klubu i regulaminie wyścigów konnych.

4. W razie niemożności pełnienia funkcji przez Prezesa, nieobsadzenia stanowiska lub nieobecności Prezesa, jego obowiązki wykonuje przewodniczący Rady.";

2)
art. 15 otrzymuje brzmienie:

"Art. 15. 1. Prezes, po zaopiniowaniu przez Radę, składa ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa roczne sprawozdanie z działalności Klubu.

2. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, składa się w terminie do dnia 30 czerwca roku następującego po roku objętym tym sprawozdaniem.

3. Minister właściwy do spraw rolnictwa przyjmuje albo odrzuca sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, mając na względzie właściwą realizację przez Klub zadań określonych w ustawie.".

Art.  2. 
1. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa powołuje członków Rady Polskiego Klubu Wyścigów Konnych oraz Prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy.
2. 
Minister właściwy do spraw rolnictwa zwołuje pierwsze posiedzenie Rady Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, powołanej zgodnie z ust. 1.
3. 
Kadencja Rady Polskiego Klubu Wyścigów Konnych trwająca w dniu wejścia w życie ustawy upływa w dniu pierwszego posiedzenia Rady, powołanej zgodnie z ust. 1.
4. 
Kadencja Prezesa Polskiego Klubu Wyścigów Konnych trwająca w dniu wejścia w życie ustawy upływa w dniu powołania Prezesa zgodnie z ust. 1.
Art.  3. 

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.967

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zmiana ustawy o wyścigach konnych.
Data aktu: 29/04/2016
Data ogłoszenia: 01/07/2016
Data wejścia w życie: 16/07/2016