Zakaz używania munduru wojskowego lub jego części.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 29 lutego 2016 r.
w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2016 r. poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Kompletny mundur wojskowy składa się z ubiorów: wieczorowego, galowego, wyjściowego, służbowego, polowego, ćwiczebnego i specjalnego.
2. 
Części munduru wojskowego to elementy składowe ubiorów, o których mowa w ust. 1.
§  2. 
1. 
Wprowadza się zakaz używania przez osoby nieuprawnione kompletnego munduru wojskowego lub jego części, chociażby zostały one pozbawione oznak wojskowych.
2. 
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, obejmuje kompletny mundur wojskowy lub następujące jego części wchodzące w skład ubiorów:
1)
wieczorowego:
a)
półfrak,
b)
żakiet;
2)
galowego, wyjściowego i służbowego:
a)
mundur galowy,
b)
mundur wyjściowy,
c)
mundur służbowy,
d)
bluzę olimpijkę,
e)
koszulobluzę,
f)
bluzę wyjściową,
g)
płaszcz,
h)
kurtkę wyjściową,
i)
kurtkę wiatrówkę,
j)
sweter,
k)
sznur galowy,
l)
czapkę rogatywkę,
m)
czapkę garnizonową,
n)
furażerkę wyjściową,
o)
beret;
3)
polowego i ćwiczebnego:
a)
mundur polowy,
b)
mundur ćwiczebny,
c)
koszulobluzę polową,
d)
koszulę ćwiczebną,
e)
ubranie ochronne,
f)
beret,
g)
furażerkę polową,
h)
czapkę marynarską ćwiczebną,
i)
pas żołnierski;
4)
specjalnego:
a)
kombinezon czołgisty,
b)
kurtkę zimową czołgisty,
c)
ubranie czołgisty warsztatowca,
d)
kombinezon pilota,
e)
kurtkę pilota,
f)
ubranie technika lotniczego,
g)
ubranie zimowe nieprzemakalne,
h)
ubranie maskujące białe,
i)
beret.
3. 
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, obejmuje orły wojskowe oraz oznaki wojskowe:
1)
stopni wojskowych;
2)
korpusów osobowych, grup osobowych i specjalności;
3)
specjalistów wojskowych;
4)
szkolne;
5)
rozpoznawcze;
6)
identyfikacyjne.
7) 1
 przynależności państwowej w postaci:
a)
naszywki z godłem lub
b)
naszywki z flagą Rzeczypospolitej Polskiej.
4. 
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy używania munduru polowego, munduru ćwiczebnego, ubrania ochronnego, koszulobluzy polowej, koszulobluzy ćwiczebnej, beretu, furażerki polowej, czapki futrzanej, pozbawionych oznak wojskowych, przez:
1)
członków, instruktorów i specjalistów zrzeszonych w stowarzyszeniach lub organizacjach społecznych, które zawarły porozumienia o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej lub kierownikiem jednostki organizacyjnej od szczebla dowódcy jednostki wojskowej, a ich statuty przewidują prowadzenie działalności na rzecz obronności państwa;
2) 2
 młodzież szkolną i akademicką uczestniczącą w uroczystościach o charakterze patriotycznym oraz realizującą przedsięwzięcia w ramach różnych form szkolenia i działań o charakterze obronnym.
3) 3
 (uchylony).
5. 
Mundur polowy, mundur ćwiczebny, ubranie ochronne, koszulobluzę polową i koszulobluzę ćwiczebną oznacza się oznaką identyfikacyjną z nazwą (skrótem nazwy) stowarzyszenia, organizacji społecznej, szkoły lub uczelni (podkładka w kolorze ciemnoszarym, nazwa w kolorze białym) o wymiarach 12 cm na 5 cm, noszoną na wysokości lewej patki górnej kieszeni.
6. 
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy używania munduru wojskowego bez oznak wojskowych przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych, dla których organem prowadzącym jest Minister Obrony Narodowej lub uczelnia wojskowa.
7. 
Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy używania munduru wojskowego:
1)
w przypadkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 67 ust. 3a ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2015 r. poz. 827, z późn. zm.) przez:
a)
żołnierzy przeniesionych, po odbyciu lub zakończeniu pełnienia czynnej służby wojskowej, do rezerwy lub w stan spoczynku,
b)
weteranów lub weteranów poszkodowanych, będących żołnierzami rezerwy lub w stanie spoczynku,
c)
żołnierzy będących kombatantami w rozumieniu art. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1206 oraz z 2015 r. poz. 693 i 2281);
2)
przez żołnierzy, którzy nie pełnią czynnej służby wojskowej, ale otrzymali przedmioty umundurowania i wyekwipowania wojskowego do celów związanych z wykonywaniem powszechnego obowiązku obrony - w przypadkach określonych w art. 67 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej;
3)
przez osoby niebędące żołnierzami w czynnej służbie wojskowej, które:
a)
biorą udział w występach wojskowych zespołów artystycznych - w czasie tych występów,
b)
występują w filmach i innych przedsięwzięciach artystycznych - w czasie ich realizacji.
§  2a.  4
 Wprowadza się zakaz używania mundurów lub części mundurów, których wzór został określony w przepisach wydanych na podstawie ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1131 i 1666) oraz ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372 i 1728), które następnie zostały uchylone, przez osoby uczestniczące w:
1)
przedsięwzięciach, które mogą godzić w dobre imię lub interes Sił Zbrojnych;
2)
strajkach, demonstracjach, manifestacjach i zgromadzeniach mających na celu wspólne wyrażanie stanowiska w sprawach publicznych;
3)
zgromadzeniach i przedsięwzięciach naruszających porządek i spokój publiczny;
4)
działaniach mających na celu niszczenie lub uszkadzanie mienia, w tym mienia publicznego, lub w działaniach, które mogą doprowadzić do takiego zniszczenia lub uszkodzenia;
5)
działaniach mających na celu naruszenie nietykalności cielesnej osób realizujących zadania na rzecz dobra wspólnego;
6)
przedsięwzięciach mających na celu publiczne manifestowanie poglądów, które mogą naruszać wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela.
§  3. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 października 2005 r. w sprawie zakazu używania munduru wojskowego lub jego części (Dz. U. poz. 1827 oraz z 2006 r. poz. 849).
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 § 2 ust. 3 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 14 września 2021 r. (Dz.U.2021.1740) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 2021 r.
2 § 2 ust. 4 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 14 września 2021 r. (Dz.U.2021.1740) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 2021 r.
3 § 2 ust. 4 pkt 3 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. b tiret drugie rozporządzenia z dnia 14 września 2021 r. (Dz.U.2021.1740) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 2021 r.
4 § 2a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 września 2021 r. (Dz.U.2021.1740) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 października 2021 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.354

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakaz używania munduru wojskowego lub jego części.
Data aktu: 29/02/2016
Data ogłoszenia: 16/03/2016
Data wejścia w życie: 31/03/2016