Nasłuch radiowy oraz osłona meteorologiczna na potrzeby Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 lipca 2012 r.
w sprawie nasłuchu radiowego oraz osłony meteorologicznej na potrzeby Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa

Na podstawie art. 118 ust. 4 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. Nr 228, poz. 1368) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób prowadzenia nasłuchu radiowego i przekazywania Morskiemu Ratowniczemu Centrum Koordynacyjnemu, zwanemu dalej "MRCK", odebranych zawiadomień o niebezpieczeństwie oraz warunki i sposób zapewnienia osłony meteorologicznej na potrzeby akcji poszukiwawczych i ratowniczych wykonywanych przez Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa, zwaną dalej "Służbą SAR".
§  2.
Do odbioru sygnałów o niebezpieczeństwie nadawanych z polskich obszarów morskich służą brzegowe stacje radiowe morskiej radiokomunikacyjnej służby ruchomej, zwane dalej "stacjami nadbrzeżnymi", działające w następujących pasmach częstotliwości między:
1)
156 MHz a 174 MHz;
2)
1605 kHz a 4000 kHz.
§  3.
1.
Stacje nadbrzeżne odpowiedzialne za nasłuch w Światowym Morskim Systemie Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa, zwanym dalej "GMDSS", utrzymują ciągły, automatyczny nasłuch sygnałów cyfrowego selektywnego wywołania o niebezpieczeństwie na następujących częstotliwościach dla:
1)
Obszaru morza A1 na kanale 70 VHF na częstotliwości 156,525 MHz;
2)
Obszaru morza A2 na częstotliwości 2187,5 kHz.
2.
Stacje nadbrzeżne utrzymują również ciągły nasłuch sygnałów radiotelefonicznych na kanale 16 VHF na częstotliwości 156,8 MHz.
§  4.
Nasłuch oraz potwierdzanie odbioru sygnału o niebezpieczeństwie są prowadzone zgodnie z Regulaminem Radiokomunikacyjnym, stanowiącym dokument uzupełniający Konstytucję i Konwencję Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, sporządzone w Genewie dnia 22 grudnia 1992 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 10, poz. 111).
§  5.
1.
Sygnały o niebezpieczeństwie, odebrane przez prowadzące nasłuch stacje nadbrzeżne, są niezwłocznie przekazywane do MRCK.
2.
Przekazywanie sygnałów o niebezpieczeństwie do MRCK, odebranych przez stacje nadbrzeżne odpowiedzialne za nasłuch w GMDSS, odbywa się w sposób automatyczny z wykorzystaniem niekomutowanych łączy telekomunikacyjnych.
§  6.
Stacje nadbrzeżne realizujące nasłuch, o którym mowa w § 3, uzgadniają z dyrektorem Służby SAR szczegółowe procedury przekazywania do MRCK odebranych sygnałów o niebezpieczeństwie oraz informacji o tych sygnałach.
§  7.
1.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy pełniący państwową służbę hydrologiczno-meteorologiczną, zwaną dalej "służbą meteorologiczną", zapewnia osłonę meteorologiczną na potrzeby Służby SAR.
2.
Osłona meteorologiczna, o której mowa w ust. 1, polega na wykonywaniu obserwacji i pomiarów meteorologicznych, przesyłaniu, gromadzeniu i przetwarzaniu zebranych informacji, prowadzeniu ciągłej analizy warunków meteorologicznych mogących mieć znaczenie dla bezpieczeństwa żeglugi i ratowania życia na morzu, opracowywaniu prognoz, ostrzeżeń, komunikatów oraz biuletynów o stanie tych warunków.
3.
Osłona meteorologiczna, o której mowa w ust. 1, jest prowadzona na obszarze Morza Bałtyckiego i polskiej strefy brzegowej, a jej wyniki są przekazywane do MRCK.
§  8.
Zakres osłony meteorologicznej, o której mowa w § 7, obejmuje w szczególności:
1)
przekazywanie morskich prognoz meteorologicznych, o których mowa w § 9, do MRCK bezpośrednio po ich opracowaniu, to jest do godzin 0030, 0630, 1230, 1830 czasu uniwersalnego (UTC) oraz prognoz średnioterminowych (prognoz wiatru) na trzy kolejne doby - do godziny 1130 UTC;
2)
przekazywanie do MRCK, bezpośrednio po ich opracowaniu, ostrzeżeń o groźnych zjawiskach meteorologicznych i hydrologicznych;
3)
opracowywanie i przekazywanie, na każde żądanie MRCK, szczegółowych prognoz dotyczących wybranych zjawisk meteorologicznych i hydrologicznych oraz wybranych rejonów Morza Bałtyckiego i polskiej strefy brzegowej;
4)
przekazywanie do MRCK, niezależnie od pory doby, bezpośrednio po opracowaniu, korekty prognoz, o których mowa w pkt 1;
5)
przekazywanie bieżących informacji o aktualnym stanie pogody, zjawiskach meteorologicznych w określonych rejonach morza i strefy brzegowej ze znajdujących się tam stacji i pław pomiarowych - na każde żądanie Służby SAR;
6)
zaopatrywanie Służby SAR w opracowane biuletyny informacyjne, mapy zlodzenia i biuletyny lodowe.
§  9.
Morska prognoza meteorologiczna na najbliższe 12 godzin obejmuje akweny Bałtyku Południowego, Południowo-Wschodniego i Centralnego oraz polską strefę brzegową i dotyczy warunków bieżących oraz przewidywanych w zakresie:
1)
sytuacji barycznej;
2)
kierunku i siły (prędkości) wiatru;
3)
temperatury powietrza;
4)
temperatury wody w warstwie przypowierzchniowej - na żądanie MRCK;
5)
stanu morza;
6)
widzialności;
7)
zjawisk atmosferycznych;
8)
orientacyjnej prognozy wiatru i stanu morza na następne 12 godzin.
§  10.
Szczegółowe ustalenia dotyczące technicznych sposobów przekazywania informacji, o których mowa w § 8, zostaną uzgodnione między Służbą SAR a służbą meteorologiczną.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.1)
______

1) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 września 2001 r. w sprawie prowadzenia nasłuchu radiowego na potrzeby Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (Dz. U. Nr 120, poz. 1282, z 2004 r. Nr 232, poz. 2330 oraz z 2007 r. Nr 179, poz. 1271) oraz rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 25 września 2001 r. w sprawie zasad i sposobu zapewnienia osłony meteorologicznej na potrzeby Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (Dz. U. Nr 118, poz. 1252), które zgodnie z art. 149 ust. 1 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie morskim (Dz. U. Nr 228, poz. 1368) tracą moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024