Szczegółowe warunki i tryb niszczenia przedmiotów, których przepadek orzekł sąd.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 czerwca 2016 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu niszczenia przedmiotów, których przepadek orzekł sąd

Na podstawie art. 179a § 2 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2013 r. poz. 186, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. [Przedmiot regulacji]
Rozporządzenie określa szczegółowe warunki i tryb niezwłocznego zniszczenia przedmiotów, których zniszczenie zarządził sąd w orzeczeniu o ich przepadku, oraz przedmiotów, których zniszczenie następuje na mocy art. 31 § 6 ustawy z dnia 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy.
§  2. [Wytyczne w zakresie sposobu zniszczenia przedmiotów]
1.
Zniszczenie przedmiotów powoduje całkowitą i nieodwracalną utratę ich pierwotnych wartości użytkowych.
2.
Zniszczenie przedmiotów następuje w warunkach uzależnionych od:
1)
ich rodzaju;
2)
technologicznych możliwości podmiotów wyspecjalizowanych w ich niszczeniu;
3)
kosztów zniszczenia;
4)
wymogów wynikających z przepisów odrębnych, w szczególności dotyczących postępowania z wyrobami akcyzowymi, ochrony środowiska, w tym postępowania z odpadami, ochrony zdrowia i życia ludzi oraz prawa energetycznego.
§  3. [Zniszczenie wyrobów tytoniowych]
Zniszczenie wyrobów tytoniowych następuje w warunkach umożliwiających, w szczególności:
1)
zastosowanie technologii przetwarzania odpadów, powodujących brak możliwości ich ponownego wykorzystania zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem;
2)
spalenie w przystosowanej do tego instalacji;
3)
przetwarzanie w biostabilizatorze.
§  4. [Zniszczenie napojów alkoholowych]
Zniszczenie napojów alkoholowych następuje w warunkach umożliwiających, w szczególności:
1)
biodegradację w instalacjach przemysłowych lub komunalnych oczyszczalniach ścieków;
2)
zastosowanie technologii przetwarzania odpadów, powodujących brak możliwości ich ponownego wykorzystania zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem;
3)
spalenie lub odparowanie w przystosowanych do tego celu instalacjach.
§  5. [Zniszczenia kosmetyków]
Zniszczenie kosmetyków następuje w warunkach umożliwiających, w szczególności:
1)
zastosowanie technologii przetwarzania odpadów, w tym odpadów medycznych, powodujących brak możliwości ich ponownego wykorzystania zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem;
2)
mechaniczne uszkodzenie.
§  6. [Zniszczenie produktów leczniczych]
Zniszczenie produktów leczniczych następuje w warunkach umożliwiających użycie technologii stosowanej przy przetwarzaniu odpadów medycznych lub spalenie.
§  7. [Zniszczenie urządzeń mechanicznych, elektromechanicznych lub sprzętu elektrycznego i elektronicznego]
Zniszczenie urządzeń mechanicznych, elektromechanicznych lub sprzętu elektrycznego i elektronicznego następuje w warunkach umożliwiających, w szczególności:
1)
demontaż, polegający na rozbiórce na poszczególne elementy składowe,
2)
uszkodzenie mechaniczne, powodujące brak możliwości ich ponownego użycia zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem

- w wyniku czego elementy składowe tych urządzeń lub tego sprzętu nie są tożsame z przedmiotem, z którego pochodzą, i stanowią pozostałości po zniszczeniu, wobec których stosuje się, odpowiednio, przepisy dotyczące postępowania z odpadami, w tym ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

§  8. [Powierzenie zniszczenia przedmiotów podmiotom wyspecjalizowanym w ich niszczeniu]
1.
Organ postępowania wykonawczego, powierzając zniszczenie przedmiotów podmiotom wyspecjalizowanym w ich niszczeniu, bierze pod uwagę:
1)
posiadanie przez nie urządzeń i technologii stosowanych w procesie niszczenia, zapewniających, w szczególności, nieodwracalną utratę pierwotnych wartości użytkowych przedmiotów podlegających zniszczeniu;
2)
posiadanie przez nie odpowiednich zezwoleń właściwych organów na przeprowadzanie procesów niszczenia przedmiotów określonego rodzaju;
3)
koszty zniszczenia.
2.
Zniszczenie przedmiotów następuje pod nadzorem organu postępowania wykonawczego i w obecności jego przedstawiciela.
§  9. [Postępowanie z pozostałościami po zniszczeniu przedmiotów]
Pozostałości po zniszczeniu przedmiotów organ postępowania wykonawczego przekazuje nieodpłatnie na rzecz podmiotu wyspecjalizowanego w niszczeniu przedmiotów albo - jeżeli jest to uzasadnione - sprzedaje je podmiotowi spełniającemu wymogi wynikające z przepisów odrębnych dla danego rodzaju pozostałości.
§  10. [Protokół z czynności zniszczenia]
Z czynności zniszczenia organ postępowania wykonawczego sporządza niezwłocznie protokół, w którym zamieszcza:
1)
datę i miejsce dokonania zniszczenia;
2)
oznaczenie podmiotu, który dokonał zniszczenia;
3)
oznaczenie orzeczenia o przepadku przedmiotów i, ewentualnie, o zarządzeniu ich zniszczenia;
4)
informację o rodzaju i liczbie zniszczonych przedmiotów;
5)
imiona i nazwiska osób obecnych przy czynności zniszczenia;
6)
sposób dokonania zniszczenia;
7)
opis odpadów pochodzących ze zniszczenia oraz wskazanie miejsca ich składowania lub opis pozostałości po zniszczeniu, nieodpłatnie przekazanych na rzecz podmiotu, albo przeznaczonych do sprzedaży;
8)
podpisy osób, o których mowa w pkt 5.
§  11. [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2016 r. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 grudnia 2005 r. w sprawie niszczenia przedmiotów, których przepadek orzeczono na rzecz Skarbu Państwa (Dz. U. poz. 2075), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 27 pkt 3 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 396).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024