Ustanowienie odznaki honorowej "Za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 października 2003 r.
w sprawie ustanowienia odznaki honorowej "Za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenia jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia

Na podstawie art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach (Dz. U. z 2016 r. poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustanawia się odznakę honorową "Za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej", zwaną dalej "odznaką".
§  2. 
1. 
Odznaka jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem i może być nadawana pracownikom urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych oraz jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, a także innym osobom, które przyczyniły się do osiągnięć i rozwoju finansów publicznych, a w szczególności w uznaniu:
1)
osiągnięć w wieloletniej i nienagannej pracy w jednostkach organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych;
2)
osiągnięć w pracy w działach finansowo-rachunkowych jednostek sektora finansów publicznych;
3)
osiągnięć w popularyzacji i wdrażaniu do praktyki nowych rozwiązań ekonomiczno-finansowych oraz usprawnień w dziedzinie organizacji i techniki pracy;
4)
działalności naukowej i dydaktycznej w dziedzinie finansów i rachunkowości;
5)
osiągnięć w dziedzinie rozwijania stosunków finansowych z odpowiednimi instytucjami zagranicznymi.
2. 
Pracownikom, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, odznaka może być nadana, jeżeli wykazują dobrą znajomość zagadnień wchodzących w zakres ich czynności oraz systematycznie pogłębiają swoje wiadomości fachowe.
3. 
Odznaka może być nadawana obywatelom innych państw za zasługi w rozwoju i umacnianiu współpracy międzynarodowej w dziedzinie finansów publicznych.
§  3. 
1. 
Odznakę nadaje minister właściwy do spraw finansów publicznych z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
ministra;
2)
kierownika urzędu centralnego;
3)
wojewody;
4)
dyrektora izby administracji skarbowej;
5)
(uchylony);
6)
(uchylony);
7)
kierownika przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Nadanie odznaki osobie nieposiadającej obywatelstwa polskiego następuje w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zagranicznych.
§  4. 
Odznaka może być nadana tej samej osobie tylko raz.
§  5. 
1. 
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać dane personalne kandydata do wyróżnienia oraz opis zasług lub osiągnięć uzasadniających nadanie odznaki.
2. 
Wniosek o nadanie odznaki powinien być przedstawiony ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych co najmniej na trzy miesiące przed przewidywanym terminem wręczenia odznaki.
3. 
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Odznaka ma kształt okrągłego medalu o średnicy 33 mm, w kolorze brązowym, wykonanego z metalu. W górnej części strony licowej widnieje na tarczy herbowej srebrny orzeł, po jego bokach litery "RP" z ornamentem roślinnym. Poniżej napis w trzech wierszach - "ZA ZASŁUGI DLA FINANSÓW PUBLICZNYCH", pod napisem ornament. Na odwrocie, między zdobnikami - napis "MINISTERSTWO FINANSÓW", poniżej miejsce na kolejny numer odznaki. U góry medalu uszko i kółko do zawieszenia na wstążce. Wstążka o szerokości 35 mm wykonana z rypsu jedwabnego z paskiem niebieskim o szerokości 7 mm w środku oraz dwoma paskami brązowymi o szerokości 10 mm i białymi o szerokości 4 mm po bokach.
2. 
Wzór odznaki stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Odznakę wraz z legitymacją stwierdzającą jej nadanie wręcza osobiście minister właściwy do spraw finansów publicznych lub osoba przez niego upoważniona.
2. 
Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3. 
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi.
§  8. 
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi minister właściwy do spraw finansów publicznych.
§  9. 
W razie zgubienia albo zniszczenia odznaki lub legitymacji stwierdzającej jej nadanie, wydaje się wtórny egzemplarz odznaki lub legitymacji, za zwrotem kosztów.
§  10. 
Koszty związane z nadawaniem odznaki są pokrywane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw finansów publicznych.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WNIOSEK O NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA FINANSÓW PUBLICZNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA FINANSÓW PUBLICZNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR LEGITYMACJI STWIERDZAJĄCEJ NADANIE ODZNAKI HONOROWEJ "ZA ZASŁUGI DLA FINANSÓW PUBLICZNYCH RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ"

wzór

Objaśnienie:

Okładka do legitymacji jest koloru brązowego i ma wymiary 104 x 148 mm. Na jej czołowej stronie wytłoczony jest orzeł.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.1474 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustanowienie odznaki honorowej "Za Zasługi dla Finansów Publicznych Rzeczypospolitej Polskiej", ustalenie jej wzoru oraz zasad i trybu nadawania, a także noszenia.
Data aktu: 14/10/2003
Data ogłoszenia: 13/08/2021
Data wejścia w życie: 27/11/2003