Zasady i tryb powierzania mienia funkcjonariuszom Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 8 maja 2009 r.
w sprawie zasad i trybu powierzania mienia funkcjonariuszom Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2349) zarządza się, co następuje: 1
§  1. 
Rozporządzenie określa zasady i tryb powierzania funkcjonariuszom Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanym dalej "funkcjonariuszami", mienia znajdującego się, zgodnie z przepisami regulującymi ewidencję rzeczowych składników majątkowych, w dyspozycji jednostek organizacyjnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi".
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o kierowniku jednostki organizacyjnej, rozumie się przez to kierownika jednostki organizacyjnej dysponującej mieniem, o którym mowa w § 1.
§  3. 
1. 
Funkcjonariuszowi mogą być powierzone, z obowiązkiem zwrotu albo wyliczenia się, środki pieniężne, papiery wartościowe, uzbrojenie, sprzęt techniczny oraz inne mienie niezbędne do wykonywania zadań służbowych.
2. 
Powierzenie mienia, o którym mowa w ust. 1, następuje, z zastrzeżeniem § 4, za pokwitowaniem, w sposób ustalony w przepisach regulujących zasady gospodarowania mieniem określonego rodzaju.
3. 
W pokwitowaniu, o którym mowa w ust. 2, należy wyszczególnić rodzaj i ilość powierzonego mienia, a w razie potrzeby określić jego wartość i cechy indywidualne. Pokwitowanie musi być podpisane przez funkcjonariusza, któremu mienie zostało powierzone, oraz opatrzone datą powierzenia mienia.
4. 
Funkcjonariusz, któremu powierzono mienie, jest obowiązany zwrócić je w określonym przez kierownika jednostki organizacyjnej terminie i w należytym stanie albo wyliczyć się ze sposobu zużycia lub wydania tego mienia.
§  4. 
Powierzenie funkcjonariuszowi mienia przechowywanego w zamykanym pomieszczeniu, pod jego bezpośrednim nadzorem, następuje na podstawie protokołu przyjęcia albo na podstawie inwentaryzacji, przeprowadzonej na pisemne polecenie kierownika jednostki organizacyjnej lub na żądanie funkcjonariusza.
§  5. 
1. 
Inwentaryzację, o której mowa w § 4, należy przeprowadzić w ciągu miesiąca od zawiadomienia funkcjonariusza o planowanym powierzeniu mu mienia.
2. 
Jeżeli funkcjonariusz, o którym mowa w § 4, nie może z powodu choroby lub innej ważnej przyczyny osobiście wziąć udziału w inwentaryzacji, może, za pisemną zgodą kierownika jednostki organizacyjnej, upoważnić na piśmie innego funkcjonariusza do wzięcia za niego udziału w inwentaryzacji.
3. 
Jeżeli funkcjonariusz nie bierze udziału w inwentaryzacji i nie upoważni innego funkcjonariusza w trybie określonym w ust. 2, kierownik jednostki organizacyjnej poleca przeprowadzenie inwentaryzacji przez wyznaczoną przez siebie komisję inwentaryzacyjną.
4. 
Funkcjonariuszowi, któremu mienie ma być powierzone, oraz funkcjonariuszowi upoważnionemu w trybie określonym w ust. 2 do wzięcia udziału w inwentaryzacji przysługuje prawo wglądu w dokumenty ewidencyjne w zakresie dotyczącym rozliczenia powierzonego mienia.
5. 
W razie przewidywanego zwolnienia ze służby lub przeniesienia do innej jednostki organizacyjnej funkcjonariusza, o którym mowa w § 3 ust. 1, inwentaryzację należy przeprowadzić niezwłocznie i zakończyć ją przed dniem odejścia funkcjonariusza z miejsca powierzenia mienia, nie później jednak niż w dniu zwolnienia ze służby lub przeniesienia do innej jednostki organizacyjnej. W przypadku niemożności udziału funkcjonariusza w inwentaryzacji, stosuje się odpowiednio postanowienia ust. 2 i 3.
§  6.  2
 Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do funkcjonariuszy ponoszących wspólną odpowiedzialność majątkową, o której mowa w art. 11 ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Podstawa prawna zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 11 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.751) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 2019 r.
2 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 11 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.751) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 maja 2019 r.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024