Warunki wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1
z dnia 22 marca 2012 r.
w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego 2

Na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 13 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa warunki wynagradzania:
1)
egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu:
a) 3
 (uchylona),
b) 4
 egzaminu gimnazjalnego,
ba) 5
 egzaminu ósmoklasisty,
c)
egzaminu maturalnego,
d)
egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w tym dla osób, które zdają ten egzamin jako eksternistyczny;
e) 6
 (uchylona);
2)
nauczycieli akademickich biorących udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.
2. 
Rozporządzenie nie dotyczy nauczycieli będących egzaminatorami biorących udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.
§  2. 
Podstawą ustalenia wynagrodzenia egzaminatora i nauczyciela akademickiego, o których mowa w § 1 ust. 1, jest minimalna stawka wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego posiadającego tytuł zawodowy magistra oraz przygotowanie pedagogiczne, określona na podstawie art. 30 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2014 r. poz. 191, z późn. zm.), zwana dalej "stawką".
§  3. 
1.  7
 Warunki wynagradzania egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu gimnazjalnego, egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2-3 oraz § 3a i 4.
2.  8
 Egzaminatorowi biorącemu udział w przeprowadzaniu egzaminu gimnazjalnego, który odpowiedzi zaznaczone na zestawie zadań przez ucznia ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się oraz ucznia niepełnosprawnego przenosi na kartę odpowiedzi, w przypadku zadań z:
1)
części pierwszej - humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie,
2)
części drugiej - matematyczno-przyrodniczej z zakresu matematyki, w przypadku sprawdzania zadań przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych zgodnie z § 3a,
3)
części drugiej - matematyczno-przyrodniczej z zakresu przedmiotów przyrodniczych: biologii, chemii, fizyki i geografii,
4)
części trzeciej z zakresu języka obcego nowożytnego - poziom podstawowy

- przysługuje wynagrodzenie w wysokości 0,05% stawki za każdą pracę ucznia.

2a.  9
 Egzaminatorowi biorącemu udział w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty z matematyki, który odpowiedzi zaznaczone na zestawie zadań przez ucznia ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się oraz ucznia niepełnosprawnego przenosi na kartę odpowiedzi, w przypadku sprawdzania zadań przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych zgodnie z § 3a, przysługuje wynagrodzenie w wysokości 0,05% stawki za każdą pracę ucznia.
3. 
Warunki wynagradzania nauczycieli akademickich biorących udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4.  10
 (uchylony).
5. 
Egzaminatorowi obserwującemu i oceniającemu część praktyczną egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, której rezultatem końcowym jest wyrób lub usługa, w tym dla osób, które zdają ten egzamin jako eksternistyczny, przysługuje wynagrodzenie za udział w jednej zmianie egzaminu w wysokości 5,809% stawki.
6.  11
 Przez zmianę egzaminu, o której mowa w ust. 5, należy rozumieć część praktyczną egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie przeprowadzaną w danym dniu o danej godzinie dla zdających w danej sali egzaminacyjnej.
7. 
Egzaminatorowi sprawdzającemu i oceniającemu część praktyczną egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, której jedynym rezultatem końcowym jest dokumentacja, w tym dla osób, które zdają ten egzamin jako eksternistyczny, przysługuje wynagrodzenie w wysokości 0,968% stawki za każdą sprawdzoną pracę egzaminacyjną.
§  3a. 
1. 
Warunki wynagradzania egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu gimnazjalnego z części drugiej - matematyczno-przyrodniczej, sprawdzających zadania z zakresu matematyki przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia, z uwzględnieniem ust. 4.
1a.  12
 Warunki wynagradzania egzaminatorów biorących udział w przeprowadzaniu egzaminu ósmoklasisty z matematyki, sprawdzających zadania przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia, z uwzględnieniem ust. 4.
2.  13
 Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w terminie do dnia 15 marca roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin gimnazjalny, przekazuje dyrektorom okręgowych komisji egzaminacyjnych informację o stopniu trudności sprawdzania zadań z zakresu matematyki zawartych w arkuszu egzaminacyjnym do egzaminu gimnazjalnego z części drugiej - matematyczno-przyrodniczej, sprawdzanych przez egzaminatorów przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, uwzględniając regułę, że suma kwot wynagrodzenia za sprawdzenie wszystkich zawartych w danym arkuszu zadań nie może przekraczać kwoty, o której mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia w tabeli w lp. 1 lit. b.
2a.  14
 Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w terminie do dnia 15 marca roku szkolnego, w którym jest przeprowadzany egzamin ósmoklasisty, przekazuje dyrektorom okręgowych komisji egzaminacyjnych informację o stopniu trudności sprawdzania zadań z matematyki zawartych w arkuszu egzaminacyjnym do egzaminu ósmoklasisty, sprawdzanych przez egzaminatorów przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, uwzględniając regułę, że suma kwot wynagrodzenia za sprawdzenie wszystkich zawartych w danym arkuszu zadań nie może przekraczać kwoty, o której mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia w tabeli w lp. 2 lit. b.
3.  15
 Przy ustalaniu stopnia trudności sprawdzania zadań, o którym mowa w ust. 2 i 2a, bierze się pod uwagę szacowany czas potrzebny do sprawdzenia przez egzaminatora rozwiązania danego zadania oraz złożoność zasad oceniania tego zadania.
4.  16
 W przypadku gdy uczeń nie podjął próby rozwiązania zadania sprawdzanego przez egzaminatora przy wykorzystaniu narzędzi elektronicznych, egzaminator otrzymuje 5% wynagrodzenia, o którym mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia:
1)
w tabeli w lp. 1 lit. b - w przypadku egzaminu gimnazjalnego;
2)
w tabeli w lp. 2 lit. b - w przypadku egzaminu ósmoklasisty.
§  4.  17
 Egzaminatorowi będącemu przewodniczącym zespołu egzaminatorów:
1)
sprawdzających prace egzaminacyjne uczniów zdających dany zakres albo poziom odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego i przyznających punkty,
2)
sprawdzających prace egzaminacyjne uczniów zdających egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu i przyznających punkty,
3)
sprawdzających prace egzaminacyjne zdających część pisemną egzaminu maturalnego z danego przedmiotu i przyznających punkty,
4)
sprawdzających i oceniających część praktyczną egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, jeżeli jedynym rezultatem końcowym jest dokumentacja

- przysługuje wynagrodzenie w wysokości 13% łącznej kwoty wynagrodzeń przysługujących egzaminatorom wchodzącym w skład danego zespołu, nie mniej niż 150 zł.

§  5. 
Dyrektor szkoły, w terminie trzech dni od dnia zakończenia części ustnej egzaminu maturalnego w szkole, przekazuje dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej pisemne potwierdzenie udziału nauczyciela akademickiego w przeprowadzeniu części ustnej egzaminu maturalnego.
§  6. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 czerwca 2009 r. w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu sprawdzianu i egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego (Dz. U. Nr 94, poz. 773).
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem § 3 ust. 5, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2012 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  18

WARUNKI WYNAGRADZANIA EGZAMINATORÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W PRZEPROWADZANIU EGZAMINU GIMNAZJALNEGO, EGZAMINU ÓSMOKLASISTY I EGZAMINU MATURALNEGO

Lp. Egzamin Kwota wynagrodzenia za jednego zdającego
1 2 3
1 egzamin gimnazjalny:
a) część pierwsza - humanistyczna - z zakresu języka polskiego 0,285% stawki
b) część druga - matematyczno-przyrodnicza - z zakresu matematyki 0,212% stawki
c) część trzecia z zakresu języka obcego nowożytnego - poziom rozszerzony 0,212% stawki
2 egzamin ósmoklasisty z:
a) języka polskiego 0,559% stawki
b) matematyki 0,354% stawki
c) języka obcego nowożytnego 0,354% stawki
d) jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia - od roku szkolnego 2021/2022 0,354% stawki
3 egzamin maturalny przeprowadzany na warunkach i w sposób obowiązujący do roku szkolnego 2013/2014 włącznie:
a) część pisemna egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów (z wyjątkiem języka polskiego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej, języka regionalnego i matematyki) - poziom podstawowy 0,657% stawki
b) część pisemna egzaminu maturalnego z matematyki - poziom podstawowy 0,627% stawki
c) część pisemna egzaminu maturalnego z:

- języka polskiego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego - poziom podstawowy i rozszerzony,

- języka obcego nowożytnego - poziom rozszerzony i poziom dla absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych

0,923% stawki
d) część pisemna egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów (z wyjątkiem języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego) - poziom rozszerzony i poziom dla absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych 0,790% stawki
4 egzamin maturalny przeprowadzany na warunkach i w sposób obowiązujący od roku szkolnego 2014/2015:
a) część pisemna egzaminu maturalnego z matematyki - poziom podstawowy 0,627% stawki
b) część pisemna egzaminu maturalnego z języka obcego nowożytnego - poziom podstawowy 0,386% stawki
c) część pisemna egzaminu maturalnego z:

- języka polskiego, języka mniejszości narodowej - poziom podstawowy i rozszerzony

- języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego - poziom rozszerzony

- języka obcego nowożytnego - poziom rozszerzony i poziom dwujęzyczny

0,923% stawki
d) część pisemna egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów (z wyjątkiem języka polskiego, języka obcego nowożytnego, języka mniejszości narodowej, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego) - poziom rozszerzony i poziom dla absolwentów szkół i oddziałów dwujęzycznych 0,790% stawki

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WARUNKI WYNAGRADZANIA NAUCZYCIELI AKADEMICKICH BIORĄCYCH UDZIAŁ W PRZEPROWADZANIU CZĘŚCI USTNEJ EGZAMINU MATURALNEGO

Lp. Przedmiot/poziom egzaminu Kwota wynagrodzenia za jednego zdającego
1 2 3
1 język polski, język mniejszości narodowej, język mniejszości etnicznej, język regionalny 0,657% stawki
2 język obcy nowożytny - bez określania poziomu egzaminu 0,267% stawki
3 język obcy nowożytny - poziom podstawowy 0,267% stawki
4 język obcy nowożytny - poziom rozszerzony, poziom dwujęzyczny 0,400% stawki

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WARUNKI WYNAGRADZANIA EGZAMINATORÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W PRZEPROWADZANIU EGZAMINU GIMNAZJALNEGO Z CZĘŚCI DRUGIEJ - MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZEJ, SPRAWDZAJĄCYCH ZADANIA Z ZAKRESU MATEMATYKI PRZY WYKORZYSTANIU NARZĘDZI ELEKTRONICZNYCH

Lp. Stopień trudności sprawdzania zadania zawartego w arkuszu egzaminacyjnym Kwota wynagrodzenia za sprawdzenie jednego zadania
1 2 3
1 1. stopień trudności 0,066% stawki
2 2. stopień trudności 0,080% stawki

ZAŁĄCZNIK Nr  4  19  

WARUNKI WYNAGRADZANIA EGZAMINATORÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W PRZEPROWADZANIU EGZAMINU ÓSMOKLASISTY Z MATEMATYKI, SPRAWDZAJĄCYCH ZADANIA PRZY WYKORZYSTANIU NARZĘDZI ELEKTRONICZNYCH

Lp. Stopień trudności sprawdzania zadania zawartego w arkuszu egzaminacyjnym Kwota wynagrodzenia za sprawdzenie jednego zadania
1 2 3
1 1. stopień trudności 0,049% stawki
2 2. stopień trudności 0,069% stawki
1 Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz.U.2014.1255).
2 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 października 2016 r. (Dz.U.2016.1691) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 2016 r.
3 § 1 ust. 1 pkt 1 lit. a uchylona przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 października 2016 r. (Dz.U.2016.1691) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 2016 r.
4 § 1 ust. 1 pkt 1 lit. b zmieniona przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
5 § 1 ust. 1 pkt 1 lit. ba dodana przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
6 § 1 ust. 1 pkt 1 lit. e uchylona przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
7 § 3 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 5 października 2016 r. (Dz.U.2016.1691) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 2016 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.

8 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 5 października 2016 r. (Dz.U.2016.1691) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 2016 r.
9 § 3 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
10 § 3 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
11 § 3 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. d rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
12 § 3a ust. 1a dodany przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
13 § 3a ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
14 § 3a ust. 2a dodany przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
15 § 3a ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. d rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
16 § 3a ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. d rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
17 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.
18 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 5 października 2016 r. (Dz.U.2016.1691) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 2016 r.
19 Załącznik nr 4 dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 14 lutego 2019 r. (Dz.U.2019.419) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2019 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.1281 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu egzaminów oraz nauczycieli akademickich za udział w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.
Data aktu: 22/03/2012
Data ogłoszenia: 01/09/2015
Data wejścia w życie: 01/09/2012, 27/03/2012