Pozbawianie cech użytkowych broni innej niż broń palna i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 27 sierpnia 2015 r.
w sprawie pozbawiania cech użytkowych broni innej niż broń palna i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym

Na podstawie art. 19b ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1017 oraz z 2013 r. poz. 1650) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb potwierdzania pozbawienia cech użytkowych i sposób znakowania broni i wyrobów pozbawionych cech użytkowych oraz zakres informacji umieszczanych w ewidencji;
2)
jednostki uprawnione do wydawania specyfikacji technicznych;
3)
jednostki uprawnione do potwierdzania pozbawienia cech użytkowych i zatwierdzania specyfikacji technicznej;
4)
sposób postępowania z bronią i wyrobami przekazanymi do pozbawienia cech użytkowych, opracowania specyfikacji technicznej oraz potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych przez jednostki uprawnione do:
a)
wydawania specyfikacji technicznych,
b)
pozbawiania cech użytkowych,
c)
potwierdzania pozbawienia cech użytkowych;
5)
stawki odpłatności za wydanie specyfikacji technicznej i dokonanie oceny zgodności pozbawienia broni oraz wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym cech użytkowych z odpowiednią specyfikacją techniczną.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o broni i wyrobach, należy przez to rozumieć broń inną niż broń palna i wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
§  3.
1.
Podmioty posiadające koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania danego rodzaju broni i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym i policyjnym dokonują pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów, na podstawie zatwierdzonej specyfikacji technicznej.
2.
Pozbawienie cech użytkowych broni i wyrobów potwierdza się i oznacza w sposób i w miejscu określonych w specyfikacji technicznej.
3.
Oznaczenie jednoznacznie określa jednostkę odpowiedzialną za potwierdzenie pozbawienia cech użytkowych i zawiera symbol jednostki uprawnionej do potwierdzania pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów oraz numer ewidencyjny.
4.
Oznaczenie nanosi jednostka uprawniona do potwierdzania pozbawienia cech użytkowych, w sposób trwały, na powierzchniach zewnętrznych.
5.
Numer ewidencyjny jest nadawany przez jednostkę uprawnioną do potwierdzania pozbawienia cech użytkowych, zgodnie z ewidencją potwierdzeń pozbawienia cech użytkowych prowadzoną przez tę jednostkę.
§  4.
1.
Ewidencja broni i wyrobów pozbawionych cech użytkowych jest prowadzona przez podmioty, o których mowa w § 3 ust. 1.
2.
Ewidencja zawiera następujące informacje:
1)
numer ewidencyjny broni i wyrobów pozbawionych cech użytkowych;
2)
rodzaj, typ, model, kaliber oraz indywidualne oznaczenie identyfikacyjne broni i wyrobów;
3)
nazwę, numer identyfikacji podatkowej i adres jednostki wykonującej czynności związane z pozbawieniem cech użytkowych;
4)
nazwę, numer identyfikacji podatkowej i adres zlecającego pozbawienie cech użytkowych;
5)
datę potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów i naniesienia wymaganych oznaczeń.
§  5.
1.
Jednostkami uprawnionymi do wydawania specyfikacji technicznej są podmioty posiadające uprawnienia do wytwarzania broni i wyrobów.
2.
Jednostki, o których mowa w ust. 1, wydają specyfikacje techniczne w odniesieniu do tych rodzajów broni i wyrobów, które mogą wytwarzać zgodnie z posiadaną koncesją.
§  6.
Podmioty, o których mowa w § 3 ust. 1, potwierdzają na piśmie fakt przyjęcia broni i wyrobów do pozbawienia cech użytkowych.
§  7.
1.
Broń i wyroby przekazane do pozbawienia cech użytkowych poddaje się zmianom polegającym na usunięciu lub unieszkodliwieniu w sposób trwały i nieodwracalny części i zespołów istotnych z punktu widzenia funkcjonowania danego rodzaju, typu broni i wyrobu lub eliminacji cech użytkowych przesądzających o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
2.
W przypadku występowania w broni i wyrobach broni palnej lub istotnych części broni palnej, w celu pozbawienia cech użytkowych poddaje się je zmianom zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 6a ust. 7 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2012 r. poz. 576, z 2013 r. poz. 829 oraz z 2014 r. poz. 295).
3.
Pozbawienie cech użytkowych broni odbywa się w taki sposób, aby broń, mimo działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, nie była zdolna do wystrzelenia pocisku lub substancji z lufy albo elementu ją zastępującego, a przywrócenie broni cech użytkowych bez podjęcia czynności specjalistycznych nie było możliwe.
4.
Przy wykonywaniu czynności, o których mowa w ust. 1, należy w uzasadnionych przypadkach stosować:
1)
usunięcie komponentów, materiałów lub bazy danych parametrów technicznych zaprojektowanych do celów wojskowych lub policyjnych, które umożliwiają wyrobom wojskowym lub policyjnym stanie się wyrobem równoważnym do cywilnej pozycji środka zaopatrzenia;
2)
unieszkodliwianie, w rozumieniu przepisów o odpadach, komponentów, materiałów zaprojektowanych do celów wojskowych lub policyjnych.
5.
Przy wykonywaniu czynności, o których mowa w ust. 1-3, w uzasadnionych przypadkach należy stosować:
1)
zmiany konstrukcyjne, elektryczne, mechaniczne i inne, które umożliwiają wyrobom wojskowym i policyjnym stanie się wyrobem równoważnym do cywilnej pozycji środka zaopatrzenia;
2)
technologie napawania materiałem twardszym niż stosowany do wykonania zasadniczego elementu istotnej części broni i wyrobów;
3)
stalowe kołki zaślepiające o większej twardości niż materiał, z którego wykonano zasadnicze elementy istotnej części broni i wyrobów;
4)
wiercenie mimośrodowe otworów pod kołki zaślepiające, w stosunku do zaślepianych otworów roboczych; jeżeli jest to możliwe technicznie, otwory pod kołki powinny być nieprzelotowe;
5)
połączenia na wcisk, które wymagają do ich rozłączenia możliwie największych sił.
§  8.
1.
Potwierdzenie pozbawienia broni i wyrobów cech użytkowych jest przeprowadzane w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia do oceny zgodności pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów z odpowiednią specyfikacją techniczną.
2.
O potwierdzeniu pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów jednostki uprawnione, o których mowa w § 9, zawiadamiają jednostki, które zleciły dokonanie potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów, informując o możliwości ich odebrania w terminie 30 dni. Do broni i wyrobów dołącza się dokument potwierdzający pozbawienie cech użytkowych.
3.
W przypadku odmowy potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów jednostka uprawniona, o której mowa w § 9, uzasadnia swoje stanowisko na piśmie.
4.
Odmowa potwierdzenia pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów może zostać wydana wyłącznie w związku z niespełnieniem warunków technicznych określonych w zatwierdzonej specyfikacji technicznej.
5.
W uzasadnieniu, jeżeli jest to możliwe, jest wskazany zakres dodatkowych prac niezbędnych do skutecznego pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów.
§  9.
Jednostki uprawnione do zatwierdzania specyfikacji technicznej oraz jednostki uprawnione do potwierdzania pozbawienia cech użytkowych broni i wyrobów są określone w załączniku do rozporządzenia.
§  10.
1.
Opłata za wydanie zatwierdzonej specyfikacji technicznej wynosi 70 zł. Jednostka uprawniona, która wydała specyfikację techniczną, może pobrać opłatę w wyższej wysokości w przypadku udokumentowania kosztów badań i czynności związanych z wydaniem specyfikacji technicznej dotyczącej danego rodzaju, typu broni lub wyrobu, po uzgodnieniu wysokości opłaty ze zlecającym opracowanie specyfikacji technicznej.
2.
Opłata za dokonanie oceny zgodności pozbawienia broni i wyrobów cech użytkowych z odpowiednią specyfikacją techniczną wynosi 80 zł. Jednostka uprawniona, która dokonała tej oceny, może pobrać opłatę w wyższej wysokości w przypadku udokumentowania kosztów czynności związanych z oceną zgodności pozbawienia broni i wyrobów cech użytkowych dotyczących danego rodzaju, typu broni lub wyrobu, po uzgodnieniu wysokości opłaty ze zlecającym dokonanie oceny.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

JEDNOSTKI UPRAWNIONE DO ZATWIERDZANIA SPECYFIKACJI TECHNICZNEJ ORAZ JEDNOSTKI UPRAWNIONE DO POTWIERDZANIA POZBAWIENIA CECH UŻYTKOWYCH BRONI I WYROBÓW

Lp. Nazwa jednostki Zakres uprawnień
1 Instytut Przemysłu Organicznego w Warszawie wyroby o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, zawierające materiały wybuchowe oraz środki toksyczne i ich prekursory, a także związana z tym technologia
2 Instytut Mechaniki Precyzyjnej w Warszawie broń oraz wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
3 Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia w Zielonce broń oraz wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
4 Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych w Warszawie broń oraz wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
5 Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie techniki pancernej i samochodowej
6 Wojskowy Instytut Łączności w Zegrzu wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie techniki i sprzętu elektronicznego
7 Wojskowy Instytut Chemii i Radiometrii w Warszawie wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie środków toksycznych i ich prekursorów, środków radioaktywnych, indywidualnych i zbiorowych środków ochrony przed skażeniami, środków zapalających oraz środków do maskowania aerodyspersyjnego
8 Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej we Wrocławiu broń oraz wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
10 Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji broń i wyroby o przeznaczeniu policyjnym
11 Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego broń i wyroby stanowiące wyposażenie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie ochrony informacji niejawnych
12 Służba Kontrwywiadu Wojskowego wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie ochrony informacji niejawnych
13 Instytut Technologii Bezpieczeństwa "MORATEX" wyroby i technologie o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym w zakresie wyrobów tekstylnych, wyrobów balistycznych i ochronnych

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.1468

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pozbawianie cech użytkowych broni innej niż broń palna i wyrobów o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Data aktu: 27/08/2015
Data ogłoszenia: 24/09/2015
Data wejścia w życie: 09/10/2015